Kendini Aramak

8,9/10  (13 Oy) · 
25 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.040 gösterim
İnsan başlangıç ile son arasında bu-ara-da seyrettiği, kendiyle başlayıp yine kendiyle bitirdiği hayat yolculuğunda kendi olmak, kendi kalmak, kendi ölmek için ne yapabilir? Kendilikiyle sımsıkı bağlı bilgiye erişmek, edindiği bilgiyle eylemek onu nereye taşıyabilir? Vahşi kapitalist dünya; duyu, duygu, düşünceden mürekkep insanın hangi zaafları üzerinde yükselir? Din, felsefe, bilim ve sanat insan olmaklıka nerede, ne zaman ve nasıl hizmet eder? Bu deneme tüm bu sorular ile 21. yüzyılın muzdarip ikliminde insan olmanın, kendi olmanın kıymetini bilerek, tanıyarak ve inanarak yola çıkıyor ve “düşünmek yolda olmaktır” ilkesiyle Hz. İnsan’ı arıyor…
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786051604169
 • Yayınevi:
  Papersense Yayınları
 • Kitabın Türü:
AsLıhAn 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Bilgi,kendine kayıtsız kalan kişileri ve toplumları affetmez!Bilgi sahibi olmayan kişi
çökmeye ve çürümeye mahkumdur.Bilgiyi,kendinin teleskopu seçmeyen gerilemeye mahkumdur.Anlattığından istifade etmek için defalarca müteala edilmesi gereken bir kitap,tavsiyemdir.

Kitaptan 11 Alıntı

Bir kişi,bir millet, bir kültür kendi anlam-değer (Maneviyat) dünyasını,bundan dolayı da anlamlandırma yeteneğini kaybetmeye başlarsa kendi vicdanı önünde küçük düşer, aşağılık kompleksine kapılır. Bu kompleksin en önemli göstergesi özgüvenini kaybetmek; sahip olduğu dini,ilmi,siyasi,ahlaki,estetik,tarihi tüm değerlerden önce şüpheye düşmek,sonra uzaklaşmak, en nihayetinde terk etmektir.

Kendini Aramak, İhsan FazlıoğluKendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu
ademı 
01 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Terbiyenin en üst amacı kalbi selim, talimin en üst amacı akli selim,edebin en üst amacı zevki selimdir.Bu üç selime sahip kişi zarif kişidir."

Kendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu (Sayfa 113 - papersense)Kendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu (Sayfa 113 - papersense)

Allah ile kandırmak ve Allah ile kandırılmak eşit seviyede iki büyük günahtır. Kandırılmayacaksınız. Bilmemek suçtur.

Kendini Aramak, İhsan FazlıoğluKendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu

"Nasıl ki Evren'deki icadın, hakîkatin nihaî amacı insandır; siyasetin de nihaî amacı insan olmalıdır, hem bir tür hem de bir birey olarak."

Kendini Aramak, İhsan FazlıoğluKendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu

İnsanın yalnızca duyusuna ağırlık veren yanıtlar hayvaniliğe
Yalnızca duygusunu öne çıkartan yanıtlar mistikliğe
Yalnızca aklını önemseyen yanıtlar ise vahşiliğe neden olmuştur

Kendini Aramak, İhsan FazlıoğluKendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu
Betül 
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fikir vs Fanatizm
Aslında günümüzde bazı kavram ve deyimlerin sıkça kullanımı kadim kültürlerde şamanların söyledikleri ve dinleyen insanların nefsi tatmin yaşadıkları sihirli deyişlerinden farklı değildir. Tatmin esas itibarıyla belirsilzikten kaynaklanır; çünkü belirsizlik insanlara maddi veya manevi bir yük yüklemez; ses ve taşıdığı söz kutsallarımızı kutsar; vicdanlarımızı okşar; bir şeyi değil ama her şeyi başarmanın mutluluğu ve rahatlığıyla herkes yoluna gider. Bu deyişlerin gücü aynı zamanda tıpkı şamanların yaptığı gibi, sıkça ve periyodik törensel tekrarlarına da bağlıdır. Tekrar hislerin tazelenmesi açısından son derece önemlidir; fikir ise tümel özelliğe sahip olduğundan törensel tekrara ihtiyaç duymaz.

Kendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu (Sayfa 67 - Papersense)Kendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu (Sayfa 67 - Papersense)

Kişi neyi severse sevsin, neyi yererse yersin, neye inanırsa inansın, neyi inkar ederse etsin,kısaca ne ederse etsin bilerek etsin

Kendini Aramak, İhsan FazlıoğluKendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu
Betül 
 25 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türklerin tababet, diyanet ve siyaset alanlarında doğuştan bilgili olduğu şaka yollu söylenir. Halk düzeyinde bu şakanın kaldırılabilir bir yanı vardır; çünkü halk bu davranışında, en nihayetinde bir art niyet sahibi değildir. Ancak şöyle ya da böyle eğitim almış, kendini aydın kabul eden, çeşitli gazete ve dergi köşelerini hasbelkader tutan kişilerin hemen her konuda ahkam kesmesi, safsata yapması yani anlamsız konuşması, sanırım Türkiyede dini, tarihi, kısaca sosyal/beşeri bilimlerin bir terim dağarcığına ve yöndeme sahip olmamasıyla yakından ilgilidir. Düşünce, terimsiz ve yöndemsiz yapıldığında ise kaçınılmaz olarak, ehil olmayanların, Tolstoy`un deyişiyle fikir fahişelerinin eline düşer.

Kendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu (Sayfa 77 - undefined)Kendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu (Sayfa 77 - undefined)
AsLıhAn 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanın duyusunu sakatlayan,duygusunu körelten,aklını ketleyen her türlü yanıt,insan denilen soruya tam bir karşılık olamayacağından bunalıma neden olur.Bunalım her türlü bildirişim ve iletişim imkanını ortadan kaldıracağınan sonuç insanın kendi kendisini imhasıdır.

Kendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu (Sayfa 11 - papersense)Kendini Aramak, İhsan Fazlıoğlu (Sayfa 11 - papersense)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber