Giriş Yap

Kibritçi Kız

Andersen Masalları

8.710 üzerinden
601 Puan · 77 İnceleme
16 syf.
·
Puan vermedi
Etkisinde kaldığım nadir çocuk kitaplarından. Resmini de çok güzel yapardım. : )Eskiden çocuklara merhamet ve yardımlaşma hakkında hikayeler okutulurdu. Bence çoğu yeni baskılara hiç gerek yok. Pinokyolar, Heidi ler, Polyannalar ve Cin Aliler bence geri gelmeli...
·
Reklam
16 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Kim unutabilir Kibritçi Kız'ı? Bir kibrit yanıp sönene kadar süren hayallerini... Yayımlandığı 1835 yılından beri, kim bilir kaç kuşak büyüdü onunla! Kibritçi Kız, dünyaca ünlü Danimarkalı yazar Andersen'in, sonu mutlu biten masallar okumaya alışkın herkesi derinden etkileyen, her çocuğun belleğinde iz bırakan dramatik masalı..
96 syf.
·
1 günde
Sadece Kibritçi Kız öyküsü sanmıştım ama Andersen'ın on bir eserini ele almış kitap.Aslında iyi de olmuş hepsini okumuş oldum arada merak ettiklerim vardı. Kibritçi kıza tam dört sayfa ayrılmış ama o dört sayfada bile çok duygulandım.Beni çocukluktan beri etkileyen bir öykü bu.Dilerdim ki daha da uzun olsun.
16 syf.
·
55 günde
·
Puan vermedi
Hava çok soğuktu. Kar yağıyordu ve neredeyse karanlıktı. Akşam oldu, yılın son akşamı. Soğuk ve kasvetli havalarda, başı çıplak ve yalınayak zavallı küçük bir kız sokaklarda yürüyordu. Tabii ki evden ayrılırken ayaklarında terlikleri vardı, ama ne işe yarıyorlardı ki? Çok büyük terliklerdi, annesine ait olduğu için onun için fazlasıyla büyüktü. Küçük kız, yolun karşısına doğru arabalardan kaçarak geçerken onları kaybetmişti. Terliğin bir tekini hiç bulamadı ve diğer tekini de bir çocuk alıp, kaçtı ve ilerde bir çocukları çocukları olunca onu beşik olarak kullanacağını söyledi. Ve böylece küçük kız kırmızı, mavi olan çıplak ayaklarıyla soğukta yürüyordu. Eski bir önlükte birkaç kutu kibrit taşıyor, elinde de bir kutu tutuyordu. Gün boyu kimseye satış yapamamıştı ve kimse ona bir sent bile vermemişti. ............................................................................................................................................ Soğuk bir Noel arifesinde, kentin caddelerinde herkes eğlenirken küçük kız onları seyredip kendi kendine eğleniyordur. Küçük kız kibritçi dir. Kutu ile kibrit satar. O soğuk havada insanlar eğlenirken küçük kız hayatın acımasızlığını, yoksulluğu tatmıştır. Ailesine yardım etmek için her geçene kibrit satmak ister, fakat o gece hiç satamamıştır. Havanın çok soğuk olması ve kızın yorgun oluşu yinede onu yıldıramamıştır. Birazcık olsun ısınmak için iki ev arasında bir aralığa girer ve hayallere dalar. Çocukluğunu mutlu bir şekilde yaşamak, iyi bir evde oturmak, yoksulluk çekmemek gibi; derken biraz ısınmak için bir kibrit yakar. Nasıl olsa üvey annem ve babam anlamaz diyerek sıcacık bir ev hayal ederken kibriti yakarak bitirir. Bu durumu fark edince ne yapacağını şaşırmış, korkmuş ve ölmüş büyük annesinden yardım dilenmeye, seslenmeye başlar. Durmaksızın yağan kar, küçük kibritçi kızın üstünü örter. Küçük kız, kaskatı ve donmuş kalakalır oracıkta. Büyük annesi elini uzatır ve küçük kibritçi kızı yanına alır.
Reklam
2
8
78 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42