Kitap
Kendine Saygı

Kendine Saygı

Başkalarıyla Daha İyi Geçinmek İçin Kendini Sevmek

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.5
19 Kişi
84
Okunma
25
Beğeni
2.191
Gösterim
307 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 42 dk.
Adı
Kendine Saygı (Başkalarıyla Daha İyi Geçinmek İçin Kendini Sevmek)
Basım
İletişim Yayınları · Ekim 2016 · Karton kapak · 9789754709346
Orijinal adı
L'estime de soi
Diğer baskılar
Kendine Saygı
Kendine Saygı
Psikiyatri uzmanları Christophe André ile François Lelord Kendine Saygı’da aile içinde, iş yaşamında ve ikili ilişkilerde bu hassas kavramı tüm boyutlarıyla tartışıyor, örnek vakalarla ve bilimsel araştırma sonuçlarıyla konuyu somutlaştırarak okuru etkin biçimde eserin içine katmayı başarıyorlar.
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺32,2
7.5
10 üzerinden
19 Puan · 5 İnceleme
s
Kendine Saygı'ı inceledi.
Vakit kaybı. Cinsiyetçi dille bezenmiş, kendinize saygınızı ölçen testlerinde sonuçlar "sizinki ne yüksek ne düşük, öyle bir yerde ki siz kendi düzeyinizi kendiniz belirleyin bakalım" şeklinde çıkan, hayal kırıklığı yaratan bir kitap. Sonuna gelmek için büyük çaba sarf ettim ama olmadı.
Kendine Saygı
7.5/10
· 84 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Ayşegül'ce
Kendine Saygı'ı inceledi.
307 syf.
·
Puan vermedi
Bu kitaba takip ettiğim bir Youtuber'ın eserle ilgili tanıtımında rastladım ve özellikle çağa yönelik eleştirilerin olduğunu anlayınca okumak istedim. Amerikalı iki psikiyatr tarafından yazılan kitap,adından da anlaşılacağı gibi kendine saygı kavramından bahsediyor.Ama bunu sadece kişi bazında ele almak yerine daha etraflıca bir araştırma yapıyor."Kendine saygının temel direkleri nelerdir?"Moda ve benzeri akımlar bu saygıyı nasıl etkiler?Yaşananlar kişinin benlik algısıyla ilgili ne gibi etkilere yol açar? Çeşitli araştırma ve ilginç deneylerle de konu biraz daha anlaşılır kılınmaya çalışılıyor.Ve elbette ki gerçek danışan hikayeleri,anketler ve çözüm önerileri de kitabın olmazsa olmazları. Beni en çok etkileyen kısmı içinde bulunduğumuz bu çağın kişileri nasıl özgüveni düşük,kendine saygısı olmayan bireylere dönüştürdüğü üzerineydi.Nasıl ki mutluluk menüleri satmak için insanların mutsuzlaşması gerekiyorsa,sözümona özgüven pompalayan kişisel gelişim kültünün de satması için önce aşağılarda olduğumuza ikna olmamız gerekiyor! Bu yönleriyle ebeveynlerin ve öğretmenlerin de okuması gerektiğini düşündüğüm bu yapıt kolay anlaşılır ve akıcı. Ayrıca kişisel gelişim ile ilgilenen ya da kendine yardım kitaplarını okumaya ihtiyaç duyanlara piyasadaki, kimin yazdığı belli olmayan,üstünkörü buyruk ve gaz veren kitaplar yerine ayağı yere sağlam basan böylesi bilimsel psikoloji kitaplarını okumalarını tavsiye ederim.Diğerine oranla daha sağlıklı ve dengeli gelişecekleri kesin...
Kendine Saygı
7.5/10
· 84 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
kendineokur
Kendine Saygı'ı inceledi.
307 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Bu ara birden fazla psikoloji kitabı okudum. Depresyon ile ilgili o kadar farklı bakış açıları var ki net olarak bir kural koymak mümkün değil. Toplum olarak her moral bozukluğu ve mutsuz olduğumuz dönemi depresyon dönemi olarak adlandırmak gibi bir eğilimimiz var. Fakat bazen sorun kendimize saygımızın düşük olmasından başka bir şey değilmiş ve bu düzeltmediğimiz sürece geçici bir durum da değilmiş. Bu kitap bu konuyu çok güzel işlemiş. Hangi durumda depresyon hangi durumda kendimize saygı noktasında sıkıntı yaşıyoruz çok net bir biçimde anlatılmış. Kitap sorunu tespit etme noktasında çok açıklayıcı iken çözüm önerileri noktasında çok kısır geldi bana. Eğer bana çözüm önerileri sunsun ben de uygulamalar yapayım şeklinde bir kişisel gelişim kitabı bekliyorsanız sizi tatmin edecek bir kitap değil kesinlikle. Depresyona farklı bir bakış açısı kazandırması sebebi ile bence psikolojiye ilgisi olan herkesin okuması gereken biri kitap gibi geldi bana.
Kendine Saygı
7.5/10
· 84 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Hazal
Kendine Saygı'ı inceledi.
307 syf.
·
Puan vermedi
Yaşantınızı sorguladığınız; bütün hatların, içinden çıkılmaz bir biçimde birbirine karışıp düğüm olduğunu hissettiğiniz bir dönemden geçiyorsanız, ve benim gibi kişisel gelişim kitaplarına mesafeliyseniz, kendinizle ve bu tür kitaplarla arayı yumuşatma adına iyi bir başlangıç olabilir. Çoğu zaman herkesin üzerine düşündüğü, sezinlediği ama kontrol dışı koşullardan ötürü her zaman eyleme koyamadığı bir çok iletişim yasasını tekrar hatırlatıyor. Ağır bir kitap değil, bu tür kitapların aforizmavari bir izlenim vermesini çok olası buluyorum. Nitekim bu nedenle kendi yasalarımla yetinmeyi yeğledim uzun bir süre. Anlatıların çoğunda antitez için açık kapı bırakıyor. Bu yöntemle yanıt vermeyip soru sordurduğunu ve doğru soruları sordurmayı başarabildiğini düşünüyorum. Zira bildiğim kadarıyla çoğu psikoterapi yönteminde de bu soruları sordurabilmek amaç edinilir. Keyifle okudum, ilgi veya ihtiyaç duyan için tavsiye ederim.
Kendine Saygı
7.5/10
· 84 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7