Kimsenin Bilemeyeceği ŞeylerSinan Canan

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.073
Gösterim
Adı:
Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058509191
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tuti Kitap
Harika bir kitap okumak istiyorsanız… İşte, okumaktasınız zaten! .(Murat Menteş)

Sinan Canan, fazlasıyla espritüel bir bilim insanı.[n]Beyin adlı bilimsel “stand-up” gösterilerinin yıldızı. Zor sorulara hem komik hem de isabetli cevaplar veriyor:

•Kaos teorisi nedir?

•Tam olarak kaç tane tabiat kanunu var?

•Evrim hakkında neden yanılıyoruz?

•Bilinç dışı eylemlerim, bilinçli eylemlerimden katbekat fazlaysa acaba ben, kendim miyim?

•Lost’ta veya Matrix’te yaşıyor olabilir miyiz?

•Birbirimizi neden tam olarak anlayamıyoruz?

•Aşk bize neler yapıyor?

•Cinsellik neden sürekli satıyor ve satacak?

“İnsan beyni; 1,4 kg ağırlığında, su, yağ, protein, şeker ve tuzdan oluşan bir jöledir.” diyen yazar, bu jöleye korkusuzca balıklama dalıyor! Velhasıl... Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bilmek isteyeceğiniz şeylerle dolu bir kitap.(Murat Menteş)

Rönesans’taki gibi bir Leonardo bekleyemeyiz artık. Çünkü bilgi havzası büyüdükçe hâkim olmak için onu böldük, dallara ayırdık. Mecburduk. Ama bu kez de körün fili tarifi düzeyinde bakar olduk “hakikat”e. Şimdi disiplinler arası, hatta disiplinler üstü bir kavrayışa ihtiyacımız var. Sinan Canan’ı bu yüzden çok önemsiyorum: Kadim olanla modern olanı, Doğu’yla Batı’yı, farklı disiplinleri harmanlayıp kavradığı için; “hakikat”i “gerçek”in üstüne koyduğu için. (Cem Mumcu)

Popüler bilimsel bir kitap, nadiren bu kadar güzel, edebî ve masalsı bir dille yazılır. Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bu kadar yumuşak bir dille yazılıp hem okuyanın kendisini dönüştürmesine hem beynin çalışma biçimini anlamasına hem de evrendeki ahengi öğrenmesine katkıda bulunan nadir kitaplardan... Sanırım birden fazla okumak zorunda kalacaksınız. Kitap bittiğinde artık eski ben’inizi geçmişte bırakıp hınzır bir gülümsemeyle önceki inançlarınızı anımsayacaksınız. Çünkü değiştiğinizi anlayacaksınız. Sahip olduğunuz inançlar konusunda değişime cesaretiniz varsa okumaya başlayın. Okuduktan sonra aynı kişi olmayacağınızı garanti ederim. (Sultan Tarlacı)
Spoi içerir ve blogumdan alıyorum,yorumuum.Bilginiz olsun.

Herkese merhaba tekrar ve iyi akşamlar. :)

Sinan Canan,benim Evolutionary Psychology(Evrim Psikolojisi) dersime girmiş,dünya tatlısı bir öğretmen ve insan.Çok ilgili ve çok bilgili bir öğretmen.Ayrıca hayranı olduğum bir insandır.

Kitabı anlatmadan önce Sinan hoca'nın değişik bir üslubu vardır.İlk başta sizi rahatsız etse de alışıyorsunuz.İlk derse girdiği günü hatırlıyorum da çok garipsemiştim,anlatış biçimini.Kitaba gelince üç bölümden oluşuyor;bize dair,bilime ve inanca dair ve kaosa dair.İlk bölümde parmak basılan noktalara yer veriliyor.İkinci bölümde bilgi yüklemek yerine bizleri harekete geçirecek bilgi tohumları atıyor ve büyütüyor.Gerçekten derste de öyleydi,Sinan Hoca.Bizlere bilgi yüklemesi yapmak yerine içimize bilgi tohumları ekip,o tohumları suluyordu.Ve Sinan hocadan çok şey öğrendim,hem evrim hemde kendi alanıyla ilgili.Son bölümde ise özel ve özgün bir tarz kullanmış,hocam.İlki iki bölümün kolalığından sonra zorlanılan bir bölüm,bence.Çünkü 'Kaotik' kelimesini bilmeyen birisi için zor oluyor ve bunu anlama çabasına giriliyor.

K,tabı okurken Sinan Hoca'nın sinirbilimci bakışına da eşlik ediyorsunuz.Örneklerin tıp dünyasından ve hedefin tıp öğrencileri hissi olsa da herkese hitap eden bir kitap.

Zihin kontrolü,yabancı dilde eğitim,Aşk'ın sinirbilimsel incelemesi de yer alıyor.Daha fazla spoi vermiyeyim ve kitabı okumanızı tavsiye ederek keyifli okumalar diliyorum. :)

Not:Sinan Hocanın blog'u ve sitesi ekte :)

Ek:
http://sinancanan.blogspot.com.tr

http://www.sinancanan.net
Tv programlarından ve sosyal medyadan takip ettiğim birisi Sinan Canan. İlk kitabı olan ''kimsenin bilemeyeceği şeyler'', kendisini dinlerken anlatımındaki lezzeti kitabında da ilk satırlarından son satırına kadar sürdürmeyi başarmış. Kendimize ve hayata dair sorular sorup cevap aradığımız ve cevap bulduğumuz veya cevabını bulamadığımız bir çok konuyu kendi uzmanlığınca ele alarak yanıtlamaya çalışmış. Kitabı herkese şiddetle tavsiye ederim.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.611 Oy)18.145 beğeni41.134 okunma2.642 alıntı172.984 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.834 Oy)8.777 beğeni24.033 okunma1.605 alıntı111.522 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.174 Oy)8.479 beğeni27.188 okunma752 alıntı132.569 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.315 Oy)12.868 beğeni32.922 okunma3.103 alıntı138.334 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.510 Oy)8.462 beğeni24.972 okunma2.265 alıntı107.785 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.090 Oy)7.658 beğeni21.511 okunma754 alıntı84.012 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.238 Oy)7.573 beğeni20.471 okunma3.665 alıntı122.303 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.738 Oy)6.049 beğeni15.913 okunma2.617 alıntı82.170 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.223 Oy)8.650 beğeni24.086 okunma1.268 alıntı118.398 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.019 Oy)6.712 beğeni19.443 okunma623 alıntı109.812 gösterim
Kitabı çok beğendim son zamanlarda okuduğum en dolu kitaplardan size bir sürü güzel bilgi ve Ufuk katıyor.Hem bilimsel hemde dindar bir kalemden okumak ayrıca çok hoşuma gitti kitabın genel bir konusu yok ama kitabın içinde herşey var. Tarz ve tasarım olarakta çok hoşuma gitti
Size bir çok konuda birden fazla farkındalık uyandıracak bir kitap söylemek istesem, sanırım bu kitabı en başlarda sayabilirim. Var olmamızın anlamını, var edebilmemiz için, bir çok öneriyi içinde bulabiliriz.
Materyalizmle-idealist felsefeyi bir potada eritip tüm bilgilerin insanlar için olduğunu söylüyor.Toptan bir reddediş ya da toptan bir kabul etme yerine aynılıklar değil farklılıkların zenginlik olduğu sloganıyla verdiği bilimsel bilgileri bizim gibi muhafazakar bir toplum için okunulası ve yenilikçidir.Şahsi kanaatimce yazarın niyeti iyi olsa da materyalist bilime giden yolda topal kaldığını düşünüyorum.
Kitap 3 bölümden oluşuyor.
1.Bölüm:bize dair;
Toplumsal olarak söz yitimi,ana dilimize yabancılaşma,yabancı lisanla eğitimin sakıncaları,Türkçe karşılıkları olmasına rağmen yabancı kökenli kelimelerde ısrar edilmesinin sakincaları gibi konularda pek çok değerli bilgiler barındırıyor.
2.Bölüm:Bilime ve inanca dair;
Evrim teorisine farklı bir açıdan bakmanızı sağlıyor.Darwin bu teoriyi olusturabilmek için 5 yıl boyunca gemi yolculuğu yapıp her bölgeden topladığı böceklerin yapılarını incelemiş o zamanın imkanlarıyla.Ve 30 yıl boyunca defterine aldığı notların analizini yapmış.Farkında olmadan da olsa ,kainatı anlamak için Kur'anda "gez dolaş"emrini yerine getirmiş.Peki biz Müslüman olarak yaratmanın başlangıcını anlamak veya evrime antitez olusturabilmek için ne derece bilimle uğraştık?
3.Bölüm:Kaos'â dair;
Bu bölüm bayağı ağır,okurken fazlaca zorluyor.Kaotik bilime dair bişeyler bilenler daha rahat okuyabilir bu bölümü.
Farklı bakış açısı ve sade dili ile konuları ilgi çekici kılma yeteneğine sahip olan yazarın okuduğum ilk kitabı.İlgi alanınız ne olursa olsun,kitapta size dair ufuk açıcı,düşünmeye sevk edebilecek içerikler bulmanız mümkün.Hemen herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.Keyifli okumalar.
Eğlenceli, sürükleyici, çarpıcı, bilgi dolu... Sinan Canan yol gösterici... Iyiki diyeceğiniz bir kitap. Bir kez daha okumak için bir yerlere not alınmalı. Bilimle uğraşmayı seven herkes okumalı...
Tekrar merhabalaaar! :)
Kitap beni sarstı diyemem ama güzeldi. Bilimden çok uzak biri olmadığım için de olabilir beni çok etkileyememesi. Ama kitapta beğendiğim şey; biraz kafamızı kaldırıp kendimize bakmamızı dile getiriş şekli oldu. Kitapta alıntı yaptığı Cemil Meriç'in sözünü dikkate alıp popüler kültürün istediği gibi kitabı bitirince, kafamızda da bitirmezsek okuduklarımızı, şöyle söyleyebilirim ki 'okunulması ve üzerinde düşünülmesi gereken bir kitap!"
#kitaplakalın
Güzel bir kitap yazar sadelestirmek için elinden geleni yapmış ama bazen insan anlayamiyo bir noktada tikanıyor en beğendiğim bölum franktallardı okumanızı tavsiye ederim
Beynimizi esprili ve bilimsel olarak çok güzel bir şekilde anlatmış Sinan Canan. Bazı konularda farklı bir bakış açısından bakmayı sağladığı için tavsiye ederim. Son kısımlar biraz ağır gelebilir.
Kitaptan bazı kısımları çıkarmak istedim nedense onlar olmasa da ne olsa diye kafa patlattım.Genel itibariyle güzeldi bazı beklentilerimi karşılamasa da. Değinmeden geçemicem kullandığı sözler,Cemil Meriç e verdiği önemi her fırsatta göstermesi çok güzeldi umarım herkes kelimelerin, dilin hayat demek olduğunu anlar.
Osmanlı sultanlarının Enderun mektebinin kapısına yazdırdığı "Burada hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanmaz" yazısını biz ne zaman eğitim kurumlarımızın girişlerine yazacağız acaba?
Susuzların suyu araması gibi, su da alemde susuzları arar.

Mevlana Celaleddin-i Rûmi
Dişiler, eş seçimi meselesini ince eleyip sık dokumalı, her erkeği “eş” olarak kabul etmemelidir. Bu yüzden biyolojik alemin büyük kısmında “erkek” seçilmek için süslenip uğraşırken dişiler seçici olarak görev yapar.

Olay normalde insanda da böyledir; özellikle erkek ve dişi davranışları büyük oranda bu temel mekanizmalar üzerinden işler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058509191
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tuti Kitap
Harika bir kitap okumak istiyorsanız… İşte, okumaktasınız zaten! .(Murat Menteş)

Sinan Canan, fazlasıyla espritüel bir bilim insanı.[n]Beyin adlı bilimsel “stand-up” gösterilerinin yıldızı. Zor sorulara hem komik hem de isabetli cevaplar veriyor:

•Kaos teorisi nedir?

•Tam olarak kaç tane tabiat kanunu var?

•Evrim hakkında neden yanılıyoruz?

•Bilinç dışı eylemlerim, bilinçli eylemlerimden katbekat fazlaysa acaba ben, kendim miyim?

•Lost’ta veya Matrix’te yaşıyor olabilir miyiz?

•Birbirimizi neden tam olarak anlayamıyoruz?

•Aşk bize neler yapıyor?

•Cinsellik neden sürekli satıyor ve satacak?

“İnsan beyni; 1,4 kg ağırlığında, su, yağ, protein, şeker ve tuzdan oluşan bir jöledir.” diyen yazar, bu jöleye korkusuzca balıklama dalıyor! Velhasıl... Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bilmek isteyeceğiniz şeylerle dolu bir kitap.(Murat Menteş)

Rönesans’taki gibi bir Leonardo bekleyemeyiz artık. Çünkü bilgi havzası büyüdükçe hâkim olmak için onu böldük, dallara ayırdık. Mecburduk. Ama bu kez de körün fili tarifi düzeyinde bakar olduk “hakikat”e. Şimdi disiplinler arası, hatta disiplinler üstü bir kavrayışa ihtiyacımız var. Sinan Canan’ı bu yüzden çok önemsiyorum: Kadim olanla modern olanı, Doğu’yla Batı’yı, farklı disiplinleri harmanlayıp kavradığı için; “hakikat”i “gerçek”in üstüne koyduğu için. (Cem Mumcu)

Popüler bilimsel bir kitap, nadiren bu kadar güzel, edebî ve masalsı bir dille yazılır. Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bu kadar yumuşak bir dille yazılıp hem okuyanın kendisini dönüştürmesine hem beynin çalışma biçimini anlamasına hem de evrendeki ahengi öğrenmesine katkıda bulunan nadir kitaplardan... Sanırım birden fazla okumak zorunda kalacaksınız. Kitap bittiğinde artık eski ben’inizi geçmişte bırakıp hınzır bir gülümsemeyle önceki inançlarınızı anımsayacaksınız. Çünkü değiştiğinizi anlayacaksınız. Sahip olduğunuz inançlar konusunda değişime cesaretiniz varsa okumaya başlayın. Okuduktan sonra aynı kişi olmayacağınızı garanti ederim. (Sultan Tarlacı)

Kitabı okuyanlar 307 okur

 • Merve İlhan
 • Burcu Doganay
 • Sümeyye Erkılıç
 • Rukiye BAL
 • Kevser Bağlı
 • Mehmet Özdemir
 • Tankut Kurt
 • Loresima
 • Sule Coban
 • nazlı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.4
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%34.5
25-34 Yaş
%29.3
35-44 Yaş
%22.4
45-54 Yaş
%6.9
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.3
Erkek
%48.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.2 (41)
9
%20.8 (25)
8
%17.5 (21)
7
%18.3 (22)
6
%3.3 (4)
5
%3.3 (4)
4
%0
3
%2.5 (3)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları