Kendini Devrimci Yetiştirmek

8,3/10  (12 Oy) · 
70 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.071 gösterim
Kendini yetiştirmekten maksat, kendimizi, zahitler, ruhbanlar ve din âbitleri gibi başkalarından, zamandan ve kendimizle toplumumuz arasında olan ve olması gereken tüm bağlardan soyutlayarak hayalî, zihinsel, geleneksel, grupsal ve ulusal değerler veya ruhanî ve sufi ahlâkta var olan kendine özgü idealler esası üzerine yetiştirmek demek değildir. Yahut da kendini yetiştirmeyi Marksistler gibi sadece zamanın siyasî bir hareketine katılım hazırlığımız için bir vesile olarak telakki etmemeliyiz. Aksine, bununla birlikte, bir asıl, ilke, temel, asalet ve hedefle kendini devrimci yetiştirmek, yani varlık cevherimize gelişim kazandırmaktır. Bu ise halkın yazgısına katılımı gerektirmektedir. Halkın yazgısına katılımı da bizim insaniyetimiz ve varlıksal gelişimimiz gerekli kılmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  978-975-6004-38-8
 • Orijinal Adı:
  Hûdsâzi İnkılâbi
 • Çeviri:
  Ejder Okumuş
 • Yayınevi:
  Fecr Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ziya karababa 
30 Tem 15:04 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın ilk bölümleri biraz ağır geldi bana.Ama özelikle son bölümler muhteşem.Yani Ali Şeriatı kavramlara değişik yönlerden bakmayı ustalıkla başarmış.Namazin selamları bölümu herkesin okuması gereken bir bölüm.Selama öyle bir bakış açısı katmış ki insan için yanlizlik diye bir durum kalmıyor.Yani selamin önemini bir çok kişiden dinledim ama bu yazı kadar beni hiç biri etkilemedi.Artik namazımdaki selamlarim daha anlamlı olacak.Ben kitabı herkese öneririm ve çevremize onermemiz gerektiğini düşünürüm.Hic vakit kaybetmeyin hemen alın okuyun okutun.

Kitaptan 63 Alıntı

Melek 
 22 Haz 21:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ey özgürlük! Kutlu özgürlük!
Seni tahta oturtmak istiyorum.

Ey özgürlük! Seni seviyorum.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (arka kapak)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (arka kapak)
ali bekdas 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acaba sadece din mi, zorba güçlerin ve egemen sınıfların hizmetinde olmuştur? Peki şiir ? Sanat ? Edebiyat ? Felsefe ? Ahlak? Hatta bilim ve teknik Evet, bütün bunlar acaba hangi kutupların tekelinde olmuş ve hangi efendilere hizmet etmişlerdir.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 86)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 86)
ali bekdas 
31 May 00:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Burada ibadetin varlıkla ilgili bir mesele olduğunu ve aslında kendini yetiştirme anlamına geldiğini görüyoruz.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 129)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 129)
ali bekdas 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peygamber sadece iki eli öpmüştür: Biri kadın, diğeri işçi. Bunların elini öpmek! İşte her yerde horlanan bu insanların elini öpüyor Peygamber.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 145)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 145)
Melek 
 11 Ağu 22:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Esasında "devrimci insan ", sadece sosyal bir devrime katılan insan değildir. Eğer böyle olsaydı, fırsatçılar, maceracılar ve egoistler de devrime katıldıklarında-ki katılıyorlar- devrimci olurlardı. Aksine devrimci bir insan, her şeyden önce kendi cevherini bambaşka bir şekilde yetiştirmelidir. Devrimci insan geleneksel ve kalıtsal ben'inin yerine, kendi eseri olan, yani kendisinin yetiştirip yarattığı ben'ini koyan insandır.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 112)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 112)
Melek 
10 Ağu 12:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tevhidî insan, acziyetini idrak ettiği ölçüde zenginliğe erişir. Alçakgönüllülüğe ulaştığı ölçüde, kendisinde gurur, iftihar ve ululuk hisseder. Allah'ın ubudiyetine teslim olduğu ölçüde, diğer her güç, düzen ve bağa karşı isyan eder. Dolayısıyla İslam'da, insanla Allah arasında birbirine zıt şöyle bir ilişki vardır: bu, aynı zamanda yok olmak ve var olmak, hiç olmak ve her şey olmaktır.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 75)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 75)
Melek 
05 Ağu 15:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih boyunca hareket, doğuş ve değer yaratmanın en şiddetli ve en güçlü etkeni olan irfani duygu -aşk- , 17. ve 18. yüzyılda Avrupa kapitalizminin ve burjuvazisinin gelişmesinden sonra zayıflamaya yüz tuttu. Kapitalizm, esnaf ve para üzerine kurulu olan hayat; maneviyat, değer ve aşk tanımıyor.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 43)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (Sayfa 43)