Kemik Bahçesi

8,5/10  (46 Oy) · 
195 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.635 gösterim
Günümüzde ortaya çıkan geçmişe ait kemikler… Söylenmemiş, çarpık, uğursuz gölgelerin dolaştığı uzak bir zaman diliminde yaşanan çözülmemiş sırlar… Cesur, kanlı ve zekice… Boston… 1830… Boston Tıp Okulu’nda okuyan yetenekli ama yoksul öğrenci Norris Marshall eğitimini karşılamak için o bölgenin “mezar soyucuları” arasına katılır… Yine de bu korkunç ticaret, üniversite hastanesinin bahçesinde delik deşik edilerek öldürülen bir hemşirenin şok eden cinayeti karşısında önemsizdir. Günümüz… Julia Hamill, Massachusetts’in kırsal kesimlerinde yer alan yeni evinin bahçesinde dehşet verici bir şey keşfetti: kayalık arazinin içine gömülmüş bir kafatası… –Adli tabip Maura Isles’ın görüşüne göre, üzerinde cinayetin belirgin izlerini taşımakta. Bu isimsiz kadının kim olduğu ve başına ne geldiğiysese geçmişe ait bilgilerde saklı.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  324
 • ISBN:
  6051110684
 • Orijinal Adı:
  The Bone Garden
 • Çeviri:
  Filiz İnceoğlu Öztürk
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Pişman etmeyen bir Tess Gerritsen romanı daha. Julia eşinden ayrılmıştır, tarihi bir ev alır. Bahçesini güllerle donatmak ister. Ama ilk önce yabani otlardan temizlemesi gerekir. Kazmayı bir sallar, bir şey yok. İki sallar, bir şey yok, derken birkaç denemeden sonra bir kaya parçasına denk geldiğini zanneder. Ama o bir mezardır...

Geçmişle günümüz arasında gidip gelen bu romanın olay örgüsü çok iyi kurgulanmış. Hatta sanırım bu olayların gerçeklik payı da var. Kitabın sonunda bir doktorun önemli adımlarından bahsedilmiş. Kitapta doğum yapıp ölen kadınlar, pelerinli bir katil, mezar soyucuları, kadavralar, aşk vs. ne ararsanız var. Katil kim sorusu ayrı, bir de inanılması tüyler ürpertici olaylar var. Kitabın bir yerinde bir cerrahi müdahale var... Şu an yazarken bile midem ağzıma geldi. Kitapta olanlara değinmeden, kitaba olan ilgimi nasıl anlatırım diye kıvranıyorum açıkçası :) 1 puanı günümüzde olan kısma az sayfa ayrıldığı için kırıyorum. Oraya biraz daha olay konulabilirdi ya da o kısım hiç olmayabilirdi. Her türlü bu kitap, okuyanı memnun eder. Akıcı, ilgi çekici ve yer yer dehşet uyandırıcı. Tavsiye ederim.

Ceren Acer 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · 6/10 puan

Tuhaf bir şekilde kalemini en çok sevdiğim yazarın kitabını bu sefer bitirmekte bayağı bir zorlandım diyebilirim. Bir kere yayınevinin yazı puntosu çok küçüktü. Kitap boyutu da standartların üstündeydi. Bir kitabı çabuk bitirmem ya da geç bitirmem bazen yazarın üslubuyla değil de, yayıneviyle ilgili olabiliyor. Yazarın üslubuna değinecek olursam yine dahice bir köprü kurmuş geçmiş zaman ve şimdiki zamana doğru. Olay örgüsü oldukça esrarengiz ve olağanüstüydü. Yine son zamana kadar yazarın attığı düğümleri çözemiyorsunuz.

Dr. Elmyra 
 20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Julia evinin bahçesinde kemikler bulur, bu kemikler bizi 1800'lü yıllarda işlenen cinayetlere götürür.
Sarah Jio tadında bir Tess Gerritsen romanı olmuş. Geçmiş yıllarda yaşanan aşkın ipuçları günümüze bağlanıyor.
"Spoiler içerir": 1800'lü yıllarda doktorların eldiven giymeden hastaları muayene etmesi, hiç ellerini yıkamadan hastadan hastaya geçmesi ve bu şekilde hastalıkların bulaşması çok ilginç geldi. Asıl komik olan ise doktorların hasta muayenesinden sonra ellerini yıkaması gerektiğini söyleyen doktorun meslekten men edilip akıl hastanesine kapatılması. Tıbbın geçmişi ile ilgili bu bilgiler kitabı daha keyifli hale getirdi benim için.

MT 07 
03 Ağu 2015 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kitapta daha çok Isles,olaylara kafayı gömerek bir çözüm arıyor,rizzoli ise tamamen farklı o ise başını kaldırmış etrafına bakıyor her zaman ki gibi.
Isles kokunuzdan bile hasta olduğunuzu,nasıl tedavi edileceğini söyleyebiliyor(?) Eğer biraz düşüncelerinizden şüphe duymak istiyorsanız okunası bir kitap olabilir.Şimdi ben konuyu iki cümle ile özetlerim ama o zamanda heyecanını yitirir.Çok fazla bilinmedik ve göze çarpacak kelimeler var bu da,kitaba ayrı bir hava katıyor artı olarak.

fazilet özdiker 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap için söylemek istediğim ilk şey; zaman yolculuğuna hazırlanın! 1800'lerde bir mektupla başlayan hikaye; Rose Connolly ve Norris Marshall'ın içimi acıtan hikayesi.. Ve günümüzde Julia Hamill'in yeni evinde bulduğu isimsiz bir kadının kemikleri. Okurken şaşkınlığımı engelleyemediğim, yine harika olay örgüsüyle dolu bir Tess Gerritsen romanıydı..

Sakura Fubuki 
14 Eki 2016 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

yazarın diğer eserlerinin gölgesinde kalmış bir eser.. bence kendisine gölge yapanlardan çok daha iyi bir eser.. yazar hem heyecanı, hem korkuyu hem de romantizmi başarıyla vermiş.. bunun gibi eserler çoğalsa keşke... ciddiyetle tavsiye ediyorum.. pişman olmayacaksınız

MERVE DÜNDAR 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tess gerıtsen'ın diğer popüler kitaplarından çok daha iyi olduğunu düşündüğüm iyi kurgulanmış,sürükleyici, sonuyla şaşırtan kitabı.

Blackcat Vision 
01 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın şimdiye kadar 7 kitabını okudum(cerrah, çırak, günahkar, ruh kolleksiyoncusu, ikiz bedenlenler, mefisto kulübü ve kemik bahçesi. Bana kalırsa içlerinde, kurgusu en iyi olan kitap Kemik Bahçesi. Gerçi heyecan düzeyi çok yüksek değil ama ilginç sonuyla okunmayı hakediyor.

Deniz 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabi tamamen tesaduf eseri okumstum.Arkadasimla iddiaya girmistik ve cok kisa bi surede bitirmistim.Kurgusu ve anlatimi cok guzeldi.Begenmistim.4 yil once okumama ragmen hala aklimda.

niluferinkitapligi 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Eşinden ayrılan Julia 'nın bahçeli bir ev almasıyla başlıyor kitap.Bahçesine çiçek ekmek için toprağı kazdığı sırada karşısına çıkan kemiklerin,insan kemiği olduğunu açıklamasıya adli tabibin;geçmiş zaman ve şimdiki zamanla kol kola ilerleyen bir gizem avcılığına dönüşüyor satırlar.
Konusu güzel,Tess'in kalemi zaten müthiş lezzetli;yemeğin eksik tadı bana göre kesinlikle yayıneviydi.Tess GERRITSEN'ın Martı Yayınları'ndan okuduğum 11 kitabının da basımı,çevirisi,puntosu,kalitesi kesinlikle çok daha iyi.Doğan Kitap'tan çıkan Tess baskılarını başarılı bulmuyorum ve bu kitapta da gözlerim fazlasıyla yoruldu.Kitap yazanıyla,çevirisiyle,editiyle,yayıneviyle,cilt ve kapak tasarımıyla bir bütünse;Tess'in kitapları Martı Yayınları'ndan çıkmaya devam etmeli fikrimce.

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

fazilet özdiker 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerritsen - Kemik Bahçesi
"Ve sana söz veriyorum, bir dahaki sefere takacağın yüzük" dedi, "değersiz bir teneke ve cam parçası olmayacak."

Kemik Bahçesi, Tess Gerritsen (Sayfa 284 - Doğan Kitap)Kemik Bahçesi, Tess Gerritsen (Sayfa 284 - Doğan Kitap)
fazilet özdiker 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tess Gerritsen - Kemik Bahçesi
Hayat kurtaranlar, sürmesine olanak sağladıkları nesillerle, aksi halde doğmayacak olan çocuklarla bir anlamda kendi ölümsüzlüğünü yaratırlar. İyileştirmek, geleceğe izini bırakmaktır..

Kemik Bahçesi, Tess Gerritsen (Sayfa 324 - Doğan Kitap)Kemik Bahçesi, Tess Gerritsen (Sayfa 324 - Doğan Kitap)
Dr. Elmyra 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Çocukken, babamız sık sık bizi otopsi odasına çağırırdı. Bir erkek olsaydım, ben de tıp okurdum."
"Ve muhteşem bir şey olurdun, tatlım" dedi Grenville, kız kardeşinin koluna dokunarak.
"Fırsat verilseydi birçok kadın olurdu."

Kemik Bahçesi, Tess Gerritsen (Sayfa 198)Kemik Bahçesi, Tess Gerritsen (Sayfa 198)
MT 07 
06 Tem 2015 · Kitabı okuyor · İnceledi

Polislerin deyişi ile;toprakta binlerce isimsiz kemikler vardı.
Her kemik parçası katilini bulunması için orda bekliyordu yıllarca.
Bu vucudun bize sunduğu mucizevi bir sunumdu.Konuşamasakta,kemiklerimiz bizim kimliğimiz gibiydi.

Kemik Bahçesi, Tess GerritsenKemik Bahçesi, Tess Gerritsen
MT 07 
26 Ağu 2015 · Kitabı okuyor · İnceledi

Kemiksiz olmak güzeldi, hikayem yoktu, kendim olabildiğim tek zamandı.

Kemik Bahçesi, Tess Gerritsen (Sayfa 550)Kemik Bahçesi, Tess Gerritsen (Sayfa 550)
MT 07 
30 Ağu 2015 · Kitabı okuyor · İnceledi

Derin yaralar kapanır, kemiğe vurulan bir darbe derin yaraya göre vurulan yerden ''sızı, ağrısı'' bir daha eksik olmazdı. Hep acır, kendini hatırlatırdı.

Kemik Bahçesi, Tess GerritsenKemik Bahçesi, Tess Gerritsen