Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım

7,3/10  (14 Oy) · 
26 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.107 gösterim
Nobel edebiyat ödüllü Herta Müller'den, faşizmin gölgesinde yaşayan ve yaşananlara dair sarsıcı bir roman: Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım. Müller, sorguya çağrılı adsız kahramanıyla birlikte okurunu uzun bir tramvay yolculuğuna çıkarıyor ve camın dışında akan manzara, bütün bir yaşamın dökümü halinde sayfalara yansıyor. Tramvay hattın üzerinde dümdüz ilerlese de dünya yavaş yavaş rayından çıkıyor ve bir kadınla bir erkeğin arasındaki en kısa mesafe, sonsuzluğa uzanıyor.

Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, sürekli yeni çehrelere bürünen ve adına hayat da denen aldanışın, hayal kırıklıklarıyla hayatını inşa etmeye çabalayan bir kadının öyküsü. Herta Müller'in kahramanının yolculuğu, yaşamın yükünü, geçmişin acılarını, ilişkilerin imkânsızlığını kapsıyor; sevgi işkenceye, işkence bağlılığa, bağlılık yalnızlığa dönüşüyor. İhbarcılar her daim kapı önlerinde dolanıyor, herkes birbirini gözetliyor, sorgular bitmek bilmiyor. Bizi yere çalmaya yeminli bu dünyanın üzerinde, dilenecek tek şey var belki de:

Delirmeyelim.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786055903558
 • Çeviri:
  Mustafa Tüzel
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
 09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

2009 yılı Nobel Edebiyat ödülünün sahibi Herta Müller'den ilginç,güzel,sade ve sakin anlatımlı dramatik bir kitap.

Kitapta, esas olarak , 1,5 saat süren bir tramvay yolculuğu anlatılıyor. Ama sanki siz bu bir buçuk saatlik yolculuk sırasında koskoca bir ömrü yaşıyorsunuz. İşte yazarın ustalığı burada ortaya çıkıyor. O kadar güzel kurgulama var ki kitapta, Siz bazen tramvayın içinde oluyorsunuz,bazen şehrin sokaklarında,bazen geçmişte,dağlarda, kırlarda ,kısaca insanın yaşadığı ve yaşayabileceği her yere götürüyor yazar sizi. Kesinlikle sıkılmadan,neredeyse geçişleri bile farketmeden, konuya kendinizi kaptırıp gidiyorsunuz. Bu arada komünist ve baskı rejimi altında yaşayan insanların ruh halleri, birbirleriyle olan, ahlaki olmayanlar da dahil tüm ilişkileri, çektikleri sıkıntılar, uğradıkları psikolojik ve fiziki baskılar, kısaca böyle bir rejimdeki yaşam tarzının zorlukları bize ayrıntılı olarak dramatik bir şekilde
yansıtılıyor.

Ben kitabı beğenerek okudum. Okunmasını da tavsiye ediyorum.

Sevgi İkinci 
19 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okurken çevirinin de başarısıyla sanıyorum Herta Müller'in özgünlüğünü, biraz karamsar gibi ama çokça hayat dolu olduğunu, zeki yorumlarıyla müthiş bir gözlemci ve aynı zamanda şiirsel tatlı, akıcı bir dil kullandığını görüyorsunuz. Zevkle okunacak bir edebiyat eseri.

Berke Can Turan 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Hepimiz kendimizle karşılaşırız hayat boyunca. Bu karşılaşmalar olanları gözden geçirmekten oluşur çoğunlukla, bir nevi ders tekrarı. Düzenli olarak yapıldığı takdirde insan kendi fikirlerinin ne kadar değişken olduğunu da fark edebilir en nihayetinde. Herta Müller'in Nobel Edebiyat ödülü sahibi bu eserinde, isimsiz karakterimizin çağrıldığı sorguya giderken bir buçuk saatlik tramvay yolculuğunda kendisiyle yüz yüze gelişine tanıklık ediyoruz. Baş karakterimiz bu bir buçuk saatlik yolculuğu kendisiyle baş başa kalmak için bir fırsat olarak görüyor ve başlıyor anlatmaya. Ana fikir olarak düşünecek olursak; ana karakterimizin aslında işkence gibi geçebilecek bir buçuk saatlik yolculuğu rahatlatıcı bulması ve kendi karmaşık hayatı peşini bırakmasa da en azından bir süre nefes alabilmesi; yerine göre kendini anlaması, yerine göre kendini suçlaması ve yerine göre yeni farkındaliklar edinmesi pek çok noktaya parmak basıp içine çok güzel ve yerinde politik ve sosyal göndermeler yerleştirilebilecek bir konu. Nitekim de bu şekilde bir yol izlemiş Müller. Fakat benim kendi açımdan eksik gördüğüm nokta ilgi çekicilik. Açıkçası kitabi okurken herhangi bir merak unsuru hissedemedim ve son sayfalarda fazlasıyla aksamalar yaşadım. Kısa bir kitap olmasına rağmen anlatımı ve olaylar bir süre sonra sıradanlaştığı için sürükleyicilikten bahsedemez oluyorsunuz. Bu yüzden, konusu ve istediği noktalara parmak basmak konusunda başarılı fakat akıcılık açışından benim için zayıf kalmış bir eser oldu "Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım".

Kitaptan 23 Alıntı

şüheda 
02 Şub 21:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bizi yere çalmaya yeminli bu dünyanın üzerinde, dilenecek tek şey var belki de:
Delirmeyelim.

Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta MüllerKeşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta Müller
Maya 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsan yaşadığı yılları unutuyor, onlar geçip gidiyor ama gözler, ayaklar, safra kesesi zamanın farkında, sonra olanlar oluyor.

Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta Müller (Sayfa 131)Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta Müller (Sayfa 131)
Maya 
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Önceleri kedi gibi tırmalayan aşkın sonra kemirilmiş fare gibi kaybolup gitmesi, asıl onun sırrını öğrenmek gerek, derdi.

Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta Müller (Sayfa 79)Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta Müller (Sayfa 79)
Maya 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Biri öldü mü, İnsan, kendi ölüm korkusuyla, ölen kişiyi yaşayanlardan daha çok seviyormuş gibi davranır.

Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta Müller (Sayfa 161)Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta Müller (Sayfa 161)
Beyzanur Asker 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oysa ölüm, dünyadan usanmanın dansıyla mutlu olmak isteyenlerin kapısını çalıyor bilhassa.

Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta MüllerKeşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta Müller
mehmet temiz 
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İçki, benim çağrılmamdan daha çok acı veriyor Paul'a. En çok o günlerde içiyor ve o zaman onu suçlamaya hakkım olmuyor, sarhoşluğu bana daha çok acı verse de...

Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta Müller (Sayfa 31 - Siren yayınları- Haziran - 2017)Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Herta Müller (Sayfa 31 - Siren yayınları- Haziran - 2017)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

2015 Yılında Yayımlanan En İyi 77 Kitap
2015 Yılında Yayımlanan En İyi 77 Kitap Yazarlara ve edebiyat eleştirmenlerine sorduk: “Bu yıl en çok severek okuduğunuz, okurlarımıza tavsiye edeceğiniz kitaplar hangileri?” 21 kişiden oluşan jüri üyelerimizin yaptığı seçimlere göre “2015’in kitapları” listesi huzurlarınızda… Not: Kitapların yanındaki (*) işaretleri aldıkları oyu temsil etmektedir.