Kendinize Hoş Geldiniz Psikoterapi Öyküleri

7,7/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
237 gösterim
Terapi, danışanın ruh dünyasına yapılan bir yolculuktur. Aslında bu, bir anlamda insanın kendisini daha yakından tanıma talebidir. Kişi uzun yıllardır kendisi için psikolojik baskı oluşturan duygusal yükleri yavaş yavaş omuzlarından bırakmaya başlar. Terapistinin yardımıyla dünü, bugünü, hataları ve sevaplarıyla yüzleşir ve kendi gerçeğini keşfeder.

Deneyimli psikoterapist Yasemin Uçal, öyküleme ile çözümleme dengesini hakkıyla gözeterek kme aldığı "Kendinize Hoş Geldiniz"de okura psikoterapi sürecinde yaşananların bir fotoğrafını sunuyor. Kitabı okuyup bitirdiğinizde sadece öykülerde ele alınan kişilerin gerçeklerini değil, kendi gerçeğinizi de keşfettiğinizi görüyorsunuz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789752635951
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
murat ince 
02 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüm psikoloji Öğrencilerinin ve genç psikologlarin okuması gereken bi kitap. Anlatımı basit ve akıcı. Size kesinlikle çok şeyler katacaktır

EMİNE ÖZDEMİR 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta çeşitli vakalarla yaşanan psikoterapi uygulamaları var. İlgilenenlere öneriyorum.

Asiye Yıldız 
 15 Mar 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · 8/10 puan

Psikoloğun kendi danışanlarının hikayelerini daha doğrusu psikoterapi seanslarını anlatan bir kitap. Her vaka bir bölüm ayrılmış. Dili sade ve akıcı bir kitap beğenerek okudum. Herkesin kendi hayatında olabilecek durumları da bulabileceği, aynı durumda olamasa bile benzer sorunlarda çözüme ulaşmanın her zaman mümkün olduğunu bir kez daha anlatan öykülerden oluşuyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Asiye Yıldız 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sanırım yalnızlığı tercih edenler, içlerine bakmaya cesaret eden insanlar. İçimize bakmadan, kendimizle ilişki kurmayı ve davranışlarımızı irdelemeyi bilmeden ötekiyle nasıl ilişki kurabiliriz? Kendisinde ne aradığını bilmeyen, ötekinde ne aradığını nasıl bilebilir? Ne istediğini bilmeyen insan ne aradığını bilmediği gibi, kiminle, ne şekilde ve hangi sınırlar içinde ilişki kuracağını da kestiremez. O halde hakkıyla yaşanıldığında ruhsal tekamül için gerekli süreçlerden biridir yalnızlık.

Kendinize Hoş Geldiniz, Yasemin Uçal (Sayfa 50)Kendinize Hoş Geldiniz, Yasemin Uçal (Sayfa 50)
Asiye Yıldız 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sanılanın aksine, biz psikologlara akıl hastaları gelmez. Hayatın getirdiği maddi ve manevi yoksunluklardan kaynaklanan ruhsal acılara temas eden insanlar gelir. Bu tip insanları her zaman diğerinden bir adım önde görmüşümdür. Zira yoksunlukları üzerine az çok düşünmüşlerdir. Duyguları, yoksun kaldıkları şey nebise onunla biraz olsun temasa geçmiştir. Zaten duygu ve düşünce temasa geçiyorsa bilin ki, ruhsal dünyada yolculuk başlamıştır.

Kendinize Hoş Geldiniz, Yasemin Uçal (Sayfa 22)Kendinize Hoş Geldiniz, Yasemin Uçal (Sayfa 22)
İndantee 
26 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İhtiyaçlarımız en çok sakladığımız ama bizi en iyi anlatan şifrelerimizdir.

Kendinize Hoş Geldiniz, Yasemin Uçal (Sayfa 44)Kendinize Hoş Geldiniz, Yasemin Uçal (Sayfa 44)