Kimdir Bu Mitat Karaman?

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.005
Gösterim
Adı:
Kimdir Bu Mitat Karaman?
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750736087
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Böylesine sıradan bir anda nasıl bir değişim yaşanabilir ki? En fazla ne olabilir? Mitat televizyonda aynı şeyleri geveleyip duran adamlardan birinin sarf edeceği muhteşem bir sözle hayatı hakkında büyük bir uyanış mı yaşayacak? Çitlediği çekirdeğin kabuğu dişetlerine saplanacak, bunu fark etmeden ağzını kapatınca fantastik filmlerdeki canavarlar gibi can mı verecek? Kabuğu tamamen kapalı olan antepfıstığını açmaya çalışırken elini mi kıracak? Ne olabilir ki Allah aşkına?
Evden işe, işten eve gidip gelen son derece sıradan ve silik birinin başına ne gelir ki, demeyin… Karakterimiz Mitat bir gece uyandığında, diyafonun düğmesine basmak ve apartmanın kapısını açmak zorunda kalır. Ve hayatı bütünüyle değişir… Doğu Yücel’in bu sürükleyici yeni zaman polisiyesi güçlü bir kara mizah örneği, bir paranoya kuyusu, okudukça açılan, heyecan verici bir yeni Türkiye panoraması. Devamı gelsin isteyeceksiniz.
336 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Kitapların en sevdiğim taraflarından biri de karakterlerin iç dünyasını bilebilmek... Ve sanırım bu sebeple birçok sevdiğimiz kitap karakteri vardır... Mitat Karaman'da bunlardan biri oldu benim için... Aslında doğumundan itibaren talihsiz bir adam... Ve silik bir karakter olmuş zamanla... Hiçbir şey için de çaba sarfetmiyor. Ta ki üst komşusu ölünceye kadar... Doğu Yücel'in okuduğum ilk romanı ve diğerlerinin daha iyi olduğu söyleniyor. Tabi ki okuyacağım... Böyle kıymetli yazarları okumak lazım...
336 syf.
·11 günde·10/10
Kitabı az evvel bitirdim. Sıcağı sıcağına bir değerlendirme yapayım istiyorum. Sinematografik bir polisiye roman olduğunu söylemeliyim. Geçenlerde twitter üzerinden, kitabın yazarına, eserin sinemaya uyarlanması gerektiğini söylemiştim. O da cevaben, birkaç yönetmenle Kimdir Bu Mitat Karaman kitabının filme çekilmesi konusunda görüştüğünü söylemişti. Yalnız ve mazbut bir yaşantısı olan Mitat Karaman'ın, siradan bir apartmanda birdenbire kendini birtakım olayların içinde bulmasının hikayesi bu. Oldukça sınırlı bir bölgede yaşanan olayları bu kadar akıcı bir kurgu ile anlatmak gerçekten usta işi diyebilirim. Kitabın bazı yerlerinde 18+ bölümler yer alıyor, bundan rahatsız olanlar çıkabilir ama okuduğunuza pişman olmayacağınız bir eser olduğunu söyleyebilirim. Kitabın içeriği ile alakalı çok fazla yazamıyorum çünkü henüz okumamış olanlar için spoiler niteliğine geçebilir. Bence okuyun işte.. :)
336 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Uzun zamandır okuduğum en sürükleyici cinayet romanıydı. Aslında cinayet romanı demek bile istemem, Mitat'ın ruh çözümlemeleri o kadar ustaca yapılmış ki! Bazı paragrafları birkaç kez okumaktan alamadım kendimi :) Fazlasıyla eğlenceli bir kitap ve kitap bittiğinde Mitat'a (tam anlamıyla bir kara mizah kahramanı olmasına rağmen) aşık olduğunuzu fark ederseniz şaşırmayın derim!
336 syf.
Buram buram değersizlik, umutsuzluk kokan Mitat Karaman'ın zamanla, özüne ulaşırken bonus olarak "h" harfini soyadına nasıl eklediğinin/ ekleyemediğinin öyküsü.
Açıkçası Varolmayanlar kadar etkileyici bir kurgusu yok. Yazarın anlatımını güçlendirdiği ise bir gerçek. Merak içinde, yüzünüzde şapşal bir gülümsemeyle, keyifli zaman geçirmek için okunabilir.
336 syf.
·9/10
Şubat'ın 29'unda yasak bir aşkın meyvesi olarak dünyaya gelip hayatta göze batmadan yaşamayı ilke edinmiş Mitat Karaman'ın hikayesini beğendim. Okul yıllarında herkes kendini yerine koyacak bir organ seçerken Mitat Karaman apandisti seçmiştir. İşlevsiz ama oradaki varlığı bilinir. Cennet Apartmanı'ndaki hikayesi de böyle başlar. Bir polisiyeden ziyade Mitat Karaman'ın bir polisiye olayla hayatının değişmesinin romanı. Salt polisiye bir roman arayanlar için de hayal kırıklığı yaratmayacaktır.
Cennet Apartmanı çok güzel kurgulanmış. Eylem,Meryem, Başar Bey,Ceylan ve Yıldız Hanım ile Kadim Bey.
Doğu Yücel'i bu kitapla tanıdım. Diğer kitaplarını da okumaya çalışacağım.
336 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın okuduğum 3. kitabı her seferinde heyecanla koşa koşa kitaplarını aldığım nadir yazarlardan. Blue Jean den beri takip ettiğim şahane insan. Diğer okuduğum iki kitabı varolmayanlar ve güneş hırsızları gibi bir çırpıda heyecanla okunan bir kitap. Okurken kitabı kafamda canlandırıp film izliyormuş hissi en güzel tarafı. Yeni keşfedenler diğer kitaplarını da okumalı. Kitaba başladığımda hamile olduğumu öğrendim tam o heyecanlara eşlik ettiği için ben de yeri sanırım hep ayrı olacak baktıkça aklıma gelecek güzel bi anı.
336 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Bir kara komedide aranacak herşey bu kitapta mevcut.Herşeyden önce talihsizlikleri mıknatıs gibi üzerine çeken kahramanımız Mitat Karaman'ın portresi o kadar mükemmel yaratılmış ki hayran olmamak elde değil.

Aynı zamanda polisiye türü olan bu eseri okurken yer yer sesli güldüm :) bu yüzden çok eğlenceli bir roman ama öte tarafından bakılırsa psikolojik olarak derinlikleri oldukça fazla.

Çok çok hafif bir erotizm de var eserde bunu da belirterek yetişkin okur arkadaşlarıma tavsiye ederim. İyi okumalar.
336 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
*Bu yazı spoiler içermektedir.* 15 Temmuz darbe girişiminin birey -üstelik ”değişik” bir birey- üzerindeki etkilerini açıkça gözlemlediğimiz bir roman olan “Kimdir Bu Mitat Kahraman?“ son zamanlarda keyifle ve merakla okuduğum bir kitap. Çok basit şeylerin çok büyük dertlere yol açacağını Mitat Karaman’ın ansızın hapşırması sonucu kendini büyük bir belanın ortasında bulmasıyla örnekleyebiliriz. FETÖ yapılanmasını ”Aile” yapılanması ile misilleyen yazar, okuyucuyu şaşırtıp güldürüyor. Mitat “apandisit“ Karaman, “Aile“ mensubu Kadim Bey, ka(h)raman Sfenks, gökyüzünde yalnız gezen Yıldız Hanım, başka bir “Aile” mensubu olduğu açık olan Hera, Zeus ve Medusa eşliğinde sürprizlerle dolu bir yolculuk: “Kimdir Bu Mitat Karaman?”
336 syf.
·3 günde·9/10
Ba-yil-dim. Kitabi elimden birakamadigim gibi son sayfasina kadar siritarak okudum. Ve finalde kahramanin o fiskiyeler arasindaki yalnizligi cok guzel bir cevapti.
336 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kabuğu kapalı antep fıstığını açmak için bile uğraşmayan, sıradan, pasif ve etkisiz bir Mitat’ın başına gelen absürt olayları keyifle yer yer kahkaha ile okudum. Polisiyenin ve Mitat’ın çelişkileri, iç dünyasının yanında eserdeki mizaha bayıldım. “h”lerin hikayesi ve yazarın da farkında olarak dikkat çektiği intihar notu klasiklerim arasına girdi bile çok başarılı.

Doğu Yücel youtubeda videolarını izlediğim, bildiğim bir yazardı ancak hiçbir kitabını okumamıştım kısmet Mitat’la başlamakmış çok da iyi bir başlangıç oldu. Çok akıcı bir eserdi, elime aldığım an kendimi 80 sayfa okumuş buldum.

Spotify’da Doğu Yücel’in hazırladığı “Kimdir bu Mitat Karaman” çalma listesi kesinlikle dinlenmeli.
336 syf.
·Beğendi·10/10
Kendisi sakar, şapşal, takıntılı ve paranoyak olmasına rağmen çok zeki. Mitat Karaman (h yok, adamın h’si bile yok, o kadar bahtsız yani), onda kendinizi bulmanız muhtemel bir karakter. Bu kitap dizi veya filme uyarlanmalı ve yine bence Engin Günaydın, Mitat Karaman rolü için biçilmiş kaftan.
.
36 yaşında olmasına rağmen yaşını göstermeyen kahramanımız... Pardon Karaman’ımız, sürekli hiçbir işe yaramadığından yakınan, bu dünyaya hiç mi faydası olmayacak diye merak eden, insanlarla ilişkileri oldukça sınırlı olan bir adam. Peki bu adamın hayatı bir anda nasıl değişebilir ve odak noktası haline gelebilir? Şapşallığıyla ünlü karakterimiz bir gecenin köründe çalan zil sonrasında tek yapması gereken diyafondaki iki tuştan birine basıp gelenin kim olduğunu öğrenmek olmasına rağmen diğer tuşa basarak kapıyı açar. Aynı gece apartmanda gizemli bir cinayet vuku bulur ve sonrasında olaylar bir başlar ki, tutabilene aşk olsun!
.
Kısa sürede koyu bir Doğu Yücel fanboyuna dönüştüğümü bu kitabı bitirdikten sonra kendime resmen ispatlamış bulunuyorum. ⭐️ Mitat karakterinde zaman zaman kendimi bulduğum da oldu, ona yardım etmek istediğim de. Böylesine güzel bir kurguyu başka kim inşa edebilir ki zaten?
.
Kitapta mevlit sahnesindeki “dondurmalı irmik helvası” olayına, yine mevlitte Mitat’ın dövmeleriyle mücadelesine, Ceylan’ın pop müziğe olan aşkıyla Mitat’ın tanışmasına ve Sfenks’e yapılan Gargoyle benzetmesine durup kaç dakika güldüm bilmiyorum. Mitat’ın Hera’yla tanıştıkları kısma, Olimpos Cafe detayına, “sinemaya tek başına gidenler”e yapılan göndermeye bayıldım! Bir de asla ama asla tahmin edemeyeceğim sürprizli finali okurken şk (evet, patlangaçlı o harfiyle) oldum! Bence, “kimse göründüğü gibi değildir” bu kitabın en kısa özeti olmalı. Sonuç olarak kitap benim favorilerim arasına girdi, geriye iki tane Doğu Yücel kitabım kaldı, onları idareli okumalıyım.
336 syf.
·Beğendi·8/10
Daha önce Alper Canıgüz okuduysanız aynı tadı alacaksınız Mitat karakterini herkesin seveceğinden Eminim sürükleyici güzel bir kitaptı eğlenceli bir cinayet çözüyoruz ben daha kitabın başında katili anladım ama farklı yerlerde acaba deyip Mitat gibi düşündüm herkese tavsiye ediyorum keyifli okumalar
Acelesi olan herkes yavaş yürüyen yabancılardan az ya da çok nefret eder. Sonuçta bu küçük, küçücük, gelip geçici, neredeyse masumane bir duygudur. Beyaz yalan gibi "beyaz nefret".
Sadece uzaktan izliyordu olan biteni. Kendini toplumdan ayırarak, işlenen hiçbir suçta parmağının olmadığını düşünüyordu.
Gel gelelim hayat bu, olur olmadık zamanlarda olur olmaz işler yapar durur. Bir boşluk görmeye dursun, alelacele doldurur orayı. Kimselere sormaz üstelik, oldubittiye getirir. 14 milyar yıl önce bunu yapmıştı işte. O harikulade hiçliği ne gereği vardıysa tek bir patlamayla darmadağın etmiş, sonra da boşluğun tıka basa dolmasını şehvetle izlemişti.
Şimdi Mitat Karaman’ın boş, sessiz ve lüzumsuz hayatı ona o en baştaki hiçliği anımsatmıştı. Bunu değiştirmeliydi. Hemen kollarını sıvadı. Bir patlama işini görürdü. Büyük Patlama gibi büyük bir patlama da şart değildi. Abartmaya lüzum yoktu. Koca kâinatın yanında Mitat’ın hayatı nedir ki?
Küçük, minik, ufacık bir patlama yeter de artar bile.
Sonrası kendiliğinden gelir zaten.
Hep öyle olur.
Doğu Yücel
Sayfa 17 - Can Yayınları
Belki de ait olduğu dünya, beyaz Türklerin cirit attığı çağdaş dünya değil, çocukluğuna dair kokunun bile muhafaza edildiği burasıydı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kimdir Bu Mitat Karaman?
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750736087
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Böylesine sıradan bir anda nasıl bir değişim yaşanabilir ki? En fazla ne olabilir? Mitat televizyonda aynı şeyleri geveleyip duran adamlardan birinin sarf edeceği muhteşem bir sözle hayatı hakkında büyük bir uyanış mı yaşayacak? Çitlediği çekirdeğin kabuğu dişetlerine saplanacak, bunu fark etmeden ağzını kapatınca fantastik filmlerdeki canavarlar gibi can mı verecek? Kabuğu tamamen kapalı olan antepfıstığını açmaya çalışırken elini mi kıracak? Ne olabilir ki Allah aşkına?
Evden işe, işten eve gidip gelen son derece sıradan ve silik birinin başına ne gelir ki, demeyin… Karakterimiz Mitat bir gece uyandığında, diyafonun düğmesine basmak ve apartmanın kapısını açmak zorunda kalır. Ve hayatı bütünüyle değişir… Doğu Yücel’in bu sürükleyici yeni zaman polisiyesi güçlü bir kara mizah örneği, bir paranoya kuyusu, okudukça açılan, heyecan verici bir yeni Türkiye panoraması. Devamı gelsin isteyeceksiniz.

Kitabı okuyanlar 72 okur

  • Buse Güliz Özdemir
  • Kayıp Rıhtım
  • Kübra Güneşli
  • ceren derici
  • Melike yarar
  • Orhan Kurulan
  • Doğan Kaya
  • mazlum taş
  • hge
  • Fatma

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (10)
9
%25 (10)
8
%27.5 (11)
7
%15 (6)
6
%2.5 (1)
5
%5 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0