Kıbrıs'ın Acı Limonları

8,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
449 gösterim
Kıbrıs'ın Acı Limonları, yüzlerce yıl barış içinde bir arada yaşamış iki halkın nasıl karşı karşıya getirildiğini, 1950'lerin sonlarına doğru körüklenen yangının bugün hâlâ çözülemeyen Kıbrıs sorununu nasıl yarattığını gözler önüne seren gözlemlerle dolu. İskenderiye Dörtlüsü ile Avignon Beşlisi'nin usta romancısı Lawrence Durrell, 1952'den 1956'ya kadar yaşadığı cennet güzeli Kıbrıs'ın nasıl bir cehennem adasına döndüğünü anlatıyor.

"Durrell, Kıbrıs'ın politik trajedisini şiirimsi bir güzellikle ortaya koyar bu eşsiz eserinde. Eserin adı 'Bitter Lemons of Cyprus (Kıbrıs'ın Acı Limonları)'. Kitap, politik olayların yanı sıra, Kıbrıs insanının kültürel yapısını da enfes bir şekilde anlatır. Belapais'de bir Rum aileden evini Sabri Tahir'in yardımıyla nasıl aldığını anlatışı o kadar komik ki, kendinizi bir Akdeniz komedi oyununun içerisinde hissedersiniz. Hele Girne'de deniz kıyısındaki caminin hocası ile sessiz iletişimi, hocanın paradokslarla dolu yaşantısı ve onun melankolik yalnızlığını anlatışındaki müthiş ustalık, defalarca okumaya değer."
Ertanç Hidayettin

Kitaptan:
"Osmanlı yönetiminde halkın temsilcileri oy çoğunluğuna sahipti. İngiliz yönetiminde halkın temsilcileri yönetimden tamamıyla dışlandı. Türkler burada üç yüz yıl kaldı, İngilizler yetmiş yedi. ... Venedik için bir kalyon olan ada şimdi bizim için bir uçak gemisi, savaş gemisi. Elimizde tutabilir miyiz? ... Kurnazca yönetmelisiniz. ... Her Yunan köylüsü kendini öyle hissetmeliydi ki Enosis ateşi devam edebilsin. Gerçeklerin desteklemediği şeyi, uydurmalara dayanan duygular başarabilirdi..."
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  286
 • ISBN:
  9789750708220
 • Çeviri:
  Ülker İnce
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ozge 
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Kıbrıs seyahatim sonrası kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplarım arasında görünce hevesle okudum. Sınırların böldüğü iki halkın yaşadığı coğrafyayı gördükten sonra kitabı okumak yaşananları hissetmek açısından oldukça etkili oldu. Kitap 1952-1956 yıllarında adada yaşayan yazarın anılarından oluşuyor. Ancak dilinin akıcı olmadığını belirtmeliyim. Kıbrıs'ta yaşayan rum ve ingilizlerin gözünden ada yaşamı ve enosis hareketlerinin başlangıcı ele alınıyor. Savaşın kazananının olmadığını bir kez daha anlıyorsunuz. Kıbrıs barış harekatının izleri daha çok taze. Bir çocuk parkı ile sınırın bölünmesi ve aslındaortak bir yaşama sahip iki halkın yaşamlarına tel örgüler ardından bakması çok kötü. Kıbrıs toprakları büyük acılarla sulanmış.

Kitaptan 1 Alıntı

ozge 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Acayip ve gerçekdışı olan şey hızla normal olmaya başlıyordu. Zamanın dışında ama değer verilen bir düzenin sınırları içinde yaşayan bir adanın yumuşak, vurgusuz sessizliğine kuşaklar boyu sahip olmuş olan Kıbrıs'ın derin sessizliği değişmişti:yeni bir korkunun derin sessizliğine yakalanmıştı. Yönetimin artık yuvasını dağıtamadığı ya da denetim altında tutamadığı terörün karanlık gölgeleri ve hayaletleri karartıyordu havayı. İnsanların sokaktaki güvenliğini sağlayamadığınız bir yerde ,uyruğunuz altındaki kişilerin siyasal özgürlüğü ikinci planda kalırdı.

Kıbrıs'ın Acı Limonları, Lawrence DurrellKıbrıs'ın Acı Limonları, Lawrence Durrell