Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti

8,7/10  (11 Oy) · 
27 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.068 gösterim
Balçıkta debelenen küçük bir "fare"ydi, hamurunda yosmalık vardı gelecek vaat eden. Henüz eğitimle bozulmamıştı, okuma yazması yoktu. Çok güzeldi. Gübrenin içinde açan bir zambaktı... Çiçek tanrıçası Flora kadar güzel... Rüzgâr tanrısı Zephyros gibi yakışıklı Lucien'e âşık oldu.

Böyle aşklara hak tanınmaz. Üstelik böyle âşıklar kendilerine de hak tanımaz. Hele Lucien'in arkasında, onu soylu ve zengin bir kızla evlendirerek sınıf atlatmak isteyen bir babası varsa... Lucien'i sevgilisinden ayırmak istediğini söylerse ikisini birbirine daha çok bağlayacağını bilen, gizlice Esther'i ayakaltından çekerek bir manastıra gitmeye ikna eden yalancı rahip bir baba: Herrera. 

Manastır, bir sokak yosmasından melek yaratmaz, sonuçta kibar bir fahişe çıkar kapıdan. Tarihi değiştiren meslektaşları gibi... 

Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Balzac'ın kendi deyimiyle, "dünyayı düşüncelerine sardığı, yoğurduğu, işlediği, içine sızarak anladığı" eserlerinden biri.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  688
 • ISBN:
  9789750714511
 • Çeviri:
  Aysel Bora
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Black 
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

"İhtişam ve Sefalet" kitabın aslında adı bu 4 bölümden meydana geliyor.
Balzac hangi konuda yazarsa yazsın, yazdıklarını ilginç bir konuya getirerek anlatmayı başarıyor.
Okuması biraz zor bir eser yani ben çok zorlandım :'(

Edebi niteliği açısından tartışılmaz derecede güzel bir kitap. Fransız kadınlarının lüks ve rahat bir yaşam için yapabileceklerine ve çektiklerine değinen yazar; Güzelliğin, Yakışıklılığın aslında her zaman iyi olmadığını anlatır.

Tutkunun, aşkın, umudun, umutsuzluğun, para ve yükselme hırsının iç içe geçtiği bir eser.
Saplantılı aşkı, aşkın insanın ruhunu ne derecede değiştirebileceği gözler önüne serilirken, insanların sorunlarının asırlara meydan okuduğu görülür. Arka planda da adaletin destanı yazılır; ayrıntıları bir kenara bıraktığınızda insanlar aynı insan, duygular aynı duygu, hayatlar aynı hayat...

Kaleminin gücünü her zaman gösteren Balzac'tan okunmaya değer bir eser.

Fırat Özbey 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Vautrin.Ben Cemil Meriç çevirisini okudum ki bu büyük bir şanstı.Şu an bu baskıyı bulmak imkansız degil ama biraz pahalıya patlar size.Tabi biraz sabrederseniz iletişim yayınevi cemil meric tüm çevirileri dizisinde bu kitap yeniden basılacaktır.Çeviri deyip geçmeyin bir söylentiye göre bu çeviri Fransızca aslından bile daha iyiymiş.Vautrine gelirsek edebiyat tarihinin en şeytani aklı olur kendisi.

mustafa tamer akder 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Alt tabaka ana 2 karakterimizin üst tabaka geçmek için çevirdiği entrikaları ve tesadüf üzeri çok zeki bir adamla çıkar çatışmalarını girmesi ana konu olmakla birlikte arada aşkın ve tutkunun insanlara neler yaptırabileceği incelikle anlatıyor. Balzac başka kitaplarını okuduysanız birkaç eski dostu rastlayabilirsiniz :D

selma 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Anlatım süper.. arası geçince tekrar okunacak kitaplardan.

Kitaptan 8 Alıntı

Black 
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Evet, onu nefsiniz için seviyorsunuz, kendisi için değil; hoşunuza giden geçici zevkler için seviyorsunuz. Buna aşk denmez! Tanrı, güzelliklerle donatmış Lüsyen'i; ona cismani arzularla bağlandığınıza göre kutsal bir ürperti duymuyorsunuz.

Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 42 - TİMAŞ YAYINLARI)Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 42 - TİMAŞ YAYINLARI)
Black 
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kazanılan ve soydan soya geçen iç güdüleri değiştirmek için birçok kuşaklara ihtiyaç var. Yüzyıllar geçer, bakarsınız, dik başlı bir kuzuda dağcı ruh belirmiş.

Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 52 - TİMAŞ YAYINLARI)Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 52 - TİMAŞ YAYINLARI)
Black 
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben böyle gün batışlarından anlarım. Ufukta on dakika sürer; ama bir kadının gönlünde on yıl devam eder.

Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 279 - TİMAŞ YAYINLARI)Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 279 - TİMAŞ YAYINLARI)
Black 
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hakim bir suçluyu nasıl sorguya çekerse, bir kadın da sevdiği erkeği öyle sorgular. Böyle durumlarda gizli olayı, saklanan hiyaneti, inkar edilen suçu meydana çıkarmak için; bir pırıltı, bir kelime, sesteki bir titreyiş, bir duraksama yeterlidir.

Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 379 - TİMAŞ YAYINLARI)Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 379 - TİMAŞ YAYINLARI)
Black 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Nalbantlar, çilingirciler, demirciler bu durumu özel bir kelimeyle belirtirler; " Demir yandı" derler. Bu tabir daha çok kenevir için kullanılır; ama insan ruhu da - isterseniz siz buna vücudun, kalbin ve zekanın üçlü kuvveti diyebilirsiniz - sürekli darbeler karşısında aynı akıbete uğrar: Demir gibi, kenevir gibi "yanar".

Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 435 - TİMAŞ YAYINLARI)Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 435 - TİMAŞ YAYINLARI)
Black 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Koranten:
- Gülümseyişlerin insanın başına ne belalar sardığını bilirim, diye ahkâm yürüttü.

Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 148 - TİMAŞ YAYINLARI)Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 148 - TİMAŞ YAYINLARI)

Karşılık gören bir aşk kadınların tılsımı gibidir ; bu tılsımı taşıyanlar imparatoriçeler gibi mağrur olur.

Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 99)Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 99)
Leandre 
25 Oca 22:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan onur ve gerçeklik yolunda mahvolmaz...

Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 474 - Can Yayınları 1 .Baskı Nisan 2012)Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Honore De Balzac (Sayfa 474 - Can Yayınları 1 .Baskı Nisan 2012)