Keskin Bıçak - Altın Pusula Karanlık Cevher Dizisi 2. Kitap

7,7/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
455 gösterim
Lyra ve cini Pantalaimon üçüncü bir evrenden gelen bir firari olan Will Parry ile karşılaştıkları farklı bir evrende yollarını kaybetmişlerdir. Will, çocukların aylak aylak turizm-gezi-sehir-87.html'>gezindiği, ancak yetişkinlerin ruhlarının Tayflar tarafından emildiği Cittágazze ile kendi Oxford´u arasında küçük bir pencere bulur.

Will´in kaşif babası yıllar önce ortadan kaybolmuş, ve son zamanlarda garip tipler onun hakkında sorular sormaya başlamıştır; bunlardan birini yanlışlıkla öldüren Will polis tarafından aranmaktadır. Keskin Bıçak ve Lyra´nın hakikat-ölçeri ile silahlanmış olan çocuklar John Parry´nin izine ulaşmak için yollara düşer.

Lyra´nın cesaret ve keskin zeka gibi üstün özellikleri, kendisini ve Willi tehlikelerden uzak tutmak adına yalan söylediğinde, hile ya da hırsızlık yaptığında sınırlanmaktadır. Ancak, ne zaman doğruyu söylemesi ve ne zaman güvenmesi gerektiğini öğrenmek zorundadır, çünkü, henüz bilmemesine rağmen, kendisinin İyilik ve Kötülük arasında gerçekleşecek savaşın içinde çok büyük bir rolü olacaktır.
 
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9789752733817
 • Çeviri:
  Sevin Okyay
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
31 May 15:00 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Will Parry adında bir çocuk, babası John Parry'nin notlarını arayan bir adamı öldürür ve kaçar. Bu arada bir yırtıktan başka bir dünyaya geçer. Orada da Lyra ile karşılaşır. Lyra ile arkadaş olan Will, Sir Charles adında bir adam, Lyra'nın aletiyometresini çaldığı için keskin bir bıçağı savaşarak almak zorunda kalır. Charler aslında Lord Boreal'dir ve Marisa Coulter ile ittifak halindedir. Yırtıktan Ci'gazze şehrine geçen Will burada yetişkinlere saldıran Heyulaların olduğunu görür. Lyra ise değişen Oxford'a geçince konu hakkında bilgili Mary Malone ile tanışır ve ona bildiklerini anlatır. Malone de yırtıktan geçer ve Ci'gazzeye gider. Bu arada ilk sefer balonu ile Lyra'yı taşıyan Lee Scoresby, doktor Grumman'ı yani Jopari'yi bulur. Lord Asriel tanrıya savaş açacaktır ama Esatir adında bir nesnesi eksiktir. Lee, Grumman'ı bıçağı Lyra'ya teslim etmesi için yola çıkarır. Aslında Grumman, Will'in babası John Parry'dir ve onunla karşılaşacaktır. Ve o anda elindeki bıçağın Esatir olduğunu öğrenecektir. Acaba Will, Lord Asriel'in yanına gidebilecek midir? Lee, Grumman'ın sonu ne olacaktır? Heyulalar Serafina ve cadılarına saldırdığında Lyra nerededir? Bu savaşı kim kazanacaktır? Soluksuz okunan bir roman.