Kendini Aslan Sanan Şola

9,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
273 gösterim
Küçük bir köpek kendini aslan sanınca neler olur, başına neler gelir?

1997 BASK ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLÜ (İSPANYA)

Dünyanın tanınmış isimlerinden, Bask yazar Bernardo Atxaga'nın küçükler için kaleme aldığı bu renkli kitap, sayfa düzeni ve desenleriyle okumayı kolaylaştırıcı ve özendirici nitelikte. Atxaga'nın yalın ve eğlenceli diliyle, Mikel Valverde'nin sevimli resimleri çocuklar için mükemmel bir bağlangıç sunuyor. Çocuklar bu kitabı okurken; bir yandan, her canlının kendi doğasından kaynaklanan özelliklerle var olduğunu, anlamlı ve güzel olanın da bu olduğunu anlıyor; bir yandan da, aslanlar hakkında akılda kalıcı bilgiler ediniyorlar.

Bay Grego'nun Afrika gezisinden yeni dönen arkadaşı, aslanlar hakkında ilginç şeyler anlatır. Giderken de, "Ormanlar Kralı Aslan" adlı kitabını koltuğun üstünde unutur. Bay Grego'nun küçük köpeği Şola, anlatılanlardan çok etkilenerek, kitabı okumaya başlar. Ormanların bu güçlü kuvvetli, soylu hayvanına özenir ve kendini, sahibinin hep söylediği gibi bir "kedi kılıklı" değil, gerçek bir aslan olduğuna inandırır. Artık onun rengi de aslanlarınki gibi sarı olacak, sahibinin evi yerine özgürce ormanda yaşayacaktır. Ama nasıl?..
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2005
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789756227220
 • Çeviri:
  İlknur Ayaşlı
 • Yayınevi:
  Günışığı Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
eskimolardan kim kaldı? 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitaba başlarken kafamda "Acaba yeni bir Küçük Prens mi doğuyor?" şeklinde soru işaretleri oluştu. Ama altında düşündürücü ya da felsefik imgelere rastlamadığım, akıcı ve pürüzsüz bir dille yazılmış güzel bir kitaptı.
Neredeyse kimliğini kaybedecek olan kahraman köpeğimiz, açlığa daha fazla dayanamayacağını anladığı esnada benliğine kavuştu.
Büyük buhranlar bize kim olduğumuzu hatırlatır belki de.
"Issız meydana baktı, çöp bidonlarına baktı, gökteki yıldızlara baktı ve bağırdı:
- Ben bir aslan değilim! Ben bir kedi kılıklıyım! Beni aslanlara sucuk diye atarlar!"