Kendimi ve Çocuklarımı Nasıl Yetiştirebilirim

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
32 gösterim

Kitaptan 1 Alıntı

Önsöz
Köyün birinde yaşlı ve bilgili bir adam varmış.Çok fakirmis ama kral bile onu kiskanirmis .Dillere destan bir beyaz ati varmis ki ,kral at için ihtiyara neredeyse hazinesinin yarısını teklif etmiş ama adam satmaya yanasmamis .
Bu at ,bir at değil benim için ..Bir dost ..İnsan dostunu satar mi ? dermiş hep..Bir sabah kalkmislar ki ,at yok .Köylü ihtiyarin başına toplanmış .
-Seni ihtiyar bunak.Bu atı sana bırakmayacakları,calacaklari belliydi .Krala satsaydin,ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşarsın .Şimdi ne paran var ne de atın ! demişler.İhtiyar :Karar vermek için acele etmeyin demiş .Sadece at kayıp deyin .Çünkü gerçek bu.Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar.Atimin kaybolması bir talihsizlik mi ,yoksa bir şans mi,bunu henüz bilemiyoruz .Çünkü bu olay henüz bir başlangıç.Arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez .
Köylüler ihtiyara kahkahalarla gulmusler .Ama aradan 15 gün geçmemiş at bir gece ansızın dönmüş.Meğer calinmamis dağlara gitmiş kendi kendine .Dönerken de vadideki 12 vahşi atı peşine takip getirmiş.Bunu gören köylüler toplanıp ihtiyardan özür dilemiş .-Babalık demisler.Sen haklı çıktın.Atın kaybolması bir talihsizlik değil ,adeta bir devlet kuşu oldu senin icin.Şimdi bir at surun var .
-Karar vermek için genel acele ediyorsunuz demiş ihtiyar.Sadece atın geri döndüğünü soyleyin bilinen gerçek bu.Ondan otesinin ne getireceğini bilemiyoruz .Bu daha başlangıç.Köylüler bu defa bu defa açıktan dalga geçmemişler .Ama içlerinden bu herifi sahiden budala .diye gecirmisler.Bir hafta gecmeden vahşi atları terbiye etmeye calisan ihtiyarin tek oğlu attan düşmüş ayağını kırmış .Evin geçimini temin eden oğul şimdi uzun zaman yatakta kalacak.Köylüler yine gelmişler ihtiyara .Bir kez daha haklı çıktın demisler.Bu atlar yuzunden tek oğlun bacağını uzun süre kullanamayacak .oysa sana bakacak başkası da yok .Şimdi eskisinden daha fakir ,daha zavallı olacaksin demişler.İhtiyar siz erken karar verme hastalığına tutulmussunuz ,diye cevap vermiş .Acele etmeyin .oğlum bacağını kırdı gerçek bu .ötesi sizin kararınız ama acaba ne kadar doğru ?Birkaç hafta sonra düşmanlar büyük bir ordu ile saldirmis.Kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere cagirmis.Köye gelen gorevliler,ihtiyarin kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar.Köylüyü matem sarmış ,savaşin kazanilmasi zormus.Ya olecekler ya da esir dusup köle diye satilacaklar.Köylüler yine haklı olduğunu duusnmusler ,Ayağının kiirlmais talihsizlik değil .Sansmis.İhtiyar yine erken karar verdiklerini söylemiş koylulere.Hangisi talih ,hangisi sanssizlik olduğunu sadece ALLAH biliyor .Hayatın kime ne. getireceği bilinmez .Önemli olan geçirdiğimiz hayatı nasıl gecirdigimizdir .Helal dairesi keyfe kafidir.

Kendimi ve Çocuklarımı Nasıl Yetiştirebilirim, M. Murat CanlıKendimi ve Çocuklarımı Nasıl Yetiştirebilirim, M. Murat Canlı