1000Kitap Logosu
Kendini Devrimci Yetiştirmek
Kendini Devrimci Yetiştirmek
Kendini Devrimci Yetiştirmek

Kendini Devrimci Yetiştirmek

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
122 Kişi
687
Okunma
196
Beğeni
4.754
Gösterim
223 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 19 dk.
Adı
Kendini Devrimci Yetiştirmek
Basım
Türkçe · Türkiye · Fecr Yayınevi · Mayıs 2011 · Karton kapak · 9789756004586
Orijinal adı
Hûdsâzi İnkılâbi
Kendini yetiştirmekten maksat, kendimizi, zahitler, ruhbanlar ve din âbitleri gibi başkalarından, zamandan ve kendimizle toplumumuz arasında olan ve olması gereken tüm bağlardan soyutlayarak hayalî, zihinsel, geleneksel, grupsal ve ulusal değerler veya ruhanî ve sufi ahlâkta var olan kendine özgü idealler esası üzerine yetiştirmek demek değildir. Yahut da kendini yetiştirmeyi Marksistler gibi sadece zamanın siyasî bir hareketine katılım hazırlığımız için bir vesile olarak telakki etmemeliyiz. Aksine, bununla birlikte, bir asıl, ilke, temel, asalet ve hedefle kendini devrimci yetiştirmek, yani varlık cevherimize gelişim kazandırmaktır. Bu ise halkın yazgısına katılımı gerektirmektedir. Halkın yazgısına katılımı da bizim insaniyetimiz ve varlıksal gelişimimiz gerekli kılmaktadır.
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺16,75
Dijwar
bir alıntı ekledi.
Acaba sadece din mi, zorba güçlerin ve egemen sınıfların hizmetinde olmuştur? Peki şiir? Sanat? Edebiyat? Felsefe? Ahlak? Hatta bilim ve teknik? Evet, bütün bunlar acaba hangi kutupların tekelinde olmuş ve hangi efendilere hizmet etmişlerdir?
1
33
Dijwar
bir alıntı ekledi.
Şu anda Hollanda'da veya Paris Moulen Rouge'da seyredilen filmi aynı saatte Tahran'da da seyrediyorlar. Yeni uygarlıktan bir saat bile geri değiliz. Ancak bilinç yönünden geriyiz. Dolayısıyla böyle bir durumda, o hastanın ve hastalığın, Tahran'da veya dışarıda olması fark etmez.
1
31
50 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.