Kesin Bir Bilim Olarak Felsefe

·
Okunma
·
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Kesin Bir Bilim Olarak Felsefe
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753632485
Kitabın türü:
Çeviri:
Tomris Mengüşoğlu
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Yky Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Gerçekten, nasıl oluyor da algılar, görünüşler çeşitli olduğu halde, bir ve aynı nesneyi "görüntü haline" getiriyorlar, öyle ki, onlar onun kendisi, onları bağlayan bir birlik ya da özdeşlik bilinci olarak "aynı şey" olabiliyorlar, sorusu, ancak fenomenolojinin öz araştırmaları ile açık bir şekil kazanabilecek ve yanıtlanabilecek bir sorudur (bizim soru tarzımızda önceden işaret edilmiş olduğu gibi). Bu soruyu deneysel doğa bilimleri bakımından yanıtlamak istemek, onu anlamamak ve anlamsız bir şekilde yanlış yorumlamak demektir. Bir algının, genellikle bir deneyimin, işte belirtisi bu olan, rengi, formu vb. bu olan bir nesnenin algısı olması, onun özü ile ilgili bir konudur; nesnenin "varoluşu" ne olursa olsun.
Fenomenlere bir doğa biçmek, onlarda real parçalar araştırmak, nedensellik sormak, saf bir anlamsızlıktır. Bu, sayıların nedensel özelliklerini, nedensel bağlılıklarını sormaktan farklı değildir. Doğa varlığını kendi özünün dışında bırakan bir şeyi doğasallaştırmak, anlamsızlıktan başka bir şey değildir.
Modern psikolojinin gerçek ve tam bilimsel bir anlam kazanmasını engelleyen temel hatası, fenomenolojik yöntemi tanımamış ve kullanmamış olmasıdır. O, tarihsel önyargılarla, açıklayıcı kavram analizleriyle yapılan yaklaşımlardan yöntem olarak yararlanmaktan sakındı. Çoğu psikologun fenomenolojinin artık ortaya çıkmış olan başlangıçlarını anlamamaları, hatta çok kez saf sezgisel bir tutumla yapılan öz araştırmalarını metafizik-skolastik bir çıkarım olarak görmeleri bununla ilgilidir. Gören görü ile kavranan ve betimlenen şeyler, ancak gören görüye dayanan bir tutumla anlaşılabilir ve yoklanabilir.
... "dünyanın gidişini hesap etmek, onu anlamak demek değildir". Fakat tinsel bilimlerdeki durumumuz da bundan daha iyi değildir. İnsanlığın tinsel hayatını "anlamak" kuşkusuz büyük ve güzel bir şeydir. Fakat bu anlama da bize yardım edemez; ve bu, bize dünyanın ve hayatın bilmecelerini çözecek olan felsefe anlama ile karıştırılmamalıdır.
Gerçekten çağımızın düşünsel sıkıntısı, dayanılmaz bir dereceye ulaştı. Keşke bizim huzurumuzu kaçıran şey, doğa ve tin bilimlerinin araştırdığı "gerçekliğin" anlamındaki teorik bulanıklık olsaydı -onlarda varlığın sonuna kadar ne derecede tanındığı, neyin böyle bir şey olarak, "mutlak" varlık olarak, görüldüğü ve genel olarak böyle bir şeyin bilinip bilinemeyeceği olsaydı. Halbuki bizim sıkıntısını çektiğimiz şey, çok kökten bir hayat gereksinimidir; öyle bir gereksinim ki, hayatımızın hiçbir noktasında ondan kurtulamıyoruz. Bütün yaşama, bir tavır takınmadır.
Kuşkusuz tarihe de gereksinmemiz vardır. Fakat bizim onunla ilişkimiz, tarihçi anlamında. Yani büyük felsefelerin içinde yetiştikleri gelişme ilişkileri içinde kendimizi kaybetmemeliyiz. Tersine, kendimizi, tarihin kendisinin, ona has olan düşünsel içeriğin etkilemesine bırakmalıyız. Gerçekten, eğer biz onun içine bakar, kelimelerin ve teorilerin ruhuna girmeyi başarırsak, tarihteki felsefelerden bize dalga dalga felsefi hayat akar, hem de bütün zenginliği ve canlı motiferin bütün gücü ile. Fakat biz felsefelerle flozof olmayacağız. Tarihsel olana asılıp kalmak, onda tarihsel-eleştirel çalışmalara dalmak, seçmeci çağa ters düşen bir rönesansla felsefi bilime ulaşmayı istemek, umutsuz denemelere varır. Araştırma, hareket noktasını felsefelerden değil, şeylerden ve problemlerden almalıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kesin Bir Bilim Olarak Felsefe
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753632485
Kitabın türü:
Çeviri:
Tomris Mengüşoğlu
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Yky Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • tabula rasa

Kitap istatistikleri