·
Okunma
·
Beğeni
·
6149
Gösterim
Adı:
Kibarlık Budalası
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053328049
Orijinal adı:
Le Bourgeois Gentilhomme
Çeviri:
Berna Günen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Molière [Jean-Baptiste Poquelin] (1622-1673): Clermont Koleji'nde Latin ve Yunan dili ve edebiyatı dersleri aldı. Hukuk öğrenimi gördü, 1641'de kabul edildiği barodan ayrıldı. Zamanını ve dehasını tiyatroya adadı. Ölene dek, yani otuz yıl boyunca tiyatro eserleri yazdı, yönetti ve temsillerde rol aldı. Klasik Fransız komedyasının kurucusu olarak kabul edilmesini sağlayan bir gelenek yaratmayı başardı. IV.Mehmet'in elçisi olarak Paris'e gelen ve görkemli bir törenle karşılanan Süleyman Ağa Fransız sarayının ihtişamına beklenen ilgiyi göstermeyince, XIV. Louis bu ilgisizliğin intikamını almak için Molière'e oyun sipariş eder. Ortaya gülünç bir Türk balesiyle sonlanan eğlenceli bir hiciv çıkar. Burjuva Mösyö Jourdain'in asilzade olma yolundaki umutsuz ve gülünç mücadelesini anlatan, XIV. Louis'nin en çok güldüğü Molière oyunu unvanını kazanan Kibarlık Budalası ilk kez 14 Ekim 1670'te Chambord'da, aynı yıl 28 Kasım'da ise, sarayda kralın huzurunda oynanmıştır.
136 syf.
·7/10
Moliere in eserleri gayet akıcı, diyaloglarını okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Mizah yönü de gayet güzel. Bazı diyaloglara 20 sayfa sonrasındaki bir diyalogda gülebiliyorsunuz. Soylu gibi davranmaya çalışan bir kocanın dramı:). Keyifli okumalar.
136 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Burjuva olarak dünyaya gelen Mösyö Jourdain'in çeşitli kibarlık dersleri alarak soylular sınıfına geçmek hayalini ve böylece yaptığı gülünçlükleri anlatır. Kendisinin bu hayalini diğer insanlar gülünç bulur ve Mösyö Jourdain'i sömürürler fakat karısı Mösyö Jourdain'in aksine her şeyin farkındadır fakat bunu ona kabullendiremez. Kızını eşinin aksine soylu bir kişiyle evlendirmek ister. Mösyö Jourdain'in kızı Lucile'ye aşık olan Cloente bir plan yapar ve Türk padişahının oğlu kılığına girer böylece birbirini seven gençler evlenirler.
 • Hastalık Hastası
  8.2/10 (392 Oy)324 beğeni1.384 okunma609 alıntı9.106 gösterim
 • Müfettiş
  8.6/10 (388 Oy)301 beğeni1.015 okunma380 alıntı6.762 gösterim
 • Yanlışlıklar Komedyası
  8.4/10 (370 Oy)320 beğeni1.162 okunma625 alıntı6.075 gösterim
 • Vanya Dayı
  8.0/10 (530 Oy)410 beğeni1.638 okunma1.139 alıntı9.489 gösterim
 • On İkinci Gece
  8.3/10 (290 Oy)301 beğeni1.215 okunma828 alıntı8.163 gösterim
 • Cimri
  8.4/10 (1.354 Oy)1.209 beğeni4.935 okunma1.219 alıntı21.144 gösterim
 • Üç Kız Kardeş
  7.2/10 (350 Oy)243 beğeni1.164 okunma700 alıntı9.470 gösterim
 • Antigone
  8.6/10 (299 Oy)289 beğeni1.109 okunma505 alıntı6.269 gösterim
 • Kral Lear
  8.5/10 (561 Oy)520 beğeni2.033 okunma1.357 alıntı15.428 gösterim
 • Julius Caesar
  8.7/10 (347 Oy)317 beğeni1.175 okunma855 alıntı10.061 gösterim
136 syf.
·2 günde·8/10
İlk okuduğum Cimri kitabı kadar olmasa da güzeldi. Eğlenceli bir dili var ve gayet akıcı. Sona doğru kahkahalar attım. Tiyatro okumak gerçekten çok zevkli. Sahneyi gözünüzün önünde canlandırmak harika. O yapılacak rolleri bile düşünmek muazzam.

Kızını vermeyen budala bir baba var. Daha doğrusu zengin birine vermek isteyen. Yükseklerde gözü olan bir baba. Devamlı dolandırılan :) Sona doğru kandırılan baba ve bu şekilde sonuca ulaşan bir damat Ve Türklerle ilgili güzel bir son. Tavsiye ederim.

Dünya tiyatrolar gününde de bu eseri yorumlamak :) daha güzel sanırım. En azından bana hatıra...

İyi okumalar.
136 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Bulunduğu toplumsal sınıftan memnun olmayan ve hep gözü yükseklerde olan Mösyö Jourdain'in durumunu anlatıyor Moliere.Asilzadeler gibi olmak ve kendini o sınıftan göstermek için kendini komik durumlara düşüren Mösyö'yü okurken çok eğlendiğim gibi izlerken daha da eğlendim.Tiyatro eserlerini okuduktan sonra izleyerek tamamlamak isteyenler için video adresi bırakayım meraklılarına.Tiyatro çok vefa isteyen bir sanat dalı.Hem yazan için hem oynayanlar için.Tiyatro ile kalın.
Kibarlık Budalası;
https://youtu.be/3KnuTPVwDwY
136 syf.
·Beğendi·9/10
Kibarlık Budalası, XIV. Louis tarafından bir intikam uğruna sipariş ettirilen, eğlenceli bir hiciv sanatını bizlere sunan tiyatro türünde bir eser. İntikamın nedenini okuyunca şayet daha önce duymadıysanız benim gibi siz de şaşıracaksınız. :) Padişahlarımızdan IV. Mehmet, hoş sohbetiyle bilinen bir nüktedan olan Süleyman Ağa'yı elçi olarak Fransa'ya gönderir. Süleyman Ağa Paris’e gider gitmesine, görkemli de bir törenle karşılanır amma velâkin Fransız sarayının ihtişamına pek ilgi göstermez. Bunun üzerine XIV. Louis öfkelenir ve Molière'ye bu ilgisizliğin intikamını almak için oyun sipariş eder. İyi ki intikam almak istemiş diyorsunuz okuyunca. :) Tiyatronun sonuna doğru bizden çok fazla iz göreceksiniz, ayrıca bence pek fazla bir intikam durumu söz konusu olmamış. Tabii izlerken Türk balesinin ne derece gülünç olacağı tartışılır. :)
Kitabı okurken bir burjuva olan ama asilzâde olabilmek için bazı düzenbazlar tarafından sürekli olarak dolandırılan Mösyö Jourdain’in hem gülünç hem acınası hem de düşündürücü hikâyesine tanık olacaksınız. Şunu da fark edeceksiniz: Çevremizde, televizyon ekranlarında o kadar çok Mösyö Jourdain var ki... Ama arka planlarda neler olduğunu görmüyoruz, aslında ne de acınası bir yaşamları var.
* Kitabı mutlaka okumanızı öneririm, dili akıcı, sizi yer yer güldürecek ve tiyatro türünde yazıldığı için çok rahat ilerliyor. Sanırım ben 1 saat içerisinde bitirdim. Birçok konuda da sizi düşünmeye sevk edecek. Hem çevrenizdeki kibarlık budalalarına, sonradan görme daha doğru olacaktır, bundan sonra Mösyö Jourdain dersiniz biraz da olsa rahatlarsınız belki. :)
136 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Mösyö Jourdain'in dönem Fransa'sının orta sınıfından bir tüccar olarak asilzadelere öykünmesinin trajikomik hikayesi anlatılıyor Kibarlık Budalası oyununda.Burada budala kelimesinin altı çizilmeli çünkü Mösyö Jourdain gerçekten hem çok aptal hem de çok cahil.

Moliere'in oluşturduğu bu karakterin etrafına yerleştirdiği diğer her tipleme ise birbirinden uyanık ve bay Jourdain'in saflığını manipüle etmeye ve sömürmeye hazırlar.Hal böyle olunca ortaya absürtlük derecesinde eğlenceli durumlar ortaya çıkıyor.

Özellikle oyunun son bölümlerinde, o dönemde Fransa'nın en büyük korkusu ve düşmanı olan Türkleri kadraja alsa da aslında Moliere, oyunun tümünde hedef tahtasına Fransız soylularını ve dönemin burjuva sınıfını koymuş ve de sıkı bir eleştiri yapmış.Kralın karşısında oynan bir oyunda bunu yapmak ise her baba yiğidin harcı değil.

Mizahına, ince zekasına ve yazıldığı dönemin şartlarına baktığımda gerçekten Moliere'e hayran kalıyorum.Umarım sizlerde beğenirsiniz keyifli okumalar.
136 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
1669’da Fransa kralı XIV. Louis saraydaki kutlama için Moliere’den bir oyun yazmasını ister. Ama bu oyunun tek amacı insanları eğlendirmek değil aynı zamanda yakın süre önce Fransa’ya gelen Sultan IV. Mehmet’in elçisinin; Fransız sarayına & kutlamalarına ilgisiz kalmasından dolayı, kralın Türk balesi olarak yazılmasını istediği oyunun intikam alınmak için de yazıldığı söylenir.

Mösyö Jourdain, bir eşi & evlilik çağında bir kızı olan zengin bir adamdır. Dorimene adında bir markize de aşıktır aynı zamanda. Bu aşkı da terzisinden felsefe hocasına değin birçok insan tarafından alay konusu olmasına sebep olacak davranışlar sergilemesine neden olur.

Baştan sona çok eğlenceli & bol kahkahalı bir kitaptı. Çok çok tavsiye ederim.

Ne öğrendim?
Tuluat: Doğaçlama
İyi okumalar -.-
128 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Moliere'nin güzel bir tiyatro eseri. Kibarlık Budalası, burjuva Mösyö Jourdain'in asillere benzemeye çalışmasını ve benzemeye çalışırken düştüğü komik halleri anlatıyor. Kızı Lucile'yi de asil biriyle evlendirmek istiyor ama kızının sevdiği birisi zaten var. Lucile'nin sevgilisi Cleonte ve ona yardım eden Covielle küçük bir oyunla Cleonte'yi Türk sultanının oğlu olarak tanıtıp Mösyö Jourdain'i kızını vermeye ikna ediyorlar. Okumanızı tavsiye ederim :)
118 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Moliere'in yazdığı bu tiyatro metni toplumsal sorunlara çok güzel değinmekte olup taşlamayı komediyle birleştirmeyi gayet iyi başarmıştır. Okurken kimi karakterleri hiç sevmeyip kimilerini çok komik buldum. Moliere; tiyatro metni okumayı sevenler için Shakespeare'a yeni bir seçenek olabilir hatta daha çok sevilebilir.
136 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kurgu olarak Cimri ve Hastalık Hastası ndan pek farkı yok açıkçası. Moliere in bu üç oyununda da ele alınan karakter bir yönüyle (cimriliği,aşırı kibarlığı vs.) öne çıkıyor. Abartılı halleri yüzünden toplum nazarında gülünç bulunan bu karakterin illaki bir kız çocuğu oluyor. Kızını sevdiği kişiye vermek istemeyen karakter diğerleri tarafından (cimriliği, soyluluk sevdası, hastalık hastalıklışığı sebebiyle) kandırılıyor. Oyunların sonunda hep kızlar sevdiği ile evleniyor.
Bu tek düzelik haricinde okuması kolay, güldüren,zevkli bir okumaydı. Bir daha Moliere okur muyum? Emin değilim. Kurgu aynı karakterlerin huyları farklı o kadar...
94 syf.
·28 günde·Beğendi·8/10
Bir cimri olamasa da ters versiyonu olduğu kesin ve kesinlikle budalaca bir eğlence sunuyor tiyatro oyunu sevenler için tam bir klasik ve üstüne birde komik. :))
İnsanları birbirlerinden ayıracak şey gereksiz bir onurla mevki değildir. Bizi başkalarından ayırt eden şey akıl, erdem ve bilgidir.
Molière
Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası
Akıllı bir insan kendisine yapılan hareketlerin üzerindedir. Bu tip davranışlara verilecek en iyi cevap bilgi ve sabırdır.
Molière
Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası
Akıllı kişi kendisine edilecek hakaretlerin üstündedir. Bu türden hakaretlere verilecek en güzel yanıt, ılımlı ve sabırlı olmaktır.
Molière
Sayfa 24 - Oda Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kibarlık Budalası
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053328049
Orijinal adı:
Le Bourgeois Gentilhomme
Çeviri:
Berna Günen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Kibarlık Budalası
Molière [Jean-Baptiste Poquelin] (1622-1673): Clermont Koleji'nde Latin ve Yunan dili ve edebiyatı dersleri aldı. Hukuk öğrenimi gördü, 1641'de kabul edildiği barodan ayrıldı. Zamanını ve dehasını tiyatroya adadı. Ölene dek, yani otuz yıl boyunca tiyatro eserleri yazdı, yönetti ve temsillerde rol aldı. Klasik Fransız komedyasının kurucusu olarak kabul edilmesini sağlayan bir gelenek yaratmayı başardı. IV.Mehmet'in elçisi olarak Paris'e gelen ve görkemli bir törenle karşılanan Süleyman Ağa Fransız sarayının ihtişamına beklenen ilgiyi göstermeyince, XIV. Louis bu ilgisizliğin intikamını almak için Molière'e oyun sipariş eder. Ortaya gülünç bir Türk balesiyle sonlanan eğlenceli bir hiciv çıkar. Burjuva Mösyö Jourdain'in asilzade olma yolundaki umutsuz ve gülünç mücadelesini anlatan, XIV. Louis'nin en çok güldüğü Molière oyunu unvanını kazanan Kibarlık Budalası ilk kez 14 Ekim 1670'te Chambord'da, aynı yıl 28 Kasım'da ise, sarayda kralın huzurunda oynanmıştır.

Kitabı okuyanlar 994 okur

 • Feriha
 • Namık
 • Kitap Sever Psikolog
 • Efe MATARACI
 • Anıl
 • Che
 • Özge Ünal
 • EEsraB
 • Motherfuckin princess
 • Güneş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.8
14-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%22.4
25-34 Yaş
%38.3
35-44 Yaş
%25.2
45-54 Yaş
%4.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.4
Erkek
%38.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.2 (44)
9
%18 (52)
8
%31.5 (91)
7
%17 (49)
6
%5.2 (15)
5
%1.4 (4)
4
%1.4 (4)
3
%0
2
%0
1
%0.3 (1)