·
Okunma
·
Beğeni
·
10,8bin
Gösterim
Adı:
Kibarlık Budalası
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053328049
Orijinal adı:
Le Bourgeois Gentilhomme
Çeviri:
Berna Günen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Molière [Jean-Baptiste Poquelin] (1622-1673): Clermont Koleji'nde Latin ve Yunan dili ve edebiyatı dersleri aldı. Hukuk öğrenimi gördü, 1641'de kabul edildiği barodan ayrıldı. Zamanını ve dehasını tiyatroya adadı. Ölene dek, yani otuz yıl boyunca tiyatro eserleri yazdı, yönetti ve temsillerde rol aldı. Klasik Fransız komedyasının kurucusu olarak kabul edilmesini sağlayan bir gelenek yaratmayı başardı. IV.Mehmet'in elçisi olarak Paris'e gelen ve görkemli bir törenle karşılanan Süleyman Ağa Fransız sarayının ihtişamına beklenen ilgiyi göstermeyince, XIV. Louis bu ilgisizliğin intikamını almak için Molière'e oyun sipariş eder. Ortaya gülünç bir Türk balesiyle sonlanan eğlenceli bir hiciv çıkar. Burjuva Mösyö Jourdain'in asilzade olma yolundaki umutsuz ve gülünç mücadelesini anlatan, XIV. Louis'nin en çok güldüğü Molière oyunu unvanını kazanan Kibarlık Budalası ilk kez 14 Ekim 1670'te Chambord'da, aynı yıl 28 Kasım'da ise, sarayda kralın huzurunda oynanmıştır.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Kibarlık Budalası, bir politik hiciv olarak Fransa Kralı XIV.Louis’in talebiyle Moliere tarafından yazılmış bir komedyadır.

Hicivin merkezini Osmanlı Devleti’nin o yıllarda Fransa’ya atadığı Elçi Süleyman Ağa oluşturmaktadır. Süleyman Ağa saraya davet edilmiş, kral huzuruna çıkmış ve ziyareti esnasında Osmanlı Padişahı’nın sarayının Fransız sarayından daha ihtişamlı olduğunu belirtmiştir. Bunun üzerine Fransa Kralı da intikamını almak için Moliere’e komik bir Türk balesi siparişi vermiştir. Böylece ortaya çıkan Kibarlık Budalası, Kralın da kendi deyimi ile en çok güldüğü Moliere oyunu olarak anılmaktadır.

Kibarlık Budalası, bir burjuva olan Mösyö Jourdain’in sınıf atlama çabası ve bu çabaları sırasında sergilediği komik davranışlar, içine düştüğü komik durumlar olarak özetlenebilir. Mösyö Jourdain cehaleti nedeni ile kendisini, iyi niyetini ya da aptallığını sürekli istismar ettiren ve başkaları tarafından sömürülen bir kişidir. İnsan aklını temsil eden ve gerçekleri sürekli eşine anlatmaya çalışan Bayan Jordain’in tüm çabaları da ne yazıkki başarısız kalır. Kendi kişisel hayatlarımızda da sık sık karşılaştığımız bir durum bu ve sanırım en güzel örnek yine Moliere’in kendi sözü olacaktır : “Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.”

Moliere oyunun arka planında insanlığın en temel sorunlarının da eleştirisini yapmaktadır, sınıf ayrımları, güç, zenginlik ve sömürü. Sanıyorum bu eleştiri o dönemin Fransa’sı için de günceldi. Yani toplumda yer alan sınıfsal gücün ve zenginliğin bir eleştirisi olarak.

Ben bu eseri İş Bankası Kültür yayınlarından okudum, çok akıcı bir dile sahip ve oldukça keyif alabileceğiniz bir Moliere eseri. İyi okumalar.
191 syf.
·2 günde·6/10 puan
Aslında bana kalırsa hepimizin içinde bir kibarlık budalası var.Özellikle şu çağda , gösterişin her şey olduğu bu nesilde;moda,marka, lüks gibi kavramların olduğu bir toplumda bir çoğumuz kibarlık budalasıyız. Kolundaki bilezikle hava atan yeni gelinler,evindeki kahve fincanı ile bile gösteriş yapan Ayşe fatmalar,araba anahtarı ile sigarasını çekip paylaşınca favori olduğunu düşünen ali Ahmetler,her yediğini paylaşan instagirl/Instaboylar,Starbucks bardağına isim yazdırıp paylaşınca havalı olduğunu düşünen Pelinsu ve berkcanlar ve daha niceleri.İnsan olarak bir çoğumuzun içinde gösteriş merakı var.Her neyse ülke olarak bu konuda Trajikomik bir durumdayız...
Kitaba gelecek olursak tiyatro metinleri okumayı sevenlerin beğenerek okuyacağı bir eser.Dili oldukça sade ve anlaşılır.Sıkılmadan iki günde okunabilecek bir kitap.Bir çok yerinde gülerek tepki veriyorsunuz
iyi okumalar :).
 • Hastalık Hastası
  8.2/10 (739 Oy)601 beğeni2.483 okunma2.079 alıntı15,1bin gösterim
 • Müfettiş
  8.6/10 (740 Oy)585 beğeni1.989 okunma1.483 alıntı11,7bin gösterim
 • Yanlışlıklar Komedyası
  8.3/10 (775 Oy)664 beğeni2.424 okunma3.789 alıntı11,4bin gösterim
 • Vanya Dayı
  7.9/10 (1.151 Oy)841 beğeni3.546 okunma5,3bin alıntı17bin gösterim
 • On İkinci Gece
  8.2/10 (607 Oy)564 beğeni2.317 okunma4.677 alıntı13,9bin gösterim
 • Cimri
  8.4/10 (2.871 Oy)2.431 beğeni9,7bin okunma7,5bin alıntı40,8bin gösterim
 • Üç Kız Kardeş
  7.0/10 (851 Oy)551 beğeni2.823 okunma4.624 alıntı17,6bin gösterim
 • Antigone
  8.6/10 (592 Oy)546 beğeni2.164 okunma2.700 alıntı11,4bin gösterim
 • Kral Lear
  8.6/10 (994 Oy)918 beğeni3.722 okunma5,9bin alıntı26,9bin gösterim
 • Julius Caesar
  8.7/10 (611 Oy)540 beğeni2.071 okunma3.477 alıntı15,3bin gösterim
136 syf.
·Puan vermedi
Moliere’nin Türk elçisi geldiği için yazdığı güzel bir tiyatrodur.Shekespeare’den sonra benim için en iyi tiyatro eseri yazan kişidir Moliere. Eser toplumda kendini büyüten veya büyük zanneden kişilerin nasıl alay konusuna alıp, zekasıyla dalga geçilmesi gerektiğini iyi işliyor.Bunu deme sebebim o insanı akıl ile ikna etme şansınız yom, ama kenfini büyüterek veya oyunlara getirerek istediğinizi yaptırıyorsunuz.Yapılması gereken bunun için o dur.
136 syf.
·Puan vermedi
Moliere'in yazdığı komedyalara hayran kalmamak imkansız. Dönemine göre ustaca bir mizah anlayışıyla yazıldığını düşünüyorum. Güldürürken aynı zamanda öğretmesi her komedyanın özelliği olsa da, moliere'den ayrı bir zevk alıyorsunuz.

Mösyö Jourdain'e üzülmedim değil. Her ne kadar gerçekten "kibarlık budalası" da olsa, sonunda kötüler cezasını almalıydı... Kötü sonla biten kitaplardan haz alamıyorum. Evet, her şey güzel ama, bari hayal dünyasındaki insanlar gerçek mutluluğu bulabilse. Kitabın sonu ani bittiği için devamını sizin hayal etmeniz gerekiyor. Yine Jourdain'in dersini aldığını da kendiniz hayal etmelisiniz.
Bu piyes bana, kurbağa ile öküz fablını hatırlatmadı değil. Olduğunuzdan farklı görünmeye çalışacak olursanız Mösyö Jourdain'den hiçbir farkınız kalmayacaktır.

Yine üsluba ya da piyese eleştiri yapamadım, yapamıyorum. Tüm yazarlar harika geliyor. Kötü de olsa kötü eleştiri yapamıyorum, haddime olmadığını düşünmek bunu yapmama engel oluyor... Şimdilik bu şekilde bitireyim, bir gün yeterince geliştiğimde geri dönüp -eğer bir eksik bulabilirsem- düzenleyeceğim.

Esenlikle,,
136 syf.
·7/10 puan
Moliere in eserleri gayet akıcı, diyaloglarını okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Mizah yönü de gayet güzel. Bazı diyaloglara 20 sayfa sonrasındaki bir diyalogda gülebiliyorsunuz. Soylu gibi davranmaya çalışan bir kocanın dramı:). Keyifli okumalar.
136 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Burjuva olarak dünyaya gelen Mösyö Jourdain'in çeşitli kibarlık dersleri alarak soylular sınıfına geçmek hayalini ve böylece yaptığı gülünçlükleri anlatır. Kendisinin bu hayalini diğer insanlar gülünç bulur ve Mösyö Jourdain'i sömürürler fakat karısı Mösyö Jourdain'in aksine her şeyin farkındadır fakat bunu ona kabullendiremez. Kızını eşinin aksine soylu bir kişiyle evlendirmek ister. Mösyö Jourdain'in kızı Lucile'ye aşık olan Cloente bir plan yapar ve Türk padişahının oğlu kılığına girer böylece birbirini seven gençler evlenirler.
136 syf.
·2 günde·8/10 puan
İlk okuduğum Cimri kitabı kadar olmasa da güzeldi. Eğlenceli bir dili var ve gayet akıcı. Sona doğru kahkahalar attım. Tiyatro okumak gerçekten çok zevkli. Sahneyi gözünüzün önünde canlandırmak harika. O yapılacak rolleri bile düşünmek muazzam.

Kızını vermeyen budala bir baba var. Daha doğrusu zengin birine vermek isteyen. Yükseklerde gözü olan bir baba. Devamlı dolandırılan :) Sona doğru kandırılan baba ve bu şekilde sonuca ulaşan bir damat Ve Türklerle ilgili güzel bir son. Tavsiye ederim.

Dünya tiyatrolar gününde de bu eseri yorumlamak :) daha güzel sanırım. En azından bana hatıra...

İyi okumalar.
136 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10 puan
Merhaba,
Kibarlık Budalası,Sultan IV.Mehmet’in Fransa’ya Süleyman Ağa’yı elçi olarak göndermesi ve Süleyman Ağa’nın muhteşem bir törenle karşılanmasına rağmen Fransız sarayının ihtişamını küçümsemesi neticesinde ortaya çıkmış bir bale oyunudur.Fransa Kralı XIV.Louis Süleyman Ağa’nın bu küçümseyici tavrına çok içerlemiş ve Moliere’den Türkleri aşağılayan bir oyun yazmasını istemiş.Fakat oyunda Türklerin aşağılanması yerine,Fransızların aşağılanması ve gülünç durumlarının ortaya serilmesi kralı daha çok kızdırmış.
.
Kitabın konusu,hiçbir eğitim almamış,cahil,saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir asil olmak için düştüğü komik durumu anlatıyor.Mösyö Jourdain bu uğurda hiçbir masraftan kaçınmaz.Mösyö Jourdain’in asil olmaktan başka bir amacı daha vardır,soylu bir Markiz’i baştan çıkarmak.Fakat bütün çabaları onun gülünç bir duruma düşmesine,alay konusu olmasına sebep olacaktır...
136 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kibarlık Budalası, XIV. Louis tarafından bir intikam uğruna sipariş ettirilen, eğlenceli bir hiciv sanatını bizlere sunan tiyatro türünde bir eser. İntikamın nedenini okuyunca şayet daha önce duymadıysanız benim gibi siz de şaşıracaksınız. :) Padişahlarımızdan IV. Mehmet, hoş sohbetiyle bilinen bir nüktedan olan Süleyman Ağa'yı elçi olarak Fransa'ya gönderir. Süleyman Ağa Paris’e gider gitmesine, görkemli de bir törenle karşılanır amma velâkin Fransız sarayının ihtişamına pek ilgi göstermez. Bunun üzerine XIV. Louis öfkelenir ve Molière'ye bu ilgisizliğin intikamını almak için oyun sipariş eder. İyi ki intikam almak istemiş diyorsunuz okuyunca. :) Tiyatronun sonuna doğru bizden çok fazla iz göreceksiniz, ayrıca bence pek fazla bir intikam durumu söz konusu olmamış. :)
Kitabı okurken bir burjuva olan ama asilzâde olabilmek için bazı düzenbazlar tarafından sürekli olarak dolandırılan Mösyö Jourdain’in hem gülünç hem acınası hem de düşündürücü hikâyesine tanık olacaksınız. Şunu da fark edeceksiniz: Çevremizde, televizyon ekranlarında o kadar çok Mösyö Jourdain var ki... Ama arka planlarda neler olduğunu görmüyoruz, aslında ne de acınası bir yaşamları var.
* Kitabı mutlaka okumanızı öneririm, dili akıcı, sizi yer yer güldürecek ve tiyatro türünde yazıldığı için çok rahat ilerliyor. Sanırım ben 1 saat içerisinde bitirdim. Birçok konuda da sizi düşünmeye sevk edecek.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Tiyatro eserleri okumaya bu kitapla başladım. Çok iyi. Eee Molière tabi. Tam bir kibarlık budalasıydı karakter. Okuyun. Hem eğlenceli, hem hayattan birileri. 10/10
"İnsanları birbirlerinden ayıracak şey gereksiz bir onurla mevki değildir. Bizi başkalarından ayırt eden şey akıl, erdem ve bilgidir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kibarlık Budalası
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053328049
Orijinal adı:
Le Bourgeois Gentilhomme
Çeviri:
Berna Günen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Molière [Jean-Baptiste Poquelin] (1622-1673): Clermont Koleji'nde Latin ve Yunan dili ve edebiyatı dersleri aldı. Hukuk öğrenimi gördü, 1641'de kabul edildiği barodan ayrıldı. Zamanını ve dehasını tiyatroya adadı. Ölene dek, yani otuz yıl boyunca tiyatro eserleri yazdı, yönetti ve temsillerde rol aldı. Klasik Fransız komedyasının kurucusu olarak kabul edilmesini sağlayan bir gelenek yaratmayı başardı. IV.Mehmet'in elçisi olarak Paris'e gelen ve görkemli bir törenle karşılanan Süleyman Ağa Fransız sarayının ihtişamına beklenen ilgiyi göstermeyince, XIV. Louis bu ilgisizliğin intikamını almak için Molière'e oyun sipariş eder. Ortaya gülünç bir Türk balesiyle sonlanan eğlenceli bir hiciv çıkar. Burjuva Mösyö Jourdain'in asilzade olma yolundaki umutsuz ve gülünç mücadelesini anlatan, XIV. Louis'nin en çok güldüğü Molière oyunu unvanını kazanan Kibarlık Budalası ilk kez 14 Ekim 1670'te Chambord'da, aynı yıl 28 Kasım'da ise, sarayda kralın huzurunda oynanmıştır.

Kitabı okuyanlar 1.938 okur

 • Mazlum yazan
 • Emir Koyuncu
 • Nurseda
 • beril mina
 • sevde gül
 • gül ispirli
 • Dora
 • Delta
 • Berkay Yeşiloğlu
 • Muhammet İsmet Şenocak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.8
13-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%22.4
25-34 Yaş
%38.3
35-44 Yaş
%25.2
45-54 Yaş
%4.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.4
Erkek
%38.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.2 (94)
9
%17.2 (100)
8
%30.1 (175)
7
%16.8 (98)
6
%5.5 (32)
5
%1.5 (9)
4
%1 (6)
3
%0
2
%0
1
%0.3 (2)