Kendini Savunan İnsan Ahlak Psikolojisi Üzerine Bir Araştırma

8,0/10  (7 Oy) · 
35 okunma  · 
3 beğeni  · 
970 gösterim
Erich Fromm, bütün kitaplarında ele aldığı "insan" anafikri etrafındaki düşüncelerini açık, anlaşılır ve akıcı bir dille bu kitapta da anlatmaya devam ediyor.

Kendimizle uyum içinde yaşadığımız sürece mutlu bir yaşama sahip olabiliriz.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  275
 • ISBN:
  9789756249734
 • Çeviri:
  Devrim Doğan Yüzer
 • Yayınevi:
  İlya Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nuri Z. 
 15 Nis 2016 · Kitabı okudu · 25 günde · 9/10 puan

Öncelikle bir psikoloji öğrencisi olarak varoluşçuları araştırmayı okumayı tavsiye ediyorum .Psikoloji denilince doğal olarak akla Freud geliyor. Kitapta da kısmen Freud un düşüncelerine değinmis.Fromm ve Freud insan doğasını ele alma bakımından farklılar.Kitap ahlak felsefesi üzerine bir araştırma olduğu gibi "Insan kendisi ile uyum içinde yaşadığı sürece mutludur "diyor bize .Kitabı okumanızı tavsiye ederim

Kitaptan 6 Alıntı

Alp Galip 
08 Ağu 12:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan Ne Olabilir?
Her insanın olabileceği en elverişli bir şey vardır, asla olamayacağı şeyler vardır. Birçok kişi olamayacağı şeyi olmaya çalışarak ve olabileceği şeyi ihmal ederek hayatını heba ediyor.

Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 19 - Say Yayınları)Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 19 - Say Yayınları)
Nuri Z. 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yaşamla ölüm arasındaki seçim , gerçek olmaktan çok hayalidir; gerçek seçim iyi bir yaşamla kötü bir yaşam arasında yapılır.

Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 30)Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 30)
Nuri Z. 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Otorite boyun eğmenin en büyük erdem başkaldırının ise en büyük günah olduğunu savunur

Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 23)Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 23)
Alp Galip 
08 Ağu 12:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Politika Üzerine
Politikada ilerlemenin gerçeğin ne kadarını bildiğimize, onu ne ölçüde açık seçik ve cesurca ifade ettiğimize ve bunun başka insanlar üzerinde ne denli büyük bir etki yarattığına bağlı olduğunu düşünüyorum.

Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 18 - Say Yayınları)Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 18 - Say Yayınları)
Alp Galip 
08 Ağu 13:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan doğaya egemen olmak için yeni ve daha iyi araçlar yaratırken bu araçların ağına düşmüş ve onlara anlam veren -asıl ereği- kendini yitirmiştir. Doğanın efendisi olma süreçi içinde kendi ellerinin yapmış olduğu makinenin kölesi haline gelmiştir. Özdeğe ilişkin tüm bilgisine karşın, insansal varoluşun en önemli ve temel sorunlarında bilgisizdir; çünkü insanın ne olduğunu, nasıl yaşaması gerektiğini, içindeki sayısız güçlerin nasıl özgürleştirilebileceğini ve nasıl üretken bir şekilde kullanabileceğini bilmemektedir.

Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 31 - Say Yayınları)Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 31 - Say Yayınları)
Alp Galip 
08 Ağu 12:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Seven Yazar
Aşkın bir amacı yoktur, her ne kadar pek çok kişi ”Elbette vardır!” dese de. Derler ki, cinsel gereksinimlerimizi karşılamamızı, evlenmemizi, çocuk sahibi olmamızı ve orta sınıfa özgü normal bir hayat sürmemizi sağlayan aşktır. Aşkın amacı budur. Aşkın, hedefsiz aşkın, yalnızca sevme ediminin kendisinin önem taşıdığı aşkın bugünlerde bu denli ender olmasının nedeni de budur. Bu tür aşkta kilit rol oynayan tüketme değil, varolmadır. Bu, insanın kedisini ifade etmesi, insani yeteneklerimizin etkisini göstermesidir.

Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 17 - Say Yayınları)Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 17 - Say Yayınları)