Keşfi Kadim İmam Gazali'ye Dair

9,0/10  (5 Oy) · 
19 okunma  · 
5 beğeni  · 
614 gösterim
Kadîm olanı keşfetmek, yeni olanı ortaya koymaktan belki daha güç ve fakat hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki çok daha asil bir çabadır! Tarih, bugüne değin, kadîm olanı keşfetmek için çaba sarfetmeyen hiçbir toplumun yeni birşey ortaya koyabildiğine tanıklık etmedi. İşte zaten bu yüzden bu toprakların çocuklarının öncelikli görevi vaz'-ı cedid değil, keşf-i kadîm olmalıdır!
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  198
 • ISBN:
  9786055257095
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatih Mehmet Karagöz 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dücane CÜndioğlu'nun okuduğum her kitabında olduğu gibi bu kitabında da eşine az rastlanır türden bir araştırma yapmış olduğuna şahit oldum... İmam Gazali hakkında yazılmış en kapsamlı demesekte, en farklı kitaplardan biri.. Bu kitapla, İmam Gazali'yi daha iyi tanıyabilme serüvenine çıkarttım kendimi ve şimdi direkt onu okuyorum.. İçimde bu merağı uyandırma açısından çok faydasını gördüm bu kitabın, ayrıca İmam'a yöneltilen türlü eleştirilere de cevap verilmeye çalışılmış, çünkü malumunuz meyve veren ağaç taşlanır...

Kitaptan 26 Alıntı

Tarih, bugüne değin, kadim olanı keşfetmek için çaba sarfetmeyen hiçbir toplumun yeni birşey ortaya koyabildiğine tanıklık etmedi.

Keşfi Kadim, Dücane Cündioğlu (Sayfa 13)Keşfi Kadim, Dücane Cündioğlu (Sayfa 13)

"Genellikle" öneki dururken bizim araştırmacılarımız niçin Süleymaniye Kütüphanesi'nin tozlanmış sıralarında dirsek çürütsünler? Ehl-i Nakarat olmak varken kim işi gücü bırakıp da Hacı Selim Ağa Kütüphanesi'nin önündeki çöp yığınlarını geçecek de Darendeli Mehmet Efendi'nin yazmalarını okumak külfetine katlanacak?

Keşfi Kadim, Dücane Cündioğlu (Sayfa 41)Keşfi Kadim, Dücane Cündioğlu (Sayfa 41)

Tarihin tanık olduğu en büyük çilekarlardan biri olan Gazali, ehliyetsiz gafiller, kifayetsiz muhterisler aracılığıyla "düşünceyi boğan, felsefeyi çökerten, bilimin ışığını söndüren adam" olarak nitelendi. Descartes'e sistemik şüphenin ne menem bir zenginlik kaynağı olduğunu öğreten bu büyük usta, düşüncenin değil dogmanın; tecessüsün değil bağnazlığın sembolü haline getirildi.

Keşfi Kadim, Dücane Cündioğlu (Sayfa 89)Keşfi Kadim, Dücane Cündioğlu (Sayfa 89)
erkam 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kabustan bir an evvel kurtulmazsak genç nesiller İslam Düşüncesini 'miras' olmaktan çıkarıp 'tereke' haline getiren imitasyon meraklılarının açtığı çukurlarda çırpınmaya sürdürmekten kurtulamayacaklar!

Keşfi Kadim, Dücane CündioğluKeşfi Kadim, Dücane Cündioğlu

Adam olabilmek için adam gibi işler yapmak, adam gibi adamların dizinin dibine oturmak, adam gibi metinler okumak! Bütün bunlar çocuklarımıza ne kadar yabancı. Öyle ya, dile getirilmesi bile ne denli ürküntü verici. Evet, ne kadar ürkütücü niçin adam olmamız gerektiğini dahi bilememek.

Keşfi Kadim, Dücane Cündioğlu (Sayfa 84)Keşfi Kadim, Dücane Cündioğlu (Sayfa 84)

Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki bu toprakların çocukları, Tarih'le olan sorunlarını halletmedikleri, halledemedikleri ve kendilerini "tarihsizlik" illetinden kurtaramadıkları sürece hiçbir sorunlarını çözemeyecekler, genel geçer malumatın cezbedici işveleri karşısında daha uzun süre durmalarına/dayanmalarına da bundan böyle imkan kalmayacaktır.

Keşfi Kadim, Dücane Cündioğlu (Sayfa 81)Keşfi Kadim, Dücane Cündioğlu (Sayfa 81)
erkam 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Kendimize başkalarının gözlüğüyle bakmak" saplantısından kurtulmadan; dahası, medeniyetimizin metafizik ilkelerini yeniden -açıkça söyleyecek olursak- adam gibi irtibat kurmayı beceremedikçe acaba ilim mirasımızı tarihi sürekliliği ve yapısal bütünlüğü içerisinde nasıl ve hangi düzeyde kavrayabiliriz?

Keşfi Kadim, Dücane CündioğluKeşfi Kadim, Dücane Cündioğlu
3 /