Kendi Kutup Yıldızını Bul 1

8,4/10  (65 Oy) · 
190 okunma  · 
54 beğeni  · 
2.000 gösterim
Seçtiğiniz hayat sizi mutlu ediyor mu? Yoksa başkalarının hayatını yaşamaktan, başkalarının arzularını karşılamaya çalışmaktan yorulduğunuzuz mu hissediyorsunuz? Kendinizi bu ormanın içinde kaybolmuş hissediyorsanız üzülmeyin. Sizi karanlıklardan çıkaracak olan birisi var: Kendiniz! Başınızı yukarı kaldırın, bakın ve görün; kendi kutup yıldızınızı bulun, onu izleyin.

Bu kitapta yer alan bütün cümleler, yaşam enerjinizi yitirdiğinizi hissettiğinizde ya da zorluklarla baş etmeye çalışırken yeterli güce sahip olmadığınızı düşündüğünüzde size güç verecek cümleler...

Yazılarından ya da söylemlerinden alıntılar bulacağınız kişiler her çağdan, her yaştan ve her ülkeden yüreğimize hitap ediyorlar. Leonardo da Vinci'den Mevlana'ya, Epictetos'tan Katharine Hepburn'e, Stendahal'den Rahibe Teresa'ya kadar herkes burada size, Bize, insanlığa sesleniyorlar.
DersaadeT 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tavuk Suyuna Çorba' ya yaptığım yorumlar bu kitap içinde geçerli. Kendimi kötü hissettiğim zamanlarda atarım çantama sürekli yanımda olur . Sayfaları rast gele açarak okurum hikayeleri . Kafi geldiği anda derin bi nefes alıp kapağını kapatıp yoluma devam ederim .
Hikayeler çok içten çok sıcak hepsi ünlü isimlerden alıntı çoğu gıptayla okuyacağınız kısa kısa hikayeler .

Kitap kesinlikle kısa ama çok naif ve güzel hikayelerle doluydu.
Umut veren, iyimserlik aşılayan bir dil kullanımıştı.
Kitapsever bir arkadaşa hediye edilebilecek en güzel kitaplardan biriydi bence.

Cəmilə Manu 
13 Mar 21:02 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Leonardo da Vinci

“Son Akşam Yemeği” isimli resmini yapmayı düşündüğünde büyük bir güçlükle karşılaştı…

İyi’yi İsa‘nın bedeninde, Kötü’yü de İsa’nın arkadaşı olan ve son akşam yemeğinde ona ihanet etmeye karar veren Yahuda’nın bedeninde tasvir etmek zorundaydı…

Resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabileceği birilerini aramaya başladı. Bir gün bir koronun verdiği konser sırasında, korodakilerden birinin İsa tasvirine çok uyduğunu fark etti.

Onu poz vermesi için atölyesine davet etti, sayısız taslak ve eskiz çizdi.

Aradan 3 yıl geçti. “Son Akşam Yemeği” neredeyse tamamlanmıştı, ancak Leonardo da Vinci henüz Yahuda için kullanacağı modeli bulamamıştı….

Leonardo’nun çalıştığı kilisenin kardinali, resmi bir an önce bitirmesi için ressamı sıkıştırmaya başladı.

Günlerce aradıktan sonra Leonardo vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam buldu. Paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmiş bir durumda kaldırım kenarına yığılmıştı.

Leonardo yardımcılarına adamı güçlükle de olsa kiliseye taşımalarını söyledi çünkü artık taslak çizecek zamanı kalmamıştı.

Kiliseye varınca yardımcılar adamı ayağa diktiler. Zavallı, başına gelenleri anlamamıştı. Leonardo adamın yüzünde görülen inançsızlığı, günahı, bencilliği resme geçiriyordu. Leonardo işini bitirdiğinde, o zamana kadar sarhoşluğun etkisinden kurtulmuş olan berduş gözlerini açtı ve bu harika duvar resmini gördü.

Şaşkınlık ve hüzün dolu bir sesle şöyle dedi:
“Ben bu resmi daha önce gördüm” …”Ne zaman?’ diye sordu.

Leonardo da Vinci, o da şaşırmıştı. “Üç yıl önce” dedi adam..
“Elimde avucumda olanı kaybetmeden önce. O sıralarda bir koroda şarkı söylüyordum, pek çok hayalim vardı, bir ressam beni İsa’nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti…

“İyi ve Kötü “nün yüzü aynıdır…Her şey insanın yoluna ne zaman çıktığı na bağlıdır…

Ayşe Yılmaz 
07 Nis 17:42 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Yeni yazma fırsatım oldu kötü bir kitap olduğu için değil sadece insanı motive etmeye çalışan,her zaman pes etmeden ilerlememiz gerektiği hakkında hikayelerle dolu.Ama benim ulaşmaya çalıştığım ne bir başarı ne de güzel günlerim var.Sizin vardır o yüzden okuyup cesaretlenin derim.

Senem Bayrak 
21 Mar 01:45 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

mukemmel bir başucu kitabıdır. ilk okudugumda cocuk sayilirdim ve hayata bakış açımı değiştirmemi sağlamıştı. yıllar sonra hic beklenmeyen birinden gecmis olsun hediyesi olarak gelmesi ayri bir anlam katmadi degil tabi :)

Busrabayr 
08 Oca 19:19 · Kitabı okudu · 127 günde · Beğendi · 10/10 puan

Pozitif sözler ve gercek hikayeleri olan,okurken vaybe demek böyle oluyormuş dedirten çok güzel bir kitap. her gun bir doz alınmalı :) severek okudum. 2. Kitabınıda okuyacağım .

İnci KÇ 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yasanmis hikayelerden de yola cikarak hazirlanmis bir kitap. Moraliniz bozuksa veya cok daha iyi hissetmek istiyorsaniz kendinizi, alin bu kitabi, sira gozetmeksizin okuyun okuyun ve yine okuyun. Kendinizden mutlaka bir şeyler bukacaksiniz. Ve eminim coook daha iyi hissedeceksiniz.

Gülden Nur Türkoğlu 
11 Tem 16:14 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsanlara yol gösterebilecek,ruhsal bir yolculuğa çıkarabilecek bir kitap.Bu kitabı okuduğunuzda iç dünyanıza dönüp artılarınızı veya eksilerinizi tartabilirsiniz.İyi okumalar.

Şule ALTAN 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok güzel bir kitap.Tam anlamıyla kişisel gelişim kitabı.Önerimdir.

Kitaptan 102 Alıntı

Hüseyin ŞAHİN 
19 Eki 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

HAYATI YAŞA....
Paraya ihtiyacın yokmuş gibi çalış.
Kimse seni üzmemiş gibi sev.
Kimse seni seyretmiyormuş gibi dans et.
Kimse seni dinlemiyormuş gibi şarkı söyle.
Cennet dünyada imiş gibi yaşa.

Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 183)Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 183)
Selin 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her istediğini söyleyen , istemediğini işitir.

Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 104 - (Anonim))Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 104 - (Anonim))
Selin 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hiçbir zaman ,asla umudunu yitirme , mucizeler her gün oluyor...

Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 239 - Jackson Brown)Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 239 - Jackson Brown)
Selin 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Annem her fırsatta çocuklarına güneşe doğru zıplamalarını öğütlerdi. Güneşe ulaşamazdık ama hiç olmazsa ayaklarımız yerden kesilirdi.

Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 80)Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 80)
Selin 
 05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Karamsar olmak zor değil , zor olan çılgın bir fırtınadan sonra gökkuşağı gibi gülümseyebilmektir...

Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 80)Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 80)
Selin 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem.
O işe neler mani olur diye düşünürüm.
Engelleri ortadan kaldırdım mı iş kendi kendine yürür.

Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 50 - Mustafa Kemal Atatürk)Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 50 - Mustafa Kemal Atatürk)
Hüseyin ŞAHİN 
20 Eki 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir Filozofa sormuşlar:
Şansa inanır mısınız?
Filozof: Evet, yoksa sevmediğim insanların başarısını neyle açıklardım?

Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 232)Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 232)
Hüseyin ŞAHİN 
22 Eki 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Eş seçmek kitap seçmeye benzer, iyi tasarlanmış bir kapak ve cilt ilginizi çekebilir. İçeriği sağlam olmadıkça sonunu getirmek zordur."

Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 413 - Konfüçyus)Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 413 - Konfüçyus)
Selin 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bugün elinizi sıkıca tutmaya hazır birisi mutlaka vardır ; ve onlarınkini tutmanızı umut eden birileri.

Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 188)Kendi Kutup Yıldızını Bul 1, Nüvide Gültunca Tulgar (Sayfa 188)