Kerem ile Aslı

6,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
84 gösterim
Eski zamanlarda İran`ın İsfahan şehrinde çok adil bir hükümdar vardı. Memleketi çok güzel idare eder, kimsenin hakkını kimsede bırakmazdı. Bunun için herkes tarafından sevilirdi. Fakat bu hükümdar, talihinden şikayet eder, mesut olmadığına yanardı. Çünkü dünya yüzünde tek bir evladı yoktu
Aslı 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sıkıldığım zamanlardan birinde kitaplıkta görüp de okuduğum hikayelerden biri daha. Ne yalan söyleyeyim adımın Aslı olması da kitaba karşı bir merak oluşturmadı değil aslında.
Kitap Halk edebiyatının çoğu özelliklerini barındırıyor. Çoğunlukla 11'li hece ölçüsünden meydana gelmiş dörtlüklerden oluşuyor. Selvi boylu, ok kirpikli, hilal kaşlı gibi bir çok mazmun kullanılmış.
İsfahan padişahının ve vezirinin (keşiş) hanımlarının bir türlü çocukları olmazmış. Bir gün bir elma ağacı ekmişler. Ve bu ağaçtan bir elma yetişmiş. Hikayeye göre bu elmanın bir yarısı Kerem diğer yarısı ise Aslı'ymış. Padişahın karısı ile Keşiş'in karısı aralarında anlaşmışlar: Çocukları büyüdüklerinde birbirleriyle evleneceklerdir. Fakat keşiş hıristiyan bir ermenidir. İhtimali olmayan bu sözü de "daha çocuklar küçük ileride unutulur" deyip kestirmişler. Derken çocuklar büyümüş. Kerem bir gün( klasik aşık edebiyatı) rüyasında güzel bir kızdan bade içtiğini görür. Daha sonra bu kıza bir bahçede rastlar ve aşık olur. Bunu öğrenen keşiş kızını da alıp uzak diyarlara kaçmaya başlar. Kerem de Aslı'ya ulaşmak için yakın dostu Sofu'yla diyar diyar gezmeye başlar. Yolda karşılaştıklarına sazını alıp türküler söyler. En sonunda Aslı'ya ulaşır. Ama keşiş kızını müslüman birine vermemekte kararlıdır. Ve kızını ancak kendisinin vereceği fistanı giyerse evlendireceğini söyler. Fistan büyülüdür. Kerem fistanı açamaz, düğmeler kendiliğinden yeniden iliklenir. Kerem Aslı'ya ulaşamayacağını anlar ve aşkından yanarak kül olur. Aslı da keremin külleri başında tutuşarak keremin küllerine karışır.
Fazlaca spoiler vermişim ama halk hikayelerinde ki o maneviyat ve gerçek aşk olgusu beni derinden etkiliyor. Şimdilerde ise aşkın tanımını yapmakta zorlanıyor ve ona olan inancımı gün be gün kaybediyorum. Fazlaca abartılı efsaneleşmiş bu aşklardan ders çıkarmalı, aşkı ve sevgiyi basite indirgememeliyiz.

İçimdekimavi 
 27 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okurken ister istemez günümüzdeki aşklara, sevgilere bakıyor insan. Fakat dıştan öylesine sevimli öylesine bağlı görünen aşkların hiç biri böyle saf ve gerçek aşkların yerini tutmuyor fikrimce. Kitapta Ferhat'ın sazı ve türküleri olay örgüsünde büyük rol almış. Ferhat ile Şirin gibi gerçek aşklarla karşılaşmamız dileklerimle.

Kitaptan 21 Alıntı

Yandı Kerem Aslı Han'ın elinden
Seveceksen vefalı yâr sev gönül
Her yâr ateş almaz yârin külünden
Seveceksen vefalı yâr sev gönül

Kerem ile Aslı, KolektifKerem ile Aslı, Kolektif
SORCERER 
01 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşamadım karlı dağın ardına,
Han Aslı'm aklıma düştü,ağlarım!
Hey ağalar,dayanamam derdine,
Han Aslı'm aklıma düştü,ağlarım!

Kerem ile Aslı, KolektifKerem ile Aslı, Kolektif

Başı yastık görür mü
Gözü dilber görenin?
Gözüne uyku girer mi
Zülfüne bir dar olanın?

Kerem ile Aslı, Anonim (Sayfa 11 - Iskele yayinevi)Kerem ile Aslı, Anonim (Sayfa 11 - Iskele yayinevi)

Aslı ile Kerem
Aslı soyledi:
Aman Kerem, Paşam Kerem, Han Kerem,
Ateş Kerem, tutuş Kerem, yan Kerem,
Han Aslı da sana kurban Can Kerem,
Yandım Kerem beni rüsva eyleme.

Kerem ile Aslı, Anonim (Sayfa 140 - Iskele yayınevi)Kerem ile Aslı, Anonim (Sayfa 140 - Iskele yayınevi)
Aslı 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Daima okul derslerine çalışıyoruz. Hâlbuki hayatta alınacak, öğrenilecek daha çok dersler var.

Kerem ile Aslı, Kolektif (Sayfa 9 - Elips)Kerem ile Aslı, Kolektif (Sayfa 9 - Elips)
3 /