Kendi Sesinden Şiirler

9,2/10  (13 Oy) · 
40 okunma  · 
8 beğeni  · 
973 gösterim
Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Olurum kitabı ve bu kitapla birlikte verilen CD, Özdemir Asaf'ın kızı Seda Arun'un babasının sesini kaydettiği kayıtlarından oluşuyor. Bu kayıtlarda Özdemir Asaf'ın kendi sesinden dinleyeceğimiz şiirleri ve bir de İstanbul Radyosu'nda yapılan röportajı bulunuyor.

Şair Özdemir Asaf'ın kızı Seda Arun, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Olurum kitabının önsözünde evlenme teklifi aldığının ertesi konuyu babasına nasıl açtığını, onun verdiği tepkiyi ve şiirlerin kaydedilme hikayesini şu sözlerle anlatıyor: "Beş sene olmuştu annemle babam ayrılalı. O mayıs akşamı babam, annemin Caddebostan'daki evine geldi. Sofrada babamla karşılıklı oturduk… Sonra annem konuyu açtı. Sordu. Benim yanaklarım yine kızarmıştı. Cevabını bekliyordum ama vermedi. 'Benim şiir kitaplarım nerede?' diye sordu. Annem kitapları sofraya getirdi. Babam tabağını kenara itti. Rakı bardağını kitaplardan uzaklaştırdı. Sayfaları karıştırmaya başladı. Şiirlerle cevap vereceğini anlamıştım. Makaralı teybi sehpanın üzerine koyup, düğmesine bastım."

Kitabın önsözlerinden birini yazan Gazeteci Doğan Hızlan ise kitap ve şairin ses kayıtlarının bulunduğu CD için "Şimdiye kadar birçok şiiri, şairin kendi sesinden dinlediyseniz, Özdemir Asaf'ın ne kadar iyi bir şiir seslendiricisi, okuyucusu olduğunu anlayacak ve onun şiirlerine, sesine bir kere daha hayran kalıp, ayrı bir gözle değerlendireceksiniz" yorumunu yapıyor.

Özdemir Asaf'ın teatral bir şekilde sesi ile oynayarak okuduğu şiirlerinin metinleri yayımlanırken, Özdemir Asaf'ın toplu şiirlerinin son yayımı olan Çiçek Senfonisi (YKY, Kasım 2008) kullanıldı. Okurken farklı bir sıralamada okunsa da, şiirler yayıma hazırlanırken şairin kitaplarındaki sıralamalara uyuldu. CD'de şairin okurken farklılık gösteren sözcük ya da dizeleri ise ayrıca dipnot olarak gösterildi. Kitap ve CD'de ayrıca şairin Sen, Sen, Sen, Dünya Kaçtı Gözüme,Yumuşaklıklar Değil ve Bir Kapı Önünde'de yer alan şiirleri de bulunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789750823053
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Okan Turan 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Geçen yıl arkadaşımın hediye ettiği kitap. Kapağını görür görmez çocuk gibi sevindiğimi çok iyi hatırlıyorum. Okunması, ayrıca tekrar tekrar dinlenilesi şiirler ile dolu bir kitap.

Kitaptan 3 Alıntı

Ilayda Caner 
05 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Alfa
''Niçin bir şey beklemiyorsun,
Yarınlardan?
Niçin ağlıyorsun, niçin ağlamıyorsun,
Yaşanmışlardan?''

Kendi Sesinden Şiirler, Özdemir AsafKendi Sesinden Şiirler, Özdemir Asaf
Doğan Yalçın 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

BENMİŞİM

"Bana yakın geldin dedi,
Sevdi.
Bana yakın geldin dedi,
Vurdu.
Adlarının sordum
İnsan dediler."

Kendi Sesinden Şiirler, Özdemir Asaf (Sayfa 72)Kendi Sesinden Şiirler, Özdemir Asaf (Sayfa 72)
Doğan Yalçın 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

ANI
Çürük diyorum, çürük değil diyorlar.
Uzak diyorum, uzak değil diyorlar.
Elimle bir bir gösteriyorum.
Evet bakıyorlar, hayır diyorlar.

Kendi Sesinden Şiirler, Özdemir Asaf (Sayfa 87)Kendi Sesinden Şiirler, Özdemir Asaf (Sayfa 87)