Kim Korkar Virginia Woolf'tan?

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
2 beğeni  · 
100 gösterim
20. yüzyıl Amerikan tiyatrosunun en önemli birkaç isminden biri olan Albee 1928’de, Washington DC’de doğdu. İki haftalıkken ABD’deki iki yüzü aşkın vodvil tiyatrosunun sahibi olan Albee ailesi tarafından evlat edinildi. 1939 ile 1946 arasında birçok okula devam etti ve hemen hepsinden kovuldu. Öğrencilik yıllarında başladığı şiir, öykü ve oyun yazma denemelerini, ofisboyluk, satıcılık, barmenlik gibi çeşitli işlerde çalıştığı 1948 ile 1958 yılları arasında da sürdürdü. 1958 yılında yazdığı ve ilk olarak Berlin’de sahnelenen The Zoo Story (Hayvanat Bahçesi) ile adını duyurdu. Arada yine başarılı oyunlar yazmasına karşın, ancak Who’s Afraid Of Virginia Woolf’tan sonra adı her yerde duyuldu. Aralıksız 664 kez temsil edilen ve Tiyatro Eleştirmenleri Ödülü dahil birçok ödül kazanan oyunla ilgili asıl gürültü Pulitzer ödülüne aday gösterildiğinde koptu. Basında oyun aleyhine birçok yazı yayımlandı. Aile gibi, "kutsal" Amerikan değerlerinin savunucusu olan Time dergisi, oyunun ‘yarattığı karakterlere hiç şefkat duymayan birisi tarafından yazıldığını’ söylüyordu. Oyun birçok yerde sansüre uğradı, hatta yasaklandı...
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1993
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • Orijinal Adı:
  Who's Afraid of Virginia Woolf
 • Çeviri:
  Tuncay Birkan
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tugay Toğrul 
 28 Mar 20:41 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Albert Albee, uyumsuz (absürd) tiyatro türünde eserler vermiş Amerikalı bir oyun yazarı. Kitabı haksızlık yapmadan doğru anlayabilmek için absürd tiyatronun temel özelliklerini bilmek yararlı olacaktır. Absürd tiyatroda olayları mantıklı şekilde birbirine bağlamak gereği duyulmaz. Saçma ve anlamsız diyebileceğimiz olaylar, durumlar yer alır. Saçma olarak niteleyeceğimiz olaylar var ama sağlam eleştiriler de var, absürd tiyatroda. Kitabın okurken benim de anlamakta zorlandığım, bu ne dediğim yerler oldu doğal olarak.
Kitaptaki karakterleri tanıtarak devam ediyorum.
Martha: 52 yaşında kadın, eşine göre daha baskın, güçlü olduğu izlenimini veriyor. Ama bu güçlü duruş zayıflığını gizlemek için bir maske gibi duruyor.
George: Marthanın eşi, eşinden yaşça küçük, ilişkilerinde alttan alan taraf gibi gözüküyor ama beklenmedik çıkışları da yok değil.
Diğer iki karakter ise Nick ve Honey isimli genç evli çifttir.
Kitap, Martha ve George' un Nick ve Honey isimli genç çifti evlerinde misafir ettikleri süre boyunca oynadıkları çeşitli oyunları konu alıyor. Oyun diyorum ama pek eğlenceli olduğu söylenemez oyunların. Çoğu zaman can yakan ve yaralayan oyunlar. Martha ve George daha belirleyici rol oynuyor oyunlarda. Anladığım kadarıyla bu çift için bu tür oyunlar bir çeşit gelenek halini almış.
Eşler arasındaki ilişkilere vurgu kitabın odağında duruyor hep, en azından bana göre. Martha ve George çiftinin sağlıklı bir ilişkileri yok ve bunun farkındalar, en azından çoğu evli çift gibi "her şey yolundaymış gibi" yapmıyorlar. Diğer çiftimiz ise daha normal gözüküyor ancak gece ilerledikçe onların da evliliklerinin bir yalan üzerine kurulu olduğu anlaşılıyor. Haliyle de gördüklerinizin gerçeğin ne kadarı olduğunu sorgulamaya başlıyorsunuz.ş

Kitaptan 4 Alıntı

Tugay Toğrul 
24 Mar 21:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ortada toplumsal bir kötülük olduğunun en derin işareti, mizah duygusunun olmayışıdır.

Kim Korkar Virginia Woolf'tan?, Edward Albee (Sayfa 48 - Kabalcı Yayınları)Kim Korkar Virginia Woolf'tan?, Edward Albee (Sayfa 48 - Kabalcı Yayınları)
Tugay Toğrul 
25 Mar 18:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... sabahın bilmemkaçında kendi günahlarıyla başbaşa bıraktılar.

Kim Korkar Virginia Woolf'tan?, Edward Albee (Sayfa 117 - Kabalcı Yayınları)Kim Korkar Virginia Woolf'tan?, Edward Albee (Sayfa 117 - Kabalcı Yayınları)
Tugay Toğrul 
25 Mar 20:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... ama ben mutlu olmak istemiyo­rum, hayır mutlu olmak istiyorum.

Kim Korkar Virginia Woolf'tan?, Edward Albee (Sayfa 121 - Kabalcı Yayınları)Kim Korkar Virginia Woolf'tan?, Edward Albee (Sayfa 121 - Kabalcı Yayınları)
Tugay Toğrul 
25 Mar 20:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kendimden iğreniyorum. Haya­tımı ucuz, tamamen anlamsız sadakatsizliklerle harcıyorum."

Kim Korkar Virginia Woolf'tan?, Edward Albee (Sayfa 120 - Kabalcı Yayınları)Kim Korkar Virginia Woolf'tan?, Edward Albee (Sayfa 120 - Kabalcı Yayınları)