Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler

8,3/10  (97 Oy) · 
234 okunma  · 
107 beğeni  · 
5.120 gösterim
Harika bir kitap okumak istiyorsanız… İşte, okumaktasınız zaten! .(Murat Menteş)

Sinan Canan, fazlasıyla espritüel bir bilim insanı.[n]Beyin adlı bilimsel “stand-up” gösterilerinin yıldızı. Zor sorulara hem komik hem de isabetli cevaplar veriyor:

•Kaos teorisi nedir?

•Tam olarak kaç tane tabiat kanunu var?

•Evrim hakkında neden yanılıyoruz?

•Bilinç dışı eylemlerim, bilinçli eylemlerimden katbekat fazlaysa acaba ben, kendim miyim?

•Lost’ta veya Matrix’te yaşıyor olabilir miyiz?

•Birbirimizi neden tam olarak anlayamıyoruz?

•Aşk bize neler yapıyor?

•Cinsellik neden sürekli satıyor ve satacak?

“İnsan beyni; 1,4 kg ağırlığında, su, yağ, protein, şeker ve tuzdan oluşan bir jöledir.” diyen yazar, bu jöleye korkusuzca balıklama dalıyor! Velhasıl... Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bilmek isteyeceğiniz şeylerle dolu bir kitap.(Murat Menteş)

Rönesans’taki gibi bir Leonardo bekleyemeyiz artık. Çünkü bilgi havzası büyüdükçe hâkim olmak için onu böldük, dallara ayırdık. Mecburduk. Ama bu kez de körün fili tarifi düzeyinde bakar olduk “hakikat”e. Şimdi disiplinler arası, hatta disiplinler üstü bir kavrayışa ihtiyacımız var. Sinan Canan’ı bu yüzden çok önemsiyorum: Kadim olanla modern olanı, Doğu’yla Batı’yı, farklı disiplinleri harmanlayıp kavradığı için; “hakikat”i “gerçek”in üstüne koyduğu için. (Cem Mumcu)

Popüler bilimsel bir kitap, nadiren bu kadar güzel, edebî ve masalsı bir dille yazılır. Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bu kadar yumuşak bir dille yazılıp hem okuyanın kendisini dönüştürmesine hem beynin çalışma biçimini anlamasına hem de evrendeki ahengi öğrenmesine katkıda bulunan nadir kitaplardan... Sanırım birden fazla okumak zorunda kalacaksınız. Kitap bittiğinde artık eski ben’inizi geçmişte bırakıp hınzır bir gülümsemeyle önceki inançlarınızı anımsayacaksınız. Çünkü değiştiğinizi anlayacaksınız. Sahip olduğunuz inançlar konusunda değişime cesaretiniz varsa okumaya başlayın. Okuduktan sonra aynı kişi olmayacağınızı garanti ederim. (Sultan Tarlacı)
Yağmur 
09 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoi içerir ve blogumdan alıyorum,yorumuum.Bilginiz olsun.

Herkese merhaba tekrar ve iyi akşamlar. :)

Sinan Canan,benim Evolutionary Psychology(Evrim Psikolojisi) dersime girmiş,dünya tatlısı bir öğretmen ve insan.Çok ilgili ve çok bilgili bir öğretmen.Ayrıca hayranı olduğum bir insandır.

Kitabı anlatmadan önce Sinan hoca'nın değişik bir üslubu vardır.İlk başta sizi rahatsız etse de alışıyorsunuz.İlk derse girdiği günü hatırlıyorum da çok garipsemiştim,anlatış biçimini.Kitaba gelince üç bölümden oluşuyor;bize dair,bilime ve inanca dair ve kaosa dair.İlk bölümde parmak basılan noktalara yer veriliyor.İkinci bölümde bilgi yüklemek yerine bizleri harekete geçirecek bilgi tohumları atıyor ve büyütüyor.Gerçekten derste de öyleydi,Sinan Hoca.Bizlere bilgi yüklemesi yapmak yerine içimize bilgi tohumları ekip,o tohumları suluyordu.Ve Sinan hocadan çok şey öğrendim,hem evrim hemde kendi alanıyla ilgili.Son bölümde ise özel ve özgün bir tarz kullanmış,hocam.İlki iki bölümün kolalığından sonra zorlanılan bir bölüm,bence.Çünkü 'Kaotik' kelimesini bilmeyen birisi için zor oluyor ve bunu anlama çabasına giriliyor.

K,tabı okurken Sinan Hoca'nın sinirbilimci bakışına da eşlik ediyorsunuz.Örneklerin tıp dünyasından ve hedefin tıp öğrencileri hissi olsa da herkese hitap eden bir kitap.

Zihin kontrolü,yabancı dilde eğitim,Aşk'ın sinirbilimsel incelemesi de yer alıyor.Daha fazla spoi vermiyeyim ve kitabı okumanızı tavsiye ederek keyifli okumalar diliyorum. :)

Not:Sinan Hocanın blog'u ve sitesi ekte :)

Ek:
http://sinancanan.blogspot.com.tr

http://www.sinancanan.net

Tv programlarından ve sosyal medyadan takip ettiğim birisi Sinan Canan. İlk kitabı olan ''kimsenin bilemeyeceği şeyler'', kendisini dinlerken anlatımındaki lezzeti kitabında da ilk satırlarından son satırına kadar sürdürmeyi başarmış. Kendimize ve hayata dair sorular sorup cevap aradığımız ve cevap bulduğumuz veya cevabını bulamadığımız bir çok konuyu kendi uzmanlığınca ele alarak yanıtlamaya çalışmış. Kitabı herkese şiddetle tavsiye ederim.

“Hayatımızı gereksiz yere karmaşıklaştırmak, bu çağda en mahir olduğumuz işleden biri. Gerek günlük hayatımız gerek inançlarımız gerekse en basit kararlarımız olsun, neredeyse hiçbirini sakin bir dimağ, iç huzuruyla bezenmiş bir ruh hali içinde yaşayamaz hale geldik. Bu nedenle mütemadiyen gergin durumdayız. Bir sürü değişkeni değerlendirmekten bilinçsiz olarak yorgun düşen zihnimiz, algı dünyasına sonradan giren farklılık ve değişikliklere gittikçe daha tahammülsüz hale geliyor.
Tam kendi kendimize ‘Tamam işte, çözümü buldum!’ derken, çözümümüze uygun olmayan bir hal, hareket, davranış, söz olay karşımıza dikiliveriyor. O ana kadar çözüm için gerekli gereksiz bir ton mesai harcamış olan zihnimiz buna bozuluyor ve en kestirme çareyi o değişikliği, farklığı yok saymakta buluyor…” İki yıl evvel okuduğum bu kitaba tekrar dönmemin bir nedeni var. Nelerin altını çizmişim, neler not etmişim hepsine yeniden baktım. İnternette video izlerken Sinan Canan'ın konuk olduğu, sekiz dakikalık bir kesitin sunulduğu programa denk gelmem beni yeniden kitapla bir araya getirdi. Hiç çekinmeden kendi gerçeklik algısını sohbet eder gibi paylaşma kudretini gösteren Sinan Canan'a bir kez daha teşekkür etmek isterim. Bize, bilime ve inanca, kaosa dair “fraktal” düşünceler barındıran bu kitabı herkese yürekten öneriyorum.

Koyusiyahli 
13 Nis 13:52 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı çok beğendim son zamanlarda okuduğum en dolu kitaplardan size bir sürü güzel bilgi ve Ufuk katıyor.Hem bilimsel hemde dindar bir kalemden okumak ayrıca çok hoşuma gitti kitabın genel bir konusu yok ama kitabın içinde herşey var. Tarz ve tasarım olarakta çok hoşuma gitti

daral_1988 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Materyalizmle-idealist felsefeyi bir potada eritip tüm bilgilerin insanlar için olduğunu söylüyor.Toptan bir reddediş ya da toptan bir kabul etme yerine aynılıklar değil farklılıkların zenginlik olduğu sloganıyla verdiği bilimsel bilgileri bizim gibi muhafazakar bir toplum için okunulası ve yenilikçidir.Şahsi kanaatimce yazarın niyeti iyi olsa da materyalist bilime giden yolda topal kaldığını düşünüyorum.

Hakkı TORUN 
11 Mar 23:35 · Kitabı okudu · 40 günde · Beğendi · 10/10 puan

Size bir çok konuda birden fazla farkındalık uyandıracak bir kitap söylemek istesem, sanırım bu kitabı en başlarda sayabilirim. Var olmamızın anlamını, var edebilmemiz için, bir çok öneriyi içinde bulabiliriz.

selda kiraz 
04 Nis 09:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap 3 bölümden oluşuyor.
1.Bölüm:bize dair;
Toplumsal olarak söz yitimi,ana dilimize yabancılaşma,yabancı lisanla eğitimin sakıncaları,Türkçe karşılıkları olmasına rağmen yabancı kökenli kelimelerde ısrar edilmesinin sakincaları gibi konularda pek çok değerli bilgiler barındırıyor.
2.Bölüm:Bilime ve inanca dair;
Evrim teorisine farklı bir açıdan bakmanızı sağlıyor.Darwin bu teoriyi olusturabilmek için 5 yıl boyunca gemi yolculuğu yapıp her bölgeden topladığı böceklerin yapılarını incelemiş o zamanın imkanlarıyla.Ve 30 yıl boyunca defterine aldığı notların analizini yapmış.Farkında olmadan da olsa ,kainatı anlamak için Kur'anda "gez dolaş"emrini yerine getirmiş.Peki biz Müslüman olarak yaratmanın başlangıcını anlamak veya evrime antitez olusturabilmek için ne derece bilimle uğraştık?
3.Bölüm:Kaos'â dair;
Bu bölüm bayağı ağır,okurken fazlaca zorluyor.Kaotik bilime dair bişeyler bilenler daha rahat okuyabilir bu bölümü.

Farklı bakış açısı ve sade dili ile konuları ilgi çekici kılma yeteneğine sahip olan yazarın okuduğum ilk kitabı.İlgi alanınız ne olursa olsun,kitapta size dair ufuk açıcı,düşünmeye sevk edebilecek içerikler bulmanız mümkün.Hemen herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.Keyifli okumalar.

Sümeyye Turnalı 
 06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 9/10 puan

Eğlenceli, sürükleyici, çarpıcı, bilgi dolu... Sinan Canan yol gösterici... Iyiki diyeceğiniz bir kitap. Bir kez daha okumak için bir yerlere not alınmalı. Bilimle uğraşmayı seven herkes okumalı...

Cemre Kara 
13 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitaptan bazı kısımları çıkarmak istedim nedense onlar olmasa da ne olsa diye kafa patlattım.Genel itibariyle güzeldi bazı beklentilerimi karşılamasa da. Değinmeden geçemicem kullandığı sözler,Cemil Meriç e verdiği önemi her fırsatta göstermesi çok güzeldi umarım herkes kelimelerin, dilin hayat demek olduğunu anlar.

4 /

Kitaptan 212 Alıntı

TİRAJE 
18 Oca 02:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Susuzların suyu araması gibi, su da alemde susuzları arar.

Mevlana Celaleddin-i Rûmi

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 189 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 189 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
09 Oca 13:42 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dişiler, eş seçimi meselesini ince eleyip sık dokumalı, her erkeği “eş” olarak kabul etmemelidir. Bu yüzden biyolojik alemin büyük kısmında “erkek” seçilmek için süslenip uğraşırken dişiler seçici olarak görev yapar.

Olay normalde insanda da böyledir; özellikle erkek ve dişi davranışları büyük oranda bu temel mekanizmalar üzerinden işler.

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 36 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 36 - Tuti Kitap)
Elvan ÖZTÜRK 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı sultanlarının Enderun mektebinin kapısına yazdırdığı "Burada hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanmaz" yazısını biz ne zaman eğitim kurumlarımızın girişlerine yazacağız acaba?

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 90)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 90)
TİRAJE 
18 Oca 02:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Herkes kendi şiirinin şairi olacak.

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 167 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 167 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
22 Oca 11:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben öngörülemez bir yolculuğum.

Claire Forlani

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 275 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 275 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
21 Oca 10:24 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsancıl olmadıkça adil olamazsın.

Vauvenargues

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 231 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 231 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
15 Oca 10:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Her şeyi ezbere bilmek, bilmek değildir.

Montaigne

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 162 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 162 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
 09 Oca 09:27 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Her bildiğini söyleme, her söylediğini bil...

Clavdius

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 24 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 24 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
13 Oca 17:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gerçek asilik ruhunuzdadır, yaptıklarınızda değil.

Banu Çakar

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 94 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 94 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
 15 Oca 01:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Düşünmek, düşünen kişiyi değiştirir.

F. David Peat

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 157 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 157 - Tuti Kitap)