Kendim İçin Anneme Rağmen

5,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
78 gösterim
Doğmadan önce annem olman için seni ben mi seçtim? Öldüğünü düşünmek bana sevinç veriyor. Sebebini anlıyor musun? On birinci doğum günümde, benim yaşımdayken kuzeninin tecavüzüne uğradığını söylemiştin. Bunun sebebi neydi?
(a) beni korkutmak;
(b) sana acımamı sağlamak;
(c) anne-kız paylaşımında bulunmak;
(d) Vic Amca ile yaşadıklarımı dolaylı olarak bildiğin için acımı paylaşmak;
(e) bana güçlü olmayı öğretmek;
(f) bana duyarsız olmayı öğretmek;
(g) doğum günümü kutlamak;
(h) hepsi.
Yaptığım domates sosu çok ekşi oluyor. Nerede hata yapıyorum? Gerçekten öldüğün zaman cenazende ne söylememi istersin? Canım ne isterse söyleyeceğim. Bana kızmak için orada olmayacaksın. Bana kızgın mısın? Bu çocukça bir soru. Özgür olacağım için sormama da gerek kalmayacak. Özgür! Ama yine de beni affetmeni istemem gerekir mi?
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786056462887
 • Orijinal Adı:
  With or Without You: A Memoir
 • Çeviri:
  Mehtap Gün Ayral
 • Yayınevi:
  Paloma Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

En son ben de böyle olacağım :)
Annem arada bir parmaklarını yalayıp ucu açık elektrik kablosuna dokunma ihtiyacı hisseden bir yaratıktı. Bu tür bir sarsıntıya gereksinim duyuyordu. Hala hayatta olduğundan emin olmasının tek yolu buydu.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 27 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 27 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

Etrafımdaki cahillere bakarsak, kitaplar ülkeye sokulan kaçak eşyalar gibiydi ve merak, sonunda insanı öldürecek olan doğa olayları gibi büyük bir günah değildi.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 23 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 23 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)
Rezzan 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Unutmak
Hayata devam edebilmemiz için unutmak zorunda olduğumuz şeyler vardır.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 163)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 163)

Basılı kelimelere duyduğum vahşi bir açlıkla dünyaya gelmiştim.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 23 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 23 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

"Asla sarışınlara aşık olma," diye uyarmıştı annem. Sormamın bir anlamı olmasa da "Neden?" diye sormuştum. (...)

Kathi her nasılsa, insan gözünün koyu renklerden önce açık renkleri, dolayısıyla kahverengi ya da siyah saçlardan önce sarı saçları kayda aldığını gösteren bilimsel bir araştırmadan haberdar olmuştu. "Sindirella ile Meryem Ana neden sarışın sanıyorsun? Hepsi deli saçması," dedi. Sarı saç, lisenin spor salonuna ya da karanlık bir ormanda yapılan partiye gittiğinde insanın gözüne çarpan ilk şeydir, diye devam etti anlatmaya.

"Sen de hemen, ilk görüşte aşk sanırsın. Ama değildir. Sadece gözlerin seni yanıltır," diye devam etti, acı acı. (...)

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 31 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 31 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

"Sarışınlar. Bu dünyanın en beyhude yaratıklarıdır."

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 31 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 31 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

Annemin gençlik halini, babamın saçlarını çekiştirip uzun, sivri tırnaklarıyla sırtını tırmalayışını, babamın da onun üstüne çıkıp hırıldayıp gürüldeyişini hayal edebiliyorum. Çoğu kişiye göre bu mide bulandıran bir manzaradır ama şu anda bana büyük bir huzur veriyor. Bir zamanlar aşkın, insanı haykırtan, sonra birbirinin kollarında aç, yorgun ve biraz da hassas bir halde uyanmasına sebep olan türden hayvani, fiziksel bir aşkın olduğunu düşündürüyor.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 32 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 32 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

(...) Bütün insan ırkı evrende bir osuruk gibidir. Puff, bir buradayız, puff, bir bakmışsın yokuz.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 24 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 24 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)

Doğru olup olmadığını kim bilir, ama hayatımızda, Yahudi tarihinin paradokslarını yansıtan bir şeyler vardı: Tanrının seçtiği insanlar olduğumuzu ve sürgünde yaşama cezası alarak lanetlendiğimizi hissediyorduk kesinlikle.

Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 22 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)Kendim İçin Anneme Rağmen, Domenica Ruta (Sayfa 22 - Paloma Yayınları - 1. Basım, Ekim 2014, Çeviri: Mehtap Gün Ayral)