Kenar Mahalle

8,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
338 gösterim
Arkadaşlığa paradan çok önem veren Danny,anide bir mirasa konup iki eve birden sahip olunca, sokaktaki diğer arkadaşlarına kapılarını açar.Bu grubun özgürlük aşkı ve maddi dünyaya duydukları nefret, onları heyecanlı ve çoğu zaman komik maceralara sürükler.Ta ki, Danny, yeni yaşamındaki sorumluluklardan sıkılıp ortadan kaybolana kadar...
 • Baskı Tarihi:
  1968
 • Sayfa Sayısı:
  228
 • Çeviri:
  Vahdet Gültekin
 • Yayınevi:
  Güven Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Anneannem alzaimer hastası 70 yaşında. Kendinden küçük 2 kardesi ve kendinden büyük abiside alzaimer hastası. En büyük ablaları 87 yaşında ve cin gibi bilge bir kadın.
Bayram ziyaretinde bu büyük teyzemdeyiz. Gittiğim ortamlarda can sıkıntıma ilaç olsun diye hep kitap taşırım. O gün çantamda kitabımı gördü. Ben yaşayan tarih kitabıyım her şey aklımda bak anneannene adını bile hatırlamıyor. Çünkü ben çok kitap okurdum zihnimi hep çalıştırdım pas tutmadı dedi ve bana 1968 basımlı bu kitabı hediye etti. Kitabı seyretmekten, sararmış yapraklarını okşamaktan henüz kitabı okuyamadım. Bu da böyle değişik bir inceleme olsun. Büyük teyzemin sözlerine kulak verin ilerde alzaimer olmayın.

Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
 12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Az bilinen, çok güzel, John Steinbeck eserlerinden bir tane daha. John Steinbeck'a olan hayranlığım okudukça katlanıyor. Nasıl bu kadar yetenekli olabiliyorsun, nasıl bu kadar güzel eserler
verebiliyorsun John? Böyle güzel eserleri olan bir yazarın, genel olarak sadece 'Fareler ve İnsanlar' kitabıyla bilinmesi acı verici. Normalde bir yazarın en büyük eserini okuduktan sonra diğer eserleri doğal olarak okuyucuya o büyüklükte gelmez. Ama Steinbeck bu durumun dışında. Yazarın en büyük eseri olarak kabul edilen Gazap Üzümleri'ni okuduktan sonra bile yazarın diğer kitaplarıyla kıyaslamanız mümkün değil. Çünkü her bir eserinin (okuduğum eserlerinin) ayrı bir önemi, farklı bir boyutu var.

Kitabımız yer yer çok komik, yer yer hüzün verici, tıpkı hayat gibi. Danny'e moruk dedesinden iki ev miras kalmasıyla olaylar gelişir. Kenar mahallede iki ev büyük bir prestij ve zenginlik belirtisi haliyle. Danny'miz biraz yaramaz bir genç. Hapislere girer çıkar, arkadaşları vardır hem de öyle arkadaşlar ki keşke herkesin öyle arkadaşları olsa. İlk başta Danny ve Pilon vardır. Danny'ye miras kalan iki evden birinde Danny diğerinde de Pilon kalır. Tabii kiracı olarak kalır Pilon, her ne kadar kira vermek yerine şarap içmeyi daha mantıklı bulsa da. Bu arkadaşlığa zamanla yeni arkadaşlar eklenir. Gece gündüz demeden içilen şaraplar. Tek derdi şarap içmek olan arkadaşlar. Çalışmayan, gece gündüz yatan, bir grup arkadaş. Bir evde 7 kişinin ve 5 köpeğin kaldığı sefil bir ortam. Ancak hallerinden memnunlar:) Dolayısıyla zamanla evde sefalet hayatı sürülür.

Yukarıda çalışmayan, sürekli yatan arkadaşlar dedim ama gerek olduğunda nasıl bir işbirliği içerisinde çalıştıklarını, çabaladıklarını görmek şahane bir şey. Gerçek arkadaşlık da bu olsa gerek. Yeri ve zamanı geldiğinde tek bir güç olabilmek.

John Steinbeck okunması gereken bir yazar. Sadece Fareler ve İnsanlarla anılmayı hak etmeyen bir yazar. Kıyıda köşede kalmaması gereken eserler bunlar. O yüzden böyle eserler okunmalı ve öncelikli olarak tavsiye edilmeli.

Kitaptan 2 Alıntı

Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
 11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yorumsuz...
- Doyacak kadar yemek yiyebiliyor musun, Freddio?
- Elbette.
- Peki, şimdi söyle bakalım, kahvaltıda ne yersin?
- Yufka ekmeğiylen fasulye.
- Öğle yemeği için eve gittiğin zaman ne yiyorsun?
- Ben eve gitmem ki.
- Öyleyse öğle yemeği de yemiyorsun ha?
- Yemez olur muyum! Evden yufka ekmeğine sarılmış fasulye getiriyorum.
- Akşamları ne yiyorsun?
- Yufka ekmeğiylen fasulye.
- Sabah, akşam hep yufka ekmeğiyle fasulye mi yiyorsunuz?
- Hoppala! Daha ne olsun yani?

Kenar Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 145 - Güven Yayınevi)Kenar Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 145 - Güven Yayınevi)
Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çok doğru bir tespit
Ölmekte olan bir yaratık bazı hallerde kendinden umulmayacak derecede canlılık gösterebilir.

Kenar Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 191 - Güven Yayınevi)Kenar Mahalle, John Steinbeck (Sayfa 191 - Güven Yayınevi)