Keşke Kadın Olsam

8,1/10  (52 Oy) · 
112 okunma  · 
45 beğeni  · 
1.567 gösterim
Sevgili kadınlar! Erkeklerle ASLA eşit olamazsınız Çünkü asıl GÜÇLÜ olan sizsiniz! İçinizdeki tanrıçayı uyandırma vakti geldi!

Bugüne kadar hep süregelen bir tartışma vardır: Kadınlarla erkekler eşit midir? Eşit olmalı mıdır? Sevgili kadınlar! Bir erkek olarak size şunu söylemek zorundayım: Erkeklerle ASLA eşit OLAMAZSINIZ!

En büyük hatanız bizimle eşit olmaya çalışmak! Çok çabalarsanız eşit olmayı becerebilir misiniz? Elbette becerebilirsiniz AMA kendinizden, gücünüzden vazgeçerek becerebilirsiniz bunu! Erkekle EŞİT olmak için VAROLUŞ çıtanızı alçaltmanız, daha aşağı inmeniz gerekiyor. Eşitlik mi istiyorsunuz? Siz bilirsiniz!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786050908565
 • Yayınevi:
  Doğan Novus
 • Kitabın Türü:
DUA 
 14 Ağu 2017 · Kitabı okudu

Kitabı ilk elime aldığımda mizah kitabı zannettim. Okuduğum bazı ağır aksak kitapların arasına çerez niyetine bazı kitaplar yerleştiriyorum. Bu kitapta onlardan biri olacaktı güya. Ama değilmiş.

Tamamen erkekler için yazılan ancak erkeklerin hiç okumadığı bir kitapmış. Sokakta okuyamazsınız ancak evde gizlice okuyun. Erkeklerin erkekliğini sarsmıyor korkmayın. Tabi ki size ağda, manikür yapmayı, topuklu ayakkabıyla salına salına süzülmeyi anlatmıyor.

Annenize, eşinize, kızınıza, kız arkadaşınıza çevrenizdeki bütün kadınlarla olan ilişkinizi gözden geçirmenizi sağlayacak bir kişisel gelişim kitabıdır kendileri.

Bir erkeğin ağzından kadının güzelliğini, düşünceli oluşunu, narinliğini, güçlülüğünü okumak çok güzeldi.

Kitabı okurken bir daha baktım hissettiğime ve yansıttığıma... Annesi ve sevgili eşi Esra'dan yola çıkarak, kendisine danışanlarından, arkadaşlarından gözlemlediklerini o kadar başarılı bir şekilde anlatmış ki... Kadının toplumdaki yeri, erkeğin gözündeki değeri, bizim kendimize verdiğimiz önemi okurken aslında bizim için biçilmiş bi hayat olduğunu ve onu yaşadığımızı gördüm; kendimiz için değil sürekli başkaları için eşim üzülmesin, çocuğum alınmasın, arkadaşım kırılmasın diyerek ne kadar da fedakarlıklar silsilesine düşmüşüz.

Ben bundan sonraki yaşlarımı daha çok kendim için yaşamaya karar verdim. Aynen Aykut Oğut'un da demek istediği gibi sevdiklerimle ama kendimden ödün vermeden, kendi doğrularımı kenara bırakmadan, başkalarının ne diyeceğini düşünmeden biraz daha Ebruca yaşayacağım.

Keyifli okumalar dilerim.

Yaren Sıla Koç 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı bir gün bile olmadan bitirdim.O kadar akıcı, o kadar güzel anlatılmış ki her şey, bırakamıyorsunuz!
Bir Aykut Oğut hayranı olarak bu kitabını da bayılarak okudum.
Kadınların yanlış yaptığı yerleri, yaptıkları hataları, söylemlerini, olaylar karşısında duruşlarını vs bizlere göstermeye çalışmış.
En değerli varlıklar olduğumuz halde bunun farkında olmadığımızı ve farkına varmamızı sağlayan bir kitap olmuş.
İnanın kitabın başından sonuna kadar her cümlesine tek tek katılıyorum. Bu toplumda kadının yerinin gittikçe azaldığını gördüğüm için ve çoğu kadının kendini değersiz gördüğünü, üstelik farkında olmadığını gördüğüm için tüm kadınların okumasını gerektiğini düşünüyorum! Hatta erkeklerin de okuması gerek. Biz kadınlara davranmanız nasıl davranmanız gerektiği hakkında güzel bir kitap sizler için.
"Bugüne kadar hep süregelen bir tartışma vardır: Kadınlarla erkekler eşit midir? Eşit olmalı mıdır?
Sevgili kadınlar!
Bir erkek olarak size şunu söylemek zorundayım: ERKEKLERLE ASLA EŞİT OLAMAZSINIZ! En büyük hatanız bizimle eşit olmaya çalışmak! Çok çabalarsanız eşit olmayı becerebilir misiniz? Elbette becerebilirsiniz AMA kendinizden, gücünüzden vazgeçerek becerebilirsiniz bunu! Erkeklerle EŞİT olmak için VAROLUŞ çıtanızı alçaltmanız, daha aşağı inmeniz gerekiyor. Eşitlik mi istiyorsunuz? Siz bilirsiniz!

Tuğba Beyaz 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Kadınlar ve erkekler eşittir." Diyenlerin aksine yazar tam tersini savunarak, Kadınlar ve erkeklerin asla eşit olmayacağını ve eşit olmayı becerebilecegimizi fakat kendi gücümüzden vazgeçerek yapabileceğimizi düşünmektedir. Bana soracak olursanız haklı da bir kadının ne demek olduğunu çok güzel analizler de bulunup çok güzel bir şekilde anlattı. " Erkekle eşit olmak için varoluş çıtanızı alçaltmanız, daha aşağı inmeniz gerekiyor."

Melis Kıvrak 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ön yargılı elime almama ragmen, yine yüzüme tokat gibi inen bir Aykut Oğut kitabıdır. Çok başarılı. Umarım hayata geçiririz.

Büşra Sarıoğlu 
20 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı bi günde bitirdim. Gerçekten yazara hak verdiğim noktalar çoğunluktaydı. Yazar kadınların kendilerini nasıl güçsüzleştirdiğinden bahsetmiş. Yazılacak çok şey var aslında sadece kitabı okuyun derim.
Erkekler beğenir mi bilemem de. Erkekleri yerden yere vurmuş yazar. Ancak kitabı iyi anlayan için öyle değil. Kitabı okuyan anlar ne demek istediğimi.
Kesinlikle bütün kadınlarımız okumalı.

Gamze Can 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Gerçekten severek ve düşünerek okuduğum bir kitap oldu. Yazarın "kadın erkekten üstündür" düşüncesine katılmasam da, bana göre kadın ve erkek her zaman eşittir çünkü, o düşünce hariç diğer düşüncelerine hayran kaldım. Bence hem kadınların hemde erkeklerin severek okuyacağı bir kitap.

melda 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özellikle şimdiki toplumda bir birey lafla sözle değil, samimiyetle bir şeylerin değişmesini istiyorsa, değişime önce kendinden başlamalı. Bu kitap fark edebilen tüm kadın ve erkekler için...

Gülayşe Ertuna 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aykut Oğut'un aklına geldiği gibi yazmasını ve örneklemelerini seviyorum. Aslında olay kadın-erkek olayı değil. Karşımızdakini insan olarak görebilmek. Elbette farklılıklarımız,üstünlüklerimiz ve eksikliklerimiz var. Ama bu, bir diğerine üstünlük taslamayı gerektirmez. Çocuklarımızı yetiştirirken düşünce,bilgi ve yorumlarımızı kadın-erkek diye ayırmadan sadece "insan" sözcüğünü kullanarak anlatsak bile epey yol katederiz diye düşünüyorum. Bu feministlik değil. Bu kavramı da kabul etmiyorum zaten. Kadınlar olarak bazı konuları veya haklarımızı kabul ettirmeye çalışırken, günlük hayatımızda tam tersi davranıyoruz. Kitabı okurken neleri farkında olmadan yaptığım gözüme gözüme girdi. Ben kendi yaşamımda insan olarak değil kadın olarak düşünüyorsam erkeklerden beni anlamalarını nasıl beklerim ki. Bence tarafsız gözle okuyun,erkek veya kadın olarak değil,durumu öğrenmek veya görmek isteyen üçüncü bir cins gibi. Hiç bir şey kaybetmezsiniz.

melda duran 
18 Oca 22:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir peri masalından çıktık geldik bu dünyaya
Kanatlarımız var ruhumuzda.
Ve sen ERİL ENERJİ gün gelecek benim kanatlarıma ihtiyaç duyacaksın uçmak için.
Ben seni peri tozumla iyileştirecek , kalbini yumuşatacağım.
Ve uçacağız özgürce AŞK olacağız.
Ve ben
İyiki kadınım. Bana her zaman doğruyu gösteren mükemmel çalışan bir içsel rehberliğim var. Duygularımı açıkca ifade edebiliyorum bu sayede derin daha derin hissedebiliyor ve algılayabiliyorum.

3 /

Kitaptan 49 Alıntı

Kendiniz olmazsanız, bir başkası olmak zorundasınız ve hiçbirimiz bir başkası olmak için yaratılmadık.

Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 120 - Doğan Novus)Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 120 - Doğan Novus)

Fedakarlık, eğer istenerek, kalpten gelerek yapılmıyorsa bir mecburiyet olur.

Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 195 - Doğan Novus)Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 195 - Doğan Novus)
Hilal Özdemir 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Ancak bir kadın anlayabilirdi saksı çiçeklerinin bile hissedebildiğini."

Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 81 - Doğan novus)Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 81 - Doğan novus)
Selin 
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hepimizin taşıdığı acılar var. Üstünü örttüğümüz ve asla yüzleşmek istemediğimiz acılar.

Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 115)Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 115)
Derûnî Dâvâm 
15 Mar 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Çocuk, hem annenin, hem babanın ORTAK işidir. Kadının sırtına tek başına yüklenemez.

Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 159)Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 159)

Ancak doğruluğundan şüphe duyduğumuz şeyleri dışarıya ispatlama kaygısı taşırız.

Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 50 - Doğan Novus)Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 50 - Doğan Novus)
Derûnî Dâvâm 
 14 Mar 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Tanıştıklarım arasında, kadınlığını, dişiliğini, GERÇEK anlamıyla eline alabilmiş ne kadar kadın varsa, daha az makyaj yaptıklarını, hatta hiç yapma ihtiyacında olmadıklarını gözlemledim.

Kendini ne kadar MAL, OBJE gibi gören, içten içe kadınlığının tüm gücünü dışarı, erkeğe vermiş kadın varsa, makyaj, botoks, estetik ameliyat ve süslenme miktarının arttığını gördüm.

Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 139)Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 139)
Selin 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir şeyin başlangıcı da bendim , bitişi de.

Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 67)Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 67)
Selin 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatı nasıl yaşayacağınız tamamen size ait. Önemli olan tek soru şu: " Yaşamayı seçtiğiniz şekil size huzur, mutluluk ve zevk veriyor mu?"

Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 83)Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 83)
Derûnî Dâvâm 
 15 Mar 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

İşin daha ilginç yanı, erkek denilince, kültür, zekâ, espri anlayışı, kendine güvenli duruşu vs. gibi zihinsel ve duygusal olarak gelişmiş özellikler aradınız durdunuz ama şu gerçeği hiç anlamadınız:

Zeki, esprili, kültürlü, görgülü, kendine güvenen bir erkek, botokslu dudaklara, kepçe kepçe sürülmüş makyajlara bakacak VE gözünü sizden alamayacaktır. Çünkü sadece bir tek şey hissedecektir.: "Hey Allah'ım, ne geri zekâlılar yaratıyorsun." Bir kadın kendine bu kadar kötülüğü aynı anda nasıl yapabiliyor?

Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 142)Keşke Kadın Olsam, Aykut Oğut (Sayfa 142)
5 /