Kendini Arayan İnsan

9,0/10  (8 Oy) · 
21 okunma  · 
12 beğeni  · 
984 gösterim
"Yaşantımızı tüm gerçekliğiyle analiz ediyor ve bu analiz çok çarpıcı.
-New York Times-

"Çoğu insan yapayalnız olduğunun farkına varmaktan korktuğu için kendini asla aramıyor."
-Chicago Tribune-

"Rollo May'in bu sağduyulu, popüler kitabı, espri ve hayal gücüyle bezenmiş, kültürle dokunmuş. Korkmayan ve halinden pek de memnun olmayan herkes için bukitap son derece faydalı olacak."
-New York Herald Tribune-

Rollo May, şu çok önemli soruyu soruyor: "Acaba gözden kaçırdığımız önemli bir rehber ve güç kaynağı var mı?" Ne geçmiş ne de gelecek açısından hiçbir şeyin kesin olmadığı bir dönemde içsel bütünlük nasıl sağlanabilir?

"İnsanların benden beklentilerini yansıtan bir aynalar toplamından ibaretim." Bu cümle size ne kadar yakın?

Bu kitap, yaşadığımız bu "Endişe Çağı"nda kişisel bütünlüğümüzü bulmak için yazıldı. Amacımız, çağımızın güvensizliğine karşı durabilmemizi sağlayacak yöntemler bulmak, içimizdeki güç merkezini ortaya çıkarmak ve çok az şeyin güvende olduğu günümüzde, itimat edebileceğimiz değer ve amaçlara ulaşabilmemizi sağlayacak yolu elimizden geldiğince işaret edebilmektir.

"İnsanları destek almaya sevk eden şey, duygusal ilişkilerinin sürekli olarak ayrılıkla noktalanması, evlilik planlarını bir türlü gerçekleştirememeleri yahut eşlerinin onları tatmin etmemesi gibi şikâyetler olabilir. Ne var ki konuşmaya başladıktan sonra çok geçmeden ister gerçek isterse hayalini kurdukları eşlerinden aslında kendi içlerindeki bir eksikliği gidermesini yahut bir boşluğu doldurmasını bekledikleri ve bu gerçekleşmediği için endişeye ya da öfkeye kapıldıklarını açığa vuruyorlar."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786055134020
 • Çeviri:
  Kerem Işık
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 23 Alıntı

Dünyamızda bir büyü bozumu yaşandı ve bunun sonucunda yalnızca doğayla değil kendimizle de bağımızı yitirdik.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 71)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 71)
Cemre Kara 
25 Oca 00:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...gerçeği aramak daima nefret edilecek bir şeyle karşılaşmayı göze almak demektir.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 239)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 239)

"İnsanoğlunun tarihi" der Cousins, "yalnızlığını paramparça etme çabasından ibarettir."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 30)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 30)

Fakat isyankârlık çoğu zaman özgürlükle karıştırılır. Fırtınada sığınılan sahte bir liman halini alır, çünkü isyan eden kişiye gerçekten de özgür olduğuna dair yalancı bir his verir. İsyan eden kimse isyanın aslında dışsal bir yapı (kurallar, kanunlar, beklentiler) gerektirdiğini ve kişinin kendi özgürlük hissiyle gücünün aslında bu dışsal yapıya bağlı olduğunu unutur. Bunlar "ödünç" alınmıştır ve her an tıpkı bir banka kredisi gibi el konabilir. Çoğu insan psikolojik olarak isyanın bu evresinde durur.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 148)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 148)

"Hayat aynı anda hem kendini yinelemekle hem de aşmaya çalışmakla meşguldür." diye ifade eder Simone de Beauvoir etik üzerine kaleme aldığı kitabında; "tek yaptığı kendini idame ettirmekse eğer, yaşamak ölmenin bir çeşididir ve insanın varlığı tuhaf bir bitki örtüsünden farksızlaşır..."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 135)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 135)

Birinin dediği gibi, "İnsanların benden beklentilerini yansıtan bir aynalar toplamından ibaretim."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 19)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 19)
Uğur Yiğit Karataş 
29 Mar 23:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günümüz toplumunda insanın bir takım yerlere davet edilme ya da çağırdıkları kişinin davetine katılmasını isteme ihtiyaçlarının altında da yalnız kalma korkusu yatar.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 31)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 31)
Cemre Kara 
24 Oca 22:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...iyi toplum insanına en fazla özgürlüğü verendir.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 152)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 152)

Günümüzdeki savaş,buhranlar ve politik tehditleri endişemizin asıl nedeni olarak görmek yanlıştır,zira bizim endişelerimiz de bu yıkımlara neden olabilir.Günümüzde hüküm süren endişe ve süregelen ekonomik ,politik yıkımlar altta yatan aynı nedenin belirtileri,yani Batı toplumunda meydana gelen sarsıcı değişimlerin.Örneğin Faşist ya da Nazi totalitarizminin ortaya çıkmasının nedeni bir Hitler ya da Mussolini'nin iktidarı ele geçirmeye karar vermesi değil.Uluslar dayanılmaz bir ekonomik talep sürecine girdiğinde ve hem psikolojik hem de tinsel anlamda içleri boşaldığında totalitarizm oluşan bu boşluğu doldurur ve insanlar artık katlanılmaz bir hal alan endişeden kurtulabilmek için özgürlüklerini satmaya hazırdırlar.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 37)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 37)

Ancak insanoğlu potansiyellerini gerçeğe dönüştürebildiğinde mirasçısı olduğu en derin neşeyi yaşar. ...Neşe, güçlerimizi kullandığımızda ortaya çıkan duygudur. Hayatın amacı mutluluktan ziyade neşedir, çünkü insan olarak doğamızın gereklerini yerine getirmenin sonucunda neşeleniriz. Kişiliğin, kendi varlığını gerektiğinde diğer tüm varlıklara ve inorganik dünyaya karşı olumlayabilecek değer ve onur sahibi bir varlık olarak deneyimlenmesine dayanır.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 92)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 92)
3 /