Kendine İyi Bak

7,6/10  (9 Oy) · 
26 okunma  · 
6 beğeni  · 
711 gösterim
"Hoşça bak zâtına, kim zübde-i âlemsin sen
Merdûm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen."
Şeyh Galib

Kendine İyi Bak, Şeyh Galib'in meşhur beyitiyle açılıyor. Kendine iyi bak, çünkü âlemin özüsün sen/Kâinatın gözbebeği olan insanoğlusun sen. Kemal Sayar, yine her zamanki hoş üslubuyla, bizleri kâinatta ve içimizde saklı duran, kaybettiğimizi sandığımız ama aslında hâlâ orada olan güzelliği yeniden fark etmeye davet eden bir kitapla çıkıyor okurların karşısına.

Dünyanın farklı farklı yerlerinde, örneğin Kanada'da, Kırım'da, Asya'da, yaptığı uzun tren yolculukları esnasında; ya da kendi çocukluğundan gelen hatıralarda, yaşadığı veya şahit olduğu anlarda gizlenmiş hakikat izlerini dile getiriyor. Bir bakıma an'ın fotoğraflarından oluşan yazılar, kendimizi, varlığı, hakikati yeniden düşünme çağrısı niteliğinde. Bir hekim olmasının sunduğu tecrübe ve gözlemlerle, tıp dünyasına içerden bakmayı da başarabilen yazar, hastalık, özellikle ruh sağlığı konularını hikmet aynasında değerlendiren bir bakış açısı sunuyor. Sağlık hakkını ele alan yazılar, tıbbın ıstırabını ve ıstırabın tıbbını deşifre eder nitelikte.

"Şöyle bir bakın etrafınıza: İnsan ilişkilerinde bir kirlenme, ruh dünyamıza sinmiş bir çirkinleşme yok mu? Hayatın pek çok alanında, güzelliğin izini sürmek dururken, çirkinliğe mağlup olmuyor muyuz? Dikkatlerimizi güzel olanı seçip ayıklamak yerine çirkin olanı teşhire yöneltmiyor muyuz? Çirkinliği konuşmaya ve yaşamaya ayırdığımız saatler arasında, güzellikle dolu anların bir hükmü, sahiciliği ve heyecanı kaldı mı?"

"İnanmak güzelliği görmeyi, güzellikle hemhal olmayı mümkün kılmıyorsa, ortada önemli bir sorun var demektir. İnandığını söyleyen insanlar hâlâ 'Tanrı'nın sözlerini işitme kıtlığı' çekiyorlarsa, bu sorunu iyi teşhis etmek gerekir."

"Aslolan güzelliktir ve kâinatı temaşa eden kişi şerrin hayra, çirkinliğin de güzelliğe inkılâp edebileceğini fark eder. Ki insana verilen görev, bozulmuş olanı onarmak, yıkılmış olanı yerine koymaktır."
(...)

İşte bunun için, insanın "kendine iyi bak"ması gerekiyor...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  154
 • ISBN:
  9789752638044
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitap okumak 
 23 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Halen Psikiyatr Doktor olan yazar yine yılların deneyimlerini naif kalemi ile kağıda dökmüş. Psikoloji alanı ilginizi çekiyorsa okumanızı öneririz. Psikiyatri alanında öğrenim görmekte olanların hali ile okuması gereken eserler olduğunu düşünüyoruz yazarın tüm kitaplarının. Okuduğunuza pişman olmayacaksınız yeter ki deneme tarzına biraz aşinalığınız olsun.

Kitaptan 28 Alıntı

Bu ülkenin bütün kırılgan insanları, zalim bir dünyada zalim insanlar olmayı seçmedikleri için kırılgandırlar. Anlatacak bir hikayeleri olduğu için, esen rüzgar onlara dokunduğu için, insan oldukları için kırılgandırlar.

Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Timaş Yayınları)Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Timaş Yayınları)
mavera 
09 May 01:05 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Vatanı imanla sev. Çünkü burası, senden öncekiler onu imanla sevdiği için, hâlâ vatandır..

Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 111)Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 111)
mavera 
07 May 21:28 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Halife Leylâ'ya dedi ki:
“Sen o musun ki, Mecnun senin aşkından perişan oldu ve kendini kaybetti. Sen başka güzellerden daha güzel değilsin.”
“Sus!” dedi Leylâ, “Çünkü sen Mecnun değilsin..”*

*Hz.Mevlânâ

Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 27)Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 27)
mavera 
08 May 01:15 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu ülkeyi yara almaktan korkmayan insanlar kurdu ve kolladı, onu bir yurt olarak ayakta tutmak da yine yara almaktan korkmayan insanların uhdesindedir..

Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 97)Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 97)
mavera 
13 May 00:30 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Âh Mine'l Gurbet
İnsan gurbette usulünce demlenmiş bir çayı, Süleymaniye'de bir Cuma çıkışında ekmeğini banarak yediği kuru fasulyeyi, ezan sesini, Çengelköy'de çınaraltında oturup uzun uzun Boğaz'ı seyretmeyi özlüyor..

Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 193)Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 193)
mavera 
07 May 21:05 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsan ötekinin acısını yüreğinde hissedebildiği kadarıyla olgunluk ve insanlık yolculuğunda mesafe alıyor..

Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 10)Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 10)
mavera 
13 May 20:49 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Üzerimize yağan bombalar, belki de Allah'ın sözlerini hâlâ duyabilen ve insanlığa hâlâ bir şeyler fısıldayabilecek son insanları da susturmak içindir..

Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 227)Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 227)
mavera 
09 May 18:36 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Rindâne bir hayatın izini süren, yalnız şairler kaldı. Şairler ile hakiki ilim ve düşünce adamları... Onlar bu dünyanın tozuna dumanına safdil bir umutla ayak diriyorlar: "Bir köhne kitap, bir sarı kandil neme yetmez?.."

Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 29)Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 29)
mavera 
13 May 21:03 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Harabeye dönmüş ruhlarımızı yerleştirebileceğimiz bir evimiz var mı? Belki de ruhlarımızın evsizliğidir, evlerimizi ruhsuz kılan..

Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 235)Kendine İyi Bak, Kemal Sayar (Sayfa 235)
3 /