Kendini Devrimci Yetiştirmek

8,7/10  (19 Oy) · 
113 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.438 gösterim
Kendini yetiştirmekten maksat, kendimizi, zahitler, ruhbanlar ve din âbitleri gibi başkalarından, zamandan ve kendimizle toplumumuz arasında olan ve olması gereken tüm bağlardan soyutlayarak hayalî, zihinsel, geleneksel, grupsal ve ulusal değerler veya ruhanî ve sufi ahlâkta var olan kendine özgü idealler esası üzerine yetiştirmek demek değildir. Yahut da kendini yetiştirmeyi Marksistler gibi sadece zamanın siyasî bir hareketine katılım hazırlığımız için bir vesile olarak telakki etmemeliyiz. Aksine, bununla birlikte, bir asıl, ilke, temel, asalet ve hedefle kendini devrimci yetiştirmek, yani varlık cevherimize gelişim kazandırmaktır. Bu ise halkın yazgısına katılımı gerektirmektedir. Halkın yazgısına katılımı da bizim insaniyetimiz ve varlıksal gelişimimiz gerekli kılmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  978-975-6004-38-8
 • Orijinal Adı:
  Hûdsâzi İnkılâbi
 • Çeviri:
  Ejder Okumuş
 • Yayınevi:
  Fecr Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Devrim 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ey özgürlük! Seni seviyorum. Sana muhtacım. Sana aşığım. Sensiz hayat zordur. Sensiz ben de yokum. Senin sevgi, dostluk ve şefkatinle beslenmişim.
Ey özgürlük! Ben zulümden bıkkınım, esaretten bıkkınım. Zincirden bıkmışım, zindandan bıkmışım, hükümetten bıkmışım. Zorunluluktan nefret ediyorum. Seni tutsak yapmak vr bağlamak isteyen her şeyden ve herkesten bıkkınım.
Hayatım, senin içindir. Gençliğim senin içindir. Varlığım senin içindir.
Ey özgürlük! Kutlu özgürlük!
Seni tahta oturtmak istiyorum
Ya sen beni yanına çağır
Ya ben seni yanıma çağırayım
Ey özgürlük! Kırık Kanatlı güzel kuşum! Keşke seni vahşet bekçilerinden, duvarları, sınırları, kaleleri ve zindanları yapanlardan kurtulabilseydim. Keşke kafesini kırıp seni sabahın temiz, bulutsuz ve tozsuz havasında uçurabilseydim. Fakat... Benim de ellerimi kırmışlar, dilimi kesmişler. Ayaklarıma zincir vurmuşlar ve gözlerimi bağlamışlar...

Ziya karababa 
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın ilk bölümleri biraz ağır geldi bana.Ama özelikle son bölümler muhteşem.Yani Ali Şeriatı kavramlara değişik yönlerden bakmayı ustalıkla başarmış.Namazin selamları bölümu herkesin okuması gereken bir bölüm.Selama öyle bir bakış açısı katmış ki insan için yanlizlik diye bir durum kalmıyor.Yani selamin önemini bir çok kişiden dinledim ama bu yazı kadar beni hiç biri etkilemedi.Artik namazımdaki selamlarim daha anlamlı olacak.Ben kitabı herkese öneririm ve çevremize onermemiz gerektiğini düşünürüm.Hic vakit kaybetmeyin hemen alın okuyun okutun.

Kendini Devrimci Yetiştirmek benzeri kitaplar

ali 
03 Oca 11:34 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

uyandırmaya gelen bir sosyolog,düşünür,aydın önyargılarımızdan kurtulup müslümanım diyen herkesin takip edip kitaplarını okuması gereken ezber bozan değer.

Kitaptan 83 Alıntı

Melek 
 22 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ey özgürlük! Kutlu özgürlük!
Seni tahta oturtmak istiyorum.

Ey özgürlük! Seni seviyorum.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (arka kapak)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (arka kapak)
ali bekdas 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peygamber sadece iki eli öpmüştür: Biri kadın, diğeri işçi. Bunların elini öpmek! İşte her yerde horlanan bu insanların elini öpüyor Peygamber.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 145)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 145)
ali bekdas 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acaba sadece din mi, zorba güçlerin ve egemen sınıfların hizmetinde olmuştur? Peki şiir ? Sanat ? Edebiyat ? Felsefe ? Ahlak? Hatta bilim ve teknik Evet, bütün bunlar acaba hangi kutupların tekelinde olmuş ve hangi efendilere hizmet etmişlerdir.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 86)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 86)
Melek 
 11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Esasında "devrimci insan ", sadece sosyal bir devrime katılan insan değildir. Eğer böyle olsaydı, fırsatçılar, maceracılar ve egoistler de devrime katıldıklarında-ki katılıyorlar- devrimci olurlardı. Aksine devrimci bir insan, her şeyden önce kendi cevherini bambaşka bir şekilde yetiştirmelidir. Devrimci insan geleneksel ve kalıtsal ben'inin yerine, kendi eseri olan, yani kendisinin yetiştirip yarattığı ben'ini koyan insandır.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 112)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 112)
ali bekdas 
31 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Burada ibadetin varlıkla ilgili bir mesele olduğunu ve aslında kendini yetiştirme anlamına geldiğini görüyoruz.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 129)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 129)
ali bekdas 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben özgürlükle terbiye olmuş ve beslenmişim. Üstadım Ali'dir. Ali, korkusuz, zaafsız ve sabır dolu bir insandır.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 108)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 108)
Melek 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tevhidî insan, acziyetini idrak ettiği ölçüde zenginliğe erişir. Alçakgönüllülüğe ulaştığı ölçüde, kendisinde gurur, iftihar ve ululuk hisseder. Allah'ın ubudiyetine teslim olduğu ölçüde, diğer her güç, düzen ve bağa karşı isyan eder. Dolayısıyla İslam'da, insanla Allah arasında birbirine zıt şöyle bir ilişki vardır: bu, aynı zamanda yok olmak ve var olmak, hiç olmak ve her şey olmaktır.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 75)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 75)