Kem Gözlere Anadolu

Elif Şafak

Kem Gözlere Anadolu Yorumları ve İncelemeleri

Kem Gözlere Anadolu yorumları ve incelemelerini, Kem Gözlere Anadolu kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Kem Gözlere Anadolu puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

8.410 üzerinden
17 Puan · 3 İnceleme
95 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
"Elif Şafak Mensur şiir geleneğini çağına uyarlayıp özgün bir tarz yakalamış. Kadın figürünün ön planda olması , kadın-edebiyat ilişkisini güçlü bir şekilde ele alıyor olması ve toplumsal yanını vurguluyor olması gerçekten takdire şayan. " 'Kem Gözlere Anadolu ' kadın,çocuk,çocuk gelin,Anadolu da kadın olmak gibi kadın-edebiyat ilişkisini şiirsel bir söyleyiş ile ele aldığı harika bir eseri. Sembolik ve şiirsel bir eser olmakla birlikte toplumsal yönü açık ve belirgindir.
Kem Gözlere Anadolu
Kem Gözlere AnadoluElif Şafak · Evrensel Basım Yayın · 199479 okunma
·
Puan vermedi
ELİF ŞAFAK: "İlk kitabımı sevmem, sahiplenmem"
Kem Gözlere Anadolu Bir yazarın yazdığı her şeyle barışık olması gerektiğine inanmıyorum. Bu tıpkı insanın kendi geçmişine bakıp vaktiyle çok yanlış bir insana âşık olduğunu fark etmesi gibi bir şey. Seneler sonra insan kendi kendisine sorar, nasıl oldu da bu kadar yanlış birine böylesine âşık oldum diye. Bunun gibi bir şey yazarın geçmişte yazdığı bir kitaba seneler sonra soğuk bir nazarla bakması. Benim nezdimde en çok sevdiğim kitabım hep bir sonraki kitabımdır, yani henüz yazmadığım kitap. En az sevdiğim kitabıma gelince, onun da cevabı belli: İlk kitabım. İlk kitabım Kem Gözlere Anadolu’yu sevmem, sahiplenmem. Bence bu kitap ham bir meyveye benziyor. Hayatı ve edebiyatı henüz daha ham bir açıdan gördüğüm bir mevsimde yazıldı. Pişmeden ikram edildi. Ben bu yüzden kendi edebi miladımı bu kitapla değil, bir sonraki kitabımla başlatırım, yani Pinhan ile. Gittiğim her yerde okurlar soruyorlar bu kitabı niye bulamıyoruz diye. “Bulamıyorsunuz; çünkü yeni baskıları yapılmadı.” diyorum. İşin tuhaf yanı yasak ya da saklı olan her şey insanların ilgisini iki kat daha fazla çektiğinden, okurlar çok merak ediyorlar benim sevmediğim bu ilk kitabın ne menem bir şey olduğunu. Sırf bunu bulabilmek için sahafları dolaşanlar, fotokopiler yapanlar var. Açıkçası ben nasıl dürüst davranıyorsam bu kitap hakkında, nasıl sakınmadan eleştiriyorsam kendimi, okurların da buna saygı duyup bu kitabı aramaktan vazgeçmelerini tercih ederim. Elif Şafak
Kem Gözlere Anadolu
Kem Gözlere AnadoluElif Şafak · Evrensel Basım Yayın · 199479 okunma