Keşke Kadın Olsam

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.008
Gösterim
Adı:
Keşke Kadın Olsam
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050908565
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Novus
Sevgili kadınlar! Erkeklerle ASLA eşit olamazsınız Çünkü asıl GÜÇLÜ olan sizsiniz! İçinizdeki tanrıçayı uyandırma vakti geldi!

Bugüne kadar hep süregelen bir tartışma vardır: Kadınlarla erkekler eşit midir? Eşit olmalı mıdır? Sevgili kadınlar! Bir erkek olarak size şunu söylemek zorundayım: Erkeklerle ASLA eşit OLAMAZSINIZ!

En büyük hatanız bizimle eşit olmaya çalışmak! Çok çabalarsanız eşit olmayı becerebilir misiniz? Elbette becerebilirsiniz AMA kendinizden, gücünüzden vazgeçerek becerebilirsiniz bunu! Erkekle EŞİT olmak için VAROLUŞ çıtanızı alçaltmanız, daha aşağı inmeniz gerekiyor. Eşitlik mi istiyorsunuz? Siz bilirsiniz!
(Tanıtım Bülteninden)
Kitabı ilk elime aldığımda mizah kitabı zannettim. Okuduğum bazı ağır aksak kitapların arasına çerez niyetine bazı kitaplar yerleştiriyorum. Bu kitapta onlardan biri olacaktı güya. Ama değilmiş.

Tamamen erkekler için yazılan ancak erkeklerin hiç okumadığı bir kitapmış. Sokakta okuyamazsınız ancak evde gizlice okuyun. Erkeklerin erkekliğini sarsmıyor korkmayın. Tabi ki size ağda, manikür yapmayı, topuklu ayakkabıyla salına salına süzülmeyi anlatmıyor.

Annenize, eşinize, kızınıza, kız arkadaşınıza çevrenizdeki bütün kadınlarla olan ilişkinizi gözden geçirmenizi sağlayacak bir kişisel gelişim kitabıdır kendileri.
Bir erkeğin ağzından kadının güzelliğini, düşünceli oluşunu, narinliğini, güçlülüğünü okumak çok güzeldi.

Kitabı okurken bir daha baktım hissettiğime ve yansıttığıma... Annesi ve sevgili eşi Esra'dan yola çıkarak, kendisine danışanlarından, arkadaşlarından gözlemlediklerini o kadar başarılı bir şekilde anlatmış ki... Kadının toplumdaki yeri, erkeğin gözündeki değeri, bizim kendimize verdiğimiz önemi okurken aslında bizim için biçilmiş bi hayat olduğunu ve onu yaşadığımızı gördüm; kendimiz için değil sürekli başkaları için eşim üzülmesin, çocuğum alınmasın, arkadaşım kırılmasın diyerek ne kadar da fedakarlıklar silsilesine düşmüşüz.

Ben bundan sonraki yaşlarımı daha çok kendim için yaşamaya karar verdim. Aynen Aykut Oğut'un da demek istediği gibi sevdiklerimle ama kendimden ödün vermeden, kendi doğrularımı kenara bırakmadan, başkalarının ne diyeceğini düşünmeden biraz daha Ebruca yaşayacağım.

Keyifli okumalar dilerim.
Kitabı bir gün bile olmadan bitirdim.O kadar akıcı, o kadar güzel anlatılmış ki her şey, bırakamıyorsunuz!
Bir Aykut Oğut hayranı olarak bu kitabını da bayılarak okudum.
Kadınların yanlış yaptığı yerleri, yaptıkları hataları, söylemlerini, olaylar karşısında duruşlarını vs bizlere göstermeye çalışmış.
En değerli varlıklar olduğumuz halde bunun farkında olmadığımızı ve farkına varmamızı sağlayan bir kitap olmuş.
İnanın kitabın başından sonuna kadar her cümlesine tek tek katılıyorum. Bu toplumda kadının yerinin gittikçe azaldığını gördüğüm için ve çoğu kadının kendini değersiz gördüğünü, üstelik farkında olmadığını gördüğüm için tüm kadınların okumasını gerektiğini düşünüyorum! Hatta erkeklerin de okuması gerek. Biz kadınlara davranmanız nasıl davranmanız gerektiği hakkında güzel bir kitap sizler için.
"Bugüne kadar hep süregelen bir tartışma vardır: Kadınlarla erkekler eşit midir? Eşit olmalı mıdır?
Sevgili kadınlar!
Bir erkek olarak size şunu söylemek zorundayım: ERKEKLERLE ASLA EŞİT OLAMAZSINIZ! En büyük hatanız bizimle eşit olmaya çalışmak! Çok çabalarsanız eşit olmayı becerebilir misiniz? Elbette becerebilirsiniz AMA kendinizden, gücünüzden vazgeçerek becerebilirsiniz bunu! Erkeklerle EŞİT olmak için VAROLUŞ çıtanızı alçaltmanız, daha aşağı inmeniz gerekiyor. Eşitlik mi istiyorsunuz? Siz bilirsiniz!
Bir erkek “Keşke Kadın Olsam” diye kitap yazacak kadar ne yaşamış olabilir? Ne deneyimlemiştir? Neyi farketmiştir?
Kitabın adı yazarın cinsiyetinden dolayı yargı kalıplarımızı indirmemize sebep oluyor. Bu yüzden adam kesin şöyledir,böyledir ithamlarına gayet açık. Fakat hayatımızın her alanında yapmamız gerektiği gibi burada da önyargılarımızı bir kenara bırakarak değerlendirmeye başlamalıyız.

Kadınlarla erkekler eşit midir? Eşit olmalı mıdır? Genel olarak bu konu üzerine yazılmış bir kitap. Kadının içindeki gücü yüzeye çıkarması, kendiyle yüzleşmesi, nerede hata yaptığının farkına varması, dişil enerjisini açığa çıkarması, erkeğe(eril enerjiye) bakış açısı, yetiştirilme tarzı, yine ve yeniden “sevgi”nin tanımı ve annelik konularında ayna tutuyor. Okuduğum çoğu kitapta temel konu anne-baba rolleri ve sevgi. Hepimiz bir anne babanın bilgisi dahilinde yetiştirdiği çocuklarız. Ne kadar kaliteli bir çocukluk geçirilirse o kadar sağlam karakterde bireyler yetişmesi mümkün diye düşünüyorum.

Kadına asırlardır biçile gelmiş roller, toplumun bakış açısı, kalıplar, doğru sanılan yanlışlar, kadının metalaştırılması, pazarlama stratejisinde kadının kullanılması, kadın üzerinden dönen oyunlar dışında kadınların yaptığı hatalardan da bahsediyor.

Bir kadın ne için süslenir mesela? Bir erkeği elde etmek midir amacı? Erkeği kendine nasıl çekebilir? Erkeği nasıl elinde tutabilir? Erkeğin parasında mıdır gözü? Dişilik, feminen enerji nedir sahiden? Süslenmek mi, dekolte mi, bakım mı, topuklu ayakkabı mı?

Kadın gerçekten kadınlığının ve içindeki gücün farkındaysa, kadın olduğu için mutluysa, erkeğide olduğu gibi, değiştirmeden kabul edebiliyorsa, yaratılış gereği aralarındaki farkın bilincindeyse ekstra şeyler yapmasına hiç gerek yok.

Kitapta katılmadığım, aynı fikirde olmadığım kısımlar da mevcuttu. Daha anlatacak çok şey var ama merak eden kadınların ve bir erkek gözünden yazıldığı için erkeklerin de kitabı okumasını tavsiye ederim.
Ön yargılı elime almama ragmen, yine yüzüme tokat gibi inen bir Aykut Oğut kitabıdır. Çok başarılı. Umarım hayata geçiririz.
"Kadınlar ve erkekler eşittir." Diyenlerin aksine yazar tam tersini savunarak, Kadınlar ve erkeklerin asla eşit olmayacağını ve eşit olmayı becerebilecegimizi fakat kendi gücümüzden vazgeçerek yapabileceğimizi düşünmektedir. Bana soracak olursanız haklı da bir kadının ne demek olduğunu çok güzel analizler de bulunup çok güzel bir şekilde anlattı. " Erkekle eşit olmak için varoluş çıtanızı alçaltmanız, daha aşağı inmeniz gerekiyor."
Özellikle şimdiki toplumda bir birey lafla sözle değil, samimiyetle bir şeylerin değişmesini istiyorsa, değişime önce kendinden başlamalı. Bu kitap fark edebilen tüm kadın ve erkekler için...
Bir peri masalından çıktık geldik bu dünyaya
Kanatlarımız var ruhumuzda.
Ve sen ERİL ENERJİ gün gelecek benim kanatlarıma ihtiyaç duyacaksın uçmak için.
Ben seni peri tozumla iyileştirecek , kalbini yumuşatacağım.
Ve uçacağız özgürce AŞK olacağız.
Ve ben
İyiki kadınım. Bana her zaman doğruyu gösteren mükemmel çalışan bir içsel rehberliğim var. Duygularımı açıkca ifade edebiliyorum bu sayede derin daha derin hissedebiliyor ve algılayabiliyorum.
Kitabı bi günde bitirdim. Gerçekten yazara hak verdiğim noktalar çoğunluktaydı. Yazar kadınların kendilerini nasıl güçsüzleştirdiğinden bahsetmiş. Yazılacak çok şey var aslında sadece kitabı okuyun derim.
Erkekler beğenir mi bilemem de. Erkekleri yerden yere vurmuş yazar. Ancak kitabı iyi anlayan için öyle değil. Kitabı okuyan anlar ne demek istediğimi.
Kesinlikle bütün kadınlarımız okumalı.
Gerçekten severek ve düşünerek okuduğum bir kitap oldu. Yazarın "kadın erkekten üstündür" düşüncesine katılmasam da, bana göre kadın ve erkek her zaman eşittir çünkü, o düşünce hariç diğer düşüncelerine hayran kaldım. Bence hem kadınların hemde erkeklerin severek okuyacağı bir kitap.
Aykut Oğut'un aklına geldiği gibi yazmasını ve örneklemelerini seviyorum. Aslında olay kadın-erkek olayı değil. Karşımızdakini insan olarak görebilmek. Elbette farklılıklarımız,üstünlüklerimiz ve eksikliklerimiz var. Ama bu, bir diğerine üstünlük taslamayı gerektirmez. Çocuklarımızı yetiştirirken düşünce,bilgi ve yorumlarımızı kadın-erkek diye ayırmadan sadece "insan" sözcüğünü kullanarak anlatsak bile epey yol katederiz diye düşünüyorum. Bu feministlik değil. Bu kavramı da kabul etmiyorum zaten. Kadınlar olarak bazı konuları veya haklarımızı kabul ettirmeye çalışırken, günlük hayatımızda tam tersi davranıyoruz. Kitabı okurken neleri farkında olmadan yaptığım gözüme gözüme girdi. Ben kendi yaşamımda insan olarak değil kadın olarak düşünüyorsam erkeklerden beni anlamalarını nasıl beklerim ki. Bence tarafsız gözle okuyun,erkek veya kadın olarak değil,durumu öğrenmek veya görmek isteyen üçüncü bir cins gibi. Hiç bir şey kaybetmezsiniz.
Çok yalın bir dille anlatilmis bir kitap. Hayatımızdaki kadınlar kimdir nasil davraniyoruz şeklindeki bircok ornekten sonra aslında kadinlar gerçekten kimdir daha doğrusu insan temelinde yeri nedir gibi bir izah getiriliyor . Gerçek deneyimlere sohbetlere ve olayara da yer verilmis. Ne varki çok güzel olmakla beraber hala çok ütopik bir dünyanin resminin cizildigine inanıyorum.
Kendiniz olmazsanız, bir başkası olmak zorundasınız ve hiçbirimiz bir başkası olmak için yaratılmadık.
Aykut Oğut
Sayfa 120 - Doğan Novus
Hepimizin taşıdığı acılar var. Üstünü örttüğümüz ve asla yüzleşmek istemediğimiz acılar.
Tanıştıklarım arasında, kadınlığını, dişiliğini, GERÇEK anlamıyla eline alabilmiş ne kadar kadın varsa, daha az makyaj yaptıklarını, hatta hiç yapma ihtiyacında olmadıklarını gözlemledim.

Kendini ne kadar MAL, OBJE gibi gören, içten içe kadınlığının tüm gücünü dışarı, erkeğe vermiş kadın varsa, makyaj, botoks, estetik ameliyat ve süslenme miktarının arttığını gördüm.
Ancak doğruluğundan şüphe duyduğumuz şeyleri dışarıya ispatlama kaygısı taşırız.
Aykut Oğut
Sayfa 50 - Doğan Novus

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Keşke Kadın Olsam
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050908565
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Novus
Sevgili kadınlar! Erkeklerle ASLA eşit olamazsınız Çünkü asıl GÜÇLÜ olan sizsiniz! İçinizdeki tanrıçayı uyandırma vakti geldi!

Bugüne kadar hep süregelen bir tartışma vardır: Kadınlarla erkekler eşit midir? Eşit olmalı mıdır? Sevgili kadınlar! Bir erkek olarak size şunu söylemek zorundayım: Erkeklerle ASLA eşit OLAMAZSINIZ!

En büyük hatanız bizimle eşit olmaya çalışmak! Çok çabalarsanız eşit olmayı becerebilir misiniz? Elbette becerebilirsiniz AMA kendinizden, gücünüzden vazgeçerek becerebilirsiniz bunu! Erkekle EŞİT olmak için VAROLUŞ çıtanızı alçaltmanız, daha aşağı inmeniz gerekiyor. Eşitlik mi istiyorsunuz? Siz bilirsiniz!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 168 okur

  • Cansu Örtgen
  • Müge Erol
  • Büşra Korkmaz
  • sümeyra kara
  • FATMA DEMİRKAN
  • Gülşen Gül
  • Zeynep Arıcı
  • Fulya Yurtsever
  • Ceren
  • merve övet

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.8
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%15.4
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%36.5
45-54 Yaş
%9.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96
Erkek
%4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.1 (26)
9
%23.6 (17)
8
%12.5 (9)
7
%9.7 (7)
6
%8.3 (6)
5
%5.6 (4)
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%2.8 (2)