Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler

8,2/10  (74 Oy) · 
171 okunma  · 
79 beğeni  · 
4.557 gösterim
Harika bir kitap okumak istiyorsanız… İşte, okumaktasınız zaten! .(Murat Menteş)

Sinan Canan, fazlasıyla espritüel bir bilim insanı.[n]Beyin adlı bilimsel “stand-up” gösterilerinin yıldızı. Zor sorulara hem komik hem de isabetli cevaplar veriyor:

•Kaos teorisi nedir?

•Tam olarak kaç tane tabiat kanunu var?

•Evrim hakkında neden yanılıyoruz?

•Bilinç dışı eylemlerim, bilinçli eylemlerimden katbekat fazlaysa acaba ben, kendim miyim?

•Lost’ta veya Matrix’te yaşıyor olabilir miyiz?

•Birbirimizi neden tam olarak anlayamıyoruz?

•Aşk bize neler yapıyor?

•Cinsellik neden sürekli satıyor ve satacak?

“İnsan beyni; 1,4 kg ağırlığında, su, yağ, protein, şeker ve tuzdan oluşan bir jöledir.” diyen yazar, bu jöleye korkusuzca balıklama dalıyor! Velhasıl... Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bilmek isteyeceğiniz şeylerle dolu bir kitap.(Murat Menteş)

Rönesans’taki gibi bir Leonardo bekleyemeyiz artık. Çünkü bilgi havzası büyüdükçe hâkim olmak için onu böldük, dallara ayırdık. Mecburduk. Ama bu kez de körün fili tarifi düzeyinde bakar olduk “hakikat”e. Şimdi disiplinler arası, hatta disiplinler üstü bir kavrayışa ihtiyacımız var. Sinan Canan’ı bu yüzden çok önemsiyorum: Kadim olanla modern olanı, Doğu’yla Batı’yı, farklı disiplinleri harmanlayıp kavradığı için; “hakikat”i “gerçek”in üstüne koyduğu için. (Cem Mumcu)

Popüler bilimsel bir kitap, nadiren bu kadar güzel, edebî ve masalsı bir dille yazılır. Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bu kadar yumuşak bir dille yazılıp hem okuyanın kendisini dönüştürmesine hem beynin çalışma biçimini anlamasına hem de evrendeki ahengi öğrenmesine katkıda bulunan nadir kitaplardan... Sanırım birden fazla okumak zorunda kalacaksınız. Kitap bittiğinde artık eski ben’inizi geçmişte bırakıp hınzır bir gülümsemeyle önceki inançlarınızı anımsayacaksınız. Çünkü değiştiğinizi anlayacaksınız. Sahip olduğunuz inançlar konusunda değişime cesaretiniz varsa okumaya başlayın. Okuduktan sonra aynı kişi olmayacağınızı garanti ederim. (Sultan Tarlacı)
Yağmur 
09 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoi içerir ve blogumdan alıyorum,yorumuum.Bilginiz olsun.

Herkese merhaba tekrar ve iyi akşamlar. :)

Sinan Canan,benim Evolutionary Psychology(Evrim Psikolojisi) dersime girmiş,dünya tatlısı bir öğretmen ve insan.Çok ilgili ve çok bilgili bir öğretmen.Ayrıca hayranı olduğum bir insandır.

Kitabı anlatmadan önce Sinan hoca'nın değişik bir üslubu vardır.İlk başta sizi rahatsız etse de alışıyorsunuz.İlk derse girdiği günü hatırlıyorum da çok garipsemiştim,anlatış biçimini.Kitaba gelince üç bölümden oluşuyor;bize dair,bilime ve inanca dair ve kaosa dair.İlk bölümde parmak basılan noktalara yer veriliyor.İkinci bölümde bilgi yüklemek yerine bizleri harekete geçirecek bilgi tohumları atıyor ve büyütüyor.Gerçekten derste de öyleydi,Sinan Hoca.Bizlere bilgi yüklemesi yapmak yerine içimize bilgi tohumları ekip,o tohumları suluyordu.Ve Sinan hocadan çok şey öğrendim,hem evrim hemde kendi alanıyla ilgili.Son bölümde ise özel ve özgün bir tarz kullanmış,hocam.İlki iki bölümün kolalığından sonra zorlanılan bir bölüm,bence.Çünkü 'Kaotik' kelimesini bilmeyen birisi için zor oluyor ve bunu anlama çabasına giriliyor.

K,tabı okurken Sinan Hoca'nın sinirbilimci bakışına da eşlik ediyorsunuz.Örneklerin tıp dünyasından ve hedefin tıp öğrencileri hissi olsa da herkese hitap eden bir kitap.

Zihin kontrolü,yabancı dilde eğitim,Aşk'ın sinirbilimsel incelemesi de yer alıyor.Daha fazla spoi vermiyeyim ve kitabı okumanızı tavsiye ederek keyifli okumalar diliyorum. :)

Not:Sinan Hocanın blog'u ve sitesi ekte :)

Ek:
http://sinancanan.blogspot.com.tr

http://www.sinancanan.net

Tv programlarından ve sosyal medyadan takip ettiğim birisi Sinan Canan. İlk kitabı olan ''kimsenin bilemeyeceği şeyler'', kendisini dinlerken anlatımındaki lezzeti kitabında da ilk satırlarından son satırına kadar sürdürmeyi başarmış. Kendimize ve hayata dair sorular sorup cevap aradığımız ve cevap bulduğumuz veya cevabını bulamadığımız bir çok konuyu kendi uzmanlığınca ele alarak yanıtlamaya çalışmış. Kitabı herkese şiddetle tavsiye ederim.

caner incesu 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Materyalizmle-idealist felsefeyi bir potada eritip tüm bilgilerin insanlar için olduğunu söylüyor.Toptan bir reddediş ya da toptan bir kabul etme yerine aynılıklar değil farklılıkların zenginlik olduğu sloganıyla verdiği bilimsel bilgileri bizim gibi muhafazakar bir toplum için okunulası ve yenilikçidir.Şahsi kanaatimce yazarın niyeti iyi olsa da materyalist bilime giden yolda topal kaldığını düşünüyorum.

Farklı bakış açısı ve sade dili ile konuları ilgi çekici kılma yeteneğine sahip olan yazarın okuduğum ilk kitabı.İlgi alanınız ne olursa olsun,kitapta size dair ufuk açıcı,düşünmeye sevk edebilecek içerikler bulmanız mümkün.Hemen herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.Keyifli okumalar.

Sümeyye Turnalı 
 06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 9/10 puan

Eğlenceli, sürükleyici, çarpıcı, bilgi dolu... Sinan Canan yol gösterici... Iyiki diyeceğiniz bir kitap. Bir kez daha okumak için bir yerlere not alınmalı. Bilimle uğraşmayı seven herkes okumalı...

Cemre Kara 
13 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitaptan bazı kısımları çıkarmak istedim nedense onlar olmasa da ne olsa diye kafa patlattım.Genel itibariyle güzeldi bazı beklentilerimi karşılamasa da. Değinmeden geçemicem kullandığı sözler,Cemil Meriç e verdiği önemi her fırsatta göstermesi çok güzeldi umarım herkes kelimelerin, dilin hayat demek olduğunu anlar.

Akın 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 9/10 puan

Beynimizi esprili ve bilimsel olarak çok güzel bir şekilde anlatmış Sinan Canan. Bazı konularda farklı bir bakış açısından bakmayı sağladığı için tavsiye ederim. Son kısımlar biraz ağır gelebilir.

Ayşe Nurdan Kula 
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

Güzel bir kitap yazar sadelestirmek için elinden geleni yapmış ama bazen insan anlayamiyo bir noktada tikanıyor en beğendiğim bölum franktallardı okumanızı tavsiye ederim

M.Enver İldaş 
 07 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beynimizin çalışması, lisan yeteneğimiz, davranışlarımız, algılarımız ve gerçeklik gibi temel konulara dair ipuçları içeren yazılardan oluşuyor. Biyolojik ve psikolojik verilerle dünyayı nasıl algıladığımızı, ona nasıl tepkiler verdiğimizi, insanın ve insan davranışının neden "böyle olduğunu" farklı ve sinirbilim temelli bir perspektifle sunulmuş. "Bilim ve İnanca Dair" adlı başlık altında, çağımızın belki de en uzun ve en yaygın tartışmalarından birine, yani bilim ve inanç arasındaki ilişkilere ve uyumsuzluklara dair evrim kuramları ve canlılığın kökeni ile inançlarımız arasında göze çarpan uyumsuzluklar anlatılmakta. Bu uyumsuzlukların aslında hiç de "bizden" kaynaklanmadığını ve İslam'ın temel kaynakları ile bilimsel bilgiye dikkatli bir bakışın bizi bu anlamsız ve yavaşlatıcı kavgadan rahatlıkla kurtarabileceği anlatılmaya çalışılmış. "Kaos'a Dair" başlığı altında bilimin 20. yüzyıldan bugüne kadar sessizce ilerleyen devrimine yakından bakarak, modern bilimsel bilginin kadim bilgeliğimize nasıl temas ettiğine dair düşünceler yer almakta. Bilimin günlük kullanımdakinden çok daha fazla bir anlam atfettiği "kaos" kavramı genel olarak açıklandıktan sonra, kaos ve karmaşıklık bilimlerinden devşirdiğimiz güncel bilgi ile epeydir uzak kaldığımız kadim bilgeliğimizin o büyük irfan kapısının nasıl şaşırtıcı bir şekilde yavaş yavaş aralanmaya başladığı müşahade edilmekte.

Orhan Nadir Yamuk 
 12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

bir nörologtan can sıkmayan eğlenceli bir kitap diyebilirim.ancak çok saçma bulduğum bir nokta ise kendi dini yönelişi olan bir durumu araya sokması.şöyleki sinan canan kitabında yazdığına göre alimin atının ayağındaki çamurun üstüne sıçraması ile dini açıdan yarar sağlayacağına inanıyor.sayfayı bulup buraya atarım.

ekleme

105. sayfada

3 /

Kitaptan 189 Alıntı

TİRAJE 
18 Oca 02:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Susuzların suyu araması gibi, su da alemde susuzları arar.

Mevlana Celaleddin-i Rûmi

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 189 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 189 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
09 Oca 13:42 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dişiler, eş seçimi meselesini ince eleyip sık dokumalı, her erkeği “eş” olarak kabul etmemelidir. Bu yüzden biyolojik alemin büyük kısmında “erkek” seçilmek için süslenip uğraşırken dişiler seçici olarak görev yapar.

Olay normalde insanda da böyledir; özellikle erkek ve dişi davranışları büyük oranda bu temel mekanizmalar üzerinden işler.

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 36 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 36 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
22 Oca 11:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben öngörülemez bir yolculuğum.

Claire Forlani

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 275 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 275 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
18 Oca 02:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Herkes kendi şiirinin şairi olacak.

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 167 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 167 - Tuti Kitap)
Elvan ÖZTÜRK 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı sultanlarının Enderun mektebinin kapısına yazdırdığı "Burada hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanmaz" yazısını biz ne zaman eğitim kurumlarımızın girişlerine yazacağız acaba?

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 90)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 90)
TİRAJE 
21 Oca 10:24 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsancıl olmadıkça adil olamazsın.

Vauvenargues

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 231 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 231 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
 09 Oca 09:27 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Her bildiğini söyleme, her söylediğini bil...

Clavdius

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 24 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 24 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
13 Oca 17:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gerçek asilik ruhunuzdadır, yaptıklarınızda değil.

Banu Çakar

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 94 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 94 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
15 Oca 10:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Her şeyi ezbere bilmek, bilmek değildir.

Montaigne

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 162 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 162 - Tuti Kitap)
TİRAJE 
 15 Oca 01:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Düşünmek, düşünen kişiyi değiştirir.

F. David Peat

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 157 - Tuti Kitap)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 157 - Tuti Kitap)