Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım

5,5/10  (4 Oy) · 
24 okunma  · 
0 beğeni  · 
709 gösterim
"Yirminci Yüzyıl'ın bütün iniş çıkışlarını ben de kendi tarihimde yaşadım. Bu uzun yüzyılın bir yanı nasıl ki insanlık için büyük acılarla dopdolu geçtiyse, ben de bir yerde o acılardan payımı aldım. Yirminci Yüzyıl, nasıl ki demokrasiyle totalitarizm arasında, yani özgürlükle faşizm, nazizm, kömünizm arasında büyük mücadelelerle geçtiyse, ben de bu mücadeleleri yaşadım. Hem kendi benliğimde, iç dünyamda, hem de bu güzel topraklarda...Yirminci Yüzyıl'da nasıl ki dünya kocaman bir duvar tarafından acımasızca ikiye bölündüyse, bizler de bölündük düşman kamplara. Aramızda yüksek duvarlar, kafamızda setler oluştu. Sonra o duvar yıkıldı, 1989'da. Demokrasi kazandı! Ama ben o duvarı, o setleri kendi kafamın içinde 1970'lerde yıkmaya başlamıştım. İşte bu kitap bunların öyküsü... Kendi siyasal tarihimi, kendi siyasal kişiliğimin oluşumunu artılarıyla eksileriyle yazdım."
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  357
 • ISBN:
  9786051410128
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
mustafa eren 
26 Nis 11:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hasan Cemal'den bir özeleştiri diyebiliriz. Devrimci olduğu yıllardan nasıl demokrat bir birine dönüştüğüne dair izler... Kitapta günümüz yazarlarının gençlik ve öğrencilik yıllarına dair anılarda mevcut. Örneğin Cengiz Çandar'ın Yön dergisinde kaza sonucu silahın patlamasıyla yaralanan birinin ardından:'' Kaldırın silahı faşistler vurdu'' demesi gibi anılar da mevcut

emembi 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 4/10 puan

hasan cemal bu kitapta nasıl döndüğünü anlatıyor. yakında yeni dönüşü için bir kitap daha yazabilir.
yazarın okuduğum ilk ve tek eseri

Kitaptan 9 Alıntı

Mehmet 
02 May 16:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalanlar bizi yalanlardan kurtaramaz!

(Vaclev Havel)

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 101 - Doğan Kitapçılık)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 101 - Doğan Kitapçılık)
Mehmet 
09 May 11:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Nerede mi hata yaptık Doğan Bey?" diyorum sessizce, "Yanlış durakta bekledik!"

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 347 - Doğan Kitapçılık)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 347 - Doğan Kitapçılık)
Mehmet 
28 Nis 19:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatta bayılırız yanılmazlığı oynamaya. Nedense hep haklıyızdır. Oysa ahmaklıktır bu.

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)
Mehmet 
08 May 16:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama bir işin güç olması, onu ne olanaksız ne de gereksiz kılıyor.

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 311 - Doğan Kitapçılık)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 311 - Doğan Kitapçılık)
Mehmet 
29 Nis 23:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... ne de çok yalpalamışım. Sürekli kıvrantılar, iniş çıkışlar..."Hayat denilen o çalkantıya bir dönem kendini hevesle atmış ve umduğunu bulamamış nice kırık adam gibi..."

( " Yeni Hayat, Orhan Pamuk ")

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)
Mehmet 
 05 May 14:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşüncede bağımsızlığı, hoşgorüyü, hayatı bütün renkleriyle sevebilmeyi belki de yaşadığım bütün düş kırıklıkları öğretmeye başladı bana...

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 125 - Doğan Kitapçılık)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 125 - Doğan Kitapçılık)
Mehmet 
30 Nis 20:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer çocuğumun üzerinde otorite kurabilmem ve söylediğimi yaptırabilmem ona tokat atmaktan geçiyorsa, ben bu otoriteden vazgeçiyorum, diyebilecek miyiz?

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)
Mehmet 
07 May 23:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk insan ateşi bulduğu zaman çok sevindi. İnsanlık tarihinde bir dönüm noktasıydı bu. Ama ne yazık ki ateş, neredeyse her buluş gibi iyiye de kötüye de hizmet etti. Ortaçağ'da inançlarından dolayı insanlar yakıldı. Daha sonra kitaplar...

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 275 - Doğan Kitapçılık)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 275 - Doğan Kitapçılık)
Mehmet 
05 May 19:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... insan geçmişi düşünürken, kötü taraflar silinir, sempatik cana yakın şeyler ise daha bir derinleşir, renklenir. Daha doğrusu eğer patalojik bir kişi değilsen, genellikle bu böyle olur.

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 144 - Doğan Kitapçılık)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 144 - Doğan Kitapçılık)