Kendini Bilen Rabb'ini Bilir

6,4/10  (18 Oy) · 
88 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.476 gösterim
Kendini Bilen Rabbini Bilir

"Hayatın monoton geçtiğinden şikayet ediyorsun, onu donuk hale getiren yalnızca sensin, senin dünyanda, senin duygularını kim renksiz kılabilir?
Ve senin her şeyi bırakıp aynanın karşısına geçmeni isterim. Ellerinle yüzüne, gözlerine, burnuna, kulaklarına dokun, onları hissederek dokun
ve işte Yaradanın izlerini görüyorsun! Dokunduğun yerler ne kadar ilahi, onlar ne kadar kutsallar!...
Sen kutsal bir bedenin içinde yaşayan ruhsun. İlk adım bedenini sevmektir ve bedenini sevdikten sonra ruhunu sevebileceksin ve son adım seni varlığına götürecektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786054771684
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasmin 
15 Tem 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

“Yaradan sana neden Hıristiyan oldun ya da neden Yahu­di oldun diye sormayacaktır. O sana neden benim yolumda olmadın diye soracaktır. Onun yolu sevgi yoludur. Çünkü O sevginin kaynağıdır ve unutma tüm mezheplerin, dinlerin yolları O'na uzanır. Şimdi bir çocuk Hıristiyan bir toplumda doğmuşsa o na­sıl Müslüman olsun? Allah senin yüreğindeki sevgiye bakar. Ayırım yapan zihindir.

Sana, sen bir Hıristiyan'sın derler, ona sen bir Müslüman'sın derler. Yaradan huzurunda herkes birdir, O herkesi eşit yaratmıştır, o halde bu ayrımı neden yapıyorsun? Sevgi gerçek dindir.

Yaradan namaz kılmanı ister ve namaz kılmaya izin veren Yaratıcı aynı zamanda meditasyonun doğmasına da izin vermiştir. Meditasyon Buda taralından ortaya çıkmış olabilir, fakat Yaradan izin vermeden bir ağacın yaprağı bile yerin­den nasıl oynasın?

Sence Yaradan namaz kılmanı ve meditasyon yapmanı neden istemiştir, buna neden izin vermiştir? Çünkü namaz kıldığında ya da meditasyon yaptığında zihinden arınırsın, içsel yolculuğuna doğru yolculuğa çıkmışsındır…” (Kendini Bilen Rabbi’ni Bilir )
ben böyle saçmalık görmedim gerçekten haydi namazı bırak meditasyon yap diyor resmen
bu kadar hristiyan musevi insan müslüman oluyor niye acaba
bu kitap ingilizceye de çevriliyor Allah vere de kimsenin eline geçmese bari
bence yetkililer bir el atmalı bu işe

Yazar (uk) Rabbimiz “tek yol İslam” derken, “her yol” Allah’a ulaştırır diyor. Rabbimiz “İslam’a giren kurtulur” buyururken yazar “yahudi de olsan yolun O’na ulaşacaktır” diyor.

Akın uğur şenol 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir kitap, adeta müslümanlık ile Budizmin felsefesi birleştirerek allahın tüm varoluşun içinde olduğunu en önemlisi kendi içimizde olduğu bunu zen hikâyeleri ve müslümanlık kıssalarıyla birleştirmiş, pisikolojik sıkıntıların sebebinin egolarımız ve kendimizden uzak olarak yaşamamız olarak vurgulamış... Yanı bir ekol yaratmış TEBRIKLER

Banu Belkıs ORKAN 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dinimizi; Allah'ı o kadar büyük bir aşkla ve sevgiyle anlatmış ki,sanki karşımda pskilogum seanstayım hissetimm... Aslında özümüzde olanları bize son derece yalın bir dil ile son derece keyifle anlatıyor. İçimizdeki iyiyi bulmamıza yardım ediyor.

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir kitap bir insanı ancak bu kadar doyurur .Okudukça öğrendikçe okuma açlığı hissediyorum. Herkesin okuması gerekli bir kitap. Kendini tanımana hayata tutunmana yardımcı oluyor. Şayet içinde böyle bir kıvılcım varsa , neyi okursan oku nereye gidersen git , farkındalığı kendin yakalayacaksın. Yüreğinde yaşamaktan hissetmekten korkmayacaksın. Eğer üzerinde insanların olumsuz ve şartlanılmış duygularının baskısı varsa, bu içşel yolculuğa çıkamazsın.

Kitaptan 33 Alıntı

Nur-AL 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen sevmeye başladığında bütün değerler sevgiye dönüşür.

Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 17)Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 17)
Nur-AL 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...ne zaman derinliğinde bir boşluk, bir ilgi, şefkat ihtiyacı hissetsen âşık olmak istersin, karşındaki insanın, içindeki bütün bu boşluğu doldurmasını, seni yürekten sevmesini dilersin. Ve tüm bu duygular içindeyken âşık olduğunu sanırsın, ancak bu büyük bir yanılgıdır. İnsanlar bunun adına aşk diyorlar, insanlar bağımlılığı sevgi sanıyor. Hayır! Bu düpedüz ihtiyacının giderilmesidir, bu ihtiyacın giderilmesine aşk ya da sevgi demek ise insanlığın en büyük yanılgısı, kök sorunudur!

Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 17)Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 17)
Nur-AL 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... sevgi güzelliklere açılan en kutsal kapıdır, bu yüzden sevmekten korkma. Kalbin kırılsa bile sevmeye devam et. Sev ki yüreğin, ruhun olgunlaşsın. Sevginin içinde açan bir çiçek ol ki dünyan cennete dönsün. O zaman ne yaşarsan yaşa her şey bir kutlamaya dönüşür.

Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 18)Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 18)
Nur-AL 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başına ne gelirse gelsin her şeye rağmen nefes almaya devam edersin ve şunu çok net anlamanı isterim: Nefes almak senin kontrolündeyse, nefes almana kimse engel olamıyorsa aynı şekilde kimse senin mutlu bir hayat sürmene de engel olamaz. Çünkü nefes almanın basitliği ile mutluluğa dönüşmenin basitliği eşittir, onlar tek bir merkeze bağlıdır ve bunu idrak etmek tüm ıstırapların sonudur. O halde doğum ve ölüm de birdir, onları ayırt eden zihindir. Ve ölüm dediğin senin sonsuza uyanışındır.

Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 20)Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 20)
Leyla Eraslan 
03 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seni izliyorum, yaşam yolculuğunda ya geride kalıyorsun ya da ileride; gerçek yaşam ikisinin tam ortasında, ama sen orada yoksun; sana kötü bir haberim var, sen hiç yaşamıyorsun! Yaşam ortada ama sen geridesin, yaşam ortada ama sen ileridesin. Yaşam orada ve sen yoksun; sen yaşamıyorsun! Bunu kabullenmek zorunda değilsin, ama sen yaşamın içinde yoksun!

Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 182)Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 182)
Metin Özdemir 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

Sevgi karşılık bekler mi? Eğer karşılık bekliyorsa bu sevgi değildir, o sadece bir alışverişe dönüşmüştür : 'Ben seni seviyorum sen de beni sev...'

Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 93)Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 93)
Metin Özdemir 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

Senin dünyaya baktığın pencere kirli ise yaşamın renkli çiçeklerini çamur görürsün.

Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 35)Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 35)
Metin Özdemir 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

Sorunlu bir yaşam yoktur, sorunları var eden insanlar vardır, önce bunu anlamalısın.

Yaşam nasıl sorunlu olabilir? O bir boşluktur, onun içi kalabalık değildir, kalabalık olan senin zihnindir ve yaşam daima boşluğun dansına eşlik eder. Onun içinde sevginin evi vardır ve insanlar bu boşlukta kurulmuş olan sevgi evini ona kattığı anlamlar ile şekillendirir. Öncelikle sen kendini yaşamdan ayrı tutmak ile büyük bir bölünmeyi gerçekleştiriyorsun. Bu evden uzaklaşmaktır ve evden uzaklaştığında sorunlar, savaşlar ardı ardına birbirini takip etmeye başlar.

İnsanlar sorunsuz bir yaşam ister, insanlar sevgi ister, insanlar dünyada barışı ve huzuru ister; fakat önce bunları kendi içinde sağlamalısın. Bu, onları dışarıda istemekle olacak bir mesele değildir, senin içsel güzelleşmenle ilgili durumdur. Bir kez kendi içindeki bütünlüğe eriştiğinde bütün cevaplar senin önünde tezahür etmeye başlar.

Önce ol!

Varlığın olgunlaşmasına odaklı kal, bunu zihni kullanarak yapabilirsin.

Fakat sen zihnin seni kullanmasına izin veriyorsun, hayır, zihni sen kullanacaksın ve ancak onu iyice tanıdıktan sonra zihnin ötesine geçebilirsin. Zihnin ötesinde olan her yer sevgi ve mutluluk alanıdır. Yaşadığın tüm bu problemler, ıstıraplar fark eden ile fark edilenin özdeşleşmesinden doğar.

Sen bütün sorunları düşüncelerin ile besledin ve onlar her geçen gün daha büyük bir enerji topluluğuna dönüşmeye başladı. Bu enerjiyi yaratan sensin!

Şimdi yaşamı suçluyorsun, “o bana hep kötü yüzünü gösteriyor” diye isyanlardasın ve bu durumu kendin yarattığının farkında değilsin! Olan biten her şey senin düşüncelerinden yola çıkarak gerçekleşti ve düşünceler kendi özünden ayrı olduğun için oradadır. Dünyanın içinde olduğun fikri seni güçsüz kılıyor, sen dünyanın içinde değilsin, dünya senin içindedir, bunu unutma!

Eğer farkındalığın gelişmemişse yaşam her nefes alışında sana zehir tadı vermeye başlar…

Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 26)Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar (Sayfa 26)
burcu taşdelen 
 27 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşam üzerine fazla geldiği zaman onu zorlama, biraz duraksa, neler olup bittiğine anlam verme. Mutlaka yanlış bir şey oldu ve düşüncelerin ile dileklerin aynı orantıda değildi, varlığınla aynı yolda buluşamadı. Sorun yok, sadece bekle...

Kendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur KoşarKendini Bilen Rabb'ini Bilir, Uğur Koşar
4 /