Kitap
Kendini Devrimci Yetiştirmek

Kendini Devrimci Yetiştirmek

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
118 Kişi
668
Okunma
190
Beğeni
4.667
Gösterim
223 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 19 dk.
Adı
Kendini Devrimci Yetiştirmek
Basım
Türkçe · Türkiye · Fecr Yayınevi · Mayıs 2011 · Karton kapak · 9789756004586
Orijinal adı
Hûdsâzi İnkılâbi
Kendini yetiştirmekten maksat, kendimizi, zahitler, ruhbanlar ve din âbitleri gibi başkalarından, zamandan ve kendimizle toplumumuz arasında olan ve olması gereken tüm bağlardan soyutlayarak hayalî, zihinsel, geleneksel, grupsal ve ulusal değerler veya ruhanî ve sufi ahlâkta var olan kendine özgü idealler esası üzerine yetiştirmek demek değildir. Yahut da kendini yetiştirmeyi Marksistler gibi sadece zamanın siyasî bir hareketine katılım hazırlığımız için bir vesile olarak telakki etmemeliyiz. Aksine, bununla birlikte, bir asıl, ilke, temel, asalet ve hedefle kendini devrimci yetiştirmek, yani varlık cevherimize gelişim kazandırmaktır. Bu ise halkın yazgısına katılımı gerektirmektedir. Halkın yazgısına katılımı da bizim insaniyetimiz ve varlıksal gelişimimiz gerekli kılmaktadır.
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,83
8.7
10 üzerinden
118 Puan · 18 İnceleme
Ozan
Kendini Devrimci Yetiştirmek'i inceledi.
223 syf.
Özgürlüğe aşık, kalıpları yıkan ve kendi deyimiyle bizi rahatsız etmeye gelen bir devrimci Ali Şeriati bu eseriyle kendimize ve insanlığa dair nice sorgulamalar getiriyor… Bu eserde Ali Şeriati kapitalist toplum içinde değerlerini ve insanlığını yitirmiş bizlere sorular soruyor. Bu sorular ile birlikte yaşadığımız toplumu ne kadar iyi tanıdığımızı, ideallerimizden ne kadar kopup kopmadığımızı, ve modernleşen dünya içerisinde fikri ve özgürlük anlamında özgürleşip özgürleşemediğimize dair sorgulamalar ile tespitler koyuyor ortaya. Özgürlük olgusunun önemini ve mecburiyetini adeta sevgiliye yazılmış hasret dolu dizeler gibi ortaya koyan Ali Şeriati bireyin ve toplumun gelişmesindeki en büyük değerlerden biri olan “özgürlüğü” bize belki de daha önce hiç düşünmediğimiz önemde tekrar ortaya koyarak bu mükemmel eseri ile bizi düşünmeye baş başa bırakıyor… Kitabının amacını ve güzelliğini kitabın içeriğinden şu alıntıyı ekleyerek tanımlamak da daha iyi olur, diye düşünmekteyim: “Bir şahıs kalktı ve önce benim hemen cevap vermemi ve herkesi rahat bırakmamı istedi. Ben dedim ki : Beyefendi, ben herkesi rahatlatmak için gelmedim, ben rahatları rahatsız etmeye geldim.”
Kendini Devrimci Yetiştirmek
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
ebrar
Kendini Devrimci Yetiştirmek'i inceledi.
223 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ali Şeriati kitabın başında yine 'sizi rahatsız etmeye geldim' diyor ve okuyucuyu yine rahatsız ediyor. İlk kısımları biraz sıkıcı olabilir ama kesinlikle bırakmayın, kitap bir bölümden sonra sizi alıp bambaşka yerlere götürecektir. Özgürlük kavramını ele alışı, verdiği his oldukça güzeldi. İşte ordan bir alıntı: "Ey özgürlük! Ben zulümden bıkkınım, esaretten bıkkınım. Zincirden bıkmışım, zindandan bıkmışım, hükümetten bıkmışım. Zorunluluktan nefret ediyorum. Seni tutsak yapmak ve bağlamak isteyen her şeyden ve herkesten bıkkınım, nefret ediyorum. Hayatım senin içindir. Gençliğim senin içindir. Varlığım senin içindir. Ey özgürlük! Kutlu Özgürlük! Seni tahta oturtmak istiyorum.." • Şeriati daha sonra insanın dört zindanından bahsediyor. Son zindan olan 'insanın kendi zindanı'nı ele alırken; kişinin devrim yaratmak için değişime önce kendinden başlaması ve kendi zindanından kurtulması gerektiğini söylüyor. "Devrimci olmak, her şeyden önce zihinsel bir devrimi gerekli kılar; devrimi öncelikle görüş ve düşüncelerimizde, dahası düşünce tarzımızda gerçekleştirmek zorundayız." • Ali Şeriati'yi farklı kılan; kavramlara çok farklı bakış açıları getirmesidir. Kitabı okuyunca en büyük devrimin İslâm'da, en büyük devrimcinin ise Hz. Muhammed olduğunu göreceksiniz. Tabi günümüzde siyasal İslâm'ı bünyesinde barındıran tüm rejimlerin, ideolojik yapısının İslâm'la alâkasının kalmayıp emperyalizm ve kapitalizme köleliğe döndüğü gözünüzden kaçmayacak. ~ Kitapta birçok yerin altını çizdim ve epey not aldım. (Okumak isteyenlere tavsiyem; ders çalışmanız gerektiği bir zamanda okumayın, kitabı elinize almak bile zor olabilir ve 2-3 günde okunacak kitap 1 haftada okunabilir.) ~ Mutlaka okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap. Altını çizerek ve yanına notlar alarak ilerlemeniz sizin için daha verimli olacaktır. Şimdiden keyifli okumalar, kitapla kalın.
Kendini Devrimci Yetiştirmek
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
40
Merve Aslan
Kendini Devrimci Yetiştirmek'i inceledi.
223 syf.
·
Puan vermedi
Peygamber sadece iki eli öpmüştür; biri kadın, diğeri işçi..İşte çalışmanın İslam'daki kutsallığı.! Oysa hem kadın, hem de işçi bütün düzen, uygarlık ve kültürlerde zillet, hakaret ve yoksulluğun alabildiğine üzerinde odaklaştığı insan simalarıdır.. .Bizim dünyada ne gücümüz, ne yerimiz, ne de üssümüz, sığınağımız ve sermayemiz var. Bize ne bir kimse ne de bir dost yardım ediyor. Dostumuz ve dert ortağımız yok. Hatta bizimle aynı din, mezhep, görüş ve düşünceyi paylaşan kimseler bile elimizi tutmadıkları, sözde dert ortaklığını bile esirgedikleri gibi, o rakipten ve düşmandan daha da ileri giderek, ayağımızın altına karpuz kabuğu koymakta, töhmet, iftira, nefret, kin, fitnecilik, şüphecilik ve zehirleme selini bu küçük nesle, gruba ve ümmete doğru akıtmaktadır.
Kendini Devrimci Yetiştirmek
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
29
İsa Gürler
Kendini Devrimci Yetiştirmek'i inceledi.
223 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Merhabalar. Bu kitabı eski bir arkadaşım ile okudum ve onun sayesinde Ali Şeriati ile tanıştım. Kendini Devrimci Yetiştirmek on bölümden oluşmaktadır ve bu bölümlerin çoğu  birbirinden bağımsız ama bir noktada bağları var. Benim çok etkilendiğim dört bölüm var, bunlar: Nasıl Kalmalı(Meseleyi ortaya koymak, Cevap aramak); İrfan, Eşitlik ve Özgürlük; Kendimizi Nasıl Ali Gibi Devrimci Bir İnsan Yapalım?; Özgürlük, Kutlu Özgürlük adlı bölümlerdir. İrfan, Eşitlik ve Özgürlük bölümden insan ve varlığa anlam ve yön veren ateş, insanın kurtuluşu, zulüm ile savaşmak ve gayb arayışı anlatılmaktadır. Şerianti bu başlık altındaki insanlardan da bahseder, Batıda Sarter, Pascal ve Marx; Doğuda ise Buda, Hallca ve Mazdek'i örnek göstererek bu soruları/arayışları kendi çıkmazlarından kurtarır. Şeriati bu kitapta İslâm karşısında ki iki büyük tehlikeden bahseder. Kapitalizm ve emperyalizmi bir cephe olarak almış ve diğer cepheyide yabancı ideolojiler olarak ele almış. Şeriati bu cephelerden iki tip genç insan modeli çıkarmış: Biri vasat ve yüzeysel olan genç, kapitalizm ve emperyalizmin pençelerine düşmüş diğeri ise "Kendini Bulmuş Genç", yabancı ideolojilerin kucağına baş koymaktadır. Bu iki genç ne yapmalı?, Ne yapmaktan çok nasıl kalmalı? Sorusu ile ayakta kalmaya çalıştıklarını anlatmaktadır. Şeriatiyi bilenler onu dört zindan teorisini mutlaka bilirler. Franz Bacon'dan etkilenerek oluştuğunu zindanlar: 1. Doğa ve coğrafya, 2. Tarihin belirleyiciliği, 3. Sosyal ve sınıfsal sistem, 4. Kendimi olarak ele alır bu zindanları. Ve kitapta bu zindanlar üzerinden özgürlüğün paradokslarına girer. Yazının başında belirttiğim gibi dört başlıktan üçünü naçizane açıklamaya çalıştım. Diğer bir başlığı ise kendiniz okuyup değerlendirmenizi istiyorum. İyi okumalar.
Kendini Devrimci Yetiştirmek
OKUYACAKLARIMA EKLE
10