Kendinizle Barışık Olmak Duyguların Eğitimi

7,6/10  (28 Oy) · 
81 okunma  · 
28 beğeni  · 
8.892 gösterim
Ruh sağlığını korumanın yolu, insanın kendisiyle ve çevresiyle barışık olmasından geçer. Kendimizle barışmak; duygularımızı denetim altına almayı başarmak ve hayatımızı amaçlarımız doğrultusunda yönlendirebilmek demektir. Bunun için duygularımızı eğitmeyi öğrenmemiz gerekir. Çünkü duygularımızı yönetebilmek bizim elimizdedir. Profesör Doktor Nevzat Tarhan, Kendinizle Barışık Olmakta tıbbın ve psikoloji biliminin verileriyle, kendinizle ve çevrenizle uyum içinde bir yaşama kavuşmanın ipuçlarını veriyor.
Şaşkan# 
12 Oca 00:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar bu eserinde ;insanlar arası ilişkileri düzeltmenin aile bağlarını güçlendirmenin kendini ,eşini ve çocuklarını daha iyi tanıyabilmenin en önemli yönteminin "kendinizle barışık olmanız "olduğunu vurguluyor. Nevzat Tarhan:" Hafıza ve zeka geliştirilebilir," "kötü hafızanın sorumluları, dikkatsizlik, özgüven azlığı, önem vermemek, duygusal boyutun ihmali ve öğrenilen bilgilerin kullanılmamasıdır" ,iddialarında bulunuyor. Depresyon ,panik atak ,yorgunluk, Kronik yorgunluk sendromu gibi durumların belirtileri ve tedavi yöntemlerinden bahsediyor. "iyi olacağım" demenin faydaları ve güzel düşünmenin beyne olan mucizevi olumlu etkilerinden örnekler veriyor. Öfke kontrolü, ahlaksızlık, şiddet, satanizm,bağımlılık gibi gençlerin karşı karşıya olduğu problemler ve çözüm önerilerine de yer vermiş eserinde... Yapabileceğiniz küçük testlerle ,bizlere kendimizi tanıma fırsatı sunuyor; eşinizi yeterince tanıyor musunuz? Çocuğunuz hangi zeka türüne sahip? vb Hülasa ,kendimizle barışık olmaksa hedefimiz, duygularımızı eğitip yönetebilmeliyiz.

Esma Tezgi 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İsminden dolayı kendinizi sevin, siz mükemmelsiniz gibi cümleleri barındıracak bir kitap olduğunu düşündürse de bu tarz ifadeler hiç yer almıyordu. Aslında isimle içeriği çok uygun bulduğumu söyleyemem. Tarhan fazla uzatmadan duru bir şekilde bilgileri ve tavsiyeleri size sunuyor, sıkılmadan yeni şeyler öğrenerek okuyabileceğiniz bir kitap.

N. E. A. 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı alma sebebim Kendinizle Barışık olmak isminden çok alt başlık olan "duyguların eğitimi" konusunu merak etmem. Çünkü kendimle gayet barışık bir insanım. Ama kendiyle barışık olmayan çevremizdeki çeşit çeşit insanların davranışlarındaki alt yapıyı merak ediyorum. Kitap bu anlamada merakımı çok güzel giderdi. Öncesinde hep ilgi duyduğum beyni hafif bir dille bilimsel bir şekilde anlattı. Ve ne kadar büyük bir hazineye sahip olduğumuzu ve bu hazineyi ne kadar yetersiz kullandığımızı bir kez daha idrak ettim. Beyni, hafızayı koruma yollarını, zeka türlerini bu bölümde öğreniyorsunuz.
Diğer bölüm ruh sağlığımız ile alakalı. Depresyon, panik atak, stres. Bunların alt yapıları, tedavileri. Bu hastalıklara yakalanmış insaları tanımak ve tedaviye yönlendirmek maksatlı gayet yararlı bir bölüm.
Kitap 7 bölüm. Değinilen bir çok alan var. Hepsini yazmayacağım. Dikkatimi çeken ve hoşuma giden bir kaç başlığı paylaşayım. Devamını okuyunuz.
Toplumda yaygın olan bazı meselelerin psikolojik analizi yapılmış. Yararı ve zararı yazılmış. Mesela annesi hapiste olan çocuğun psikolojisi, satanizm'e çocuklar neden kayar, kraş nedir? Freud'un yanılgısı, diyoluog testi. Ve bir çok başlık.
Son bölüm röportajılardan oluşuyor. Taraftarlığın aşırı olmasının psikolojisi, taş fırın erkeği modeli, davranış bozukluklarına medyanın etkisi, hiperaktif büyükler VS.
Yararlı, bilgilendirici ve gerekli.
Okunmalı. Dikkatimi çeken, beni etkileyen çok bölüm oldu.

Sevim Dogan 
28 Oca 09:05 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kisinin kendisini güvende hissetmesinin gereklerinden biri de o
kisinin güvenmesi gereken insanlarn güvenilir olmasidr. Örnegin,
ülkeyi yönetenler yalan, bencillik, çkarclk içerisindeyseler insanlar
geminin dümenindeki kaptann yanl iler yapt duygusu ile
kayg ve güvensizlik yaarlar. Yönetenlerin adaletli davranmamas,
güvensizlii ciddi biçimde arttrr. Çünkü insanda "hak duygusu"
vardr. Bu duygu karlanmad zaman kisi her an basinin derde
gireceini düünür, gelecek kaygs ve güvensizlik hisseder.

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her kitaptan bir şeyler öğrendiğim gibi bu kitaptan da çok şeyler öğrendim. İnsan yeni bir şey öğrendiğinde çok haz duyuyor. Bilgi büyük bir zenginliktir. Öğrendiğini de hayatına uygulamak ta ayrıcalıktır .Her öğrendiğimi hayatıma uygulamaya çalışıyorum. İşine yaramayan bilgi beyinde büyük bir alanı çöplüğe çevirir. İşine yaramayacak bilgi ve düşünceleri zihinden atarak beyni ıslah edilmiş tarlaya çevirmek lazım .Bütün bu bilinci ise bu kitaplardan kazanıyoruz.

Şizan Kavan 
 29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

İçerik olarak çok zengin ve bilgilendirici bir kitap. Ama daha dikkat çekici yazılabilirdi. Okurken biraz zorlanmadım değil. Tabiki de bu durum okunması gerekliliğine gölge düşürmemeli.

Kitaptan 45 Alıntı

Şaşkan# 
10 Oca 23:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Öfkeye bağımlılık
Öfkeyi dışarıya vurmak hem karşı tarafı tahrik eder ,hem beyni daha çok uyarır. Böylece öfke öfkeyi arttırır. Öfkeyi içine atmak, kişide suçluluk duygusunu canlandırır .Öfkeyi kendine yöneltmeye iter. İdeal olan öfkeye bağımlı olmamak için, öfkelenmeden hakkını savunmayı beyne öğretmektir.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
Merve Uçaroğlu 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Edison'a başarını neye borçlu olduğunu sorduklarında bunu %5'inin zeka, %25'nin çalışmak olduğunu söyler.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
Merve Uçaroğlu 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Beyin vücudun toplam ağırlığının sadece %2'sini oluştururken vücudumuza giren oksijenin %25'ini kullanır. Atmosferdeki %1 oksijen azalması beynimize %12,5 olarak yansır.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
Merve Uçaroğlu 
01 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Tabiat, boşluktan nefret eder."
Bir toplumda inanç boşluğu varsa, bu boşluk aykırı inançlarla doldurulacaktır.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
Merve Uçaroğlu 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

KÖTÜ HAFIZANIN SORUMLULARI
1. Dikkatsizlik.
2. Özgüven azlığı
3. Önem vermemek
4. Akılda tutma tekniğini bilmemek
5 Duygusal boyutun ihmal edilmesi
6. Kesinlikle unutulmaması gereken bilgileri not edin.
7. Bilgilerin kullanılmamasıdır.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
Merve Uçaroğlu 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

DOĞRUYA GÖTÜREN DÖRT YOL
1. Deney ve gözleme dayalı ampirik bilgilerden faydalanmak.
2. Akıl yürütme yöntemlerini uygulamak.
3. Sezgi gücünü önemsemek.
4. inanç esaslarından faydalanmak.

Kendinizle Barışık Olmak, Nevzat TarhanKendinizle Barışık Olmak, Nevzat Tarhan
5 /