Kibritçi Kız (Andersen Masalları)

·
Okunma
·
Beğeni
·
12,9bin
Gösterim
Adı:
Kibritçi Kız
Alt başlık:
Andersen Masalları
Baskı tarihi:
Ağustos 2011
Sayfa sayısı:
16
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054439935
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Little Match Girl
Çeviri:
Zeynep Atayman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Soğuk bir Noel arifesinde, kentin caddelerinde herkes eğlenirken küçük kız onları seyredip kendi kendine eğleniyordu. Küçük kız kibritçidir. Kutu ile kibrit satar. O soğuk havada insanlar eğlenirken küçük kız hayatın acımasızlığını, yoksulluğu tatmıştır. 
(Arka Kapak)
30 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Buğlem ve Kibritçi Kız

Küçük çocuk, o gün yine neşeli ve mutlu şekilde annesi ve babasıyla sabah kahvaltısını yapıyordu. Henüz altı yaşında olmasına rağmen ailesi tarafından birçok şeyle tanıştırılmıştı. Ailesi çocukları üzerinde duruyor, bir dediğini iki etmiyordu. Kızlarını daha okula başlamadan şehrin en güzel kreşlerine göndermişlerdi. Okula başlama yaşı geldiğinde ise uzun soluklu bir süreç oldu. Anne ve baba aylarca şehrin en güzide okullarını araştırdılar. En son şehrin en pahalı ve en güzide okuluna kaydı yapıldı. Okula gittiği kıyafetler türünün en kaliteli kumaşlarından yapılıyor, araştırılıp en sağlıklı yiyecekler ile besleniyordu. Buğlem’in ailesinin diğer zengin ebeveyneler bir artısı daha vardı. Çocuklarına paranın alabileceği değerlerin yanında paranın satın alamayacağı değerlerde öğretilmeye çalışılıyordu. Günümüzdeki ailelerin en büyük eksiği olan evladına zaman ayırma konusunda da baya başarılı sayılılardı. Çünkü anne ve baba işten arta kala zamanlarını kızlarına ayırmakla kalmıyor. İşlerini kızlarına zaman ayırmak için aksatıyorlardı. Buğlem’in her şeyi dört dörtlüktü. Her şey çok mutlu ve huzurlu gidiyordu.

Pazar günü yapılan kahvaltıdan sonra Buğlem babasının yanına gitti:
- Baba, bugün hava çok güzel. Lütfen hep beraber parka gidelim.
Babası düşünmedi bile. Kızı ondan bir şey istediğin anda hemen yerine getirmeyi kendine alışkanlık haline getirmişti.
- Tamam kızım, annene söyle hemen hazırlansın çıkalım.
Buğlem heyecan ve sevinç içinde koşarak annesine haber verdi. Anne, baba ve Buğlem hep birlikte hazırlanıp parkta piknik yapmaya gittiler. O zamanların en güzel ve şık tarzda tasarlanmış arabalarına bindiler.

Yolda sevinç ve neşe içinde ilerliyorlardı. Şehrin en işlek caddelerin birinde kırmızı ışıkta durdular. Arabaya doğru küçük bir kız çocuğu geldi. Küçük kız çocuğu; Buğlem’in yaşlarında, esmer olan yüzü kirden daha esmerleşmiş, kulakları soğuktan kıpkırmızı hale gelmiş, burnundan hafif su damlayan, yüzü gözü kir içindeydi. Soğuktan titreyen elleriyle elindeki siyah poşetinden bir mendil çıkarıp arabanın şoför koltuğunda oturan kişiye uzattı. O esnada Buğlem iyice yüzünü buruşturdu. Kıza bakarak içinden: “ Ne kadar da kirli ve pasaklı bir kız.” diye geçirdi. Babası camı indirdi, kızdan mendili aldı, cebinden çıkardığı elli lirayı kıza uzattı. Çingene kızı parayı aldığı gibi şok oldu. Beyni bunun doğru olabileceğini kabullenemedi. Adam kıza baktı baktı. Kızın yüzünde sevinçten güller açıyordu. Daha önce hiçbir insanı bu kadar sevindirdiğini hatırlamıyordu. Çingene kızı ise bu kadar yüksek miktarda bir para aldığı için değil, bu soğuk havada eve erken gidecek ve aç olan annesine yemek parası getirebilecek diye seviniyordu. Yeşil ışık yandı araba yavaş yavaş ilerlemeye başladı. Camı kapatan baba eşine dönerek: “Gördün mü gariban kız ne kadar sevindi.” dedi. Anne de kızın sevincine ortak olmuş onun da yüzünde güller açıyordu. Kocasının omuzunu sıvadı. “İyi ki camı indirip parayı verdin.” dedi. Karı ve koca bu mutlu anın sefasını sürerken bu mutlulukların meyvesi olan Buğlem babasına seslendi: “Baba o mendili niye aldın? O kızdan arabamıza pislik bulaşacak. Iyyyy midem bulandı o kızdan.” dedi. Anne ve baba dona kaldılar. Yıllardır özenle büyüttükleri Buğlem’ den böyle bir söz duymayı asla ve asla beklemiyorlardı. Babasının beyni zonkluyordu. Sanki arabada nefes alamaz duruma geldi. Arabayı kenara çekti camı açtı. Dışarıdan gelen temiz hava ile biraz ferahladı. Sonra kızına dönüp ne dediğini tekrar sordu. Buğlem az önce söylediklerinin üzerine daha da ekleyip konuştu. Babası ile annesi Buğlem’e durumu anlatmaya çalıştılar fakat bir türlü muvaffak olamadılar. En iyisi üstüne gitmemek diye düşündüler. Fakat bu sorunu mutlaka aşmaları gerekiyordu. Çünkü özenle büyüttükleri yavruları insanları küçümseyen ve kibirli biri olarak karşılarına çıkmıştı. Uzun bir süre düşündükten sonra okuldaki öğretmenlerine danışmaya karar verdiler.

Öğretmen meseleyi iyice dinleyip analiz ettikten sonra elini kitaplığa uzatıp “Kibritçi Kız” kitabını alıp, anneye uzattı. “Bu kitabı ailecek okuyup birlikte değerlendirme yapmanızı istiyorum.” dedi. Anne ve baba durumu pek anlayamadılar. Hocadan Buğlem’i karşılarına alıp konuşmasını ona nasihat vermesini bekliyorlardı. Hoca bunu yapmamış onlara bir kitap vermişti. Bu şaşkınlık içinde baba tekrar içeri girip hocaya durumu tekrar sordu: “Hocam biz sizden nasihat vermenizi bekliyorduk ama siz kitap verdiniz.” dedi. Hoca: “Ben nasihat verme yerine Buğlem’e bir arkadaş verdim. Bence biran önce gidip Buğlem’i arkadaşı ile tanıştırın” dedi.

O akşam evde hep beraber “Kibritçi Kız” masalı okundu. Kibritçi Kız da tıpkı yolda gördükleri çingene kızı gibi soğuk havada satıcılık yapıyordu. Mendil yerine kibrit satıyordu. Soğuktan baya üşümeye başlayınca kibritleri yakıp ısınmaya çalışmış fakat kibritler onu ısıtamamış ve Kibritçi Kız soğuktan donarak ölmüştü. Masal bitmişti… Buğlem, gözleri dolu bir şekilde: “Baba Kibritçi kız öldü mü?” diye ağlamaya başladı. Ağladı ağladı. Daha sonra annesine döndü: “Anne, demek ki baba geçen gün yolda karşımıza çıkan mendil satan kıza para vermese oda soğuktan donarak ölebilirdi.” dedi. Anne ve baba o an hocanın ne düşündüğünü çok iyi anladılar… Yüzlerinde tebessüm oluştu. İçlerinden hocaya çok teşekkür ettiler. Anne o an Buğlem’e: “Peki kızım sana bir soru; O mendil satan kızın da annesi ve babası var demi?” “Evet”. “Peki, o anne ve baba senin anne ve baban olsaydı, şimdi o kız yerinde sen mendil satıyor olacaktın demi?” dedi. Buğlem düşündü ve cevap verdi. Daha sonra baba katıldı konuşmaya, bu konuşma yatma saatine kadar sürdü. Günün sonunda Anne, baba, Buğlem ve Kibritçi Kızımızın arkadaşça konuşmaları ile gereken dersler alındı…
Çok şükür Buğlem için geç kalınmamıştı.

Kibritçi kız kitabını kesinlikle tavsiye ediyorum. 1. Ve daha alt sınıftaki çocuklar için büyük boy resimli çok güzel kitaplar mevcut. Onlar alınıp aile içinde birlikte okunulup üzerinde konuşulmalıdır. Özellikle baba ve annenin çocuğa: “Bu konuda senin fikrin nedir?” gibi sorular yöneltip onları konuşmaya dâhil etmeleri gerekir.
2. ve 3. sınıflar büyük boy resimli kitabı tek başlarına okuyabilirler. 2. Sınıf için ebeveyn gözetimi daha iyidir diyebilirim.
4. ve 5. Sınıflar için daha sade ve küçük boy tarza basılmış kitaplar mevcuttur. 6. Sınıf ve daha üst seviyedekiler için bu tarz masalların tek kitapta tonlandığı güzel basımlar mevcuttur.

Aile boyu iyi okumalar… :)
16 syf.
·10/10 puan
"Kibritçi Kız" Andersen'ın en acıklı masalı diyebilirim. Çocukluğumda okuduğumda çok etkilenmiştim. Ailesine katkıda bulunmak için kibrit satan küçük bir kızın acıklı hikayesinin anlatıldığı bir kitaptır "Kibritçi Kız". Yeni nesil çocuklarının mutlaka okuması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum, özelliklede bilgisayar başından kalkmayan, elinden telefonu düşürmeyen çocukların okuyup ders çıkarabileceği nitelikte bir kitap..
16 syf.
·3 günde·3/10 puan
Çok güzel bir kitap.Ama keşke biraz daha uzatılsaydı mesela kibritçi kız daha sonra kibritleriyle meşur olsun herkes ondan kibrit alsın ve o sattığı kibritlerle güzel bir hayat ve güzel bir gelecek kursaymış diyorum ama ne yazık ki söyediğim gibi olmuyor.Kibritçi kız o hayeller arasında ölüyor....
72 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Bazı kitaplar vardır ki yaşı önemli değildir dram içerir.Bu kitaplar kaç yaşında olursanız olun ne zaman okursanız okuyun hep aynı etkiyi bırakır sizde.Kibritçi kız da bu kitaplardan dememe bilmem gerek var mı? Çocukluğuma gittim ve yine ağladım
16 syf.
Kibritçi Kız
Kalbimde iz bırakan kısacık hüzünlü çocuk kitabı. Anlatımı öyle başarılı ki kaç yaşında okursanız okuyun kalbinize yüreğinize öyle içten dokunuyor..

Alıntı
O soğuk sabahta, o köşede oturup
kalmıştı, yanakları pembe pembeydi,
dudaklarında bir gülümseme vardı,
ölmüştü, bitmiş yılın son gecesinde
donup ölmüştü. Kibritlerin bir paketi
tükenmişti aşağı yukarı. Görenler,
"Isınmak istemiş" dediler. Gördüğü çok
güzel şeyleri, yeni yıla büyükannesiyle
birlikte, ne büyük bir sevinçle girdiğini
kimsecikler bilemedi...
16 syf.
·Ne Okusam'dan
İlkokul yıllarında okumuş olduğum bir kitap. Hikayesi halen hatrımda. Okurken ağlamıştım kızın haline üzüldüğüm için, çocuk yüreği işte. Okumayanınız yoktur. Hikayesi hemen hemen hepimizin hatrındadır.
16 syf.
·Puan vermedi
Hala küçük yeğenimle çizgi filmini izlerken gözlerim dolar. Çocukluğumun en hüzünlü kitaplarındandır. Keşke her hikaye güzel sonla bitse...
40 syf.
Fakir ve yoksul, kibrit satan bir küçük kızın hikayesi, üzücü hikayeler insanı derinden etkiliyor. Resimler eşliğinde harika bir kitap. Küçüklere okumalı ve okumalarını desteklemeliyiz.
İyi okumalar...
16 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Malesef su anki suriye durumundan dolayı sokak ve caddelerde binlerce kirbitci kız var
Kitaba gelecek olursak el bebek gül bebek büyüyen çocuklarınıza okutunuz ve hayatın zorluklarını bir an içinde olsa empati aracılığıyla tanisinlar
16 syf.
O akşam evde hep beraber “Kibritçi Kız” masalı okundu. Kibritçi Kız da tıpkı yolda gördükleri çingene kızı gibi soğuk havada satıcılık yapıyordu. Mendil yerine kibrit satıyordu. Soğuktan baya üşümeye başlayınca kibritleri yakıp ısınmaya çalışmış fakat kibritler onu ısıtamamış ve Kibritçi Kız soğuktan donarak ölmüştü.
16 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
yıllar önce okuduğum ama dün gibi aklımda olan kitap. bence çocuk kitapları her zaman mutlu sonla bitmeli. çocuk kalbinde hüzne yer olmamalı. sonunda kibritlerin bitip de küçük kızın derin uykuya geçiş halini anlatan satırları hala üzüntüyle hatırlarım. benim hayalimde kitap öyle bitmiyor. kız tam uykuya dalarken oradan geçen bir hayırsever onu fark edip evine götürüyor :)
Zavallı kız ısınmak için bütün kibritlerini yakmış dediler… Bu kibritlerin alevinde onun ne düşler gördüğünü bilemezlerdi ki.
O soğuk sabahta, o köşede oturup
kalmıştı, yanakları pembe pembeydi,
dudaklarında bir gülümseme vardı,
ölmüştü, bitmiş yılın son gecesinde
donup ölmüştü. Kibritlerin bir paketi
tükenmişti aşağı yukarı. Görenler,
"Isınmak istemiş" dediler. Gördüğü çok
güzel şeyleri, yeni yıla büyükannesiyle
birlikte, ne büyük bir sevinçle girdiğini
kimsecikler bilemedi...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kibritçi Kız
Alt başlık:
Andersen Masalları
Baskı tarihi:
Ağustos 2011
Sayfa sayısı:
16
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054439935
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Little Match Girl
Çeviri:
Zeynep Atayman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Soğuk bir Noel arifesinde, kentin caddelerinde herkes eğlenirken küçük kız onları seyredip kendi kendine eğleniyordu. Küçük kız kibritçidir. Kutu ile kibrit satar. O soğuk havada insanlar eğlenirken küçük kız hayatın acımasızlığını, yoksulluğu tatmıştır. 
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 3.906 okur

 • esmanur çelik
 • Civan Deniz
 • Esra Uysal
 • Masal
 • Merve polat
 • Fatma
 • Ayşe Özdemir
 • İREM SULTAN KARAGEDİK
 • BERİL HUMAN
 • selma

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.1
13-17 Yaş
%7.5
18-24 Yaş
%32.3
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%19.7
45-54 Yaş
%8.9
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.4
Erkek
%17.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.3 (189)
9
%16.3 (87)
8
%15.9 (85)
7
%9.9 (53)
6
%4.1 (22)
5
%3.2 (17)
4
%1.5 (8)
3
%1.1 (6)
2
%0.4 (2)
1
%0.4 (2)

Kitabın sıralamaları