Kilimanjaro'nun Karları Bütün Eserleri 9

7,1/10  (29 Oy) · 
106 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.094 gösterim
Kilimanjaro’nun Karları, Hemingway’in çok beğenilen ve en popüler yapıtlarından seçilmiş on kısa öyküden oluşmaktadır. Öyküler, Kazanan Hiçbir Şey Almaz, Kadınsız Erkekler, Beşinci Kolon ve İlk Kırk Dokuz Öykü isimli yapıtları arasından seçilmiştir. Ayrıca, Hemingway’in yetişkinler için yazdığı öyküler arasında bir Amerikan dergisinde yer almaya değer bulunan ilk eseri Katiller ve babasının intiharına ilk kez gönderme yapan otobiyografi tadındaki Babalar ve Oğullar da yer almaktadır. Hemingway’in biyografisini yazan Carlos Baker, Francis Macomber’in Kısa ve Mutlu Yaşamı adlı kısa öyküsünü, “öz-gözlemin, kulaktan dolma bilgilerin ve uydurmaların harika birleşimi” olarak nitelendirmiştir. Hemingway’in “Bütün gerçekleri burada anlattım” diyerek pek övündüğü, kitaba ismini veren kısa öyküyse, içinde, üstüne romanlar yazılacak kadar çok malzeme barındırmaktadır. Sadeliklerinin güzelleştirdiği, yaratıcılıklarıyla heyecan veren, özenle işlenmiş her kelimesiyle türünün en iyi örneklerinden olan bu kısa öyküler, Amerikalı usta yazarı daha da yüceltiyor.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9789752204485
 • Çeviri:
  Yasemin Yener
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
cosmos 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısa öykülerden oluşan bir kitap. Öykülerin geçtiği ortamlar çok detaylı anlatılmış. Hemingwayin tarzı bu sanırım. Beni çok detaylı çevre anlatımları sıkıyor okurken. Okuma isteğimi törpülüyor. Hoşlananlar için tavsiye edilebilir. Öykülerin ise bir kaç tanesi dışında beni çok etkilemedi.

Anıl Şölen 
16 Nis 01:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bugün %85'i erimiş olan Kilimanjaro'nun , zamanında Hemingway'in kalemine ilham vermesi sanırım bizim için bir şans. Eğer o karlar olmasaydı,bugün bu kitabı okumuyor olabilirdik.

Kitap, safaride yaralanan ve ölmek üzere olan bir adamın psikolojisini anlatan bir hikayeden adını alıyor. İçeriğin derinine inersek, genelde Hemingway'in eserleri betimleme ağırlıklı ve durağan olayları incelediğinden kitabı okurken maceradan maceraya atlıyorsunuz diyemem ama kendinizle çok çeşitli tecrübeler edinmenizi sağladığını söyleyebilirim. Örneğin; normalde insanla empati kurmayı geçtim, benim bunu bir hayvan için yapacağım hiç aklıma gelmezdi. Yazar; Madrid'in tozlu arenalarından birinde ,vücudundan sarkan sivri sopalarla ve Allah'ın sıcağında oraya ölüm görmek için gelmiş kızgın kalabalık arasında yaşam mücadelesi veren bir boğayı öyle bir anlatıyor ki,bence sırf bunun için bile okunabilecek bir kitap. O yüzden şiddetle tavsiyedir.İyi okumalar.

Selma Mertel 
06 Eyl 12:04 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çeşitli öykülerden oluşan güzel anlatımlı bir kitap. Bazı öyküler daha vurucu ve sürükleyici örneğin Francis Macomber'in Kısa ve Mutlu Yaşamı, Klimanjaro'nun Karları gibi.
Bir de dikkat çeken, öykülerin bazılarının atmosferleri birbiriyle birebir aynı gibi. Öyküleri karıştırmak için yeterli bir sebep oluşturuyor.
Örnek vermiş olduğum her iki hikayenin de geçtği yer benzer, öyküdeki insanlar benzer...
Keyifli okumalar

Ahmet Kaya 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitapta hayatından kesitler olması çok güzel. Her ne kadar bu kesitleri kurgulamış olsa da kimi yerlerde hatıralarını anlattığını düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Öte yandan kitabın anlatımı biraz durgun ve uzun betimlemelerle dolu.

Kitaptan 16 Alıntı

Gülzar Ardal 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ölüm
"İnsan işte böyle, sessiz sedasız ölür."

Kilimanjaro'nun Karları, Ernest Hemingway (Sayfa 31 - Bilgi Yayınevi)Kilimanjaro'nun Karları, Ernest Hemingway (Sayfa 31 - Bilgi Yayınevi)

"Bir gün olur daha iyi yazarım." diye sonraya bıraktığı bir çok şeyler vardı, artık onları da yazamayacaktı, demek. Ee, vaktiyle yazmaya baksaydı o da, ne vardı sonraya bırakacak.

Kilimanjaro'nun Karları, Ernest HemingwayKilimanjaro'nun Karları, Ernest Hemingway
cosmos 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Harry'nin kimseden korkusu yoktu. Çünkü hiçbir şeye değer vermeyince her şeyi yenebileceğine emindi.

Kilimanjaro'nun Karları, Ernest Hemingway (Sayfa 30 - Varlık yayınları 1995)Kilimanjaro'nun Karları, Ernest Hemingway (Sayfa 30 - Varlık yayınları 1995)

"Beni mahvetmesen olmaz mı? Seni seven ve her dediğini yapmak isteyen, yaşını başını almış bir kadınım ben. Zaten birkaç kere mahvoldum, bir de sen mahvetmesen beni olmaz mı?"

Kilimanjaro'nun Karları, Ernest HemingwayKilimanjaro'nun Karları, Ernest Hemingway
Ahmet Samsa 
27 Ağu 13:55 · Kitabı okudu · 7/10 puan

- Ölmek zor mu, baba?
+ Yo, çok kolay sanıyorum. Adamına göre.

Kilimanjaro'nun Karları, Ernest Hemingway (Sayfa 82 - Varlık Yayınları)Kilimanjaro'nun Karları, Ernest Hemingway (Sayfa 82 - Varlık Yayınları)

Hani pehlivanlar dağa çıkarlar da bir yandan idman yaparlarken, bir yandan da vücutlarındaki yağları yakarlar ya, o da ruhunu bürüyen yağları eritmek istiyordu.

Kilimanjaro'nun Karları, Ernest HemingwayKilimanjaro'nun Karları, Ernest Hemingway
2 /