Kendinizi Yönetmek Harvard Business Review'den En Etkili Yönetim Fikirleri

9,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
60 gösterim
Yönetimle ilgili hiçbir şey okumadıysanız buradan başlayabilirsiniz!

İş dünyasında da değişmeyen tek şey değişimdir. Ya kendimizi buna adapte etmeli ya da demode olmayı göze almalıyız. Yönetim tarzları üzerine her gün farklı fikirler ortaya atılıyor. Ancak her fikrin birleştiği bir nokta var: Yönetici önce kendini yönetmeyi öğrenecek ve yönettiği alana en büyük katkıyı yapabileceği konuma yerleşecek. Yönetim alanının en etkili uzmanlarının Harvard Business Review'den derlenen 10 makalesi, değişimle başa çıkmak zorunda olan her yönetici için altın değerinde. Bu kitapta hem kendilerini hem de şirketlerini değişime hazırlamak isteyen yöneticilerin ihtiyaçlarını karşılayacak fikirleri bulacaksınız.


Peter F. Drucker, Kendinizi Yönetmek

William Oncken Jr. & Donald L. Wass, Yönetim Zamanı: Maymun Kimin Sırtında?

Diane L. Coutu, Dayanıklılığın Bileşenleri

Tony Schwartz & Catherine McCarthy, Zamanınızı Değil, Enerjinizi Yönetin

Edward M. Hallowell, Aşırı Yüklenmiş Devreler

Stewart D. Friedman, Daha İyi Bir Lider Olun, Daha Zengin Bir Hayatınız Olsun

Sumantra Ghoshal ve Heike Bruch, İşinizi Geri Alın

Robert E. Quinn, Muhteşemlik Anları

Robert S. Kaplan, Aynadaki İnsana Sorulacak Sorular

Daniel Goleman, Richard Boyatzis & Annie McKee, Liderliğin Temelix

Kitaptan 2 Alıntı

Karar Alıcı mı, Yoksa Danışman mısınız?
"Başka bir önemli soru da, "Bir karar alıcı olarak mı, yoksa bir danışman olarak mı sonuçlar üretiyorum?" sorusudur. İnsanların büyük çoğunluğu, işlerini en iyi şekilde danışman olarak yerine getirir, ama karar alma sorumluluğunu ve baskısını üstlenemezler. Başka bazı insanlar da , tersine kendilerini düşünmeye zorlamaları için bir danışmana başvurduktan sonra, kararlar alıp bunlara uygun olarak hız, özgüven ve cesaretle hareket edebilirler." Peter F. Drucker

Kendinizi Yönetmek, Harvard Business Review (Sayfa 10 - Optimist Yayınları)Kendinizi Yönetmek, Harvard Business Review (Sayfa 10 - Optimist Yayınları)

Değerlerim Nelerdir?
Kabul edilemez olan veya kişinin kendisiyle bağdaşmayan bir değerler sistemine sahip bir örgütte çalışmak, insanı hem düş kırıklığına hem de başarısızlığa mahkûm eder.

Peter F. Drucker

Kendinizi Yönetmek, Harvard Business Review (Sayfa 11 - Optimist Yayınları)Kendinizi Yönetmek, Harvard Business Review (Sayfa 11 - Optimist Yayınları)