Kendinizle Barışık Olmak Duyguların Eğitimi

7,4/10  (20 Oy) · 
68 okunma  · 
22 beğeni  · 
8.374 gösterim
Ruh sağlığını korumanın yolu, insanın kendisiyle ve çevresiyle barışık olmasından geçer. Kendimizle barışmak; duygularımızı denetim altına almayı başarmak ve hayatımızı amaçlarımız doğrultusunda yönlendirebilmek demektir. Bunun için duygularımızı eğitmeyi öğrenmemiz gerekir. Çünkü duygularımızı yönetebilmek bizim elimizdedir. Profesör Doktor Nevzat Tarhan, Kendinizle Barışık Olmakta tıbbın ve psikoloji biliminin verileriyle, kendinizle ve çevrenizle uyum içinde bir yaşama kavuşmanın ipuçlarını veriyor.
Esma Tezgi 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İsminden dolayı kendinizi sevin, siz mükemmelsiniz gibi cümleleri barındıracak bir kitap olduğunu düşündürse de bu tarz ifadeler hiç yer almıyordu. Aslında isimle içeriği çok uygun bulduğumu söyleyemem. Tarhan fazla uzatmadan duru bir şekilde bilgileri ve tavsiyeleri size sunuyor, sıkılmadan yeni şeyler öğrenerek okuyabileceğiniz bir kitap.

N. E. A. 
11 Eyl 23:59 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı alma sebebim Kendinizle Barışık olmak isminden çok alt başlık olan "duyguların eğitimi" konusunu merak etmem. Çünkü kendimle gayet barışık bir insanım. Ama kendiyle barışık olmayan çevremizdeki çeşit çeşit insanların davranışlarındaki alt yapıyı merak ediyorum. Kitap bu anlamada merakımı çok güzel giderdi. Öncesinde hep ilgi duyduğum beyni hafif bir dille bilimsel bir şekilde anlattı. Ve ne kadar büyük bir hazineye sahip olduğumuzu ve bu hazineyi ne kadar yetersiz kullandığımızı bir kez daha idrak ettim. Beyni, hafızayı koruma yollarını, zeka türlerini bu bölümde öğreniyorsunuz.
Diğer bölüm ruh sağlığımız ile alakalı. Depresyon, panik atak, stres. Bunların alt yapıları, tedavileri. Bu hastalıklara yakalanmış insaları tanımak ve tedaviye yönlendirmek maksatlı gayet yararlı bir bölüm.
Kitap 7 bölüm. Değinilen bir çok alan var. Hepsini yazmayacağım. Dikkatimi çeken ve hoşuma giden bir kaç başlığı paylaşayım. Devamını okuyunuz.
Toplumda yaygın olan bazı meselelerin psikolojik analizi yapılmış. Yararı ve zararı yazılmış. Mesela annesi hapiste olan çocuğun psikolojisi, satanizm'e çocuklar neden kayar, kraş nedir? Freud'un yanılgısı, diyoluog testi. Ve bir çok başlık.
Son bölüm röportajılardan oluşuyor. Taraftarlığın aşırı olmasının psikolojisi, taş fırın erkeği modeli, davranış bozukluklarına medyanın etkisi, hiperaktif büyükler VS.
Yararlı, bilgilendirici ve gerekli.
Okunmalı. Dikkatimi çeken, beni etkileyen çok bölüm oldu.

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her kitaptan bir şeyler öğrendiğim gibi bu kitaptan da çok şeyler öğrendim. İnsan yeni bir şey öğrendiğinde çok haz duyuyor. Bilgi büyük bir zenginliktir. Öğrendiğini de hayatına uygulamak ta ayrıcalıktır .Her öğrendiğimi hayatıma uygulamaya çalışıyorum. İşine yaramayan bilgi beyinde büyük bir alanı çöplüğe çevirir. İşine yaramayacak bilgi ve düşünceleri zihinden atarak beyni ıslah edilmiş tarlaya çevirmek lazım .Bütün bu bilinci ise bu kitaplardan kazanıyoruz.

Şizan Kavan 
 29 Ağu 13:14 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

İçerik olarak çok zengin ve bilgilendirici bir kitap. Ama daha dikkat çekici yazılabilirdi. Okurken biraz zorlanmadım değil. Tabiki de bu durum okunması gerekliliğine gölge düşürmemeli.

Kitaptan 43 Alıntı

Merve Uçaroğlu 
31 May 10:41 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Beyin vücudun toplam ağırlığının sadece %2'sini oluştururken vücudumuza giren oksijenin %25'ini kullanır. Atmosferdeki %1 oksijen azalması beynimize %12,5 olarak yansır.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
Merve Uçaroğlu 
01 Haz 12:02 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Tabiat, boşluktan nefret eder."
Bir toplumda inanç boşluğu varsa, bu boşluk aykırı inançlarla doldurulacaktır.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
Merve Uçaroğlu 
31 May 10:43 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Edison'a başarını neye borçlu olduğunu sorduklarında bunu %5'inin zeka, %25'nin çalışmak olduğunu söyler.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
Merve Uçaroğlu 
31 May 10:51 · Kitabı okudu · 5/10 puan

KÖTÜ HAFIZANIN SORUMLULARI
1. Dikkatsizlik.
2. Özgüven azlığı
3. Önem vermemek
4. Akılda tutma tekniğini bilmemek
5 Duygusal boyutun ihmal edilmesi
6. Kesinlikle unutulmaması gereken bilgileri not edin.
7. Bilgilerin kullanılmamasıdır.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
Merve Uçaroğlu 
31 May 15:05 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bir DNA molekülündeki harfler yan yana dizilecek olsa bin sayfalık 10.000 kitaptaki bilgiye denk gelir. Üst üste dizilse 74 m. yüksekliğinde yani 15 katlı bina boyunda bilgi hazinesi demektir.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
Merve Uçaroğlu 
01 Haz 17:24 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Sorunu yasaklarla örtmek yerine, ortaya çıkarıp çözmek daha gerçekçi bir yoldur.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
5 /