Kemikler Şehri The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 1

8,4/10  (126 Oy) · 
332 okunma  · 
109 beğeni  · 
2.572 gösterim
Vampirler, kurtadamlar, periler, gerçek aşk ve aklınızı başınızdan alacak daha birçok şey. Ölümcül Oyuncaklar hafızanıza kazınacak!

On beş yaşındaki Clary Fray, New York'ta Pandemonium Kulüp'e doğru yola çıktığında bir cinayete tanıklık edeceği hiç aklına gelmezdi.

Hele ki, bu cinayetin daha önce hiç görmediği acayip silahlara sahip tuhaf dövmeli üç genç tarafından işleneceğini hayatta düşünemezdi! Clary, polisi arayabileceğini biliyordu fakat ceset bir anda ortadan yok olunca ve canileri Clary'den başka kimse göremediği için durumu açıklamak pek kolay olmayacaktı!
Clary'nin onları görebilmesine çok şaşıran katiller kendilerini
Gölgeavcıları olarak tanıtacaktı.

Yani, dünyayı şeytanlardan arındırmaya ant içmiş gizli bir kabile!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  580
 • ISBN:
  9786054228218
 • Orijinal Adı:
  City of Bones
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Berivan Özdaş 
18 Haz 01:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten olağan üstü olaylar bu kadar mı gerçekçi anlatılır.kesinlikle mükemmel insanı kendine bağlayan , sürükleyen bir kitap dır. Gerçek hayattan uyarlanmiscasina özgün ve değerli bi eserdir

Kübra 
09 Şub 23:06 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Ölümcül Oyuncaklar serisinin ilk kitabı Kemikler Şehri'nde ilk kitaplarda benim olağan bulduğum durgunluk en aza indirilmişti. Özellikle böyle uzun serilerin başlangıç kitaplarında okuyucuyu konuya alıştırmak için yapılan uzun betimlemeler, tanıtımlar çok yoktu. Yazar bunun yerine olaylar ilerledikçe, sıkmadan bahsetmiş bu tanıtımlardan; bu benim için ilk kitaplarda olan en büyük artılardandır. Çok fazla yaratık var kitapta: iblisler, gölge avcıları, vampirler, kurt adamlar, periler, cinler... Böyle kalabalık kadroyla uğraşmak zordur bir yazar için ama bu seride kurgu çok sağlam oturtulmuş bana göre o yüzden kalabalık yaratıklar hiç sorun çıkarmamış. Son zamanlarda alıştığımız birincil anlatım yoktu, bu da beni çok sevindirdi. Böylece kahramanımızın ne düşündüğünü direkt söylemesi yerine biz çıkarımlarda bulunduk onların davranışlarından, bu da yazarın inceliklerindendi. Ne yazık ki böyle olmasaydı, burası olmamış dediğim yerler de yok değil tabi. Sonu çok fena ters köşe!!!

Hasret Sarı 
25 Nis 00:03 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bittigine cok ama cok üzülmüstum cidden. Kitap okurken seni icinde yasatiyorsa kitaptir yorumunu bu seriye yapmak istiyorum gercek disi seyler olsada bu dunyada varmislarcasina okudum. Bu seri yuzunden 2 dersten kaldim lisedeyken. Annem zorla 2 lokma yedirirdi. Ben sansliydim ki ben seriyi kesfettigimde butun kitaplari basilmisti. Beklemek zorunda kalmadim. Kac kere okudum. Yine mi baslasam anilarim depresti.

Corpus 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Lisedeyken heyecanla okuduğum, kitapları beklerken bir hayli zorlandığım ve seri uzatıldığında bitene kadar okumayacağıma dair inat ettiğim serinin ilk kitabıdır kendisi. Yazarı sevmiyorum, gerçekten zalim bir yönü var ve okuyucuya çektirmeyi seviyor. (Bununla ilgili bir yorumunu okumuştum, uydurmuyorum. :) ) Ama anlatımına diyecek sözüm yok. Sizi merakta bırakır, sinirlendirir, kalbinizi kırar, mutlu eder ve daha nicesini hissettirir.

İlk kitap Gölge Avcıları'nı tanıdığımız, olayların yeni yeni başladığı ve Jace ile Clary'nin bir araya geldiği kitap. Vampirler, periler, iblisler, kurt adamlar ve daha nicesini bulunduğu fantastik bir seri. Bu tarz kitapları şimdi çok okuyamıyorum bu yüzden seriyi bitirebilecek miyim ben de merak etmekteyim. :)

Müge Buket Akar 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

her sayfa atladığınızda daha çok heyecanlanacağınız bir seriye hoş geldiniz.
Cassandra'nın mükemmel hayal gücüyle karşı karşıyasınız.
Hazırlanın, kemerlerinizi bağlayın, kitabınızı elinize alın ve kendinizi bu müthiş yolculuğun ellerine gönül rahatlığıyla bırakın :)

Büşra Yıldız 
 20 Ağu 20:50 · Kitabı okudu · 158 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dizinin saçmalığına oranla harika bir seri tüm seri boyunca sebastian a saydırıp sonunda onun için ağladığımı hiç unutmuyorum her anını kafamın içinde yaşayarak okuduğum seri

Şule ALTAN 
22 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Filmiyle alkası olmayan bir kitap daha.Filminden güzeldi diyemeyeceğim.Film kendi dalında güzeldi gayet ama kitap bambaşkaydı.Daha mizahi ve hafifti.Hoşuma gitti.

Yeşim Temiz 
 06 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sevdiğim serilerden biri 'Ölümcül Oyuncaklar Serisi'. Bu tür fantastik romanlarda tanımlamalar bence çok önemli ve bu romanda da yazarın romanın kurgusuna bağlı olarak oluşturduğu yeni imgeler -gölge avcısı, iblis efendisi gibi- dikkat çekici ve havalı. Yeni bir Dünya oluşturmak gibi ve Cassandra'da bunu gayet başarılı bir şekilde yapmış. Oldukça sürükleyici ve akıcı. Sabah erkenden başlayıp öğlen yemeğini atlarsanız ve birazda geç uyursanız -tabi bu arada min. tuvalet molası önemli- bir günde bitirebilirsiniz."Bir günde bitirmek şart mı?" derseniz değil. Sadece ne kadar akıcı olduğunu anlatmaya çalışıyorum yoksa beni ne ilgilendirir. Her neyse filmi -ne kadar Jamie seksi olsada- kötü iki saate sığdıracağım diye saçmalamışlar, dizisi de -ben daha izlemedim- olayları biraz değiştirmiş diye söylüyorlar. O yüzden her zamanki mottomuz #KitabınıOkumadanFilmiİzleme
Ayrıca serinin diğer kitaplarını okudukça MagnusBane 'e aşık olacaksınız.

Ecem Aydoğan 
02 Oca 17:08 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aslında okumayı düşünmediğim bir kitaptı, benim içinde süpriz oldu. Okuokuda 9.90 listesinde olduğunu görünce aldım, okudum, aşık oldum!

Kesinlikle henüz ergenlik yıllarındaysanız okumalısınız. Yanlış anlamayın, ileride bu tarz kitaplar değilde daha edebi, klasiklerden okuycağımı düşünüyorum. Yoksa fantastik seven herkes -her yaşta- o-ku-ya-bi-lir! Harika.. harika.. harika bir kitap!

Sonu beni biraz şaşırttı, sondaki gerçeğin yalan olduğunu düşünüyorum ( spoiler vermemek amaçlı çok garip cümleler yazdım ama okuyanlar ne demek istediğimi anlarlar diye düşünüyorum.) Teog sebebiyle annem kitap okumama karşı ama ben bir yolunu bulup hemen 2. Kitabı okumak istiyorum.

Harika bir kitap tavsiye ediyorum.

Funda 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Teog yüzünden asla ara vermek istemediğim mükemmel serinin birinci kitabı. İlk elli, altmış sayfası bunaltsa da sonrasında kendisine bağlayacak bir kitap.

3 /

Kitaptan 41 Alıntı

Aristokrat 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yaptığın şeyle ilgili nelerin çirkin olduğunu inkar etmeyi sürdürürsen hatalarından asla ders alamazsın.

Kemikler Şehri, Cassandra ClareKemikler Şehri, Cassandra Clare
selin 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Clary başını iki yana salladı. ''Durma.devam et.sanırım başkaları da var...Ne? Vampirler, kurtadamlar, zombiler mi?''
''Elbette var,'' dedi jace.''Ama zombileri genellikle güneyde, uzaklarda bulursun, çünkü voodoo rahipleri orada yaşar.''
'' Ya mumyalar? Onlar da sadece Mısır'da mı takılıyor?''
''Saçmalama. Kimse mumyalara inanmaz.''

Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 54)Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 54)
Elvan Kandemir 
03 Ağu 14:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mutsuz değilim" dedi Jace."Sadece amacı olmayan insanlar mutsuzdur. Benim bir amacım var."

Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 213)Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 213)
sümeyye kip 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çoğu kimse üzüldüğünde veya korktuğunda değil, hayal kırıklığına uğradığında ağlar.

Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 90)Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 90)
Corpus 
15 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Clary cinsiyetine has hızlı haini harekete geçirdi. “Şurada oturan kızlar sana bakıyor.”

Jace, halinden memnun bir tavırla gülümsedi. “Elbette bakıyorlar,” dedi. “Ben son derece çekiciyim.”

“Alçakgönüllülüğün de çekici bir özellik olduğunu hiç duymadın mı?”

“Sadece çirkinlerden,” dedi Jace. “Dünya alçakgönüllülerle dolu olabilir ama şu anda kibirlilere ait. Benim gibi.”

Kemikler Şehri, Cassandra ClareKemikler Şehri, Cassandra Clare

Çocuk bir daha asla ağlamadı ve öğrendiği şeyi asla unutmadı: sevmek yok etmekti ve sevilmek yok edilecek kişi olmaktı.

Kemikler Şehri, Cassandra ClareKemikler Şehri, Cassandra Clare

Sandığının yarısı kadar komik olsaydın, evlat, gerçekte olduğunun iki katı kadar komik olurdun.

Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 123 - Artemis Yayınları)Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 123 - Artemis Yayınları)
5 /