Keşfedilmemiş Benlik

8,3/10  (14 Oy) · 
41 okunma  · 
17 beğeni  · 
5.123 gösterim
Keşfedilmemiş Benlik sorgulayan bir kitap. 
Onu okurken, kendinizi dünyanın en büyük psikiyatristlerinden birinin yanında oturuyor ve insanın en önemli sorunlarından birisi üzerine söyleşisini dinliyor gibi oluyorsunuz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789757029342
 • Çeviri:
  Canan Ener
 • Yayınevi:
  Barış İlhan Yayınevi / Psikoloji Dizisi
 • Kitabın Türü:
Hakan TEKİN 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bilinç ve bilinç dışı kavramlarını derinlemesine açıklayan, özellikle modern çağda bilimin gelişmesi ile akla verilen önemin ve bunun yanında bilinçdışı ve metafizik kavramları dışlamak ile çağımızın ve insanlığın karşılaştığı sorunlar ele alınıyor.
Bu sorunları ; Akıl ve inanç çatışması, din ve materyalizm çatışması, Tanrı ve devlet çatışması şeklinde başlıklar ile sunuyor
Pekala bir psikoloji kitabı olan bu eser, kişinin kendini tanımasının bilinçdışı faktörler göz önüne alınmaksızın başarılı olamayacağını açıklıyor ve kısım kısım psikologlara öğüt niteliğinde bilgiler vermekten de geri kalmıyor
Son olarak kitapta ; arkaik insan, yaşama felsefesi, kendini tanıma ve anlamı gibi benliğimizi keşfetmemize yardımcı olacak başlıklar ile yazarın görüşlerini bulacağınızı belirtmek isterim
Okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar...

Gökhan Aktaş 
06 Nis 16:34 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Eser, Carl Gustav Jung'un 1956 yılında yazdığı makalesinden derlenmiştir. Kitap başlangıçta arkaik insan davranışlarını Jung'un kişisel tecrübeleri ve konu üzerine çalışmaları ile açıklıyor. Kollektif bilinçaltı ve kişilik arketiplerini oluşturan tezlerin hangi psikolojik temeller üzerinden geliştiğini görüyoruz. Jung, Modern insanla, arkaik insanın karşılaştırmalarını ve benzerliklerini objektif bakış açısıyla bizlere sunuyor. Ayrıca Jung eserinde; komünizm, devlet, otoriter devlet, lider, diktatör, din gibi kavram ve sistemlerin birey'in ruhsal gelişimi üzerine etkilerini ifade etmiştir. Tümdengelim yöntemiyle, otorite ve din figürünün bireyin ruhsal durumundaki izdüşümleri açıklanmış. Yazar eserinde sunduğu bilgiler neticesinde insanın kendisini tanıması ve tanımlanması açısından temel ilke olarak kabul edebileceğimiz görüşler belirtmektedir. "Hastalık yoktur hasta vardır" , "İnsan, kesin bir kollektif inancın ifadesidir." gibi önemli tespitlerin yer alması eserin kıymetini arttırmaktadır. Kitapta kullanılan dil genel okuyucu kitlesine hitap eden, gayet anlaşılabilir seviyede tutulmuş. Sadece psikolojiyle ilgilenenlerin değil, günümüz modern toplumunda yaşayan her bireyin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Serkan 
20 Haz 00:02 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Arkaik ve modern insan aralarındaki farklılıklar, modern insanın eksiklikleri,es geçtikleri, devlet ve din olgularının insanın bilinç dışına etkileri bir çırpıda aklıma gelenler. Ayrıca günümüz Türkiye' sinin dinamiklerine yorduğum kısımlarda mevcut.

Uğur Yiğit Karataş 
04 May 00:16 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Jung kuramsal olarak kendini ayrıştırmış bir isim bu kitabında da özellikle kitledeki kolektif yapılanmadan bahsediyor. Arkaik insanlar modern insan karşılaştırması çok iyi olmuş

Aysel Allahverdiyeva 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

İnsan dediğin varlık içindeki "Ben"ini tanısaydı, kendi - kendini idrak etseydi dünyadakı kötülükler 100 - de 50 - i azalardı.Bak işte o zaman insan insan olurdu.

Kitaptan 22 Alıntı

Elif Kimya S. 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Birey giderek daha fazla toplumun bir fonksiyonu haline gelir. Yaşamının gerçek taşıyıcısı fonksiyonunu giderek daha çok kaybeder.

Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 55)Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 55)
Elif Kimya S. 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yanyana toplanan milyonlarca sıfır bir etmez. Her şey bireyin kalitesine bağlıdır.

Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 84)Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 84)
Elif Kimya S. 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Düzenli bir şekilde gerçekleşeni gözlemek kolaydır, çünkü ona hazırlıklıyızdır. Bilgi ve hüner ancak olayların düzeninin kavranmaz biçimde denetimsizce bozulduğu durumlarda gerekir.

Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 23)Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 23)
Elif Kimya S. 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Anayasal devlet ilkel bir toplum tarzına, yani herkesin bir başkasının veya oligarşinin despot yönetimine boyun eğmek zorunda olduğu ilkel kabile komünizmine dönüşür.

Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 55)Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 55)
Hakan TEKİN 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kişi kendini zararsız zanneder ve kötülüğüne bir de aptallığı ekler.

Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 89)Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 89)
Hakan TEKİN 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yalan ve despotluğu nefretle karşılayan, dürüstlüğe ve gerçeğe gönül vermiş insanlar her yerde ve her zaman bulunurlar.

Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 52 - Sayfa)Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 52 - Sayfa)
Hakan TEKİN 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hiç kimse bir hastalık sonucu ölemez, çünkü aynı hastalıktan iyileşen veya o hastalığa hiç yakalanmayan insanlar vardır.

Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 7 - Sayfa)Keşfedilmemiş Benlik, Carl Gustav Jung (Sayfa 7 - Sayfa)
3 /