Adı:
Kim Bulduysa Onundur
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752120396
Çeviri:
Mehmet Gürsel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Kim Bulduysa Onundur
Finders Keepers
"King, Sadist ve Medyum'da olduğu gibi, çılgınlığa kafadan bir dalış yaparak yazar-okur ilişkisinin sınırlarını zorluyor... Öykü yüksek performanslı bir araç gibi kimi zaman kükrüyor, kimi zaman mırıldanıyor, kimi zaman da fazlasıyla eğlendirici. Ayrıca en dikkatli okuyucuların bile gözünden kaçabilecek kadar sinsice, edebi eleştirilerle dalga geçebiliyor. "
-Kirkus Reviews-

İnzivaya çekilmiş ünlü bir yazar; intikam duygusuyla dolu saplantılı ve öfkeli bir okur; soğukkanlı bir cinayetin ardından yıllarca gömülü kalmış, içi hazine değerinde onlarca defterle dolu bir bavul. Hazineyi kim bulacak? Dahası, ona sahip olmak cehennemin kapılarını açmaksa eğer, bu ateşte kim yanacak? Stephen King'den, yazarlığın gücüne ve edebiyatın bir hayatı nasıl değiştirebileceğine dair sarsıcı bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
432 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
King okuyunca kendime geliyorum desem ....Hayal gücünün ucu bucağı olmayan bu adamın her kitabını ayrı ayrı seviyorum....Korkuyu,gerilimi çok güzel işliyor....Zira korku unsurlarını en güvenilir yer olan ailede ve ilişkilerde kullanınca doz artıyor....Psikolojik gözlemleri ,karakter analizleri ,betimlemeleri ve tüm ayrıntıları tarif ediş şekli muazzam....Birebir yaşıyor ve hissediyorsunuz.... #baymercedes ile başlayan üçleme #kimbulduysaonundur (Bill Hodges)ile devam etmekte.....Bay Mercedes i 2014 de çıktığı gibi okumuştum....Devam kitapları bugüne kismetmis....Aslında bu kitap bay mercedesle alakalı değil bir geçiş kitabı niteliğinde.....Konuya girmicem sadece "Fanatik Hayran"lık ancak bu kadar güzel islenebilirdi diyor ve hemen üçlemenin sonu #sonnobet i okumaya başlıyorum.....Zevkle ,keyifle ,hayranlıkla okudum.....
.
432 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Yoğun dönemde kitap okumak kadar okuduğum hakkında bir şeyler karalamak da zor. Daha önce de belirttiğim gibi; okuduğum kitabın hakkını verememekten korkuyorum. Fakat King hakkında düşüncelerim az çok belli olduğundan böyle bir durum olursa üstadı gücendirmem diye düşünüyorum.

Bay Mercedes, King için çizgiden çıktığı bir roman değildi. Polisiye olduğu için King tarzının dışına çıkmış şeklinde yapılan yorumlar tam anlamıyla anlatamıyor kitabı. Evet genel olarak kaleminden akan doğaüstü olayları görmeye alışkınız King'in, fakat daha önce de çeşitli konular üzerine romanlar kaleme aldı. Her zaman verdiğim iki örnek de Esaretin Bedeli ve Yeşil Yol'dur. King, aklına yanan ampulü nasıl fikirleştirip işleyeceğini çok iyi biliyor. Bu yüzden yaptığı işte bu kadar iyi. Herhangi bir konuyu gerçek hayatta gözlemlediği herhangi bir durum gibi rahat bir şekilde aktarabiliyor. Gündemi, yazılan yeni romanları ve eskileri de iyi bilmesi zamanının ötesinde bir yazar olacağını bildiriyor.

"Kim Bulduysa Onundur", Bay Mercedes'in devamı niteliğinde. Devamı niteliğinde denmesinin nedeni, aynı hikayenin belli bir zaman sonrasında geçmesi. Konu ve kovalamaca bambaşka yollara sapıyor burada. Fazlasıyla yaratıcı ve tüyler ürpertici karakterler yaratmayı bilen King yine fikir olarak oluşturduğu karakterini zamanın akışı ile harmanlayarak ortaya muazzam bir kötü karakter çıkarıyor. İlk kitapta da durum böyleydi hatırlarsanız.

Sürükleyicilik açısından söylenecek söz zaten olamaz. Asıl hikayeye giriş yapma sürecinin uzun olması romanın akıcılığını sekteye uğratacak bir durum değil benim gözümde, hiçbir zaman da olmamıştır. Aksine, eserin girişindeki o bölüm, ilerleyen sayfalardaki birçok olayın aydınlanmasında büyük rol üstleniyor.

Her eser detaylı planlamalar üzerine yazılır. Fakat King bu işi bambaşka bir boyuta taşıyor. Kurgusunun gidişatını ince ve detaylı bir şekilde planlarken aynı zamanda karakterlerine ve onların geçmişlerine odaklanarak sağdan soldan kuşatıyor hikayesini. Romanın son sayfalarında neler planladığını ile ilgili hafiften göz kırpıyor zaten. Sırada var son düzlük. Hodges üçlemesi şu ana kadar gönlümü fazlasıyla kazanmış durumda. Son kitabıyla da bu durumu kat kat artıracağını düşünüyorum.
432 syf.
·Beğendi·10/10
Serinin ikinci kitabı Kim Bulduysa Onundur. Mr. Mercedes kadar sürükleyici ve heyecan verici. Stephen King polisiye konusunda da oldukça iddialı olduğunu gözler önüne seriyor.
432 syf.
·8/10
İlk okuduğum King romanı kendisinin de ilk romanı olan Göz idi. Bir sonraki okuduğum ise kendisinin son romanı olan Kim Bulduysa Onundur oldu.

Bay Mersedes'in devamı niteliğindeki kitap birebir aynı konuya devam etmiyor o yüzden önceki kitabı okumamış olmanın bi eksikliğini hissetmedim. Kitapta, üç kitaplık bir seri yazmış bir yazar ve o yazarın yarattığı karaktere saplantı derecesinde hayran olan bir katil var. Katil, serinin onsekiz yıldır yayımlanmamış devamını okuyabilmek için yanıp tutuşuyor ve yazarın evini basıyor. Bundan sonrası Stephen King'in kaleminin akıcılığı ile devam ediyor. Ayrıca üçüncü kitaba dair ipuçları da vardı son bölümde ve Göz'ü okuyanlar o kitabı hatırlayacaklardır bu bölümde. İyi bir kurgu ve hızlıca okunan bir kitap. Bu tarz romanları seven arkadaşlara tavsiyedir.
432 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Stephen king benim en sevdiğim yazarlardan biridir. Sorgulamadan alır okurum. Kim Bulduysa onundur ismiyle bile dikkat çeken bi kitap. Bay Mercedes kitabinin devami ama olaylar tamamen farkli.  Bu kitabimiz da, üç kitaplık bir seri yazmış bir yazar ve o yazarın yarattığı karaktere saplantı derecesinde hayran olan bir okurumuz var. O kadar saplantili ki okudugu kahramanin sectigi yoldan rahatsiz olup yazarin evini basip onu öldürecek kadar da acimasız.  Ayni zamanda jimmy gold üclemesinin devamini da merak ettigi icin yazarin yayinlanmamis notlarinin pesinde. Ama gel gelelim katilimiz Morris bu notlari okuyamadan baska bir nedenle hapsi boyluyor ve gömdügü defterler ve paralar 30küsür yil sonra petenin eline geciyor, hikayemiz burdan sonra tansiyonu biraz daha yükseltiyor.
Daha ilk sayfalardan kitabin icine dahil olup her sayfayi hizli kalp atislarim esliginde okudum. Dil gayet akiciydi yanliz ceviriden kaynakli bazi ufak tefek anlasmazliklar oldu benim açimdan. Severek ve heyecanla okuyacağiniza inandigim bi kitap. Ve hikayenin devam edecegine dair son bölümde sinyaller veriyor ama bu ilk kitapla daha bağlantili olacağina inaniyorum. Iyı okumalar.
432 syf.
·Beğendi·10/10
Hassas olduğum bir konuyu işlemiş, ustalıkla tabi. Kitabı okurken sürekli ‘ben olsam ne yapardım?’ , ‘yok canım bu kadar saplantılı değilim. Değil mi?’ gibi sorular sordum durdum kendime. Hatta yetinmedim etrafımdakilere minik kısmını anlatıp ‘sen olsan neyapardın?’ diye yordum. Yine sayfalarda kayboldum, en sonunda alev alev yandım. Bay mercedesten kokuyu alanları buraya bekliyoruz ^.^
432 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Bay Mercedes'in devamı evet ama bambaşka bir hikaye. Tabii ki ilk kitaptan kahramanlar var ve bir yerden sonra yeni olaya dahil oluyorlar. Spoiler vermek istemem ama kitap öyle bir şekilde bitiyor ki, üçüncü kitabın müjdesini veriyor.
432 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle şunu söylemem gerekir ki nefis bir kitap. Bay Mercedes serisinin ikinci kitabı olabilir yalnız bu kitabın başlı başına farklı bir konusu olduğu için ilk kitabı okumamış olsanız bile farketmez. İlk kitaptaki emekli polis memuru Billy Hodges gene iş başında ancak birinci kitaptaki gibi ana karakter değil, olaya sonradan ekibiyle beraber dahil oluyor ve siz ilk kitabı okuduysanız "vay be burda da karşılaştık gene" diyorsunuz. Stephen King o kadar usta bir yazar ki onun her kitabını okuyuşumda daha fazla Stephen King okumalıyım diyorum. Kitabın kurgusu satır satır film izler gibi okumanızı sağlıyor ve son sayfalardaki heyecan inanılmaz bir boyuta ulaşıyor. İyi okumalar.
432 syf.
·8/10
Bay Mercedesin devami diye yazilmis ama dedektif disinda pek baglantisi yok. Ünlü bir yazar cinayete kurban gidiyor ve onun basilmayan el yazmasi kitaplari uzerine yasananlar
432 syf.
·12 günde·7/10
Klasik Stephen King romanlarindan tamamen uzak, doga ustu olaylar olmayan, kismen John Verdon'un yazdigi tarzda polisiye bir kitapti. Serinin ilk kitabi Bay Mercedes'le tek baglantisi ana karakterlerin ayni olmasiydi. Okurken sıkılmadim, hatta son 150 sayfasini bir solukta okudum diyebilirim. Serinin 3.ve son kitabini merakla bekliyorum.
432 syf.
·Beğendi·8/10
Bay Mercedes serisinin ikinci kitabı. Ben ilk kitabın daha dolu dolu olduğunu düşünüyorum buna göre. Belki de ben daha fazla beklenti içine girerek okuduğum içindir bilemiyorum.. Ama neticede yine güzel bir King romanı. Serinin son kitabının daha heyecanlı olacağına inanıyorum. Bekleyip göreceğiz..
İyi eleştiriler kısa vadede her zaman tatlı gelse de, kişi bunun uzun vadede hazımsızlığa yol açacağını anlar.
Okuyucular için hayatın en heyecan verici keşiflerinden biri, okuyucu olmalarından ötürü büyük haz duymalarıdır. Çaresizce. Gırtlaklarına kadar. Bunu ilk başaran kitap asla unutulmaz; o kitabın her sayfası, okuyucuyu yakan ve heyecanlandıran yepyeni bir ilhamdır.
Hayatta işler ters gidebilir; insan, hızını, görme yeteneğini ve kahrolası arzularını yitirebilirdi; ama edebiyat sonsuzdu.
A good novelist does not lead his characters, he follows them. A good novelist does not create events, he watches them happen and then writes down what he sees. A good novelist realizes he is a sectetary, not God.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kim Bulduysa Onundur
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752120396
Çeviri:
Mehmet Gürsel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Kim Bulduysa Onundur
Finders Keepers
"King, Sadist ve Medyum'da olduğu gibi, çılgınlığa kafadan bir dalış yaparak yazar-okur ilişkisinin sınırlarını zorluyor... Öykü yüksek performanslı bir araç gibi kimi zaman kükrüyor, kimi zaman mırıldanıyor, kimi zaman da fazlasıyla eğlendirici. Ayrıca en dikkatli okuyucuların bile gözünden kaçabilecek kadar sinsice, edebi eleştirilerle dalga geçebiliyor. "
-Kirkus Reviews-

İnzivaya çekilmiş ünlü bir yazar; intikam duygusuyla dolu saplantılı ve öfkeli bir okur; soğukkanlı bir cinayetin ardından yıllarca gömülü kalmış, içi hazine değerinde onlarca defterle dolu bir bavul. Hazineyi kim bulacak? Dahası, ona sahip olmak cehennemin kapılarını açmaksa eğer, bu ateşte kim yanacak? Stephen King'den, yazarlığın gücüne ve edebiyatın bir hayatı nasıl değiştirebileceğine dair sarsıcı bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 112 okur

  • Burhan Erdemir
  • gece
  • Elanur Dalbudak
  • Esra Misafir
  • SihirliFlut
  • Büşra
  • Esra Yıldız Atınç
  • Erdi KAYA
  • Dilek Saygan
  • Angela

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%7.9
18-24 Yaş
%7.9
25-34 Yaş
%28.9
35-44 Yaş
%39.5
45-54 Yaş
%10.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.1
Erkek
%41.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.5 (13)
9
%22.6 (12)
8
%22.6 (12)
7
%18.9 (10)
6
%5.7 (3)
5
%0
4
%1.9 (1)
3
%1.9 (1)
2
%0
1
%0