Kieslowski Kieslowski'yi Anlatıyor

9,3/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
788 gösterim
"Film yapmak seyirciler, festivaller, eleştiriler, söyleşiler demek değildir. Film yapmak her gün sabahın altısında kalkmak demektir. Soğuk, yağmur, çamur demek, ağır ışık malzemelerini taşımak demektir. Her şeyden önce, asap bozan bir meslektir ve her şey, ailen, duyguların, özel hayatın dahil olmak üzere ikinci plana atılır. Ve hepsi bir yana, film yapmak sabretmek demektir.
"Bunun dışında ben, filmin montaj odasında var olmaya başladığına inanıyorum. Çekmek sadece gerekli malzemeyi ve seçenekleri sağlamaktır. Kendime mümkün olduğunca hareket etme özgürlüğü tanıyarak başlarım montaja. Kurgulamak iki film parçasını birbirine bağlamaktır ve bu aşamada uyulması gerekli bazı kurallar vardır. Kurgunun bir başka aşaması da, filmi oluşturmaktır. Bu, seyirciyle oynanan bir oyundur; dikkati yönlendirme, gerilimi dağıtabilme oyunu. Bazı yönetmenler bu oyunda senaryoya, bazıları oyunculara, sahnelemeye, ışıklara, görüntüye yaslanırlar. Bense filmin tanımlaması güç, sadece orada, montaj odasında hayat bulan ruhunun farkındayım."
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786051030913
 • Orijinal Adı:
  Kieslowski on Kieslowski
 • Çeviri:
  Aslı Kutay Yoviç
 • Yayınevi:
  Agora Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
arden 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sinema gelişimi içerisinde farklı dönemlerde bir çok akımın etkisinde kalarak şekillendi ama bazı yönetmenler var ki tek başlarına bir akım gücüne sahipler. Kieslowski de benim için o yönetmenlerden birisidir. İlk dönem filmlerindeki o sertliği zamanla daha naif,şiir(klasik olacak ama onun kadrajlarını ve geçişlerini anlatabilecek daha güzel bir kelimem yok) bir nitelik kazanmıştır. Çoğu kişi "The Decalogue" ve "Three Colors" serileriyle tanır yönetmeni ama sinemasındaki bu ince geçişin ilk örneği olan "The Double Life of Veronique" gözden kaçmaması gereken bir şaheserdir.

Ruhları hafifleten insandır Kieslowski.

NeverMore 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Tek kelimeyle harika bir kitap. Tabir yerindeyse bir solukta okudum. İçinde her şeyi bulabileceğiniz bir kitap. Kieslowski'yi seviyorsanız tabi. Okurken her kelimesinden zevk aldım....

Kitaptan 6 Alıntı

''İnsanlar kurallara uymak, düzenlerini korumak ve yaşamlarını sürdürmek için değil daha yüce şeyler için yaratılmıştır. Ben onun peşindeyim.''

Kieslowski Kieslowski'yi Anlatıyor, Danusia StokKieslowski Kieslowski'yi Anlatıyor, Danusia Stok
NeverMore 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Her şey çok fazla yüzeyleşti. Mektup yazacağımıza telefon eder olduk. Romantik ve maceralı olabilecek bir seyahat yerine, havaalanına gidip bir bilet alıyor, uçuyor, geldiğimizin aynısı bir diğer havaalanına iniyoruz.

Kieslowski Kieslowski'yi Anlatıyor, Danusia Stok (Sayfa 178 - Afa)Kieslowski Kieslowski'yi Anlatıyor, Danusia Stok (Sayfa 178 - Afa)
NeverMore 
25 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Acı çekmenin çekmemekten daha kötü olduğunundan emin değilim. Bazen acı çekmek daha iyidir. Herkes bunu bir kere yaşamalıdır. Bizi olgunlaştıran da budur. Kolay bir Hayatınız varsa, başkalarını da düşünmeniz için bir sebebiniz yoktur. Kendiniz ve başkası hakkında endişelenmeniz için bir şekilde acıyı acıyı yaşamanız olmanız, acı çekmenin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Böylelikle, incindiğinizde, incinmenin ne olduğunu anlarsınız. Çünkü acının ne olduğunu anlamazsanız acının olmadığı bir yaşamı da anlamaz ve öyle bir yaşam için şükredemezsiniz.

Kieslowski Kieslowski'yi Anlatıyor, Danusia Stok (Afa)Kieslowski Kieslowski'yi Anlatıyor, Danusia Stok (Afa)
NeverMore 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Sabahları kalkıyoruz, işe gidiyoruz veya gitmiyoruz. Uyuyoruz. Sevişiyoruz. Nefret ediyoruz. Film seyrediyoruz. Ailemizle ya da arkadaşlarımızla sohbet ediyoruz. Çocuklarımızın veya onların arkadaşlarının sorunlarını yaşıyoruz. Ve filmler de buralarda bir yerdeler. İçimizde bir yerlerde kalıyorlar. Hayatımızın, iç dünyalarımızın bir parçası haline geliyorlar. gerçekte olmuş olaylar kadar bize aitler.

Kieslowski Kieslowski'yi Anlatıyor, Danusia Stok (Sayfa 57 - Afa)Kieslowski Kieslowski'yi Anlatıyor, Danusia Stok (Sayfa 57 - Afa)
NeverMore 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Adalet, eşitlik, bunlar oldukça heyecanlandırıcı şeyler. Bunun olanaksız olduğunu anlayabilmeniz için çok keskin bir zeka ve öngörüye sahip olmanız gerekir.

Kieslowski Kieslowski'yi Anlatıyor, Danusia Stok (Sayfa 140 - Afa)Kieslowski Kieslowski'yi Anlatıyor, Danusia Stok (Sayfa 140 - Afa)