Kemiklerin Şifresi

8,6/10  (16 Oy) · 
43 okunma  · 
12 beğeni  · 
926 gösterim
İskoçya'nın uzak Hebrid adalarından biri olan Runa'da, adli antropolog Dr. David Hunter'ı tüyler ürperten bir keşif beklemektedir.

Neredeyse tamamen yanıp, ayakları ve bir eli sağlam kalmış bir ceset bulunmuştur. Yerel polis kaza sonucu ölüm raporu vermekte acelecidir, ama Hunter'ın içgüdüleri aksini söylemektedir: Karşılarındakinin bir cinayet vakası olduğu kanısındadır. Gerçekte Runa ilk anda göründüğü gibi huzurlu bir toplum olmaktan çok uzaktır... ve yanmış ceset de onun karanlık sırlarından sadece biridir.

Derken Atlantik'ten gelen fırtına adaya ulaşır ve bütün elektrik sistemi çöker, anakarayla bütün bağlantı kesilir. Fırtına kasıp kavururken, cinayetler de arka arkaya gelmeye başlar...

Etkili, sürprizli ve sarsıcı...

Kemiklerin Şifresi kitapları tüm dünyada çok satanlar listesinde yer alan birinci sınıf bir romancının kan donduran yeni polisiye romanı.

"Beckett beklenmedik manevralarla ve doruğa tırmandırdığı dehşetle okuru diken üstünde tutuyor"
-Daily Telegraph-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  404
 • ISBN:
  9786053750895
 • Orijinal Adı:
  Written In Bone
 • Çeviri:
  Nur Küçük
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
02 Haz 00:55 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

David Hunter serisinin ikinci kitabı olan Kemiklerin Şifresi bitti. Ölümün Kimyası ile tanıştığım seri gayet güzel gidiyor. İlk kitabı beğenmiş biri olarak ikinci kitaba kafamda beğenip beğenmeyeceğime dair çok fazla soru işareti olmadan başladım. David Hunter serisi olağanüstü olarak tanımlanabilecek bir seri olmasa da kendini okura gayet keyif vererek okutuyor. Keyif almamda ana karakteri sevmem, sade dil, akıcılık, seçilen mekanların tasvirleri ve genel olarak vakaların basit bir şekilde sonuca bağlanmaması gibi noktalar etkili. Simon Beckett girizgahı fazla uzatmadan kitabın henüz başlarında olaya giriş yapıyor. Ardından birbirine eklenen halkalarla ilgi çekici bir zincir çıkıyor ortaya.

Kemiklerin Şifresi'nde David Hunter'a gelen bir telefon olayların fitilini ateşliyor. Dedektif Graham Wallace'tan gelen telefon David'in tüm planlarını alt üst ediyor. Dedektif, İskoçya açıklarındaki Runa isimli bir adada bir ceset bulunduğunu, olayın büyük ihtimalle kaza olduğunu ama iyice emin olmak için bölgeye olay yeri inceleme ekibi göndermeden önce kendisinin bölgeye gidip bir inceleme yapmasını istiyor. Dış dünyadan izole olan bu adada David, ayakları ve bir eli hariç tamamen yanmış bir cesetle karşılaşıyor. İlk olarak olayın bir kaza olduğu düşünülse de David'in içgüdüleri tamamen farklı bir şey söylüyor. Birkaç gün içinde Runa'yı vuran fırtına, adanın dış dünyayla tüm bağlantısını kesiyor. Böylece iki polis, bir emekli polis ve bir adli antropoloğun başı çektiği bir kedi fare oyunu başlıyor.

Ölüm sonrasında vücutta gerçekleşen değişimleri, yani bu doğal süreci ilgi çekici buluyorum. Kemiklerin Şifresi'nde bu konulara yine bolca değiniliyor. Ölümün Kimyası'na yaptığım incelemede de bu durumdan bahsetmiştim. Ölüm sonrasında yaşanan fiziksel değişimleri daha detaylı anlatması yönüyle genel polisiye kitaplardan ayrılan bir yönü var David Hunter serisinin. Serinin her iki kitabında da mekan olarak küçük kasabalar seçilmişti. Bu da benim bu seride sevdiğim bir diğer nokta. Boston, New York gibi büyük şehirlerde geçen polisiyelere o kadar alışmışım ki, az nüfuslu, kırsal bir bölgede geçen bu tür bir kitap farklı bir tat veriyor. Kemiklerin Şifresi benim için keyifli bir okuma oldu. Kitabı okurken kesinlikle sıkılmadım. Bitirmeme az kaldığında, olaylar yavaş yavaş aydınlanırken bu kadar basit olamaz şeklinde düşünmedim değil. Ama evet öyle olmadı, Simon Beckett beni bu açıdan şaşırtmayı başardı. Neticede sağ gösterip sol vuran yazarları severiz. :) Genel itibariyle ise ortalamanın üzerinde, akıcı, şaşırtıcı, sürükleyici bir kitap okuduğumu söyleyebilirim. Toplamda dört kitaptan oluşan David Hunter serisinin üçüncü kitabı Ölülerin Fısıltısı. Bu seri ile ilgili tek sıkıntım serinin üçüncü kitabını temin etme zorluğu. Bir de Kemiklerin Şifresi öyle heyecanlı bir yerde bitti ki! Kendimi en sevdiği dizi çok heyecanlı bir yerde sezon finali yapmış izleyici gibi hissediyorum. Başladığı serileri yarım bırakmayı hiç sevmeyen biri olarak Ölülerin Fısıltısı'nı da kısa bir süre içerisinde temin edebilmeyi umuyorum. Polisiye türünden hoşlanıyorsanız ve henüz Simon Beckett okumadıysanız bu seriye başlamanızı öneririm. Keyifli okumalar...

Esma Tezgi 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Kemiklerin Şifresi ilk kitaptan daha iyiydi, yazar seriyi bir ileri noktaya taşımış ikinci kitapla. Kitapta gerilim çok güzel yer alıyordu ve kitabın içine güzel dağılmıştı, sadece son sayfalarda değil diğer kısımlarda da gerilime yer açmış yazar. Benim de kitabı hep geceleri okumam da etkili oldu sanırım, böylece kitabı yaşayarak ve hissederek okudum :)

Katilse, katil bu kitapta daha iyi yazılmıştı. Yazar kurguyu çok güzel yapmış, sizi çok güzel yönlendiriyor. Açıkçası katile şaşırmasam da yazarı takdir ettim, kurgu gerçekten iyiydi. İpuçlarını toplama, katili arayış hepsi çok güzel biçimde ilerledi ve kitap gayet akıcıydı, sizi sıkmıyor. Bazı yerleri gereksiz gibi görseniz de ileride onunda kitap için bir önemi olduğunu anlıyorsunuz.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...-hunter-2-simon.html

Oblomov 
 05 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Dört kitaptan oluşan Dr. David Hunter serisinin ikinci kitabı Kemiklerin Şifresi kaliteli bir polisiye roman. Yazarın kitaplarını yazarken en ince detaylara bile önem vermesi, kitabın konusu ile ilgili o konuda uzman kişilerden bilgi alması ve buna bağlı olarak kitapların gerçekçi bir atmosferde geçmesi kaliteyi beraberinde getiriyor. Aynı zamanda kitap akıcı bir dille yazılmış ve kitabın sonuna kadar olayları çözümlemek neredeyse imkansız. Polisiye severlere tavsiye ederim.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
10 Şub 22:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

,#kitapyorum

Yazar ikinci kitabın üstüne katarak devam etmiş. Bu kitap da gerilim biraz daha fazlaydı. İlk sayfalardan itibaren kitabı resmen yaşıyorsunuz. Simon beckett kitabı yazarken yine çok iyi araştırmış. Okuması çok keyifli heyecan verici polisiye gerilim bir kitap sizleri bekliyor.

Ruby 
01 Haz 21:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı oxuyub qurtardıqdan sonra təsirindən çixa bilməmişdim. Anlatim şəklini çox sevmişdim. Bunları kim və nəyə görə edər? Amma bəzi yerlərdə yazarın kafası güzel diye düşünmedim deyil (:

Burçin Esra Karadağ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi düşünülmüş, detayları iyi çözümlenmiş ve okurken tüm gerilimi hissedebileceğiniz bir dile sahip. Beklentilerimin üzerinde bir hikaye.

Kitaptan 6 Alıntı

Damla Köseoğlu 
31 May 00:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayat böyle. Her şeye karşı önlem alamazsın.

Kemiklerin Şifresi, Simon Beckett (Sayfa 264 - İthaki Yayınları)Kemiklerin Şifresi, Simon Beckett (Sayfa 264 - İthaki Yayınları)
Damla Köseoğlu 
29 May 18:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ne yapmak istediğini bilmek iyidir.

Kemiklerin Şifresi, Simon Beckett (Sayfa 82 - İthaki Yayınları)Kemiklerin Şifresi, Simon Beckett (Sayfa 82 - İthaki Yayınları)
Damla Köseoğlu 
30 May 21:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

En azından ölüler yalan söylemez ya da ihanet etmez.

Kemiklerin Şifresi, Simon Beckett (Sayfa 87 - İthaki Yayınları)Kemiklerin Şifresi, Simon Beckett (Sayfa 87 - İthaki Yayınları)
Damla Köseoğlu 
29 May 14:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kötü şans söz konusu olduğunda hepimiz aslında bencilizdir, aynı duayı ederiz: Ben olmayayım, bana olmasın.

Kemiklerin Şifresi, Simon Beckett (Sayfa 66 - İthaki Yayınları)Kemiklerin Şifresi, Simon Beckett (Sayfa 66 - İthaki Yayınları)
Esma Tezgi 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Babam her zaman derdi ki, asıl dikkat etmen gereken şeyler yaklaştığını görmediğin şeylerdir. Ne demek istediğini artık biliyorum. Sonunda hayatının kontrolünü eline aldığını sanıyorsun, ama sonra... bam! Hiç beklemediğin bir şey birdenbire seni gafil avlıyor.

Kemiklerin Şifresi, Simon BeckettKemiklerin Şifresi, Simon Beckett