Kent ve Köpekler

8,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
455 gösterim
"Yeşil Ev" adlı romanıyla tanıdığınız Peru'nun en büyük romancısı "Mario Vargas Llosa"dan bir roman daha sunuyoruz. Yazarın yirmi üç yaşındayken yazdığı "Kent ve Köpekler" adlı bu romanda iki ayrı dünya iç içe girer, birbiriyle çarpışır ve birbirini tamamlar. Olay, Peru nüfusunun üçte birini barındıran dört milyonluk başkent Lima'da, bir askeri kolejde geçer. Bu okulda iki zorlu yıl geçiren yazarın kişisel deneyimleri, anlatının nesnelliğini sağlamakta, inandırıcılığını artırmaktadır. Romanda anlatılan bu askeri kolejin başlıca özelliği, zenginlerle yoksulların, beyazlarla kızılderililer, siyahlar ve melezlerin, büyük ve küçük burjuva çocuklarıyla halk çocuklarının, suçlu çocukların bir arada bulunmasıdır. Merkezinde "gerçek erkek" olma eğitiminin yer aldığı bu olaylar dizisinde bütün Latin Amerika toplumu gözler önüne serilmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1984
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789755100968
 • Orijinal Adı:
  La Ciudad Y Los Perros
 • Çeviri:
  Roza Hakmen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cansu KARAKUŞ 
24 Nis 11:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar önce lisenin başlarında okuyup "iyi ki kitaplar var" dediğim, kitap okumayı sevmekten hiç pişman olmayacağımı düşündüren, bittikten sonra, hala bile, ağızda güzel tat bırakan bir yemek hissi yaratan bir kitap. Nobel aldığını görünce çok mutlu oldum :)

Kitaptan 1 Alıntı

Mario Vargas Llosa 81.Yaşında... 28 Mart 1936-...
“Kean:
‘Korkak olduğumuz için kahramanı oynarız,
kötü olduğumuz için de ermişi;
yakınlarımızı öldürme isteğiyle
yanıp tutuştuğumuz için katili oynarız,
doğuştan yalancı olduğumuz için oynarız.’”
JEAN-PAUL SARTRE

Kent ve Köpekler, Mario Vargas Llosa (Sayfa 9 - Can Yayınları 1. basım: 1984 - Birinci bölüm)Kent ve Köpekler, Mario Vargas Llosa (Sayfa 9 - Can Yayınları 1. basım: 1984 - Birinci bölüm)