Kendini Arayan İnsan

8,6/10  (16 Oy) · 
32 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.186 gösterim
"Yaşantımızı tüm gerçekliğiyle analiz ediyor ve bu analiz çok çarpıcı.
-New York Times-

"Çoğu insan yapayalnız olduğunun farkına varmaktan korktuğu için kendini asla aramıyor."
-Chicago Tribune-

"Rollo May'in bu sağduyulu, popüler kitabı, espri ve hayal gücüyle bezenmiş, kültürle dokunmuş. Korkmayan ve halinden pek de memnun olmayan herkes için bukitap son derece faydalı olacak."
-New York Herald Tribune-

Rollo May, şu çok önemli soruyu soruyor: "Acaba gözden kaçırdığımız önemli bir rehber ve güç kaynağı var mı?" Ne geçmiş ne de gelecek açısından hiçbir şeyin kesin olmadığı bir dönemde içsel bütünlük nasıl sağlanabilir?

"İnsanların benden beklentilerini yansıtan bir aynalar toplamından ibaretim." Bu cümle size ne kadar yakın?

Bu kitap, yaşadığımız bu "Endişe Çağı"nda kişisel bütünlüğümüzü bulmak için yazıldı. Amacımız, çağımızın güvensizliğine karşı durabilmemizi sağlayacak yöntemler bulmak, içimizdeki güç merkezini ortaya çıkarmak ve çok az şeyin güvende olduğu günümüzde, itimat edebileceğimiz değer ve amaçlara ulaşabilmemizi sağlayacak yolu elimizden geldiğince işaret edebilmektir.

"İnsanları destek almaya sevk eden şey, duygusal ilişkilerinin sürekli olarak ayrılıkla noktalanması, evlilik planlarını bir türlü gerçekleştirememeleri yahut eşlerinin onları tatmin etmemesi gibi şikâyetler olabilir. Ne var ki konuşmaya başladıktan sonra çok geçmeden ister gerçek isterse hayalini kurdukları eşlerinden aslında kendi içlerindeki bir eksikliği gidermesini yahut bir boşluğu doldurmasını bekledikleri ve bu gerçekleşmediği için endişeye ya da öfkeye kapıldıklarını açığa vuruyorlar."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786055134020
 • Çeviri:
  Kerem Işık
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayın
 • Kitabın Türü:
H. Havva Ergün 
 11 Ağu 11:35 · Kitabı okudu · 1 günde

Kendini Arayan İnsan, Rollo May’in okuduğum ikinci kitabı. Bu gidişle tüm serisini okuyabileceğime inandığım bir yazar oldu kendisi. Daha çok bir psikoterapist gözüyle, kimi zaman sosyolog, kimi zaman da filozof gözüyle modern insanın yaşadığı içsel sıkıntıları irdeliyor. Okuyucu yatıştırmak yerine rahatsız ederek, ‘cesurca bir adım atmadan’ geleceğin de bugünle aynı olacağı konusunda uyarıyor okuyucuyu. Geçmişten gelen ve bilinçaltımızda kalıplaşmış şablonlara kapılarak yaşadığımız her anın; bizi cesurca bir adım atmanın, cesurca kendi özümüzü açığa vurmanın doğuracağı endişeden koruduğunu, bu endişeyle yüzleşmektense, eski kalıplarımıza bağımlı olarak yaşamayı sürdürdüğümüzü ifade ediyor.

Psikologların edebi metinleri bizim gibi sıradan okuyuculardan daha derin okuduklarını da kanıtlıyor Rollo May. Shakespeare, Goethe, Yunan Mitolojisi ve tiyatro oyunlarından yaptığı alıntıları serpiştirdiği kitabında, edebi metinlerdeki kahramanların davranışlarını çözümleyip günümüz sıradan insanın yaşadığı sıkıntılarla bağlantı kurarak çarpıcı yorumlar yapıyor.

Özgürlük gibi anlamı hakkında tartışmadığımız, fakat özgürlük dediğimizde herkesin aynı şeyi anlamadığı kavramları da irdeliyor Rollo May. Özgürlüğün ne olduğunu anlamak için önce ne olmadığına bakmak gerekir diyerek, özgürlük kavramını da derinlemesine tartışıyor. Ufuk açıcı ve biraz da rahatsız edici bir tartışma bu, çünkü özgürlükle sorumluluğun el ele dolaştığı bir portre çıkarıyor karşımıza. Rollo May’in kitaplarının rahatsız edici olmasının sebebi de bu. Asla rahat ve umarsız bir hayat resmi sunmuyor May; çatışmalarla, seçişlerle, inançla ve belirsizliğe rağmen, cesaret için cesaretlendirerek, sıradan insanın varolma serüveninin, savaş kahramanlarının hayatından daha kahramanca olduğunu ifade ediyor.

Cesaretle okunacak bir kitap.

Kitaptan birkaç alıntı:

“Nevrotik endişe, doğanın bize çözmemiz gereken bir sorunumuz olduğunu gösterme yöntemidir. Aynı şey normal endişe için de geçerlidir; bu da bizi içsel gücümüzü toplayıp karşılaştığımız tehditle savaşmaya zorlayan bir kalk borusudur.”

“Faşist ya da Nazi totalitarizminin ortaya çıkmasının nedeni bir Hitler ya da bir Mussolini’nin iktidarı ele geçirmeye karar vermesi değil. Uluslar dayanılmaz bir ekonomik talep sürecine girdiğinde ve hem psikolojik hem de tinsel anlamda içleri boşaldığında totalitarizm oluşan bu boşluğu doldurur ve insanlar artık katlanılmaz bir hal alan endişeden kurtulabilmek için özgürlüklerini satmaya hazırdırlar.”

“Akıl sınıfta, duygular sevgiliyle vakit geçirirken, irade gücü sınava hazırlanırken, dinsel görevlerse cenaze ve paskalya günlerinde devreye girer. Değer ve amaçların bu şekilde kompartımanlara ayrılması kişiliğin bütünlüğünü son derece hızlı bir şekilde baltalar ve hem içsel hem de dışsal anlamda paramparça olan kişi ne yöne gideceğini bilemez.”

“Sanki her özgün sanatçı telaş içinde farklı diller deneyerek hangisinin kendi insanına biçim ve rengin müziğini en iyi şekilde aktarabileceğini bulmaya çalışıyor, oysa ortak bir dil yok. Picasso gibi bir dev bile kendi yaşadığı dönemde tarzdan tarza geçiş yaparak kısmen Batı toplumunun son kırk yıllık süreçteki değişken karakterini yansıtmış, kısmense okyanusun ortasındaki bir gemide telsizi kurcalayıp durarak kendi insanıyla konuşabilmesini sağlayacak dalga boyunu arayan bir adam gibi davranmıştır. Ama hem sanatçılar hem de geri kalanlarımız tinsel olarak ayrık ve şaşkın olduğumuzdan yalnızlığımızı örtbas edebilmek için diğer insanlarla dilimizin elverdiği şeyler hakkında konuşuruz: beyzbol ligi, iş ilişkileri, en son haberler. Derin duygusal deneyimlerimizse daha gerilere itilir ve böylelikle içimiz giderek daha da boşalırken yalnızlığımız artar.”

Emre Kepenek 
05 Ağu 17:16 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Kitabi okuduktan sonra anladığım kadarıyla bireyin anlam arayışında karşılaştığı yalnızlık ve endişe olgularından hareketle modern toplumun varoluş sancılarına vurgu yapıyor ve buna çözüm sunmaya çalısıyor. insanın yalnızlık, endişe ve cesaret durumu konusundaki çarpıcı analizlerini okudum. defalarca düşündürdü. insana yaşam macerasında bir yol gösterici niteliğinde bu eser. Kitabın her sayfası yaptığım alıntılarla dolu... Bitirdigimde daha ayrintili bir sekilde degerlendiririm

Kitaptan 34 Alıntı

Elif Kimya Salt 
14 Eyl 00:30 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sessizlik büyük suçtur, çünkü sessizlik yalnızlığı anıştırır ve korkutucudur.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 33)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 33)
Elif Kimya Salt 
15 Eyl 02:21 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanların çoğu hayatlarını sürdürebilmek için başkalarına dokunmak zorunda olan körlerden farksızdır.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 34)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 34)
Elif Kimya Salt 
16 Eyl 01:54 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kişiyi filozof kılan şey her tür soru karşısında içini olabildiğince dökebilme cesaretine sahip olmasıdır.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 236)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 236)
Elif Kimya Salt 
16 Eyl 01:05 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Spinoza
Gururlu bir insan olmaya en çok yaklaşanlar kendilerinden tiksinenlerdir.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 95)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 95)
Cemre Kara 
25 Oca 00:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...gerçeği aramak daima nefret edilecek bir şeyle karşılaşmayı göze almak demektir.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 239)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 239)

Fakat isyankârlık çoğu zaman özgürlükle karıştırılır. Fırtınada sığınılan sahte bir liman halini alır, çünkü isyan eden kişiye gerçekten de özgür olduğuna dair yalancı bir his verir. İsyan eden kimse isyanın aslında dışsal bir yapı (kurallar, kanunlar, beklentiler) gerektirdiğini ve kişinin kendi özgürlük hissiyle gücünün aslında bu dışsal yapıya bağlı olduğunu unutur. Bunlar "ödünç" alınmıştır ve her an tıpkı bir banka kredisi gibi el konabilir. Çoğu insan psikolojik olarak isyanın bu evresinde durur.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 148)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 148)

Dünyamızda bir büyü bozumu yaşandı ve bunun sonucunda yalnızca doğayla değil kendimizle de bağımızı yitirdik.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 71)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 71)
Cemre Kara 
24 Oca 22:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...iyi toplum insanına en fazla özgürlüğü verendir.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 152)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 152)

"Hayat aynı anda hem kendini yinelemekle hem de aşmaya çalışmakla meşguldür." diye ifade eder Simone de Beauvoir etik üzerine kaleme aldığı kitabında; "tek yaptığı kendini idame ettirmekse eğer, yaşamak ölmenin bir çeşididir ve insanın varlığı tuhaf bir bitki örtüsünden farksızlaşır..."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 135)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 135)

"İnsanoğlunun tarihi" der Cousins, "yalnızlığını paramparça etme çabasından ibarettir."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 30)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 30)
4 /