Kertenkeleler ve Edebiyat

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
341 gösterim
Türk edebiyatının bugün içinde bulunduğu durum konusunda herkesin ortak kaygısı, edebi ölçütlerin gittikçe kaybolup silikleştiği, yapıtları değerlendirmek için bir "skala"nın olmadığı, her şeyi "yönlendirilmiş" bir "pazar"ın belirlediği ve "iyi" bir yazar/şair olabilme olanaklarının "iyi!" bir yayınevi bulabilmeye indirgendiğidir. Bunun için de edebiyat eleştirisine büyük görevler düştüğü, ama ortada edebiyat eleştirisi, dolayısıyla eleştirmenin olmadığı savı geçerlilik kazanmıştır.

Eleştiri her şeyden önce bir hizaya sokma işidir. Baudelaire'in tanımladığı biçimiyle nesnesine doğru şekilde odaklanmak için mutlaka "taraflı, tutkulu, siyasi, dışlayıcı" olmalıdır. İşte eleştirmenin etik kaygılardan uzaklaşması, "tarafsız" ve "bilimsel" olacağım kaygısı, eleştirmeni kendi elleriyle öldürtmüştür.

Ahmet Yıldız bu kitabında, eleştirinin sanatçının kendisinden çok okura yönelik bir "asli" işlevinin olduğunu etik kaygıları irdeleyerek anlatıyor. Kitaplar, kuramlar ve düşünceler içinde gezinirken, son on yılın Türk edebiyatını etkileyen felsefeler, anlayışlar, etkilenmeler böylece bir bir açığa çıkıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2004
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789758747245
 • Yayınevi:
  Papirüs Yayınevi
 • Kitabın Türü: