Kendine İyi Bak

7,0/10  (7 Oy) · 
23 okunma  · 
4 beğeni  · 
659 gösterim
"Hoşça bak zâtına, kim zübde-i âlemsin sen
Merdûm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen."
Şeyh Galib

Kendine İyi Bak, Şeyh Galib'in meşhur beyitiyle açılıyor. Kendine iyi bak, çünkü âlemin özüsün sen/Kâinatın gözbebeği olan insanoğlusun sen. Kemal Sayar, yine her zamanki hoş üslubuyla, bizleri kâinatta ve içimizde saklı duran, kaybettiğimizi sandığımız ama aslında hâlâ orada olan güzelliği yeniden fark etmeye davet eden bir kitapla çıkıyor okurların karşısına.

Dünyanın farklı farklı yerlerinde, örneğin Kanada'da, Kırım'da, Asya'da, yaptığı uzun tren yolculukları esnasında; ya da kendi çocukluğundan gelen hatıralarda, yaşadığı veya şahit olduğu anlarda gizlenmiş hakikat izlerini dile getiriyor. Bir bakıma an'ın fotoğraflarından oluşan yazılar, kendimizi, varlığı, hakikati yeniden düşünme çağrısı niteliğinde. Bir hekim olmasının sunduğu tecrübe ve gözlemlerle, tıp dünyasına içerden bakmayı da başarabilen yazar, hastalık, özellikle ruh sağlığı konularını hikmet aynasında değerlendiren bir bakış açısı sunuyor. Sağlık hakkını ele alan yazılar, tıbbın ıstırabını ve ıstırabın tıbbını deşifre eder nitelikte.

"Şöyle bir bakın etrafınıza: İnsan ilişkilerinde bir kirlenme, ruh dünyamıza sinmiş bir çirkinleşme yok mu? Hayatın pek çok alanında, güzelliğin izini sürmek dururken, çirkinliğe mağlup olmuyor muyuz? Dikkatlerimizi güzel olanı seçip ayıklamak yerine çirkin olanı teşhire yöneltmiyor muyuz? Çirkinliği konuşmaya ve yaşamaya ayırdığımız saatler arasında, güzellikle dolu anların bir hükmü, sahiciliği ve heyecanı kaldı mı?"

"İnanmak güzelliği görmeyi, güzellikle hemhal olmayı mümkün kılmıyorsa, ortada önemli bir sorun var demektir. İnandığını söyleyen insanlar hâlâ 'Tanrı'nın sözlerini işitme kıtlığı' çekiyorlarsa, bu sorunu iyi teşhis etmek gerekir."

"Aslolan güzelliktir ve kâinatı temaşa eden kişi şerrin hayra, çirkinliğin de güzelliğe inkılâp edebileceğini fark eder. Ki insana verilen görev, bozulmuş olanı onarmak, yıkılmış olanı yerine koymaktır."
(...)

İşte bunun için, insanın "kendine iyi bak"ması gerekiyor...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  154
 • ISBN:
  9789752638044
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitap okumak 
 23 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Halen Psikiyatr Doktor olan yazar yine yılların deneyimlerini naif kalemi ile kağıda dökmüş. Psikoloji alanı ilginizi çekiyorsa okumanızı öneririz. Psikiyatri alanında öğrenim görmekte olanların hali ile okuması gereken eserler olduğunu düşünüyoruz yazarın tüm kitaplarının. Okuduğunuza pişman olmayacaksınız yeter ki deneme tarzına biraz aşinalığınız olsun.

Kitaptan 9 Alıntı

Bu ülkenin bütün kırılgan insanları, zalim bir dünyada zalim insanlar olmayı seçmedikleri için kırılgandırlar. Anlatacak bir hikayeleri olduğu için, esen rüzgar onlara dokunduğu için, insan oldukları için kırılgandırlar.

Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Timaş Yayınları)Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Timaş Yayınları)

"Şimdi anlıyorum insanlar neden ölümsüz olmak ister,
Çünkü bitmez yaşanacaklar, çünkü bitmez özlenecekler..."

Kendine İyi Bak, Kemal SayarKendine İyi Bak, Kemal Sayar

"Kendine hoşça bak, çünkü âlemin özüsün sen...
Kâinatın gözbebeği olan insanoğlusun sen...”
Şeyh Galip

Kendine İyi Bak, Kemal SayarKendine İyi Bak, Kemal Sayar
sueda reyyan 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Rindler, dervişler, şairler, hikayeciler, kâinatı kuşatan İlahi Nağme'yi terennüm edenler, âlimler, sanatkarlar, Mecnunlar... Hayatı güç toplama yarışına çevirmeyenler. Ağır ve düşünceli yürüyenler. Yalnız Allah'ın önünde eğilenler. Bir gülü koklamasını bilenler.
Ne mutlu onlara...

Kendine İyi Bak, Kemal SayarKendine İyi Bak, Kemal Sayar
Parafin 
 11 Nis 2016 · Kitabı okudu

Tren
Eskişehir garında o tren tarifesini okuduğum geceden beri yeni bir düş seyiriyor kalbimde: Bir gün posta treniyle Kars’a! O istasyona kaçan çocuk hâlâ büyümeden kaldıysa, trenlerin isinden bir ecza hâlâ buharlaşmadıysa, kanına karışan o is, tesirini insanı kendi halinde bir yiğitliğe uçurabilecek kadar devam ettiriyorsa: Ucunda bir ton sopa da olsa, koş düşlerinin uçurtmasıyla! Bir gün posta treniyle Kars’a!

Kendine İyi Bak, Kemal SayarKendine İyi Bak, Kemal Sayar

Vuslat
Vuslatların en güzeli, fırakların en gönül yakanı, bir trenin gölgesinde gerçekleşir. Trenler başkadır ve bu yüzden dünya filmlerinin en güzel aşk sahneleri istasyonlarda geçmektedir. Bir kompartımanda yol arkadaşlığı etmek, bohçadaki azığın ve nereye gitsek oraya sürüklendiğimiz hayat hikâyelerinin değiş tokuş edildiği bir tecrübedir ve o zaman diliminde herkes aynı kader yolunun yolcusudur. Kavuşulacak bir yer ve kişi, sizi birbirinize bağlar.

Kendine İyi Bak, Kemal SayarKendine İyi Bak, Kemal Sayar
sueda reyyan 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ben insanlara en az 'eyvallah eden' kişilerin, erdem sahiplerinin, iktidarın albenisine râm olmayanların, hasıl-ı kelam 'bu çağın soyluları'nın hayatta güzel söz soylemekten başka meziyetleri olmayan insanlar arasından çıktığını sanıyorum.

Kendine İyi Bak, Kemal SayarKendine İyi Bak, Kemal Sayar

Yolculuk
Yaşasın fakir fukaraya seyahat özgürlüğü getiren posta trenleri! Yaşasın hayal edebilme özgürlüğü! Garın içinde koca harflerle Yunus’tan bir dize: “Gelin tanış olalım.” Seyahat de bunun için değil midir zaten? Tanış olmak, bilişmek, hasret gidermek, dostun çeşmesinden su içmek için değil midir biraz da gitmek?

Kendine İyi Bak, Kemal SayarKendine İyi Bak, Kemal Sayar