·
Okunma
·
Beğeni
·
4.377
Gösterim
Adı:
Kim Bulduysa Onundur
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752120396
Çeviri:
Mehmet Gürsel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Kim Bulduysa Onundur
Finders Keepers
"King, Sadist ve Medyum'da olduğu gibi, çılgınlığa kafadan bir dalış yaparak yazar-okur ilişkisinin sınırlarını zorluyor... Öykü yüksek performanslı bir araç gibi kimi zaman kükrüyor, kimi zaman mırıldanıyor, kimi zaman da fazlasıyla eğlendirici. Ayrıca en dikkatli okuyucuların bile gözünden kaçabilecek kadar sinsice, edebi eleştirilerle dalga geçebiliyor. "
-Kirkus Reviews-

İnzivaya çekilmiş ünlü bir yazar; intikam duygusuyla dolu saplantılı ve öfkeli bir okur; soğukkanlı bir cinayetin ardından yıllarca gömülü kalmış, içi hazine değerinde onlarca defterle dolu bir bavul. Hazineyi kim bulacak? Dahası, ona sahip olmak cehennemin kapılarını açmaksa eğer, bu ateşte kim yanacak? Stephen King'den, yazarlığın gücüne ve edebiyatın bir hayatı nasıl değiştirebileceğine dair sarsıcı bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
432 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sen gel yokyere hapiste o kadar tek birgün için sabret bir çaylak senin hayallerini çalıp satmaya çalışsın stephen king okuyunca her şey daha güzel oluyor şiddetle tavsiye ederim üçlü serisini okuyun arkadaşlar by mercedes- kim bulduysa onundur- son nöbet
432 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Evet, bir seriye daha bilmeden güzel devam etmişiz. Şöyle ki kitap daha doğrusu karakterler mi desem bir tanıdık geldi ve bir de baktım ki Bay Mercedes – Kim Bulduysa Onundur – Son Nöbet olarak 3 kitaba ayrılmış. Bay Mercedes’i önceden okumuştuk, Son Nöbet’i ise ay sonuna doğru okuruz sanırım.

Kitabın hikayesi aslında çok güzel. İsim hikayesi yani. Morris Bellamy’nin 1978’de yaptığı bir hırsızlık ve o değerli yazıları gömdüğü bir ağaç. Daha sonra bu kişi hapse girecek ve Peter Saubers adında bir çocuk bunları bulur ve sonuç bellidir: bulunanı Kim Bulduysa Onundur!

Yine bununla alakalı bir diğer kısım ise, aşk acısı çeken ve bu yüzden çöken (öz gardaşımdır kendisi) emekli polis Bill Hodges ve onun açtığı kitapla aynı isimdeki ofistir. Bay Mercedes adıyla ünlenen Brady Hartsfield ise komadan çıkmış, hastanede ama eski halinden uzaktır.

Kitap aslında bir devam kitabı değil de daha çok geçiş hikayesi gibi. Yani ilk kitap okunmasa da anlaşılabilir, çok bir kaybınız varmış gibi hissettirmez sizlere. Yani aslında bunun bir diğer nedeni de geçiş kitabı olması nedeniyle biraz sıkması. Biraz dediğimde yani son 100 sayfa hariç ortalama bir Norveç romanı tarzında geçiyor. Stephen King ile pek uyuşmayan bir tarz olunca insan bunalıyor haliyle. Gene de sayfalar yağ gibi kayıp gidiyor. Okuması çok zevkli, çok...

Final ise oldukça sağlamdı. Diğer kitabı bile daha okumadan merak etmeme ve heveslenmeme yol açtı. Bu yüzden yazarın ve bir o kadar da yazarı anlamamıza yardımcı olan çevirmenin ellerine sağlık diyor, iyi okumalar diliyorum efendim..
432 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Bay Mercedes serisinin ilk kitabımda hoşuma gitmeyen, abartılı bulduğum ve havada kaldığını düşündüğüm ne kadar şey varsa bu kitapta tam aksi oldu. Serinin ikinci kitabı Kim Bulduysa Onundur gayet özgün ve sürekleyici bir konuyla aktı gitti. Stephen King bu eserinde merak unsurunu gayet başarılı bir şekilde kullanmış. Tatmin edici bir okuma deneyimi oldu, umarım serinin üçüncü kitabı da bu çizgide devam eder.
432 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Bay Mercedes’le başlayan maceranın ilk kitabını okumadım, serinin ikinci kitabının tanıtımı ilgimi çekmişti. Yazar-okur ilişkisi üzerine olduğunu öğrenince ve Stephen King de yazar olunca çok merak ettim.

Peki değdi mi? Konu ve kurgu açısından evet değdi. Ancak üslup “yabancı yazar” ın dil probleminden ötürü akıcılığı etkiliyor. Fazla yabancı sözcük var: yer, isim, şehir vs Konunun kavranmasına ket vuruyor. Fakat, dediğim gibi yazar-okuyucu paradoksunu konu alması, bence başlı başına bir değer oluşturuyor. Edebiyat içinde edebiyatın roman konusu olması beni heyecanlandırıyor.

Kitabın adı ile konu ve ana fikir aynı. İnzivaya çekilen meşhur bir yazar ve onun sadık, tutkulu okuyucusu arasında başlayan macera, farklı zaman dilimleri ve okuyucularla ilginç bir noktaya gidiyor..
432 syf.
·6 günde·Beğendi
Yine King yine heyecan. Bu kitabı Bay Mercedesin devamı olarak gösteriliyor. Fakat kitaplar birbirinden bağımsız okuma sırasının pek bir önemi yok açıkçası. Bir King hayranı olduğumdan mı bilmiyorum ama ben kitabı çok beğendim. Kesinlikle okunmasını öneririm.
Kitabın kahramanı olan Morris bir roman kahramanı olan Jimmy Gold'a takıntılı derecede hayrandır. Bu kitabın yazarının yeni Jimmy Gold romanlarını yazıpta yayınlamadığını öğrenen Morris yazarın evinr iki arkadaşıyla girer, kitap haline getirilmemiş defterleri ve bir miktar parayı ele geçirir. Fakat sonrasında karıştığı başka bir suç sebebiyle cezaevine giren Morris yakalanmadan önce bir bavul içersinde çalınan parayı ve defterleri gömer.
Bu sırada tek hayali bir gün özgürlüğüne kavuşup bu defterleri günyüzüne çıkartıp okumaktır.
Fakat uzun bir süre sonra şans eseri bu gömülü hazine 14 yaşındaki Pete'nin eline geçer. Ve kader ikisinin yollarını kesiştirir.
432 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
"Hayatın hazinelerini uçurumun dibine düştüğümüzde keşfederiz"
Oldukça sürükleyici ve adrenalin dolu bir kitap , kıvrak zekalı bir katil,tecrübeli,becerikli bir dedektif. Çok özel karakterler. Yazarı çok beğenerek okudum gerci ilk kitabı değildi. Düşünün fanatik bir okur,yazmaya ara verdi diye yazarın başına gelenler, nerdeeeeennnn nereye diyeceğiniz gelişen olaylar. Kurgu hakkaten olağanüstü. Tüylerim diken diken okudum.
Polisiye böyle yazılır dedim yani. Üstelik pek polisiye okumam,oğlumun ısrarı ile okudum
Polisiye severlere şiddetle tavsiye.
432 syf.
·45 günde·Beğendi·10/10 puan
Harika bir Stephen KİNG kitabı. Önceki kitabı Bay Mercedes'i de okumanızı önerebilirim. Kurgu çok güzel. Kitap sayfalarını uçarcasına okuyorsunuz. Gerçekten tempo hiç düşmedi son ana kadar. bence kitap çok güzel.
432 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10 puan
Serinin ikinci kitabı olan Kim Bulduysa Onundur'u henüz bitirdim. Kitabın adı ve kapağı içerikle gayet uygundu. Beni şaşırtan, güldüren, düşündüren kısımlar yer yer karşıma çıktı. Bill Hodges karakterini ne kadar sevdiğimi bir kez daha anladım. Bence hepimizin içinde ondan bir parça var. Brady'i çok görmüyoruz bu kitapta. Onun yerini Morris Bellamy adlı karakterle doldurmaya çalışmış usta. Ama benim fikrim: Dolduramamış! Serinin ilk kitabı olan Bay Mercedes daha iyi bir kitaptı. Ama yine de bu kitap King kalitesini düşürmemiş. Bakalım serinin son kitabı olan Son Nöbet nasıl bir kitap olacak. Bizi ne gibi sürprizlerle buluşturacak...
432 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Bay Mercedes ; bir üçlemenin ilk kitabı.
İkincisi Kim Bulduysa Onundur .
Üçüncüsü Son Nöbet .
Bu üçleme için şöyle bir benzetme yapabilir miyim? En iyi restorantta yiyebileceğin en iyi yemek. Evet, yaparım.

Farklı türde bir gerilim bekleyebilirsiniz ama hayır. Stephen King sadece doğaüstü şeylerle germez insanı. Bir polisiyeyi bile en mükemmel şekilde yazabileceğini elbette kanıtlayacaktı. Çünkü iyi olan, iyidir.

Genel konusu için bir katil ve dedektif (emekli polis) kovalamacası diyebiliriz. Katil tehlikeli şekilde akıllı. Ama 70’ine merdiven dayamış emekli polis de hiç yabana atılacak türden değil.

Kurgulama konusunda bence bir şaheser koyuyor yazar ortaya, hep yaptığı gibi. Ama özellikle bu kitaplarda bir karakteri, hiç aklınıza gelmezken alakasız bir diğer karakterle öyle bir noktada buluşturuyor ki, yok artık diyorsunuz. Bu bir akıl varlığı. Elle tutalabilecek kadar somut bir zekâ.

Karakterler yine çok özgündü ama Hodges... (buraya bir siyah kalp bıraktım) bu karakteri çok sevdim. Çok sağlam karakterdi. İşkolikti, akıllıydı, dürüsttü, sevgisi naifti, yalnızdı...ama çok güçlüydü. Kendisi için olamasa da sevdikleri için güçlüydü. Kitaplarda en sevdiğim bölümler Hodges’un kafasının içinden geçen düşüncelerdi.

Yazarın Yabancı kitabını bu üçlemeden önce okuduğum için, Holly karakterini o kitapta tam anlayamamıştım. Yabancı’yı okumadıysanız bu seriden sonra okumanızı öneririm, daha anlamlı olacaktır.

Bu arada bu seriyi bitirenler kitabın dizisini de izlemek isteyebilirler. Fragmanı bile efsane.
https://youtu.be/Igyy_rnaw-Q
432 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu kitap gerçekten çok ilginç bir kurguya sahip. Genç bir çocuğun tamamen tesadüfi bir şekilde ünlü bir yazarın kitabının yayınlanmamış devamını bulmasıyla başlıyor her şey.

Etik yargılarınızı inceden sorgularken sizi acımasız bir kovalamaca hikayesine sürükleyebilir.
432 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Dikkat spoiler içerir.
John Rothstein Jimmy Gold romanlarını yazan meşhur bir yazardır ancak bir gün Morris Bellamy liderliğindeki bir ekip tarafından evi soyulur ve öldürülür. Morris ekip arkadaşlarını da öldürür. Esas amacı, yazarın taslak defterlerini almaktır. Bu defterleri ve nakit paraları bir yere saklar ama bir kadına tecavüzden ömür boyu hapis cezası alır. Yıllar sonra Pete Saubers adında bir çocuk bu defter ve paraları bulur. Paraları parça parça ailesine başka bir yerden geliyor gibi gönderir. Boşanmanın eşiğine gelen anne ve babası bu mucizeden sonra toparlanır. Ancak kız kardeşi Tina'nın istediği liseye gitmesi için para gerekir ve nakit bitmiştir. Defterleri satacaktır ve zamanında Morris'e akıl veren Andy'ye gider. Ama işler karışır. Hodges adında bir dedektif Tina'nın başvurması ile ortağı Holly ile odaya dahil olur. Morris de hapisten çıkmıştır ve tek amacı defterleri okumaktır. Acaba neler olacaktır? Pete bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Tina istediği liseye gidebilecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
432 syf.
·8 günde·5/10 puan
Serinin ilk kitabıyla karşılaştırılırsa bu biraz daha sönük kalmış bence gereksiz uzun anlatımlarla ve olayların birbirinden kopukluğu ile okurken zaman kavramları birbirine karışıyor! yine de dedektif Hodges macerası ilgi çekici!
Kimseye bedava su yok; sonunda denize açılmayı en çok hak eden gemi bile, denizin dibini boyluyor. Bu acı gerçekle yaşayabilmenin tek yolu, suyun üstünde geçen her günün tadını sonuna kadar çıkarmaktan geçiyor

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kim Bulduysa Onundur
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752120396
Çeviri:
Mehmet Gürsel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Kim Bulduysa Onundur
Finders Keepers
"King, Sadist ve Medyum'da olduğu gibi, çılgınlığa kafadan bir dalış yaparak yazar-okur ilişkisinin sınırlarını zorluyor... Öykü yüksek performanslı bir araç gibi kimi zaman kükrüyor, kimi zaman mırıldanıyor, kimi zaman da fazlasıyla eğlendirici. Ayrıca en dikkatli okuyucuların bile gözünden kaçabilecek kadar sinsice, edebi eleştirilerle dalga geçebiliyor. "
-Kirkus Reviews-

İnzivaya çekilmiş ünlü bir yazar; intikam duygusuyla dolu saplantılı ve öfkeli bir okur; soğukkanlı bir cinayetin ardından yıllarca gömülü kalmış, içi hazine değerinde onlarca defterle dolu bir bavul. Hazineyi kim bulacak? Dahası, ona sahip olmak cehennemin kapılarını açmaksa eğer, bu ateşte kim yanacak? Stephen King'den, yazarlığın gücüne ve edebiyatın bir hayatı nasıl değiştirebileceğine dair sarsıcı bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 422 okur

  • İnferno
  • FATMA AŞILI
  • mehmet ILGAZ
  • Zelâl Tayboğa
  • sametakyol23
  • Ece☆
  • Yağmur Özler
  • Demet Yalçın
  • Eda şen
  • Dealtis

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.6
13-17 Yaş
%7.9
18-24 Yaş
%7.9
25-34 Yaş
%28.9
35-44 Yaş
%39.5
45-54 Yaş
%10.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.1
Erkek
%41.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.6 (93)
9
%17.2 (35)
8
%19.6 (40)
7
%10.3 (21)
6
%4.9 (10)
5
%1 (2)
4
%0.5 (1)
3
%1 (2)
2
%0
1
%0