Kemal Tahir'e Mapushaneden Mektuplar

9,5/10  (2 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
648 gösterim
Nâzım Hikmet'in on yıl boyunca "mapushane"den Kemal Tahir'e yolladığı mektuplar, hem bu iki önemli ismin kişiliklerine, sanat ve dünya görüşlerine, hem de hummalı bir döneme tanıklık etmemizi sağlıyor. Bugün gözden düşen mektubun zamana yenik düşmediğini görmek de cabası. Kemal Tahir'e Mapushaneden Mektuplar yeni okurlarını bekliyor… "Mektupları okurken -hele genç kuşaklar- şu noktaları göz önünde tutmalıdır: Bunlar, bir mahpushaneden bir başka mahpushaneye gönderildi. Yazıldıkları sıra, içerde, tek parti idaresi, dışarda, tarihin örneğini görmediği kanlı bir dünya savaşı, var kıyıcılığıyla sürüyordu.

Nazım Hikmet bu iç ve dış şartların maddi-manevi baskıları altında, şair olarak, herhangi bir insandan kat kat fazla bunalmıştı. Bu bunalımı, ancak devrimci dahi sanatçılarda rastlanan insanüstü bir güçle umut ve iyimserlik çizgisinde yiğitçe tutmayı başarmakla kalmamış, korkunç mahpushane şartlarından, yararlanarak Anadolu Türkçesi'nin sağlam temellerini, yani Anadolu insanının tarihsel-sosyal gerçeğini de bulmuştur. "
-Kemal Tahir-
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9786053755500
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Ahmet uzun 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biliyorsun
ancak kavgada vurulan acı duymaz,
Ve kavga edebilmek hürriyetidir
En mühimimi hürriyetlerin!...

Kemal Tahir'e Mapushaneden Mektuplar, Nazım Hikmet RanKemal Tahir'e Mapushaneden Mektuplar, Nazım Hikmet Ran
halime balcı 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

NAZIM,HÜRRİYETİM,İDEALİM..
NAZIM HİKMET RAN - ALİ FUAT CEBESOY UN YEĞENİDİR. PAŞA DAYI DİYE HİTAP EDERMİŞ. GENERAL ALİ FUAT DAYISIDIR NAZIM HİKMETİMİN ..

Kemal Tahir'e Mapushaneden Mektuplar, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 4 - BİLGİ YAYIN EVI 1975)Kemal Tahir'e Mapushaneden Mektuplar, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 4 - BİLGİ YAYIN EVI 1975)

Kitapla ilgili 1 Haber

Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor!
Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor! Ataşehir Belediyesi bu yıl ilk kez “Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri” düzenliyor. Şiir Günler’i, Türkiye’den ve Macaristan’dan şairlerin katılımıyla 3-5 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.