1000Kitap Logosu
Kınar Hanımın Denizleri
Kınar Hanımın Denizleri
Kınar Hanımın Denizleri

Kınar Hanımın Denizleri

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.3
48 Kişi
171
Okunma
37
Beğeni
791
Gösterim
64 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 49 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Mart 2018 · Karton kapak · 9789750841965
Ece Ayhan’ın ilk kitabı Kınar Hanımın Denizleri O sahibinin sesi gramofonlarda çalınan şey incecik melankolisiymiş yalnızlığının intihar karası bir faytona binmiş geçerken ablam caddelerinden ölümler aşkı pera’nın Yapı Kredi Yayınları toplu yapıtlarını yayımladığı Türk edebiyatının büyük ustalarından seçilmiş bazı kitapların ayrı basımını yapmayı sürdürüyor. Ece Ayhan’ın 1955-58 yıllarında yazdığı ilk şiirlerinden oluşan Kınar Hanımın Denizleri (1959) yıllar sonra ilk kez ayrı basılıyor. İkinci Yeni hareketinin tipik yapıtlarından biri sayılan Kınar Hanımın Denizleri aklın sınırlarını zorlayan ve sürrealizmi çağrıştıran kurgusu; tarihe, coğrafyaya, sokak hayatına, ekonomiye, ölüme ve tutkuya dönük lirizmiyle Ece Ayhan şiirinin bütün özelliklerini taşıyor. Şiirimizin kilit taşlarından olan kitap, kapağında bu kez şairin yakın dostu Ömer Uluç’un bir resmiyle okuruna ulaşıyor.
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺5,49
7.3
10 üzerinden
48 Puan · 8 İnceleme
Edanur Akay
Kınar Hanımın Denizleri'ni inceledi.
64 syf.
·
10/10 puan
Hemen bitti. Çok kıymetli birinden hediye geldiği için yavaş yavaş okudum :) Ece Ayhan sembolik diliyle, kısa mısralarıyla harika bir yazar. Ece Ayhan'ı ancak Ece Ayhanla anlayabiliyoruz.
Kınar Hanımın Denizleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Nedim Kardaş
Kınar Hanımın Denizleri'ni inceledi.
64 syf.
Şairin 1956,1957 ve 1958 şiirlerinden seçilen 27 şiirden oluşan bir kitap. Şiirleri karmaşık ve zor anlaşılıyor. İç mısra şeklinde yazılmış bir çoğu. İlk mısra içinde ikinci mısranın başı ve sonra satır başı. Zamanında bu şairin şiirleri için sözlükler yapılması boşuna değil. Bir şiiri bir defada okuyup anlayamıyor duyguyu yakalayamıyorsunuz malesef. İnce eleyip sık dokunmuş bu şiirlerde daha çok siyasi anlayış hakim sürüyor. Hemen hemen bütün şiirlerinde alay ve dalga geçme var. 55 sayfadan oluşan kitap her ne kadar ince görünse de iki üç kez şiirler okununca bu sayı katlanıyor. Ve daha fazla zaman alıyor. Karmaşık ve içinden çıkılmaz şiirler okumayı sevmeyenlerin sıkılacağı bir kitap. Şiirler seçilirken belli ki daha çok şairin zamanınında olan olayların eleştirisini içeren şiirler seçilmiş. Okuduğum ilk kitabı. Daha önce ece ayhan okumadım. Bu ilk ve umarım diğer şiirleri de bu kadar zorlamaz beni.
Kınar Hanımın Denizleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Uğur Ergün
Kınar Hanımın Denizleri'ni inceledi.
64 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ece Ayhan'ın kendine özgü gizemsel üslubuna Pera'nın ve sokakların dili de harman olunca böyle güzel bir ilk şiir kitabının çıkması kaçınılmaz oluyor. Yaklaşık 60 sene öncesinin şiir dili bugün bile eskimeden karşımızda kanlı canlı duruyor. Hiç yaşlanmayan, okudukça yeni anlamlar kazanan ve tüm anlamlarını yitiren bir başyapıt olarak ve gözlerimizde, kulaklarımızda canlanarak içimizde kendini yaşatıyor.
Kınar Hanımın Denizleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
1