Kendim İçin Anneme Rağmen

5,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
148 gösterim
Doğmadan önce annem olman için seni ben mi seçtim? Öldüğünü düşünmek bana sevinç veriyor. Sebebini anlıyor musun? On birinci doğum günümde, benim yaşımdayken kuzeninin tecavüzüne uğradığını söylemiştin. Bunun sebebi neydi?
(a) beni korkutmak;
(b) sana acımamı sağlamak;
(c) anne-kız paylaşımında bulunmak;
(d) Vic Amca ile yaşadıklarımı dolaylı olarak bildiğin için acımı paylaşmak;
(e) bana güçlü olmayı öğretmek;
(f) bana duyarsız olmayı öğretmek;
(g) doğum günümü kutlamak;
(h) hepsi.
Yaptığım domates sosu çok ekşi oluyor. Nerede hata yapıyorum? Gerçekten öldüğün zaman cenazende ne söylememi istersin? Canım ne isterse söyleyeceğim. Bana kızmak için orada olmayacaksın. Bana kızgın mısın? Bu çocukça bir soru. Özgür olacağım için sormama da gerek kalmayacak. Özgür! Ama yine de beni affetmeni istemem gerekir mi?
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786056462887
 • Orijinal Adı:
  With or Without You: A Memoir
 • Çeviri:
  Mehtap Gün Ayral
 • Yayınevi:
  Paloma Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 44 Alıntı

Bana öyle bir bilgi gelmedi...
"Erkekler fazla bağımsız kadınları sevmezler. Ya da fazla zeki olanları."

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 149 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 149 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

Herkesin ne düşüneceğini neden bu kadar takıyorsun kafana?

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 139 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 139 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

En son ben de böyle olacağım :)
Annem arada bir parmaklarını yalayıp ucu açık elektrik kablosuna dokunma ihtiyacı hisseden bir yaratıktı. Bu tür bir sarsıntıya gereksinim duyuyordu. Hala hayatta olduğundan emin olmasının tek yolu buydu.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 27 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 27 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

"Asla sarışınlara aşık olma," diye uyarmıştı annem. Sormamın bir anlamı olmasa da "Neden?" diye sormuştum. (...)

Kathi her nasılsa, insan gözünün koyu renklerden önce açık renkleri, dolayısıyla kahverengi ya da siyah saçlardan önce sarı saçları kayda aldığını gösteren bilimsel bir araştırmadan haberdar olmuştu. "Sindirella ile Meryem Ana neden sarışın sanıyorsun? Hepsi deli saçması," dedi. Sarı saç, lisenin spor salonuna ya da karanlık bir ormanda yapılan partiye gittiğinde insanın gözüne çarpan ilk şeydir, diye devam etti anlatmaya.

"Sen de hemen, ilk görüşte aşk sanırsın. Ama değildir. Sadece gözlerin seni yanıltır," diye devam etti, acı acı. (...)

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 31 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 31 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

Görünüşten çok daha önemli şeyler vardır.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 113 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 113 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

Ergenler, hala etrafta koşuşturup sadece oyun oynamak istediği için utanan büyük çocuklardır.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 121 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 121 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

"Kime aşık olacağını seçemezsin," diyordu artık. "Aşk bir lanettir. Korkunç sefil bir lanet. Bir kere aşık oldun mu, artık geri dönüşü yoktur."

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 150 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 150 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

İnsanlar oldukları gibidir ve onları değiştiremeyiz. Bunu kabul etmek, bununla mücadele etmekten daha kolay.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 221 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 221 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

Müzik, bizi bugünden beynimizin merkez sapında hala yaşamakta olan geçmişe savurma becerisiyle koku duyusundan sonra gelir.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 235 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 235 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

Ben
"Gördün mü!" diye bağırdım. "Zeki olduğuma sadece sen inanıyorsun. Kimse inanmıyor! Küçük denizde büyük balığım ben. Başka bir şey değil! Şimdi anladın mı?"

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 111 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 111 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)
5 /