Kendi Gök Kubbemiz

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.553
Gösterim
Adı:
Kendi Gök Kubbemiz
Baskı tarihi:
13 Mayıs 20003
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750805941
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Kendi Gök Kubbemiz
Kendi Gök Kubbemiz
Kendi Gök Kubbemiz, Türk şiir coğrafyasına hükmeden bir payitaht, geçmiş ile gelecek arasında kurulmuş sağlam bir köprü, duygu ve düşüncelerimizin de zengin bir arşividir. Yahya Kemal'in şiiri, bu kitapta bir uygarlık tasarımı olarak yer almıştır. Gelenek ve modernlik, Doğu ve Batı, bu tasarımın şiir dünyasında buluşurlar.
Yahya Kemal, Kendi Gök Kubbemiz'in altında yerli hayatın tam bir ansiklopedisini kurgulamıştır. Sözün manevi derinliği, bu eserin sayfalarında musikinin ses iklimine karışır ve mimari ile gündelik hayat, toplumsal varoluşa kişilik kazandırır.
Sonuçta anlatılan bizim hikayemiz, coğrafyadan vatana doğru uzanan tarihsel yolculuğumuzdur.
Titiz sözcük işçiliği, temelleri uygarlık toprağımıza atılmış biçim anlayışı ve önerdiği hayat felsefesi üzerinde yükselen bu poetik zirve, Türk şiiri adına dikilmiş görkemli anıtlardan birisi olarak çağdaş edebiyatımızda yerini almıştır.
Kendi Gök Kubbemiz, kendi kültür atlasımızdır.
102 syf.
·Beğendi·8/10
Konu: Kitap üç bölümden oluşur. İstanbul Fetih Cemiyeti tarafından bir araya getirilen şiirler bütünü olan kitapta birinci bölümde Türk ve Türk'ün tarihteki rolü işleniyor. Kitap aşağıdaki şiir ile başlar.

Artarak gönlümün aydınlığı her saniyede,
Bir mehâbetli sabah oldu Süleymaniye’de.
Kendi gök kubbemiz altında bu bayram saati...

İstanbul'u daha güzel anlatan bir şair görmedim dersem yalan olur, çünkü Orhan Veli'nin İstanbul'u dinliyorum Şiiri de bu kadar kalitelidir.

Sana dün bir tepeden baktım İstanbul!
Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.
Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!
Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer…
(Bir Başka Tepeden adlı şiiri)

Kitabın ikinci bölümünde ise daha çok Cahit Sıtkı Tarancı tarzıyla karşımıza çıkıyor. Ümitsizlik, ölüm sıkça işlenmiş.

Bu defa farkına vardım ki ihtiyarlamışım.
Hayatı bir camın ardında gösteren tılsım
Bozulmuş anlıyorum çıktığım seyâhatte.
Cihan ve ben değiliz artık eski hâlette…

Kitabın üçüncü ve son bölümünde sevdaya dönük dizeler yer alıyor.

Yine dün geçtim o yoldan;
Aynı raylarda trenler geçiyor...
Karşı dağlar,hep o dağlar...
Kıyı hep aynı kıyı
Ve deniz aynı deniz;
O gülüşten bir eser yok yalnız;
O güzel çerçeve bomboş!
Belki kalbim daha boş!
102 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Şiirlere karşı olan sevgim gitgide artıyor böyle kitaplar sayesinde. Çok ama çok beğendim. Tam bir İstanbul aşığı bir yazar. Şiirlerinin dili muazzam. Kafiyeler oldukça etkileyici. Herkese göre şiirler var. Savaş, kahramanlık, sevgi, barış, aşk....

Küçük bir kitap, dili çok hafif ağır. Bazı kelimeler yabancı gelebilir ama onu bile hissettirmeyecek kadar güzel. Mutlu günler, iyi okumalar...
102 syf.
·3 günde·10/10
Okuduğum şiirler, tanıdığım şairler her geçen gün artıyor. 
Yahya Kemal'in 3 bölümden oluşan Kendi Gök Kubbemiz kitabını bambaşka bir heyecanla okudum. Yahya Kemal ait olduğunu bilmediğim ancak dilime pelesenk olan Akıncılar ve Rindlerin Gecesi (Dönülmez Akşamın Ufkundayız )şiirlerini bu kitapta görünce hiç şaşırmadım çünkü ilk dizelerde böyle bir sürprizin olacağını tahmin etmiştim. 
İstanbul'un bir semtini sevmek için bir ömür verilmesi gereken diyen Yahya Kemal şimdiki İstanbul'u görse ne düşünür merak ediyorum. Şiir yorumlayacak yeterlilikte olmadığım için incelememi bitirmek istiyorum. 
Bugün şairimizi tiyatroda izledim, çok etkileyiciydi. Unutmayacağım bir gösteri oldu.
102 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Yahya Kemal Beyatlı'nın Kendi Gök Kubbemiz adlı eseri 3 bölümden oluşuyor ve ilk iki bölümü bir yandan muhteşem bir vatan ve İstanbul portresi çizerken bir yandan da ömrün sonuna varmaya ve limandan demir almak gününe dair bir çok güzel dizeler sıralıyor; çok büyük keyif aldım ve çok beğendim. Son kısım 'Vuslat' ise daha çok şiir ve sair şeylere dair şiirlerle dolu, ilk bölümle doğrudan bağlantılı değil. Yine de son tahlilde ürpertici güzellikte şiirlerle dolu bir eser bu. Özellikle 'Yol Düşüncesi' adlı ikinci kısımda bulunan şiirler enfesti. Aklıma Bediüzzaman hazretlerinin Eyüp'te mezar taşlarına bakarak söylediği sözler geldi okurken; yüzlerce kez dolup boşalan bu mezarlar hepimizin kaçınılmaz sonunu aklımıza getiriyor; evet, bizler burada misafiriz ve ebediyete giden yolcularız,bir gün öleceğiz, burada geçen nice senenin sonu da bir avuç toprağın serinliği olacak. İşte Yahya Kemal Beyatlı bu toprağı ve o serinliği, bu misafirhanede zamanı dolmuş, ayrılma vakti gelmiş bir misafirin hüzünlü kabullenişiyle yazmış .

Okumayan varsa, herkese öneriyorum, mutlaka.
102 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Yahya Kemal Beyatlı, Türk şiirinin temel direklerinden birini oluşturuyor.
“Şiir: Kalbden geçen bir hadisenin lisan halinde tecelli edişidir, hissin birden bire lisan oluşu ve lisan halinde kalışıdır.” diyerek şiire ne denli değer verdiğini gösteriyor.
Kendi Gök Kubbemiz adlı şiir kitabı da onun temel direği. En önemlisi.
Eğer bir kitap "Süleymeniye'de Bayram Sabahı"yla başlıyorsa o bir başyapıt demektir. Daha ilk sayfadan sizi avucunun içine sarıp sarmalıyor.
"Bir Başka Tepeden" diyerek İstanbul'a baktırıyor gönül tahtında.
"Akıncı" ve "Mohaç Türküsü" ile cenkten cenge götürüyor çocuklar gibi şen.
"Siste Söyleyiş" adlı şiiriyle "Bir devri lanetiyle boğan şair"e dünyayı dar ediyor.
Atik Valde'den, Üsküdar'dan, Koca Mustapaşa'dan, İstinye'den, Maltepe'den bakıyor aziz sevgilisi İstanbul'a.
"Biz sende olmasak bile, sen bizdesin gene." diyerek Yıldırım Beyazıd Han'ın diyarı Üsküp'ü "Kaybolan Şehir'de bize kaybettirmiyor.
Aruzdur onun ölçüsü ama "Başlarken aldığım gazâ yarası / İçinden çektiğim bu altın oktu!" diyerek "Ok" şiiriyle heceye de kitabında sadece bir kişilik yer açmıştır.
"Sessiz Gemi" ile meçhule yol almıştır hiç yolcusu yokmuş gibi.
"Rindlerin Hayatı, Akşamı ve Ölümü" ile şaire göre hayatın boşluğu ve ölümün gerçekliği karşısında yapılacak başka pek bir şey yoktur.
Öyle bir hocadır ki "Bahçelerden Uzak" şiirini öğrencisi Ahmet Hamdi Tanpınar'a gönderir gönüller arası köprüyle.
Yahya Kemal, sağlığında hiçbir kitap yayımlamamıştır. Vefatından sonra Nihad Sami Banarlı, büyük şairin eserlerini titizlikle hazırlayıp okurlarına sunmuştur.
Bu eserde üç bölümden teşekkül etmiş: Kendi Gök Kubbemiz, Yol Düşüncesi ve Vuslat.
Bu kitabı okurken şairin Ankara'dan İstanbul'a dönerken ki mutluluğunu hissedeceksiniz.
102 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap 3 bölümden oluşuyor; Kendi Gök Kubbemiz, Yol Düşüncesi ve Vuslat.
İlk iki bölümde vatan ve istanbul (şehre aşık bir adam olduğu belli) öne çıkarken son bölümde bitmek bilemeyen bir cânan özlemi hakimdi. Şiir seven herkes okumalı, sevmeyenler de bir şans vermeli.
102 syf.
Sağlığında hiçbir kitabı yayınlanmayan Yahya Kemal Beyatlı'nın vefatından sonra merhum Nihad Sami Banarlı, şairin sağlığındaki düşüncelerinin ışığında eserlerini okuyuculara kazandırmıştır. Bu kaynak dahilinde Kazım Yetiş bu şiirleri Kendi Gök Kubbemiz, Yıl Düşüncesi, Vuslat olmak üzere üç ana grup altında sunmuştur.
102 syf.
İş bu kitap ne zamandır aklımın bir köşesindeydi, Eski kitapları karıştırırken tekrardan karşıma çıktı ve üzerine bir inceleme yazısı farz oldu. - Ki kifayeyi hatırası ileride rahatsız etmesin.-
Kitap şairin ölümünden, çeşitli dergiler ve bazı mecmualarda yayımlanmış şiirlerinden özenle derlenmiş bir eser . Ve Yahya Kemalin ruhunu yansıtır.
Bu arada Yahya Kemal ömrünce şiir kitabı çıkartmamıştır. Çünkü y bir kitap için eksik görür. Şiir onun için kutsaldır. Mısrası icabında namusudur. Hatta Otuz üç yıl sonra bazı şiirlerine bazı mısralar ekleyecek denli de namusuna düşkündür.
Şiiri İlmek ilmek örer. Nadasa bırakır Yakar sonra tekrar örer.
İş bu kitapta ilk şiir olarak yeralan Süleymaniyede bir bayram sabahı şiirine, İslami cenahtan bir çok entelektüel kapılmış ve eserlerinde bir çok gönderme yer vermiştir.
Sonra Endülüste bir akşam..
Endülüsün yani bir yaranın tasviri..
Eski zamanlardan
Parıldayan bir prenses..
Mihrimah... Kaçırılması gerekir. Fakat ;
'Daima yollar uzar, kalb üzülür;
Ömrü oldukça yürür her yolcu:
Varmadan menzile bir yerde ölür.'
Ve ölüm takıntı halidir şairde.
Dönülmez akşamın ufkuna dalmıştır.
Dili annesinin sütünün tadındadır.
Velhasıl ölümü çok şiirinde çok güzel öğretir.
Çünkü akşam olunca bitim Hatırlanır.
Bak bunu da Öğretir.
yine bu kitabından, Geçiş şiirinden bir dize;
'hiç şaşmayan saat gibi işler durur kader,
bir gün saat çalar... çok uzaktan gelir haber.
artık güneş görünmez olur, gök bulutludur,
rahatça dal, ölüm sonu gelmez bir uykudur. '
Eyvallahtır yani. Eyvallah..
Şaire ilk kulak aşinalığımız Müfredattan, fakat Lise bitimi meraklı ve kelimeler peşinde dikkatli birisi için, Yahya Kemali keşfi dikkate alınacak bir dönümdür. Bende elimde eski bir kamusu osmanlı dolaştım şiirde. Saf. Saf.
Çok sonraları rakı sofrasında balık ve Münir Nurettin oluyordu. Bir aymazlık. Şaire bir edepsizlik. Fakat edebiyat dedikodusu gibi olmasın ama kendisi için efsane gamsız derler. Sonra çok şeyler de derler de önemi yok. Velhasıl vaktince ve sonrasınca bolca Canımız sıkıldı. Çünkü
'bir bitmeyecek şevk verirken beste
bir tel kopar âhenk ebediyen kesilir.' demişti.
İşittik. Gördük..
102 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bütün şiirleri çok güzel olmakla beraber sadece "Sessiz Gemi" şiiri için dahi bu kitap alınır. Şiir severlerin kitaplığında bulunması gereken bir eser.
102 syf.
·Puan vermedi
Onu okurken bazen bir akıncı ruhuyla bazen bir İstanbul'lu ve kenar mahallesinde bir sakini bazen koskoca bir orduyla cenk eden bin atlıdan biri bazen Mehlika Sultan'ın cemaline aşık..
102 syf.
Süleymaniye'de Bayram Sabahı, Bir başka Tepeden, Akıncı, Sessiz Gemi, Rindlerin Akşamı gibi müthiş şiirleri barındıran bir eser.

Yahya Kemal Beyatlı'nın şiirlerinde İstanbul sevgisini görüyoruz. Hatta bir gün Yahya Kemal Beyatlı, İstanbul'u övmek maksadıyla "Ankara'nın en güzel yanı İstanbul'a dönüşüdür" der.
102 syf.
·Beğendi·8/10
Şiir denilince aklıma Mehmet Akif ve Necip Fazıl'dan sonra gelen ilk şair Yahya Kemal... Şiir okuyup heycanlanmak isteyenler tüyleri diken diken olanlar veya şiirde hayattan birşeyler arayanlar için başucunda olabilecek bir başyapıt...
Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.
Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,
Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden
"Kalbimin takati yok, hem bu duyuş çok sürecek...
Macera başlamadan ben buradan ayrılayım."
Yahya Kemal Beyatlı
Sayfa 92 - Fetih Cemiyeti Yayınları
Her gezmeğe çıkmasıyle her yer
Bir zevkini andırır baharın.
Endamını zanneder görenler
Bir bestesi eski bestekarın.
Yahya Kemal Beyatlı
Sayfa 40 - Fetih Cemiyeti Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kendi Gök Kubbemiz
Baskı tarihi:
13 Mayıs 20003
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750805941
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Kendi Gök Kubbemiz
Kendi Gök Kubbemiz
Kendi Gök Kubbemiz, Türk şiir coğrafyasına hükmeden bir payitaht, geçmiş ile gelecek arasında kurulmuş sağlam bir köprü, duygu ve düşüncelerimizin de zengin bir arşividir. Yahya Kemal'in şiiri, bu kitapta bir uygarlık tasarımı olarak yer almıştır. Gelenek ve modernlik, Doğu ve Batı, bu tasarımın şiir dünyasında buluşurlar.
Yahya Kemal, Kendi Gök Kubbemiz'in altında yerli hayatın tam bir ansiklopedisini kurgulamıştır. Sözün manevi derinliği, bu eserin sayfalarında musikinin ses iklimine karışır ve mimari ile gündelik hayat, toplumsal varoluşa kişilik kazandırır.
Sonuçta anlatılan bizim hikayemiz, coğrafyadan vatana doğru uzanan tarihsel yolculuğumuzdur.
Titiz sözcük işçiliği, temelleri uygarlık toprağımıza atılmış biçim anlayışı ve önerdiği hayat felsefesi üzerinde yükselen bu poetik zirve, Türk şiiri adına dikilmiş görkemli anıtlardan birisi olarak çağdaş edebiyatımızda yerini almıştır.
Kendi Gök Kubbemiz, kendi kültür atlasımızdır.

Kitabı okuyanlar 603 okur

  • Selim berk yakar
  • Nuh TUFAN
  • zeynep
  • Nazlı Örde
  • Tarkan ERİŞKİN
  • Meryem
  • yagmur ceren
  • Emre YALDIRAN
  • Kübra Atalay
  • die schule

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.6 (1)
8
%0.6 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0