Kimyanın Efendisi

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
9 gösterim
İmam Cafer-i Sadık ve öğrencisi Hayyan oğlu Cabir Kimya'nın kurucuları olarak tanınmışlardır. Bilim tarihi araştırmacılarının çoğunun ortak görüşü bu yöndedir. Elinizdeki kitapta daha önce haberinizin olmadığı çok fazla yeni bilgi ile karşılaşacaksınız. Kitabımızda Kimya, Astronomi, Felsefe, Optik biliminin gelişmesinde İmam Cafer-i Sadık'ın etkisini görebileceksiniz. Bunların yanında İmam Cafer-i Sadık'ın Bilimsel metodları olmak üzere çok farklı konular da kitapta mevcuttur.
Bu kitapta ortaya koyduğumuz bilgiler ışığında diyebiliriz ki Kimya kelimesini ortaya çıkaran ilk kişi İmam Cafer Sadık'tır. İmam Cafer-i Sadık'ın öğrencisi Hayyan oğlu Cabir Kimya'ya dair yüzlerce eseri mevcuttur. Bazı kaynaklarda belirtildiğine göre bu eserleri Cabir'e yazdıran bizzat İmam Cafer Sadık'tır. Yani kitapların yazarı olarak bazı bilim tarihçileri İmam Cafer-i Sadık'ı kabul etmektedir. Kitapta ortaya koyduğumuz bilgiler ışığında diyebiliriz ki İmam Cafer Sadık sadece Kimya'da değil Astronomi, Optik ve daha birçok konuda tezler hazırlamış ve bilim dünyasına sunmuştur. Bilim tarihini değiştirebilecek derecede önemli bir araştırmayı yayınlama mutluluğunu yaşıyoruz..
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786058538115
 • Yayınevi:
  Kalender Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Furkan Uzel 
 13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

İslam - Bilim tarihi açısından önemli yer kaplaması gereken bir kitap. Türkçe kaynaklardan ziyade, çevirisi yapılmamış yabancı kaynaklar kullanılmış. Kitapta, Türkiye'de dile getirilmeyen ve ilginç, aynı zamanda çok güzel tezler var. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Kitaptan 1 Alıntı