Kendine İyi Davran Güzel İnsan

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.702
Gösterim
Adı:
Kendine İyi Davran Güzel İnsan
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
2789788615725
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Sen kendin için bir şey yapmıyorsan kim senin için bir şeyler yapacak? Sen kendi yaralarını kendin sarmadan, kim sana yardım edebilir gerçekten? Eğer başkaları için önemli olmadığını hissediyorsan, ilkönce kendine şunu sormalısın: Ben kendim için önemli miyim?
Seninle bir yolculuğa çıkacağız bu kitapla birlikte. Her insanın içinde bir sağlıklı bir de sağlıksız bir “ben” vardır. Sağlıksız ben kontrolü devraldığında, insan kendine zarar verir. İşte bu kitapla çıkacağımız yolculuğun amacı, içindeki güzel insana yani sağlıklı bene ulaşmak.
Bu yolculukta, kaygılarınla baş etmek ve kafaya takmamak için hangi yöntemleri kullanabileceğini, olumsuz düşüncelerini nasıl kontrol edebileceğini, sağlıklı ilişkilerini geliştirirken, sana zarar veren zehirli insanlardan kendini nasıl koruyabileceğini, hangi alanlarda mücadele etmenin anlamlı olduğunu, hangi alanlarda hayatı ve getirdiklerini kabullenmen gerektiğini, içindeki değersizlik hissini nasıl yenebileceğini ve kendini nasıl dönüştürebileceğini keşfedeceksin.
Hazır mısın bu yolculuğa?
216 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Beyhan Budak, Youtube kanalında ‘Popüler Psikoloji’ ve ‘ Kendine Yardım’ konularında videolar yayınlamaktadır. Ayrıca kendisinin daha özel bulduğu Podcastler de yayınlanmaktadır.

Yazarın ilk kitabı, bu kitapta yayınladığı videolarda bahsettiği konuları daha kapsamlı bir şekilde ele almış. Bu videolarının kesinlikle izlenmesini öneririm.

Sık sık metaforlardan ve hikayelerden yararlanmış bu kitabı daha etkin kılmış. Yazarın kendi hayatından örnekler ve gerçek vakalardan esinlenerek kurgulanmış vaka öyküleri mevcut.

Kendisinin de ifade ettiği üzere kitabın amacı bilinen ama unutulan şeyleri hatırlatmak. Farkındalık oluşturmak açısından epey fayda sağlayabilir. Kendi içsel yolculuğunuz için güzel bir arkadaş.
216 syf.
Kitap genel olarak gaz veren kişisel gelişim kitaplarının tam tersine neyi, nasıl yapman gerektiğini, ne kadar yapabileceğini açık ve net ifadelerle okuyucuya hatırlatmaktadır. Yazarımızın kendi yaşamış oldukları ve de kendisine gelen vakalarla yola çıkarak anlatmak istediği konu hakkında verdiği örnekler günümüzde aynı sorunları yaşayan insanlar için faydalı olacağına inanıyorum. Özellikle kitabı okurken adeta bire bir diyalog içinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Herkese keyifli okumalar dilerim.
216 syf.
·10 günde·9/10
Yazar Beyhan Budak,youtubedaki kişisel gelişim temalı videolariyla tanıştığım,çok saygı duyduğum bir psikolog ve büyüğümdür.Kalemi oldukça akıcı,üslubu da aynı şekilde çok samimiydi.Kitaptaki olay orneklerini okudugum sırada kafamı kitaba daha çok verebildim.Kendisininde belirttiği gibi bu kitabı bildiğimiz ama unuttuğumuz veya cesaret edemediğimiz için yapamadiğımız şeyleri bize hatırlatmak amacıyla yazmış.Kendimce amacına tam olarak ulaşabilmiş.Arada sırada kafamı kaldırıp kendimle münakaşa ettiğim anlar oldu.Bazı anlarda ise sanki karşılıklı sohbet ediyormuşuz hissi verdi.Benim için keyifliydi,okumanızı tavsiye ederim.
216 syf.
@beyhanbudak ' ı youtube üzerinden takip ediyordum. Videoları farkındalığımı arttırsada elimde somut olarak bir kitap tutmak inanılmaz güzel.
Kendimi ve çevremi fark etmemi sağlayan, bana aslında neyin zarar verdiğini fark etmemi sağlayan bir kitap oldu.
Bu kitabın en önemli özelliği kendimizi, doğamızı kabullenmemizi ve geliştirmemizi, istiyorsak değiştirmemizi öğütlemesiydi benim için.
Herkesin baş ucu yapması gereken bir kitap diyebilirim.
Mutlaka ama mutlaka alıp okuyun...
216 syf.
·3 günde·9/10
~Kendine İyi Davran|Beyhan Budak~
@beyhanbudak
“Merhaba güzel insan” cümlesini duyduğumda YouTube videolarını takip etmeye başladım.
(Beyhan Budak, Youtube kanalında ‘Popüler Psikoloji’ ve ‘ Kendine Yardım’ konularında videolar yayınlamaktadır)
Kendisinin de ifade ettiği üzere kitabın amacı bilinen ama unutulan şeyleri hatırlatmak. Farkındalık oluşturmak açısından okuduğunuzda faydalı olacaktır. Kendi yaşamından kesitler ve gerçek vakalardan esinlenerek kurgulanmış öykülere yer verilmiş. Ayrıca kendi içsel yolculuğunuz için güzel bir başlangıç noktası olabilir.
Okurken kendimi bulduğum, kendimle yüzleştiğim çok satır oldu. Videolarının etkisiyle midir bilemedim ama çoğunlukla sanki benimle konuşuyor ve okumuyor da dinliyormuşum gibi hissettim. Konuşmalarındaki akıcılık ve naiflik satırlarına da bir o kadar yansımış.
"İnsanlar bana yaralarıyla gelir." diye başladığı kitabı; "Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş." cümlesiyle sonlandırıyor. Anlamı derin, yolu uzun bir cümle.
Bu incelemeyi okuyan güzel insan; kendine iyi davran ve bu kitabı oku :) Kitaptan Alıntılar:
Güzel insan, sende olmayanı ne başka bir insanda ne de başka bir eşyada bulabilirsin.
İnsan hangi yola çıkıyorsa çıksın başlangıç noktası kendisi olmalıdır.
Başarı bir kişilik özelliği değildir
“Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla. “
Hepimiz biraz yaralıyız
Aile hayatı, kararları, düşünceleri, planları ve hayalleri konusunda herkese her şeyi anlattığın zaman, anlattığın insanların bir kısmı senin bunları anlatıyor olmanı, hayatın konusunda yorum yapmak ve kararlar vermek için izin vermişsin gibi yorumluyorlar.
Her insan benzersizdir
Sınırsız, seviyesiz insani ilişkiler mutlaka kırılmalara, dökülmelere sebep olacaktır ve böyle bir dünyada zedelenmemek için sen zedeleyeceksin, böylece bir rekabet ortamı oluşacak ve her iki açıdan da fazlaca çaba sarf ederek ya kazanacak ya kaybedeceksin.
İstemediklerine hayır diyemezsen istediklerine evet diyecek zamanın kalmaz.
Kendi içinde huzursuzluk yaşayan pek çok insan , kendi huzursuzluklarını diğer insanlara yansıtır
216 syf.
·31 günde·Beğendi·9/10
Ya sen kitapsın, kitap konuşur mu? Dediğim ilk kitap. Sevgili Beyhan Budak ile bir Gri Koç videosunda tanışmıştım. O günden beri takip etmekten büyük keyif aldığım değerli bir insan ve psikolog. Kitap çıkaracağını duyunca çok heyecanlandım ve kitabı ilk alanlardan biri oldum. Kendimi bulduğum, kendimle yüzleştiğim çok satır oldu. Ve bu o kadar yumuşak bir üslupla yapıldı ki kitap hiç bitmesin istedim. Yavaş yavaş okudum fırsat bulduğum her an. Beyhan Hoca komşum akrabam olsaydı da sık sık sohbet edebilseydim hissi kitap boyu benimleydi. Başkalarına “güzel insan” diyip asıl güzel insan kendisi olan nadir insanlardan biridir. Emeğine, yüreğine sağlık güzel insan Beyhan Budak. Nice kitaplarına!
216 syf.
·2 günde·10/10
Yazarı YouTube’tan da takip eden biri olarak kitabı da videoları kadar güzel ve keyifli bir kitap olmuş.Akıcı,mantıksal Ve fark ettiren bir kitap.Yazar ile aynı meslekte olmak gurur verici bir durum.Bol örnek ve yalın,net açıklamalar ile belirtmiş ve anlatmış her şeyi.Herkese hitap eden bir kitap.Ayrıca Blogumdan da yorumumu okuyabilirsiniz. (https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...avran-guzel.html?m=1) okumalar.
216 syf.
·Beğendi·10/10
Kişisel gelişim adına cok güzel Aslında bildiğimizi sandığımiz seyleri yazarın ağzından bir psikolog bakış açısından duymak insani mutlu ediyor . Çok akıcı 🤗
216 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitabın yazarı ile YouTube ta ürettiği videolar vasıtasıyla tanıştık. Videoların içerikleri oldukça dolu ve kaliteli.. Kitabının çıktığını öğrendiğimde kitabın da ürettiği videolar kadar kaliteli olacağını düşünmüştüm. Yanılmamışım, dolu dolu içerisinde kendinizden bir çok şey bulabileceğiniz, farkındalığı artıran ve çok emek harcandığı belli olan bir eser. Hani içerisinde boş, bol süslü cümleler barındıran ve fakat okuyucuya hiç birşey vermeyen bilinen kişisel gelişim kitapları gibi değil.. Her cümle, her kelime özenle seçilmiş. Yazar edindiği mesleki tecrübesini kişiler üzerinden örnekleyerek anlatıyor. Akıcı, anlaşılır ve öğretici. Okuyucu olarak şunu rahatlıkla söyletebilirim.. İyi ki okumuşum. Eğitimci arkadaşlarıma daha çok tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar sevgili dostlar.. Kendinize iyi davranın..
216 syf.
"İnsanlar bana yaralarıyla gelir." diye başlıyor kitap. Anlamı derin, yolu uzun bir cümle.
Biz bireyler olarak bütün ömrümüz boyunca bir durakta bekler gibi bekliyoruz. Silüetler gelip geçiyor yanımızdan, işin en garip tarafı herkesin ulaşmaya çalıştığı bir yer mutlaka var olması. Düşündürüyor bu sizi, niçin benim otobüsün gelmiyor diye veryansın ediyorsunuz. Aslında en önemli noktayı kaçırdığımız farkediyoruz. Nereye gideceğiniz bilmeden neyi, neden beklediğimizi bilmiyormuşuz. Kendi ruhumuzda derin izler bırakıyor sonra da bunları birileri düzeltsin diye öylece köşemizde bekliyoruz. Peki biz bundan kurtulabilmek için neler yapıyoruz. İşte kitap bu noktada bizlerin yoluna ışık tutuyor. Kitabı ilk elime aldığım andan bitirdiğim ana kadar geçen süre zarfında derin bir içgörü kazandım. Meğer doğru bildiğim yanlışlarım, yaptığım ve bunlarda ısrarcı davrandığım hatalarımın kaynağını bulmak ne büyük bir lüks ve huzur sağlıyormuş yaşamıma. Dönüp bakıyorum kitaba şöyle de okuduğum sayfalarda altı çizilesi ne kadar çok cümle var. Kendinize küçük küçük anekdotlar alıp bunları yaşamınıza uygulamak için heyecanlanacaksınız.
Okumalı ve mümkünse herkesin okumasını sağlamalısınız başyapıt niteliği taşıyan bu kitabı.
216 syf.
·Beğendi
''Merhaba güzel insan '' diyerek videolarına başlayan kendisini youtube aracılığıyla tanıdığım naif insan,psikolog . Ayrıca diğer sosyal medya hesaplarından da takip etmekteyim (İnstagram ve spotify ) . Kendisinin ayrıca tedx konuşması da youtube da mevcut olup ,izlemenizi tavsiye ederim.

Kitaba gelecek olursak ''Kendine İyi Davran Güzel İnsan ''kitabı Beyhan beyin ilk kitabıdır . Kitap içerik olarak videoların derlenmiş hali gibi dursa da , gerek vaka örnekleri gerek kendi hayatından örneklerle daha kapsamlı hala getirilmiş.Dili oldukça yalın ve akıcı bir üslupla yazılmış. (Videolarında çoğul kişi ifadelerinde bulunmaz sen der mesela ,kitapta da aynı mantığı devam ettirmiş. Birebir sanki benimle konuşuyormuş gibi yazmış .) Bu özelliği ile daha geniş bir okuyucu kitlesine hitap edeceğini düşünüyorum.Psikolojik kitapların bazıları bilimsel bir dille de yazılıyor ve ağır olabiliyor. Roman türünde olanlar ise belli bir konuya hakim olabiliyor. Kişisel gelişim bazındaki kitapları ise faydalı bulmuyorum . Bu açıdan bakarsak kitabın artısı hem ele aldığı konuların geniş kapsamlı olması hem de bilimsel dilden uzak ama aynı zamanda konuya hakim olarak yazılmış olmasıdır.Kıyaslama virüsünü :) bulaştırmadan örnek vermek gerekirse ben azıcık Engin Geçtan hocamızın kalemine yakın buldum .

İçeriğindeki konulardan da biraz bahsedeyim. Kitabı ; başlangıç,ilişkiler,kabullenme,değersizliği yenmek,kendi değerini yeniden keşfetmek ve tünelin ucundaki ışık:değişim isimlerinde beş ana başlık adında yazmış. Ele alınan konular az çok hepimizin bildiği konular aslında ama bilgilerin güncellenmesi ve hatta ayrıntılar sayesinde yeni bilgiler edinmeniz açısından da faydalı bir kitap. Bu açıdan ben başucu kitabı da diyebilirim ve hatta sevdiklerinize hediye edebileceğiniz bir kitap. Keyifli okumalar dilerim ....
216 syf.
·10 günde·Puan vermedi
"Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş." Nedim ne güzel söylemiş. Bu kitap ben de hoş bir sada bıraktı. Kendimi değerli hissetmem ve kendime iyi davranmam gerektiğini hatırlattı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kendine İyi Davran Güzel İnsan
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
2789788615725
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Sen kendin için bir şey yapmıyorsan kim senin için bir şeyler yapacak? Sen kendi yaralarını kendin sarmadan, kim sana yardım edebilir gerçekten? Eğer başkaları için önemli olmadığını hissediyorsan, ilkönce kendine şunu sormalısın: Ben kendim için önemli miyim?
Seninle bir yolculuğa çıkacağız bu kitapla birlikte. Her insanın içinde bir sağlıklı bir de sağlıksız bir “ben” vardır. Sağlıksız ben kontrolü devraldığında, insan kendine zarar verir. İşte bu kitapla çıkacağımız yolculuğun amacı, içindeki güzel insana yani sağlıklı bene ulaşmak.
Bu yolculukta, kaygılarınla baş etmek ve kafaya takmamak için hangi yöntemleri kullanabileceğini, olumsuz düşüncelerini nasıl kontrol edebileceğini, sağlıklı ilişkilerini geliştirirken, sana zarar veren zehirli insanlardan kendini nasıl koruyabileceğini, hangi alanlarda mücadele etmenin anlamlı olduğunu, hangi alanlarda hayatı ve getirdiklerini kabullenmen gerektiğini, içindeki değersizlik hissini nasıl yenebileceğini ve kendini nasıl dönüştürebileceğini keşfedeceksin.
Hazır mısın bu yolculuğa?

Kitabı okuyanlar 253 okur

  • Hüda Akarsu
  • Dilan
  • Eda Güneş
  • Emine İnen
  • Hatice TOZ
  • Gamze Arpakci
  • ezgi dalkılıç
  • 1okur
  • Vakkas Değirmenci
  • Büşra

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45 (49)
9
%26.6 (29)
8
%19.3 (21)
7
%5.5 (6)
6
%3.7 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0