Kendini Arayan İnsan

8,8/10  (32 Oy) · 
57 okunma  · 
33 beğeni  · 
2.222 gösterim
"Yaşantımızı tüm gerçekliğiyle analiz ediyor ve bu analiz çok çarpıcı.
-New York Times-

"Çoğu insan yapayalnız olduğunun farkına varmaktan korktuğu için kendini asla aramıyor."
-Chicago Tribune-

"Rollo May'in bu sağduyulu, popüler kitabı, espri ve hayal gücüyle bezenmiş, kültürle dokunmuş. Korkmayan ve halinden pek de memnun olmayan herkes için bukitap son derece faydalı olacak."
-New York Herald Tribune-

Rollo May, şu çok önemli soruyu soruyor: "Acaba gözden kaçırdığımız önemli bir rehber ve güç kaynağı var mı?" Ne geçmiş ne de gelecek açısından hiçbir şeyin kesin olmadığı bir dönemde içsel bütünlük nasıl sağlanabilir?

"İnsanların benden beklentilerini yansıtan bir aynalar toplamından ibaretim." Bu cümle size ne kadar yakın?

Bu kitap, yaşadığımız bu "Endişe Çağı"nda kişisel bütünlüğümüzü bulmak için yazıldı. Amacımız, çağımızın güvensizliğine karşı durabilmemizi sağlayacak yöntemler bulmak, içimizdeki güç merkezini ortaya çıkarmak ve çok az şeyin güvende olduğu günümüzde, itimat edebileceğimiz değer ve amaçlara ulaşabilmemizi sağlayacak yolu elimizden geldiğince işaret edebilmektir.

"İnsanları destek almaya sevk eden şey, duygusal ilişkilerinin sürekli olarak ayrılıkla noktalanması, evlilik planlarını bir türlü gerçekleştirememeleri yahut eşlerinin onları tatmin etmemesi gibi şikâyetler olabilir. Ne var ki konuşmaya başladıktan sonra çok geçmeden ister gerçek isterse hayalini kurdukları eşlerinden aslında kendi içlerindeki bir eksikliği gidermesini yahut bir boşluğu doldurmasını bekledikleri ve bu gerçekleşmediği için endişeye ya da öfkeye kapıldıklarını açığa vuruyorlar."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786055134020
 • Çeviri:
  Kerem Işık
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayın
 • Kitabın Türü:
Kütüphane kedisi 
17 Oca 13:28 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Toplum psikolojisi ve kişisel gelişim alanında okuduğum en iyi kitaplardan biri. Bi takım popüler ticari kişisel gelişim kitaplarının evrene pozitif enerji yolla,hayal et olsun tarzı umut sömürüsü yapan yavan ifadelerinin çok uzağında. Gerçekçi bir yaklaşımla yüzyıl insanının psikolojik tablosunu analiz ediyor ve hepimizin bildiği ama kolaya kaçıp basit çıkış noktaları aradığı psikolojik çıkmazdan kurtulmamız için neler yapabilirizi tartışıyor.
!900 lü yıllarda Freud nevrozların kökeninde bastırılmış cinsel dürtülerin bulunduğunu farketmişti.Sonraki yıllarda teknolojik gelişmeler ve kapitalizmin getirdiği rekabet ortamında, aşağılık kompleksi ve üstünlük arzusu nevrozlara neden oldu.Bulunduğumuz dönemde ise insanların en büyük sıkıntısı yalnızlık ve boşluk duygusu.Benlik bilinci geliştiremeyen bireyler, kendini daha çok hissedebilmek ve benliğini bulabilmek için aşırı sosyal tavırlar içine girselerde boşluk duygusundan kurtulamıyorlar.İnsanoğlu böylesi bir boşluk duygusuyla uzun süre yaşayamaz.Eğer bir şeye doğru ilerlemiyorsa, amacı yoksa, kişinin yoğunlaştıramadığı potansiyel güç yıkıcı eylemlere dönüşür.Bunu farkeden kişi sürekli bir arayış içine girerek kendini kaybeder.Sonrasında istekleri fark yaratmayan insan istemekten vageçer ve tamda kapitalist otoritenin istediği benliksiz olduğu için toplumun ezberletilen genel amaç ve yaşam tarzına ait olur, yalnız olmaktan korktuğu için kalabalıklara sığınır.Kişi artık sadece sosyal çevrenin bir yansımasıdır. Benliğinin gerçek isteklerini bir yere hapseder ve ''Yabancı''( Albert Camus) laşır. Ne demiş Buddha ''Arzulayıp eyleyemeyen hastalık üretir''.
Benlik bilinci nedir?Kendini dışarıdan görebilme ve dengeleyebilme yetisidir.Kendini dışarıdan nasıl görüyorsun.İşte tamda bu noktada günümüzün en büyük sorunlarından biri var. Aptallar kendinden son derece eminken, sekilerin ise sürekli şüphe içinde olması.
Benlik bilinci çaba ister.Kaygıyı, çatışmayı ve yalnızlığı çoğaltır.Çıkmamak ise Spinoza'nın dediği gibi kendini kaybetmektir.

H. Havva Ergün 
 11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Kendini Arayan İnsan, Rollo May’in okuduğum ikinci kitabı. Bu gidişle tüm serisini okuyabileceğime inandığım bir yazar oldu kendisi. Daha çok bir psikoterapist gözüyle, kimi zaman sosyolog, kimi zaman da filozof gözüyle modern insanın yaşadığı içsel sıkıntıları irdeliyor. Okuyucu yatıştırmak yerine rahatsız ederek, ‘cesurca bir adım atmadan’ geleceğin de bugünle aynı olacağı konusunda uyarıyor okuyucuyu. Geçmişten gelen ve bilinçaltımızda kalıplaşmış şablonlara kapılarak yaşadığımız her anın; bizi cesurca bir adım atmanın, cesurca kendi özümüzü açığa vurmanın doğuracağı endişeden koruduğunu, bu endişeyle yüzleşmektense, eski kalıplarımıza bağımlı olarak yaşamayı sürdürdüğümüzü ifade ediyor.

Psikologların edebi metinleri bizim gibi sıradan okuyuculardan daha derin okuduklarını da kanıtlıyor Rollo May. Shakespeare, Goethe, Yunan Mitolojisi ve tiyatro oyunlarından yaptığı alıntıları serpiştirdiği kitabında, edebi metinlerdeki kahramanların davranışlarını çözümleyip günümüz sıradan insanın yaşadığı sıkıntılarla bağlantı kurarak çarpıcı yorumlar yapıyor.

Özgürlük gibi anlamı hakkında tartışmadığımız, fakat özgürlük dediğimizde herkesin aynı şeyi anlamadığı kavramları da irdeliyor Rollo May. Özgürlüğün ne olduğunu anlamak için önce ne olmadığına bakmak gerekir diyerek, özgürlük kavramını da derinlemesine tartışıyor. Ufuk açıcı ve biraz da rahatsız edici bir tartışma bu, çünkü özgürlükle sorumluluğun el ele dolaştığı bir portre çıkarıyor karşımıza. Rollo May’in kitaplarının rahatsız edici olmasının sebebi de bu. Asla rahat ve umarsız bir hayat resmi sunmuyor May; çatışmalarla, seçişlerle, inançla ve belirsizliğe rağmen, cesaret için cesaretlendirerek, sıradan insanın varolma serüveninin, savaş kahramanlarının hayatından daha kahramanca olduğunu ifade ediyor.

Cesaretle okunacak bir kitap.

Kitaptan birkaç alıntı:

“Nevrotik endişe, doğanın bize çözmemiz gereken bir sorunumuz olduğunu gösterme yöntemidir. Aynı şey normal endişe için de geçerlidir; bu da bizi içsel gücümüzü toplayıp karşılaştığımız tehditle savaşmaya zorlayan bir kalk borusudur.”

“Faşist ya da Nazi totalitarizminin ortaya çıkmasının nedeni bir Hitler ya da bir Mussolini’nin iktidarı ele geçirmeye karar vermesi değil. Uluslar dayanılmaz bir ekonomik talep sürecine girdiğinde ve hem psikolojik hem de tinsel anlamda içleri boşaldığında totalitarizm oluşan bu boşluğu doldurur ve insanlar artık katlanılmaz bir hal alan endişeden kurtulabilmek için özgürlüklerini satmaya hazırdırlar.”

“Akıl sınıfta, duygular sevgiliyle vakit geçirirken, irade gücü sınava hazırlanırken, dinsel görevlerse cenaze ve paskalya günlerinde devreye girer. Değer ve amaçların bu şekilde kompartımanlara ayrılması kişiliğin bütünlüğünü son derece hızlı bir şekilde baltalar ve hem içsel hem de dışsal anlamda paramparça olan kişi ne yöne gideceğini bilemez.”

“Sanki her özgün sanatçı telaş içinde farklı diller deneyerek hangisinin kendi insanına biçim ve rengin müziğini en iyi şekilde aktarabileceğini bulmaya çalışıyor, oysa ortak bir dil yok. Picasso gibi bir dev bile kendi yaşadığı dönemde tarzdan tarza geçiş yaparak kısmen Batı toplumunun son kırk yıllık süreçteki değişken karakterini yansıtmış, kısmense okyanusun ortasındaki bir gemide telsizi kurcalayıp durarak kendi insanıyla konuşabilmesini sağlayacak dalga boyunu arayan bir adam gibi davranmıştır. Ama hem sanatçılar hem de geri kalanlarımız tinsel olarak ayrık ve şaşkın olduğumuzdan yalnızlığımızı örtbas edebilmek için diğer insanlarla dilimizin elverdiği şeyler hakkında konuşuruz: beyzbol ligi, iş ilişkileri, en son haberler. Derin duygusal deneyimlerimizse daha gerilere itilir ve böylelikle içimiz giderek daha da boşalırken yalnızlığımız artar.”

GÜLAY KAŞMER 
15 Oca 13:25 · Kitabı okudu · 55 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi kitaplardan biri diyebilirim.Sıradan bir kitap değil bana göre.İçinde siyasetten edebiyata kadar her türlü bilginin olduğu dolu dolu bir kitap.Hazmetmek için uzun bir sürede okudum .Hatta tekrar okuyabilirim ilerde çünkü ;tek okumayla anlaşılması zor. Yani o bahsedilen öğretilerin hayata uygulanması için tekrar gerektiren bir kitap.Rolla May'in düşünceleri çok hoşuma gitti gerçekten.

Emre Kepenek 
 05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabi okuduktan sonra anladığım kadarıyla bireyin anlam arayışında karşılaştığı yalnızlık ve endişe olgularından hareketle modern toplumun varoluş sancılarına vurgu yapıyor ve buna çözüm sunmaya çalısıyor. insanın yalnızlık, endişe ve cesaret durumu konusundaki çarpıcı analizlerini okudum. defalarca düşündürdü. insana yaşam macerasında bir yol gösterici niteliğinde bu eser. Kitabın her sayfası yaptığım alıntılarla dolu...

Özgür Doğuş 
 15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitaba getirebileceğim tek eleştiri ismi olurdu. Rollo May bir arayış içindeki insana en gizli duygularından hareket ederek dokunmasına rağmen kitabın isimi onu fazla basitleştiriyor.

Kitaptan 85 Alıntı

Elif 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu

İnsanların çoğu hayatlarını sürdürebilmek için başkalarına dokunmak zorunda olan körlerden farksızdır.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 34)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 34)
Elif 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Sessizlik büyük suçtur, çünkü sessizlik yalnızlığı anıştırır ve korkutucudur.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 33)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 33)
Elif 
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Kişiyi filozof kılan şey her tür soru karşısında içini olabildiğince dökebilme cesaretine sahip olmasıdır.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 236)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 236)
Ufuk 
16 Ara 2017 · Kitabı okudu

"Yapayalnız olduğunu fark etmekten korkan o kadar çok insan varki" diyor André Gide, "en sonunda kendilerini bulmaya hiç uğraşmıyorlar."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 28)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 28)
Ertan YAVUZ 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Cahilliğini kabul etmek, bilgeliğin başlangıcıdır.
-Sokrates

Kendini Arayan İnsan, Rollo MayKendini Arayan İnsan, Rollo May
Cemre Kara 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...gerçeği aramak daima nefret edilecek bir şeyle karşılaşmayı göze almak demektir.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 239)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 239)

Dünyamızda bir büyü bozumu yaşandı ve bunun sonucunda yalnızca doğayla değil kendimizle de bağımızı yitirdik.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 71)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 71)
Ertan YAVUZ 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kendini hep küçük gören, kibirli olmaya en yakın insandır."
-Sipinoza

Kendini Arayan İnsan, Rollo MayKendini Arayan İnsan, Rollo May
*GÜLŞAH 
 16 Oca 22:14 · Puan vermedi

"Sartre'ın varoluş kurallarından en öncelikli olanı, bireyin
kendi seçimlerini yapmaktan alı konamayacağını, varlığının
bu seçimlerle meydana geldiğini, bunları reddetmenin endişe ve ruhsal bunalımlara neden olacağını iddia eder."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 157)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 157)