Kiralık Konak (Bütün Eserleri 4)Yakup Kadri Karaosmanoğlu

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.909
Gösterim
Adı:
Kiralık Konak
Alt başlık:
Bütün Eserleri 4
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754700084
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın, bu değişimle farklı yerleresavrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir kopuş süreci içinde, İstanbulun giyen, ölçülü ve namuslu kişiler olmaktan çıkıp, sırtlarına geçirdikleri redingotlarıyla romancının deyişiyle riyakar, yarı uşak ve adi bir kuşağın temsilcisi haline gelirler.
Kiralık Konak romanı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun 1920 yılında yayımladığı bir eserdir. Konu olarakta tanzimatla birlikte başlayan Batılılaşma sırasında kendi öz değerlermizin ve kültürümüzün geri plana itilmesinin ve unutulmasının yarattığı sorunlar ele alınır.
Kuşaklar arası çatışmaların birey ve toplum üzerindeki etkisi anlatılmaktadır.
Romanın dili genel olarak konuşma dilidir ve günümüzde bile rahatlıkla anlaşılabilmektedir.
Roman'da beni karakter olarak en çok etkileyen Hakkı Celis'tir. Çünkü çağdaşlaşmayı kendi değerleri ile harmanlayan, edepli, büyüklerine saygılı ve idealist bir genç vardır.
Gölgede gibi duran ancak diğer karakterler ile karşılaştırıldığı vakit önemli bir karakter olduğu anlaşılacak olan Hakkı Celis’in diğer roman kahramanları ile tezat oluşturmaktadır. Hakkı Celis’in mühim bir figür olduğu ilk başlarda pek hissedilmese bile roman sonlarına doğru artan ağırlığı ve romanın Hakkı Celis bahsi ile bitmesi, onun bu tezatlıkları ortaya koyan mühim bir karakterdir.
Bazı şeyleri kazanmak ve korumak zaman alır; ancak kaybetmek çok daha kolaydır.
Mutlaka okunması gereken güzel bir kitap.
Yakup Kadri'nin yeri bende bambaşkadır. Kiralık Konak muazzam bir romanmış. Keşke daha önce okusaydım dediğim kitaplardan oldu. İlk sayfalarda Hakkı Celis ilgimi çekmişti. Diğerlerinden farklı ışığı olan bir karakterdi ki romanın sonunda ciğerimi söktü.Kitaptan biraz Sodom ve Gomore tadı aldım. Seniha ve ailesinin kayıtsızlıkları saçımı başımı yoldurdu. Naim Efendi'ye derinden üzüldüm. 2016 Türkiyesinde yaşıyorum Seniha gibi ailemi karşıma alıp kaçıp Avrupa'larda dolaşmaya cürret edemem.. Tavsiye edeceğim romanlardan.
 • Sinekli Bakkal
  8.0/10 (526 Oy)495 beğeni2.940 okunma203 alıntı10.823 gösterim
 • Mai ve Siyah
  7.9/10 (538 Oy)514 beğeni2.550 okunma229 alıntı13.197 gösterim
 • Ateşten Gömlek
  7.9/10 (492 Oy)450 beğeni2.452 okunma195 alıntı16.955 gösterim
 • Araba Sevdası
  6.9/10 (581 Oy)442 beğeni3.371 okunma161 alıntı12.458 gösterim
 • Aşk-ı Memnu
  7.9/10 (369 Oy)329 beğeni2.186 okunma110 alıntı8.975 gösterim
 • İntibah
  7.6/10 (697 Oy)555 beğeni3.836 okunma416 alıntı12.608 gösterim
 • Eylül
  7.6/10 (963 Oy)800 beğeni4.704 okunma477 alıntı16.028 gösterim
 • Yaprak Dökümü
  8.0/10 (828 Oy)706 beğeni5.072 okunma229 alıntı13.815 gösterim
 • Acımak
  8.6/10 (983 Oy)910 beğeni4.105 okunma246 alıntı17.181 gösterim
 • Madame Bovary
  7.7/10 (724 Oy)580 beğeni3.448 okunma439 alıntı20.886 gösterim
Yakup Kadri'yi okumaya 'Hep O Şarkı' adlı kitabı ile başladım. Sonra hemen hemen sadece onu okumaya başladım. 'Kiralık Konak' bitti; birazdan 'Bir Serencam'a başlayacağım ve ardından 'Sodom ve Gomore'. Yakup Kadri'nin kitapları sıkmıyor. Sayfaların nasıl ilerlediğini ara vermek ihtiyacı duyduğumda anlıyorum. Kiralık Konak kitabı Osmanlı'nın son demlerinde yaşanan hayatı anlatıyor. Aslında genel olarak eski ve yeni çatışması. Kırılan eski yaşam ile hükümferma olan yeni yaşam arasındaki çatışma... Yazar bu çatışmayı esas olarak 'Seniha' isimli karakter üzerinden anlatıyor. Seniha'nın babası 'Servet Bey' yeniyi, Avrupa'yı, sınırsız özgürlüğü temsil ederken; Seniha'nın dedesi 'Naim Efendi' eskiyi, eski kültürü temsil ediyor. Naim Efendi, roman içerisinde beni en çok etkileyen kişi oldu. Ardından Seniha'nın aşıkı 'Hakkı Celis'.
Romanın bazı kısımlarında çok etkileyici eleştiriler mevcut. Edebiyat ile ilgili bir eleştiri yapıyor yazar ve dönemin sadece yazmak için yazan kişileri için farklı bir ithamda bulunuyor. Çanakkale Savaşı dönemine de denk gelen roman anlatımı, Çanakkale'nin zorlu savaş koşulları karşısında, cephe gerisinde kalan insanların bazılarının kendi çıkarları uğruna insanları nasıl yok saydığının eleştirisini sunuyor okura. Bir yanda beka adına yaşanan Çanakkale Savaşı, bir yandan da Avrupalaşma ya da Avrupalılaşma (!) çabaları içerisindeki insanların şatafatı, lüksü... Ne yazsam eksik, ne yazsam kitabı tam manasıyla ifade edemem. Kesinlikle tavsiye edilir.
Çoğu insanın hatta kitabın içeriğinin dahi batılılaşma ve kuşaklar arasında ki çatışma diye anlattığı kitapta benim en çok etkilendiğim Osman'lının son dönemleri ve Kurtuluş savaşı içine girilirken ülkenin, İstanbul zenginlerinin o içler acısı durumu oldu.

Yaşadığı dönemlerden etkilenerek romanlarını ele aldığı belirtilen yazarın, Kiralık Konak içerisinde ki dönem ve olanları da gerçeklerden etkilenerek mi yazdı düşüncesi beni çok zorladı.
Karakterler birebir olmasa dahi o süslü İstanbul konakları, yalıları içinde ülke elden giderken sefa süren insanlar mevcut muydu?

Kitabımız Naim Efendi ailesi, akraba ve dostları arasında geçen, köklü değişikliklerin yapıldığı bir dönemi eli alır.
Naim Efendi ahlak ve adabı kibarlığı ve zarifliği ile yaşadığı zamanın nasıl ahlak dışı yaşam biçimi hale gelişini torunları Seniha ve Cemil sayesinde şahitlik eder. Azla yetinmeyen torunları için servetini eritir günden güne, peki bu hassas dedeyi torunları yeteri kadar seviyor mudur?
Okurken keşke senin gibi bir dedem olsaydı dediğim karakterdir Naim Efendi..

Ve Hakkı Celis, Naim Efendinin kız kardeşinin torunu olan şair ruhlu naif genç. Yaşanması zorlaşan ve büyük değişimler geçiren hayata sıkı sıkıya ahlak ve adetleriyle bağlı kalmaya çalışan, Seniha'ya aşık biçare Hakkı Celis..
Naim Efendi'den sonra sevdiğim tek karakter.

Kitap karakterleri tanıtmakla başlayıp yaşamlarının onları sürüklemesi gibi bizi de sürükleyip etkisi altına alıyor. Türkçe'nin ne kadar mükemmel ve geniş bir dil olduğunu sergileyen bir biçimde kaleme alınmış. Kesinlikle sıkmıyor sizi bu dil gayet akıcı ve sevenler için bilmediği kelimeleri öğrenmesine iyi bir fırsat..

Okunmasını tavsiye ettiğim ve çok beğindiğim bir eser oldu. Tereddütsüz okunabilir.
Son sayfalarda dayanamayıp ağladığım bir kitap.Herkesin okuması gereken bir eser.Yaşımın küçüklüğüne rağmen anlayabildiğim,okulda öğrendiğim tarihle kavrayabildiğim,arkadaşlarımın sıkıcı bulduğu ama benim her şeye rağmen merak edip okuduğum roman ve gerçekten muhteşem
Kiralık Konak , Yakup Kadri Karaosmanoğlunun romanı ( 1922 ) . Üç ayrı neslin kişilerini ele alarak , Osmanlı imparatorluğunun son dönemine ait sosyal hayatı anlatmaktadır.

Naim efendi Osmanlı imparatorluğunun eski nazırlarından biridir; emekliye ayrılmıştır. Karısı nefise hanımın ölümü üzerine konağın düzeni bozulur. Naim efendinin kızı Sekine' nin iki çocuğu vardır. Seniha ile Cemil , genç nesli temsil eder. Cemil, Beyoğlu gecelerine düşkün bir öğrenci, Seniha Avrupa hayranıdır. Bir Salon genci olan Faik beyi sever. Akrabalarından Hakkı Celis ise Senihayı uzaktan sevmektedir. Seniha şair ruhlu hakkın Celis' in görüşleriyle alay eder . Konakta sık sık toplantılar , eğlenceler yapılır.

Naim efendi paraca sıkıntıya düşer ve borçlanır. Seniha Avrupaya kaçar ; sevgilisi Faik beyi de arkasından sürükler. Babası servet bey bir apartman dairesine çıkar. Konak boşalınca naim efendi hastalanır. Para sıkıntısı arttığı için Kanlıcadaki yalı kiraya verilir. Konakta kiraya verilmek istenir, fakat kiracı bulunamaz .Seniha Avrupadan döner, İstediği hayatı kuramamak yüzünden çöküntüye uğramıştır. Servet bey' in kızını koz olarak kullanarak iş adamlarıyla ilişkiler kurmak isteğide sonuç vermez. Yıkılışın üç nesillik hikayesi , konağın dağılıp satılığa çıkarılmasıyla biter. Romanda olumlu gelişme gösteren tek kişi Hakkı Celis' tir.
Benliğimde taht kuran Kiralık Konak romanı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun ilk romanı olma özelliğini taşımaktadır. İlk kitabı olmasına nazaran çokta etkileyici ve güçlü bir kalemle işlenmişti. Aynı zamanda okuyucusuna hüzün veren bir türdeydi. Bu kitapta çok çabuk akıp geçen kıymeti romanlarım arasında yerini halen koruyor kütüphanemde olmasa bile. Bende bu roman yok aslında, bütün herkeste bulunması gereken bir roman bence. Ölümsüz eser ve başyapıt gibi özelliklere sahiptir.
Açıkçası hiç başlamamak hiç okumamak için sürekli 'ya sonra okurum' listesine attığım bir kitaptı. Geçen kütüphaneme göz gezdirirken bir cesaretle elime aldım ve beklediğimden daha iyi bir kitapla karşılaştım.
İlk sayfalarda yabancı kelimelerin -bize yabancı- sıklığı beni fazla yordu.Sayfalar ilerledikçe buna alışıyorsunuz ve sizi rahatsız etmiyor. Olay bakımından da yeterli sayılabilir fakat olayların sadece konak içinde geçmesi ve farklı mekanlardaki olayların azlığı -onlarda da konağa göre fazla cılız tasvirlere yer vermesi yüzeysel olayların yer alması- okuma zevkimi çok düşürdü.
Karakterlere gelince bazen küçük tutarsızlıkları göze çarpıyor fakat hızlı bi okur bunları fark bile etmez.Bazen Naim Efendi bazen Seniha bazen de Hakkı Celis merkezli anlatımlara yer verilmiş.Bu realist bir eserde ilginin tek bir karakter üzerinde toplanmasını engelleyerek bir süre sonra karakterden sıkılma ve onu benimsememe gibi olumsuz durumlardan kurtarmış eseri.
Her şeye rağmen okumaya değecek bir bir kitaptı.Bir nefeste bitirilememekle birlikte insanı sıkıntıdan da boğmuyordu.Sonunda ise insanda bir parça hüzün bırakıyordu.
Tanzimat döneminden meşrutiyet e giden bu yolda hızlı bir batılılaşmayı anlatmış bir kitap. 3 kuşak çatışmasını bazı bazı ağır üslupla bazı bazı okuyucu üslubuyla yazmış bir üstat. Umarım klasik diye okumamazlik etmezsiniz.
Kiralık Konak, zengin bir ailenin yavaş yavaş maddi çöküntüye geçmesiyle beraber o dönemin, modernleşme ve yenileşme olarak nitelendirilen, aslında batılılaşma kalıbına sokabileceğimiz Tanzimat döneminden etkilenen aile fertlerinin ayrı ayrı ruh hallerini, yaşam tarzlarındaki değişimini ve bunun doğurduğu sonuçları okuyucuya tiksindirici bir gerçeklikte sunar.

Yazar, Tanzimat'tan süre gelen batılılaşma ile farklı profiller çizen insanları, toplumun eski insanlarının profilleri ile harmanlayarak okuyucuya kıyaslama yapma imkanı da sunmuştur, bunun yanında yaşlı, orta yaşlı ve genç karakterleri ile de kuşak çatışmasını pekala anlatmaya çalışmıştır.

Çanakkale Savaş'ı denildiğinde her daim tüyleri diken diken olan bir neslin bireyi olarak cephenin dışında kalan ve çok farklı hayat süren bu insanların mide bulandırıcı duyarsızlığı sizi tedirgin edecektir. Tavsiye ederim.
Yakup kadri dönemin içtimai ve siyasi yapısını anlamak için okunması gereken değerli yazarlardan biri. Çok zengin bir üslubu var. Seniha karakteri beni her defasında şaşırttı. Onun kişiliğindeki iyiliği görebildik ancak o her defasında menfi davranışlarıyla on plandaydı. Cemil ve faik bey türk romanında sıkça gördüğümüz "alafranga züppe " tipleri. Hakkı celis ve naim efendi ise eskiyi, maneviyatı kuvvetli, sağduyulu insanları temsil ediyor. Okumanızı öneririm. Keyifliydi.
Kiralık Konak'ta ele alınan mesele, 19. yüzyıl ortalarından itibaren toplumumuzun yaşadığı sosyal değişikliklerin sonucunda konak hayatının çöküşü ve yerini apartmanda sürdürülen yaşam tarzına bırakışıdır.
Roman, Naim Efendi'nin Cihangir'deki konağında sürdürülen hayat tarzından, Servet Bey'in Şişli'de kiraladığı apartman dairesindeki yaşam biçimine geçişin hikayesi olarak düşünülebilir. 1908-1918 yılları arasındaki dönemi konu alır. Yani İkinci Meşrutiyet'i takip eden yıllardan Çanakkale Savaşı sonrasına kadar uzanan aylar arasındaki dönem.
Kiralık Konak, Naim Efendi ve Seniha arasındaki çatışma üzerine kurulmuştur. Naim Efendi ve Seniha ayrı ayrı devirleri temsil eden tipler olarak ele alınmalı ve roman o şekilde okunmalıdır.
Yakup Kadri, Hasan Ali Yücel'e 1937 senesinde yazdığı birkaç mektubunda romanlarını bir hatıra kitabı olarak düşündüğünü, ne görüp ne işittiyse onları yazdığını ve yazdığı her romanda kendisine benzeyen karakterler olduğunu söyler. Kiralık Konak'ta da kendisine benzettiği karakterin Hakkı Celis olduğunu ekler.
Kızmak veya gücenebilmek için mutlaka biraz anlamak lazımdır.
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Sayfa 18 - İletişim Yayınları - 49. Baskı
“Birtakım yapma tavırlar, sahte bakışlar ve isteksiz gülüşlerle Avrupa'dan avdet etmiş saşi (Yüzeysel) ve kokulu bir mahlukun ateşe, dumana ve kör kurşun yağmurlarına doğru ağır ağır ilerleyen bir adam üzerinde hala hüküm sürüşü pek gayri tabii bir şey, adeta bir ayıp değil miydi?”
Ta on dört yaşından beri kalbinde bilmediği yerlerin, görmediği şeylerin, tanımadığı kimselerin hasreti vardı.
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Sayfa 28 - İletişim Yayınları - 49. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kiralık Konak
Alt başlık:
Bütün Eserleri 4
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754700084
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın, bu değişimle farklı yerleresavrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir kopuş süreci içinde, İstanbulun giyen, ölçülü ve namuslu kişiler olmaktan çıkıp, sırtlarına geçirdikleri redingotlarıyla romancının deyişiyle riyakar, yarı uşak ve adi bir kuşağın temsilcisi haline gelirler.

Kitabı okuyanlar 2.506 okur

 • Halime Özkan
 • Yunus Şahin
 • Abdulvahit KOLDAŞ
 • Eda
 • Bahar Koçer
 • Ayşenur
 • Kumru
 • Ali Erdem
 • Gülçin Aşkın
 • Abdulkadir Yıldırım

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6
14-17 Yaş
%5.5
18-24 Yaş
%28.4
25-34 Yaş
%33.8
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.1
Erkek
%24.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.7 (82)
9
%16.4 (76)
8
%26.5 (123)
7
%22.8 (106)
6
%9.5 (44)
5
%3.2 (15)
4
%1.9 (9)
3
%0.2 (1)
2
%0.9 (4)
1
%0.9 (4)

Kitabın sıralamaları