Kendini Devrimci Yetiştirmek

7,1/10  (7 Oy) · 
41 okunma  · 
4 beğeni  · 
913 gösterim
Kendini yetiştirmekten maksat, kendimizi, zahitler, ruhbanlar ve din âbitleri gibi başkalarından, zamandan ve kendimizle toplumumuz arasında olan ve olması gereken tüm bağlardan soyutlayarak hayalî, zihinsel, geleneksel, grupsal ve ulusal değerler veya ruhanî ve sufi ahlâkta var olan kendine özgü idealler esası üzerine yetiştirmek demek değildir. Yahut da kendini yetiştirmeyi Marksistler gibi sadece zamanın siyasî bir hareketine katılım hazırlığımız için bir vesile olarak telakki etmemeliyiz. Aksine, bununla birlikte, bir asıl, ilke, temel, asalet ve hedefle kendini devrimci yetiştirmek, yani varlık cevherimize gelişim kazandırmaktır. Bu ise halkın yazgısına katılımı gerektirmektedir. Halkın yazgısına katılımı da bizim insaniyetimiz ve varlıksal gelişimimiz gerekli kılmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  978-975-6004-38-8
 • Orijinal Adı:
  Hûdsâzi İnkılâbi
 • Çeviri:
  Ejder Okumuş
 • Yayınevi:
  Fecr Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 10 Alıntı

Acaba sadece din mi, zorba güçlerin ve egemen sınıfların hizmetinde olmuştur? Peki şiir ? Sanat ? Edebiyat ? Felsefe ? Ahlak? Hatta bilim ve teknik Evet, bütün bunlar acaba hangi kutupların tekelinde olmuş ve hangi efendilere hizmet etmişlerdir.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 86)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 86)

Peygamber sadece iki eli öpmüştür: Biri kadın, diğeri işçi. Bunların elini öpmek! İşte her yerde horlanan bu insanların elini öpüyor Peygamber.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 145)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 145)
ali bekdas 
 08 Şub 01:28 · Kitabı okuyor

Masa başı değerlendirmelerde bulunan, etrafı birçok kitapla çevrilmiş, sınıf taşları ile düşünce mübadelesi yapan, kendisini halkın yanında devrimci biri sanan , çözüm yollarını kelimeler teoriler ve İdeolojik metinler arasında bulmaya çalışan bir aydın; sadece siyasi pratik sayesinde hem düşüncelerini düzeltebilir, hem lafazanlık hastalığından kurtulabilir hem de kendisini deneyerek tecrübe sahibi olabilir.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 149)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 149)

Ruh da tıpkı beden gibidir. Beden, direncini ve ısısını, bir veya iki saatte bir yediği yiyecek, tatlı ve çerez gibi maddelerden aldığı gibi, ruh da insanlarla ilişki kurarak sıcak ve güçlü kalır.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 171)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 171)

Kendini bilme ve bilinçlik, onu yabancılığa ve yalnızlığa sürükler. O bu dünyayı gurbet olarak görür. O kendi olmaktan bezmiş dar bir gömlek, dar bir ayakkabıdır. Evrenden öte bir yeşeriştir.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali ŞeriatiKendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati

Süs ve Lüks düşkünlüğü, uygar olmayan ilkel toplumların düşünce ve ruhunun temel taşlarından birisidir.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali ŞeriatiKendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati
ali bekdas 
 27 May 2016 · Kitabı okuyor

Şimdi sorun o kadar hassas olmuştur ki ne yapmak, ne yapmamak sorunu, daha acil ve daha öcelikli "NASIL KALMAK ?" meselesine bağlıdır.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 25)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 25)

Devrimci olmak her şeyden önce zihinsel bir devrimi gerekli kılar; devrimi öncelikle görüş ve düşüncelerimizde, dahası düşünce tarzımızda gerçekleştirmek zorundayız. Devrimci, insanlık tarihinin büyük deneyimlerinin meyvesi olan bilinç ile iç içedir.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 141)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 141)

Mazdek: Marx’dan 1400 yıl önce, daha sanayi, toplumsal üretim ve buhar makinası ortaya çıkmadan, yaşamın tüm nimetlerini tekelinde toplayan (altın ve iktidar) sınıfın dar bireysel mülkiyetine karşı savaş başlatan adam...

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 121)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 121)

...Bir köpeğin önündeki bir başka köpek gibi kulluk başını eğmekle; güce, paraya ve kadına tapmakla; dünyanın merhametsiz efendi ve patronlarinin kapısında zelilce oturmakla, kendi sereflerini satma pahasına efendilerden yardım ve lutuf dilemekle ömür geçirirler...

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 12)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 12)