Adı:
Kim Nasıl Ölüyor?
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755708621
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Comment On Meurt
Çeviri:
Alper Turan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayınları
Zola’nın keskin kaleminden, paranın ve gücün egemen olduğu bir dünyada aristokrat, burjuva, esnaf, işçi ve köylü ailelerin ölüm döşeği, cenaze töreni ve yas sahneleri… Eşitsizliğin son nefeste bile hissedildiği 1883 tarihli beş özlü tablo, beş kısa öykü…

“Para ölümü zehirlediğinde, ölümden ancak öfke doğar. Tabutların üzerinde dövüşülür.”
60 syf.
·2 günde·8/10
İçerisinde beş adet öykü var.Anlamca çok kalın nesnece çok ince bir kitap.Herkesin ölümü farklı ama girdiği kara toprak aynı kral da ölse fakir bir çocukta ölse aynı yere gömülüyor ama kitapta farklar öyle çarpıcı vurgulanmış ki yaşam(ı)ları sorgulatıyor adeta. Eğer zenginseniz ölümünüz bile süslü şaşaalı, ama fakirseniz toprağa gömülme süreciniz bile külfetli.
Kitapta fakir bir oğlan çocuğunun ölümü derinden etkiledi beni, kahretsin ki açlıktan ölmeyi hiç bir bebek/çocuk haketmiyor, elden de birşey gelmiyor. “Eşitsizlik” kavramını hikayelerle çok güzel aktarmış yazar.Tamamen paranın ve gücün hüküm sürdüğü bir dünya! Para öyle tatlı geliyor ki ölüm döşeğindeki anne son nefesini verirken evlatlarının miras kavgasına tutuşmasını dinliyor.

“Para ölümü zehirlediğinde, ölümden ancak öfke doğar. tabutların üzerinde dövüşülür.”

Geceyarısı kitaplarının tüm setini tavsiye ederim.keyifli okumalar.
60 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Şu üç günlük dünya dediğimiz fani hayat nedir ki göz açıp kapayıncaya kadar geçip gidiyor. Bir bakıyorsun 10 yaşında bir çocuksun, bir bakıyorsun 20 sinde genç ve sonra 35 yolun yarısı derken, 40,50 hayat geçmiş bitmiş ya da çocukluğunu, gençliğini yaşayamadan yitip gitmiş.

İşte geçen bu hayat kimilerini kuş tüyü yataklarda yatırırken kimisine yatacak bir yeri bile çok görüyor ve sonunda ölüm kapıyı çaldığında; zengin için şatafatlı cenaze töreni bittiğinde, lüks mezarlığına defnedildiğinde ikisi içinde son aynı, üzerlerine atılan bir avuç toprak. Ve bitti artık, işte ikiside eşit.


Emile Zola bu kitabında kısa öykülerlerle insanların ölürken bile nasıl bir eşitsizlik içerisinde olduğunu, arkasında bıraktığı insanların onlar olmadan da bir şekilde hayatlarına devam ettiklerini beş kısa öyküyle anlatmış.Pek keyifli hikayeler olduğu söylenemez ama içerik bakımından düşündürücü ve etkileyici bir kitap.


Şunu da bırakıyorum buraya dinlemek isterseniz.

https://youtu.be/89PepdEhKCM
60 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Ben genel olarak Sel yayınlarının Geceyarısı Kitapları serisi çok beğendim. Yalnız bu seri insanı yazar konusunda yanılgıya düşürebilir.
Gel gelelim Zola'nın üslubu bu kitaptakinden çok farklı değil ama betimlemeleri seri kitaplarında daha derin.
Yakın zamanda birilerini kaybet korkusu yaşadıysanız veyahut yaşıyorsanız, kesinlikle okumanızı tavsiye etmem. Biraz dibe çekiyor psikolojik açıdan.
Zola'nın kronoloji takıntısı olduğuna adım kadar emindim, bu kitapla tescillemiş oldum. Sadece tarihi değil herhangi bir olguyu küçükten büyüğe, azdan çoğa, kısadan uzana sıralamayı seviyor.
Kitabın içindeki 5 hikayenin ilki varlıklı bir bireyin ölümünü anlatırken, son bireyi toplumun en alt tabakasından seçilmiş.
Genel anlamıyla tüm hikayelerden aynı sonuç çıkıyor. Ben iki sonuç çıkardım; birincisi; "Ne olursa olsun, hayat bir şekilde devam ediyor.", ikincisi; "İnsanoğlu unutkan ve bencildir."
Belki Zola'nın romanlarını okuduğum ve düşünce yapısını kavradığım için bu dersleri çıkarmış olabilirim. Bu hikayeleri Flaubert veya Hugo'dan okumuş olsaydım eminim farklı bir anlam çıkarıyor olurdum. Zaten Zola'yı tanıyorsanız başka bir ders çıkarmanız mümkün değil.
60 syf.
·Beğendi·7/10
Oldukça iç karartıcı bir anlatım ve hikayeler silsilesi.
Hayatın gerçeklerini, keskin bir kalem olarak tanıdığımız Emile Zola yüzümüze vuruyor bu kez.
60 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Yaşamın sonunda, 2 metrekarelik bir çukura girmenin sınıflar arasındaki ayrımını çok güzel işlemiş.
Özellikle 4. öykü olan 10 yaşındaki bir çocuğun açlık, fakirlik ve soğuk nedeni ile ölümü çok sarsıcı bir şekilde anlatılmış.
60 syf.
·8/10
Kitap 5 ayrı hikayeden oluşuyor: Aristokratın, burjuvanın, esnafın, işçinin ve köylünün hikayesi. Paranın ve gücün egemen olduğu bir dünyada ölümler, cenaze merasimleri, yas şekilleri nasıl farklı oluru anlatıyor hikayelerin her biri. Bir burjuvayla bir işçi aynı ölmüyor ne yazık ki. Yokluk ölümün şeklini bile belirliyor. Eşitsizliğin had safhada hissedildiği bu öykülerde herkes ölecek, elbet öleceğiz mesajları da veriliyor. Eşitsizliğin son nefeste bile hissedildiği bu öyküler, fikir olarak gerçekten çok farklı ve anlamlı. Bir çırpıda okunabilecek bir Emile Zola eseri.
60 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Beş öyküden oluşan incecik bir kitap ama Emile zola bu az sayfalarla çok şey anlatmayı başarmış. Genel olarak anlatılmaya çalışılan şey istediğin kadar zengin ol yada çok fakir ol farketmez ölüm herkese var . Cenaze törenin istediğin kadar şaşaalı olsun. Mezarın istediğin kadar süslü olsun . Farketmez. Aynı toprağın altına gireceksin . Eninde sonunda öleceksin. Ve herkesciklerden cimrilikle sakladığın paracıkların bile yanında olamayacak . Sonuçta ölümlü dünya. Kitap adı gibi . Kim nasıl ölüyor ? Bunu anlatıyor .
60 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Çok çok farklı bir sebepten ölünebilir. Ister açlıktan ister susuzluktan ister hastalıktan ister yalnızlıktan... Ama her ölüm (ya da ölü) birebir aynı görüntüleri aynı sonuçları aynı çarpışmaları ve istemesek de farkında olmasak da aynı bencilliği bırakıyor geride kalanlara...
60 syf.
·Beğendi·8/10
ülkemizin mağlum gündeminde maalesef farklı şekillerde olmak ile birlikte ölümler ciddi bir yer kaplıyor. fakat daha da üzücü olan zola’nın 1883 tarihinde bahsettiği eşitsizliğin hala ve etkisini fazlaca hissettirecek devam ettirmesi. paranın ve gücün egemen olduğu bir dünyada aristokrat, burjuva, esnaf, işçi ve köylü ailelerinin ölüm döşeği, cenaze töreni ve yas sahneleri… üstüne sözümüz yok.
60 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
1 saat gibi kısa bir sürede biten bu kitap benden geçer not aldı. Fakat kitabı okurken içiniz biraz kararabilir :) Kitabın isminden de anlaşıldığı gibi 5 farklı statüden insanın ölümlerini ve son anlarını konu alan kitap.
“Ah! Kırsala taşındığımızda nasıl toparlanacağımı göreceksin!... Tanrım! Sadece sekiz yıl kaldı.Göz açıp kapayıncaya kadar geçer.”
Ah, zavallı çocuk cesedi, zayıf, hafif, tıpkı bir tüy gibi! Şiltenin üzerine yatırılan, karda ölmüş ve sokaktan bulunmuş bir şerçe olsa daha küçük görünmezdi.
Babaları yine de kendine gelirse, bu bedenin hayli sağlam yapılı olduğunun kanıyıdı. Ölürse, demek ki bedeninde ölüm vardı; ve herkes bilirdi ki, insanın bedeninde ölüm varsa, hiç bir şey onu içinden çekip çıkaramazdı, ne istavroz çıkarmak işe yarardı, ne de ilaçlar. Bir inek bile kendi kendini tedavi ederdi.
Herkes tabutun indirilmesine yardım etti. Lacour Baba bu mezarda rahat edecekti. O toprağı, toprak da onu tanıyordu. Birlikte güzel bir çift olacaklardı. Neredeyse altmış yıl önce adam ilk kazmasını kendisine vurduğu gün toprak ona bu randevuyu vermişti. Birbirlerine olan sevgileri burada bitmeliydi, toprak onu almalı ve korumalıydı. Ne güzel bir istirahat!
Emile Zola
Sayfa 59 - SEL Yayıncılık- Geceyarısı Kitapları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kim Nasıl Ölüyor?
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755708621
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Comment On Meurt
Çeviri:
Alper Turan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayınları
Zola’nın keskin kaleminden, paranın ve gücün egemen olduğu bir dünyada aristokrat, burjuva, esnaf, işçi ve köylü ailelerin ölüm döşeği, cenaze töreni ve yas sahneleri… Eşitsizliğin son nefeste bile hissedildiği 1883 tarihli beş özlü tablo, beş kısa öykü…

“Para ölümü zehirlediğinde, ölümden ancak öfke doğar. Tabutların üzerinde dövüşülür.”

Kitabı okuyanlar 69 okur

  • Hilal Boyun
  • Ne Kitapsız Ne Kedisiz
  • Özlem Şahbatoğlu
  • Gökhan Parıltı
  • Ali Han
  • Oğuzhan Yücel
  • Tuna Gürmeriç
  • Alaca Cafer
  • Elif KY.
  • Begüm Çonka

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (5)
9
%12 (3)
8
%36 (9)
7
%20 (5)
6
%0
5
%4 (1)
4
%0
3
%8 (2)
2
%0
1
%0