Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım

6,4/10  (5 Oy) · 
27 okunma  · 
1 beğeni  · 
766 gösterim
"Yirminci Yüzyıl'ın bütün iniş çıkışlarını ben de kendi tarihimde yaşadım. Bu uzun yüzyılın bir yanı nasıl ki insanlık için büyük acılarla dopdolu geçtiyse, ben de bir yerde o acılardan payımı aldım. Yirminci Yüzyıl, nasıl ki demokrasiyle totalitarizm arasında, yani özgürlükle faşizm, nazizm, kömünizm arasında büyük mücadelelerle geçtiyse, ben de bu mücadeleleri yaşadım. Hem kendi benliğimde, iç dünyamda, hem de bu güzel topraklarda...Yirminci Yüzyıl'da nasıl ki dünya kocaman bir duvar tarafından acımasızca ikiye bölündüyse, bizler de bölündük düşman kamplara. Aramızda yüksek duvarlar, kafamızda setler oluştu. Sonra o duvar yıkıldı, 1989'da. Demokrasi kazandı! Ama ben o duvarı, o setleri kendi kafamın içinde 1970'lerde yıkmaya başlamıştım. İşte bu kitap bunların öyküsü... Kendi siyasal tarihimi, kendi siyasal kişiliğimin oluşumunu artılarıyla eksileriyle yazdım."
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  357
 • ISBN:
  9786051410128
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
1 Çay 1 Kitap™ 
18 Eyl 12:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Eğer 20 yaşında iken komünist değilseniz kalbiniz yok demektir; 40 yaşınıza geldiğinizde hala komünist iseniz, kafanız yok demektir.” der Nobel Edebiyat Ödüllü Bernard Shaw.

Kitapla ilgili yazımız : http://1cay1kitap.com/...asin-kendimi-yazdim/

mustafa eren 
26 Nis 11:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hasan Cemal'den bir özeleştiri diyebiliriz. Devrimci olduğu yıllardan nasıl demokrat bir birine dönüştüğüne dair izler... Kitapta günümüz yazarlarının gençlik ve öğrencilik yıllarına dair anılarda mevcut. Örneğin Cengiz Çandar'ın Yön dergisinde kaza sonucu silahın patlamasıyla yaralanan birinin ardından:'' Kaldırın silahı faşistler vurdu'' demesi gibi anılar da mevcut

Türk gazetecilik tarihinin yaşayan kitaplarından Hasan Cemal, kitabın isminde de olduğu gibi gerçekten de kendini yazmış. Ankara Üniversite'si Mülkiye'de
Siyasal Bilgiler Fakültesinde başlayan ideoloji hayatında, kitabı bitirdiği 1998 yılına kadar geçen 40 yıl var bu kitapta. Bu 40 yıl ülkenin bütün yakın siyasi tarihini içermekte.
Objektif olarak yazmamış gibi görünse de, kitabın sonunda yanlışını kabul eden pişman bir Hasan Cemal görüyoruz. Yanlış yolda istediğin kadar doğru yap varacağın nokta ya da kalacağın yol hep yanlış olur.

emembi 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 4/10 puan

hasan cemal bu kitapta nasıl döndüğünü anlatıyor. yakında yeni dönüşü için bir kitap daha yazabilir.
yazarın okuduğum ilk ve tek eseri

Kitaptan 11 Alıntı

1 Çay 1 Kitap™ 
18 Eyl 19:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir şeylere inandığımız, inançlarımız uğruna her şeyi göze alıp savaştığımız dönemlerde güzel insanlardık böyle boşlukta değildik.

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)
1 Çay 1 Kitap™ 
20 Eyl 20:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aydın-Marksizm ilişkisinde asıl çözülen ve gerileyen, Marksizm değil aydının kendisidir. Aydın, Marksizm’in krizi yüzünden savrulmamış, kendisi savrulduğu için Marksizm’e hep kriz tanısıyla yaklaşmıştır.

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)