Kim Bulduysa Onundur

7,9/10  (26 Oy) · 
57 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.917 gösterim
"King, Sadist ve Medyum'da olduğu gibi, çılgınlığa kafadan bir dalış yaparak yazar-okur ilişkisinin sınırlarını zorluyor... Öykü yüksek performanslı bir araç gibi kimi zaman kükrüyor, kimi zaman mırıldanıyor, kimi zaman da fazlasıyla eğlendirici. Ayrıca en dikkatli okuyucuların bile gözünden kaçabilecek kadar sinsice, edebi eleştirilerle dalga geçebiliyor. "
-Kirkus Reviews-

İnzivaya çekilmiş ünlü bir yazar; intikam duygusuyla dolu saplantılı ve öfkeli bir okur; soğukkanlı bir cinayetin ardından yıllarca gömülü kalmış, içi hazine değerinde onlarca defterle dolu bir bavul. Hazineyi kim bulacak? Dahası, ona sahip olmak cehennemin kapılarını açmaksa eğer, bu ateşte kim yanacak? Stephen King'den, yazarlığın gücüne ve edebiyatın bir hayatı nasıl değiştirebileceğine dair sarsıcı bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
Aslı Murat 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

King okuyunca kendime geliyorum desem ....Hayal gücünün ucu bucağı olmayan bu adamın her kitabını ayrı ayrı seviyorum....Korkuyu,gerilimi çok güzel işliyor....Zira korku unsurlarını en güvenilir yer olan ailede ve ilişkilerde kullanınca doz artıyor....Psikolojik gözlemleri ,karakter analizleri ,betimlemeleri ve tüm ayrıntıları tarif ediş şekli muazzam....Birebir yaşıyor ve hissediyorsunuz.... #baymercedes ile başlayan üçleme #kimbulduysaonundur (Bill Hodges)ile devam etmekte.....Bay Mercedes i 2014 de çıktığı gibi okumuştum....Devam kitapları bugüne kismetmis....Aslında bu kitap bay mercedesle alakalı değil bir geçiş kitabı niteliğinde.....Konuya girmicem sadece "Fanatik Hayran"lık ancak bu kadar güzel islenebilirdi diyor ve hemen üçlemenin sonu #sonnobet i okumaya başlıyorum.....Zevkle ,keyifle ,hayranlıkla okudum.....
.

Ahmet Samsa 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İlk okuduğum King romanı kendisinin de ilk romanı olan Göz idi. Bir sonraki okuduğum ise kendisinin son romanı olan Kim Bulduysa Onundur oldu.

Bay Mersedes'in devamı niteliğindeki kitap birebir aynı konuya devam etmiyor o yüzden önceki kitabı okumamış olmanın bi eksikliğini hissetmedim. Kitapta, üç kitaplık bir seri yazmış bir yazar ve o yazarın yarattığı karaktere saplantı derecesinde hayran olan bir katil var. Katil, serinin onsekiz yıldır yayımlanmamış devamını okuyabilmek için yanıp tutuşuyor ve yazarın evini basıyor. Bundan sonrası Stephen King'in kaleminin akıcılığı ile devam ediyor. Ayrıca üçüncü kitaba dair ipuçları da vardı son bölümde ve Göz'ü okuyanlar o kitabı hatırlayacaklardır bu bölümde. İyi bir kurgu ve hızlıca okunan bir kitap. Bu tarz romanları seven arkadaşlara tavsiyedir.

Kim Bulduysa Onundur benzeri kitaplar

seyra 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Stephen king benim en sevdiğim yazarlardan biridir. Sorgulamadan alır okurum. Kim Bulduysa onundur ismiyle bile dikkat çeken bi kitap. Bay Mercedes kitabinin devami ama olaylar tamamen farkli.  Bu kitabimiz da, üç kitaplık bir seri yazmış bir yazar ve o yazarın yarattığı karaktere saplantı derecesinde hayran olan bir okurumuz var. O kadar saplantili ki okudugu kahramanin sectigi yoldan rahatsiz olup yazarin evini basip onu öldürecek kadar da acimasız.  Ayni zamanda jimmy gold üclemesinin devamini da merak ettigi icin yazarin yayinlanmamis notlarinin pesinde. Ama gel gelelim katilimiz Morris bu notlari okuyamadan baska bir nedenle hapsi boyluyor ve gömdügü defterler ve paralar 30küsür yil sonra petenin eline geciyor, hikayemiz burdan sonra tansiyonu biraz daha yükseltiyor.
Daha ilk sayfalardan kitabin icine dahil olup her sayfayi hizli kalp atislarim esliginde okudum. Dil gayet akiciydi yanliz ceviriden kaynakli bazi ufak tefek anlasmazliklar oldu benim açimdan. Severek ve heyecanla okuyacağiniza inandigim bi kitap. Ve hikayenin devam edecegine dair son bölümde sinyaller veriyor ama bu ilk kitapla daha bağlantili olacağina inaniyorum. Iyı okumalar.

Elif Öksüz 
04 Kas 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bay Mercedes'in devamı evet ama bambaşka bir hikaye. Tabii ki ilk kitaptan kahramanlar var ve bir yerden sonra yeni olaya dahil oluyorlar. Spoiler vermek istemem ama kitap öyle bir şekilde bitiyor ki, üçüncü kitabın müjdesini veriyor.

Burak Yılmaz 
 Dün 00:56 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki nefis bir kitap. Bay Mercedes serisinin ikinci kitabı olabilir yalnız bu kitabın başlı başına farklı bir konusu olduğu için ilk kitabı okumamış olsanız bile farketmez. İlk kitaptaki emekli polis memuru Billy Hodges gene iş başında ancak birinci kitaptaki gibi ana karakter değil, olaya sonradan ekibiyle beraber dahil oluyor ve siz ilk kitabı okuduysanız "vay be burda da karşılaştık gene" diyorsunuz. Stephen King o kadar usta bir yazar ki onun her kitabını okuyuşumda daha fazla Stephen King okumalıyım diyorum. Kitabın kurgusu satır satır film izler gibi okumanızı sağlıyor ve son sayfalardaki heyecan inanılmaz bir boyuta ulaşıyor. İyi okumalar.

Zehra Yaprak 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Klasik Stephen King romanlarindan tamamen uzak, doga ustu olaylar olmayan, kismen John Verdon'un yazdigi tarzda polisiye bir kitapti. Serinin ilk kitabi Bay Mercedes'le tek baglantisi ana karakterlerin ayni olmasiydi. Okurken sıkılmadim, hatta son 150 sayfasini bir solukta okudum diyebilirim. Serinin 3.ve son kitabini merakla bekliyorum.

fazi 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bay Mercedes serisinin ikinci kitabı. Ben ilk kitabın daha dolu dolu olduğunu düşünüyorum buna göre. Belki de ben daha fazla beklenti içine girerek okuduğum içindir bilemiyorum.. Ama neticede yine güzel bir King romanı. Serinin son kitabının daha heyecanlı olacağına inanıyorum. Bekleyip göreceğiz..

Kitaptan 32 Alıntı

Turgay Bağan 
 13 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Haziran akşamının uzun süren bu aydınlığı, yavaş yavaş olgunlaşıp karanlığa dönüyor. Bu zamana kadar kaldırımlarda ve bahçelerde oyun oynayan çocuklar, artık televizyon izlemek, video oyunları oynamak ya da arkadaşlarına yanlış hecelenmiş mesajlar yazıp salakça duygu simgeleri göndererek eğitici bir gece geçirmek üzere evlerine giriyorlar."

Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 251)Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 251)
S.Ç.Y. 
 05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Onun gibi empati kurmayı bilenler, genellikle intihara meyilli olmazlar."

Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 234 - Hodges)Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 234 - Hodges)
S.Ç.Y. 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Daha sık gülümsemelisin. Gülümsediğinde harikulade görünüyorsun."

Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 310 - Hodges)Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 310 - Hodges)
Aslı Murat 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ağaç yaşken eğilir,eski deyişinde olduğu gibi ,bir kez gösteriş meraklısı pislikseniz,her zaman gösteriş meraklısı pisliksiniz demektir...."

Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 171 - Altın Kitaplar)Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 171 - Altın Kitaplar)
Turgay Bağan 
 13 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okuyucular için hayatın en heyecan verici keşiflerinden biri, okuyucu olmalarından ötürü -sadece okumayı becerdikleri için değil- büyük haz duymalarıdır. Çaresizce. Gırtlaklarına kadar. Bunu ilk başaran kitap asla unutulmaz; o kitabın her sayfası, okuyucuyu yakan ve heyecanlandıran yepyeni bir ilhamdır.

Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 137)Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 137)
S.Ç.Y. 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Jimmy, yarım somon ekmek, hiç ekmek olmamasından iyidir derler; ama yokluk dünyasında, tek bir dilim ekmek bile hiç ekmek olmamasından iyidir."

Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 266 - Jimmy Gold'un yaşlı teyzesi)Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 266 - Jimmy Gold'un yaşlı teyzesi)
S.Ç.Y. 
08 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-YAZARIN NOTU-
Bir odada tek başınıza oturur, kitap yazarsınız; bu iş böyle yapılır.

Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Stephen King)Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Stephen King)
S.Ç.Y. 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insan, deneyimlerinin toplamıdır.

Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 249 - Altın Kitaplar)Kim Bulduysa Onundur, Stephen King (Sayfa 249 - Altın Kitaplar)
4 /