Kibarlık Budalası

8,1/10  (31 Oy) · 
124 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.100 gösterim
Moliere oyunları, geçen yüzyılın ortasına kadar insan zaaflarının, takıntılarının eleştirisi olarak yorumlandı. Klasik eleştiri için zamandışı, tarihüstü, akla, doğal olana aykırı sayılan bu aksaklıkların, huy ya da takıntıların 17. yüzyıl Fransası'nın tarihsel, sosyal ve ekonomik şartları içinde kavranması gerektiğine bizzat Moliere işaret eder... 
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786053541554
 • Çeviri:
  Sonat Kaya
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:

Moliere hayatı yaşanılır kılmanın en iyi yolunun gülmekten geçtiğini söyler, aynı zamanda onun güldürüsü hayata karşı ciddi bir duruş sergiler. Moliere’in oyunlarında hayatın gülünçlüğünden ziyade, saçmalığından söz etmek mümkündür. Yaşamın basitliği, acımasızlığı oyunlarında alttan alta gösterir kendini. İyi bir izleyici onun oyunlarını izlerken, gülmenin yanı sıra ağlamaklı olur.
Son oyunu “Hastalık Hastası”nı oynarken oyunun dördüncü sahnesinde yere düşüp kan kusmuş, bütün ısrarlara rağmen oyunu devam ettirip, oyundan sonra evinde yaşama veda etmiştir. Oynadığı son oyunun adı bile trajikomik bir hal almıştır. Hayata karşı tutumu bu denli ciddi olup, güldürü yazan bir insanın, ciddi bir rahatsızlık ile mücadele ederken, adının “Hastalık Hastası” olan bir oyunda fenalaşması bu trajikomik sona hizmet eder. Kim bilir böyle bir oyun yazarının böyle bir oyunda yere düşüp fenalaşması, izleyicileri kahkahalara dahi boğmuştur. Moliere de bu sebepten dolayı oyununu devam ettirip, hayatın en ciddi zamanlarda dahi komik bir vahadan ibaret olduğunu göstermiştir. Anlayacağınız Moliere’in ölüm şekli yazdıklarına en büyük desteği sağlamıştır.
Kibarlık Budalası Moliere’in en iyi oyunlarından biridir (oyunu Türkiye’de Haldun Dormen gibi büyük bir isim oynamıştır yıllarca. Kitabını okuduktan sonra oyununu da böylesine büyük bir üstattan izlemenizi öneririm).
Baş karakterimiz; Fransız arsitokratlığına özenen ve bunu başarmak için kızını asil biriyle evlendirmek isteyen, paralı ama bilgisiz bir insandır. Etrafındaki herkesin kendisine hayran olduğunu sanan bir budaladan başkası olmayan kahramanımız kendisini yetiştirmesi için etrafını hocalarla doldurur. Hocalar kahramanın budalalığından haberdardır ama onların istediği tek şey paradır. Gelişen olaylarda yaşananlar, insanlığın cahil tarafını gösterir. Cahil ve pişkin insan, kendi bildiğini en doğru sanan insan, basit ve kibirli insan, yanılan insan...
Oyun okuduğum en eğlenceli oyunlardandır, son kısımlar ise efsanedir. Tiyatro izlemeyen ve oynamayan bir ülkede yaşıyoruz fakat en azından tiyatronun bu büyük isimlerinin eserlerini okumak gerekir diye düşünüyorum. Herkese keyifli okumalar.

insan_okur 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

İlk okuduğum Cimri kitabı kadar olmasa da güzeldi. Eğlenceli bir dili var ve gayet akıcı. Sona doğru kahkahalar attım. Tiyatro okumak gerçekten çok zevkli. Sahneyi gözünüzün önünde canlandırmak harika. O yapılacak rolleri bile düşünmek muazzam.

Kızını vermeyen budala bir baba var. Daha doğrusu zengin birine vermek isteyen. Yükseklerde gözü olan bir baba. Devamlı dolandırılan :) Sona doğru kandırılan baba ve bu şekilde sonuca ulaşan bir damat Ve Türklerle ilgili güzel bir son. Tavsiye ederim.

Dünya tiyatrolar gününde de bu eseri yorumlamak :) daha güzel sanırım. En azından bana hatıra...

İyi okumalar.

Simurg / Mila 
 29 Tem 18:31 · Kitabı okudu · 4 günde

Kitaptaki bazı bölümler Türk filmlerinde de çok kullanılır. Sonradan zengin olmuş yada görmemiş kaba saba zenginlerin hayatlarında. Dans dersi, konuşma dersi, yemek yeme adabı filan. Hocalar tutulur. Başta filmin kahramanı çok beceriksizdir ama sonradan birden mucize olur. :) Ama Moliere Türk olmadığı için onun kitaplarında mucize yoktur.
Moliere de SEVDİĞİM YAZARLARDAN.
Kitabın konusuna gelince : Burjuva olarak doğmuş Mösyö Jourdain'ın, kibarlığı sonradan öğrenerek soylular sınıfına geçmek için çırpınışları, bu uğurda müzik, dans, felsefe dersleri alması. Kibarlık ve soyluluk merakı yüzünden gülünç durumlara düşmesi.. Fakat Mösyö Jourdain ne yapsa boşuna. Çünkü Kibarlıktan ve incelikten nasibini almamış, kaba bir adamdır sonuçta . Sürekli bağırır çağırır. Kendine kibarlığı öğretecek hocalar tutar fakat onlarda kendi mesleğinin daha üstün olduğunu söyleyerek birbirleriyle kavga ederler. Sözde kibarlık hocasıdırlar ama birbirlerine hakaret ederler ağza alınmayacak sözler ederler.

Esma Tezgi 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Mösyö Jourdain soylu olmak isteyen bir adam ve soylu olabilmek için eğitim almaya, soyluların arasına katılabilmek için kendine dostlar edinmeye çalışıyor. Ancak onun budalalığını ve cahilliğini gören insanlar onun bu durumundan faydalanırlar. Bizde oyun boyunca Mösyö Jourdain'in soylu olmak uğruna verdiği boşa uğraşına ve bu uğurda gülünç durumlara düşmesine şahit oluyoruz.

Okuması zevkli bir oyundu, her ne kadar tiyatro okumayı sevmesem de bu oyunu okurken zevk aldım. Moliere herkese hitap eden ve herkesi güldürebilecek bir oyun kaleme almış, onlarca yıl sonra okuyan okurlara dahi zevk verebilen bir yapıt olmuş. Oyunu okurken keşke oyunun ilk halini Fransa'da Fransızca bilerek izleyebilseydik, eminim ki o zaman bu oyun bize apayrı bir zevk verirdi.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ibarlk-budalasi.html

Barış Burak BALCI 
15 Nis 04:22 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Hastalık Hastasından sonra okuduğum ikinci Moliere oyunu oldu. Bunu daha çok beğendim. Ancak bunda kitabın önsözündeki XIV. Louis'nin bu oyunu çok beğendiğini söylemesinin de payı var. Bir kralın kendi döneminde Burjuvalar ve Asilzadeler arasındaki ilişkileri konu alan bir güldürü oyununu izleyip beğenmesi nedense beni daha baştan oyuna bağladı.

Moliere'in tarzını seviyorum. Çok basit ve vereceği mesajı hiç uzun diyaloglarla yazmadan güldürü ile veren bir yazar. Zaten verdiği mesaj da genelde direk oyunun ismi oluyor. Bunun dışında daha derin bir mana aramamak gerekiyor. Çok hızlı çerez gibi bir günde okunabilen bir kitap.

Kitaptan 29 Alıntı

Serpil Ağ 
28 Şub 09:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanları birbirlerinden ayıracak şey gereksiz bir onurla mevki değildir. Bizi başkalarından ayırt eden şey akıl, erdem ve bilgidir.

Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası)Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
28 Şub 09:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıllı bir insan kendisine yapılan hareketlerin üzerindedir. Bu tip davranışlara verilecek en iyi cevap bilgi ve sabırdır.

Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası)Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
 28 Şub 09:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşkın güzelliği insanı yaşatır.
Hayatta aşk olmazsa
Zevk olmaz yaşamakta.

Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 22 - Türkiye İş Bankası)Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 22 - Türkiye İş Bankası)

Akıllı kişi kendisine edilecek hakaretlerin üstündedir. Bu türden hakaretlere verilecek en güzel yanıt, ılımlı ve sabırlı olmaktır.

Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 24 - Oda Yayınları)Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 24 - Oda Yayınları)

Felsefe Öğretmeni: ... Nam sine doctrina vita est quasi mortis imago; anladınız değil mi? Eğer Latince biliyorsanız ...
Mösyö Jourdain: Biliyorum fakat beni bilmiyor varsayın ve o sözlerinizin anlamını söyleyin!
Felsefe Öğretmeni: Anlamı şu: bilimsiz yaşam, ölümün yaklaşık olarak hayalidir!

Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 27 - Oda Yayınları)Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 27 - Oda Yayınları)
Hera 
21 Mar 23:13 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"...İki gün onu görmedim, bu iki gün bana iki korkunç asır gibi geldi..."

Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 79 - Bordo Siyah/Cleonte)Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 79 - Bordo Siyah/Cleonte)
insan_okur 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kısaca ben, kızımı verdiğim için bana minnet duyacak bir adam istiyorum. Öyle biri olsun ki ona " Şöyle geçin, sevgili damadım, birlikte yemek yiyelim, " diyebileyim.

Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 86 - İskele Yayınları)Kibarlık Budalası, Moliere (Sayfa 86 - İskele Yayınları)
3 /