Kiralık Konak (Bütün Eserleri 4)

·
Okunma
·
Beğeni
·
25237
Gösterim
Adı:
Kiralık Konak
Alt başlık:
Bütün Eserleri 4
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754700084
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Kiralık Konak
Kiralık Konak
Kiralık Konak
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın, bu değişimle farklı yerleresavrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir kopuş süreci içinde, İstanbulun giyen, ölçülü ve namuslu kişiler olmaktan çıkıp, sırtlarına geçirdikleri redingotlarıyla romancının deyişiyle riyakar, yarı uşak ve adi bir kuşağın temsilcisi haline gelirler.
232 syf.
Kiralık Konak romanı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun 1920 yılında yayımladığı bir eserdir. Konu olarakta tanzimatla birlikte başlayan Batılılaşma sırasında kendi öz değerlermizin ve kültürümüzün geri plana itilmesinin ve unutulmasının yarattığı sorunlar ele alınır.
Kuşaklar arası çatışmaların birey ve toplum üzerindeki etkisi anlatılmaktadır.
Romanın dili genel olarak konuşma dilidir ve günümüzde bile rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

Roman'da beni karakter olarak en çok etkileyen Hakkı Celis'tir. Çünkü çağdaşlaşmayı kendi değerleri ile harmanlayan, edepli, büyüklerine saygılı ve idealist bir genç vardır.

Gölgede gibi duran ancak diğer karakterler ile karşılaştırıldığı vakit önemli bir karakter olduğu anlaşılacak olan Hakkı Celis’in diğer roman kahramanları ile tezat oluşturmaktadır. Hakkı Celis’in mühim bir figür olduğu ilk başlarda pek hissedilmese bile roman sonlarına doğru artan ağırlığı ve romanın Hakkı Celis bahsi ile bitmesi, onun bu tezatlıkları ortaya koyan mühim bir karakterdir.

Bazı şeyleri kazanmak ve korumak zaman alır; ancak kaybetmek çok daha kolaydır.
Mutlaka okunması gereken güzel bir kitap.
232 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yakup Kadri'nin yeri bende bambaşkadır. Kiralık Konak muazzam bir romanmış. Keşke daha önce okusaydım dediğim kitaplardan oldu. İlk sayfalarda Hakkı Celis ilgimi çekmişti. Diğerlerinden farklı ışığı olan bir karakterdi ki romanın sonunda ciğerimi söktü.Kitaptan biraz Sodom ve Gomore tadı aldım. Seniha ve ailesinin kayıtsızlıkları saçımı başımı yoldurdu. Naim Efendi'ye derinden üzüldüm. 2016 Türkiyesinde yaşıyorum Seniha gibi ailemi karşıma alıp kaçıp Avrupa'larda dolaşmaya cürret edemem.. Tavsiye edeceğim romanlardan.
 • Sinekli Bakkal
  8.1/10 (1.398 Oy)1.409 beğeni7.949 okunma1.312 alıntı29.542 gösterim
 • Araba Sevdası
  7.1/10 (1.636 Oy)1.395 beğeni9.983 okunma1.084 alıntı41.137 gösterim
 • Ateşten Gömlek
  8.1/10 (1.617 Oy)1.556 beğeni7.832 okunma1.664 alıntı49.186 gösterim
 • İntibah
  7.7/10 (2.521 Oy)2.136 beğeni12.985 okunma3.812 alıntı47.390 gösterim
 • Mai ve Siyah
  8.0/10 (1.764 Oy)1.743 beğeni8.511 okunma3.336 alıntı51.904 gösterim
 • Eylül
  7.6/10 (2.573 Oy)2.476 beğeni14.457 okunma5.352 alıntı128.234 gösterim
 • Madame Bovary
  7.7/10 (2.348 Oy)2.124 beğeni10.985 okunma4.720 alıntı67.712 gösterim
 • Sergüzeşt
  7.7/10 (3.051 Oy)2.651 beğeni16.959 okunma4.154 alıntı52.759 gösterim
 • Fatih Harbiye
  7.9/10 (3.372 Oy)3.052 beğeni17.635 okunma2.090 alıntı49.763 gösterim
 • Yaprak Dökümü
  8.1/10 (2.116 Oy)2.025 beğeni13.179 okunma1.069 alıntı35.446 gösterim
232 syf.
·2 günde·7/10
...Spoiler içerir...

Kütüphaneme nerden geldiğini bilmediğim ama şu zamana kadar neden okumadım diye düşündüğüm bir kitaptı.
Konusu itibariyle batılılaşma sürecini işlemiş, kuşak çatışmasını bireyler üzerinde oldukça güzel dile getirilmiştir.

Özgürlüğüne düşkün ve konaktan Avrupaya kaçan evin kızı Seniha, onun bir o kadar başına buyruk kardeşi Cemil, kaynatası Naim Efendinin geri kafalı olduğunu düşünüp çocuklarının arkasında durup, daha sonra pişman olan Servet Bey ve umutsuz bir aşk uğruna cephede şehit düşen Hakkı Celis..


Bu tarz kitaplara aşina olduğum için bende bir duygu belirtisi yaratmadı, kısa sürede okuyup bitirilebilecek bir dili var.
232 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Çoğu insanın hatta kitabın içeriğinin dahi batılılaşma ve kuşaklar arasında ki çatışma diye anlattığı kitapta benim en çok etkilendiğim Osman'lının son dönemleri ve Kurtuluş savaşı içine girilirken ülkenin, İstanbul zenginlerinin o içler acısı durumu oldu.

Yaşadığı dönemlerden etkilenerek romanlarını ele aldığı belirtilen yazarın, Kiralık Konak içerisinde ki dönem ve olanları da gerçeklerden etkilenerek mi yazdı düşüncesi beni çok zorladı.
Karakterler birebir olmasa dahi o süslü İstanbul konakları, yalıları içinde ülke elden giderken sefa süren insanlar mevcut muydu?

Kitabımız Naim Efendi ailesi, akraba ve dostları arasında geçen, köklü değişikliklerin yapıldığı bir dönemi eli alır.
Naim Efendi ahlak ve adabı kibarlığı ve zarifliği ile yaşadığı zamanın nasıl ahlak dışı yaşam biçimi hale gelişini torunları Seniha ve Cemil sayesinde şahitlik eder. Azla yetinmeyen torunları için servetini eritir günden güne, peki bu hassas dedeyi torunları yeteri kadar seviyor mudur?
Okurken keşke senin gibi bir dedem olsaydı dediğim karakterdir Naim Efendi..

Ve Hakkı Celis, Naim Efendinin kız kardeşinin torunu olan şair ruhlu naif genç. Yaşanması zorlaşan ve büyük değişimler geçiren hayata sıkı sıkıya ahlak ve adetleriyle bağlı kalmaya çalışan, Seniha'ya aşık biçare Hakkı Celis..
Naim Efendi'den sonra sevdiğim tek karakter.

Kitap karakterleri tanıtmakla başlayıp yaşamlarının onları sürüklemesi gibi bizi de sürükleyip etkisi altına alıyor. Türkçe'nin ne kadar mükemmel ve geniş bir dil olduğunu sergileyen bir biçimde kaleme alınmış. Kesinlikle sıkmıyor sizi bu dil gayet akıcı ve sevenler için bilmediği kelimeleri öğrenmesine iyi bir fırsat..

Okunmasını tavsiye ettiğim ve çok beğindiğim bir eser oldu. Tereddütsüz okunabilir.
232 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Kiralık Konak, Batılılaşma ile kuşaklar arasında oluşan büyük uçurumları ele alması hasebiyle edebiyatımızda mühim bir yer edinmiştir. Yakup Kadri'nin ilk romanı olmasına rağmen dili ve kurgusu oldukça başarılıdır.

Karakterlerin her biri farklı duygulara, düşüncelere ve dünya görüşlerine sahiptir. Özellikle gençler arasında büyüklere karşı oluşan kayıtsızlık, saygısızlık yaygınlaşmıştır. Elbetteki bunda ebeveynlerin vurdumduymazlığının katkısı büyük. Eski kafadan sıyrılmak pahasına evlatlarının ahlaksızlıklarına kayıtsız kalabiliyorlar. Yakup Kadri'nin deyişiyle "riyakar, yarı uşak ve adi" bir kuşağın temsilcisi haline geliyorlar.
232 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kiralık Konak romanı Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 1920 yılında yayımlanmış ilk eseridir. Romanda 1. Dünya Savaşı sırasın da ülke içindeki sosyal sorunlar, batılılaşma süreci, kuşak çatışmaları (değerler ve düşünce farklılıkları) konu edinmiştir.
Romanda batılılaşma sürecine ayak uydurmaya çalışıp ayak uyduramayıp ıstırap çeken bireyler oldukça anlaşılır ve akıcı bir dille anlatılmaktadır.
232 syf.
·Puan vermedi
Yıllar önce lise yıllarımda okumuştum. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun ilk kitabı. Batı hayranlığının ve öz değerlere yabancılaşmanın çarpıcı bir şekilde anlatıldığı çok güzel bir kitap.
232 syf.
·Beğendi·10/10
Son sayfalarda dayanamayıp ağladığım bir kitap.Herkesin okuması gereken bir eser.Yaşımın küçüklüğüne rağmen anlayabildiğim,okulda öğrendiğim tarihle kavrayabildiğim,arkadaşlarımın sıkıcı bulduğu ama benim her şeye rağmen merak edip okuduğum roman ve gerçekten muhteşem
232 syf.
Bir konak çerçevesinde, Osmanlı'nın yıkılışını anlatıyor. Naim Efendi, yıkılmak üzere olan Osmanlı Devleti; Seniha ise Batı'nın sarhoş ettiği gençliği temsil ediyor.
232 syf.
·Puan vermedi
Kiralık Konak , Yakup Kadri Karaosmanoğlunun romanı ( 1922 ) . Üç ayrı neslin kişilerini ele alarak , Osmanlı imparatorluğunun son dönemine ait sosyal hayatı anlatmaktadır.

Naim efendi Osmanlı imparatorluğunun eski nazırlarından biridir; emekliye ayrılmıştır. Karısı nefise hanımın ölümü üzerine konağın düzeni bozulur. Naim efendinin kızı Sekine' nin iki çocuğu vardır. Seniha ile Cemil , genç nesli temsil eder. Cemil, Beyoğlu gecelerine düşkün bir öğrenci, Seniha Avrupa hayranıdır. Bir Salon genci olan Faik beyi sever. Akrabalarından Hakkı Celis ise Senihayı uzaktan sevmektedir. Seniha şair ruhlu hakkın Celis' in görüşleriyle alay eder . Konakta sık sık toplantılar , eğlenceler yapılır.

Naim efendi paraca sıkıntıya düşer ve borçlanır. Seniha Avrupaya kaçar ; sevgilisi Faik beyi de arkasından sürükler. Babası servet bey bir apartman dairesine çıkar. Konak boşalınca naim efendi hastalanır. Para sıkıntısı arttığı için Kanlıcadaki yalı kiraya verilir. Konakta kiraya verilmek istenir, fakat kiracı bulunamaz .Seniha Avrupadan döner, İstediği hayatı kuramamak yüzünden çöküntüye uğramıştır. Servet bey' in kızını koz olarak kullanarak iş adamlarıyla ilişkiler kurmak isteğide sonuç vermez. Yıkılışın üç nesillik hikayesi , konağın dağılıp satılığa çıkarılmasıyla biter. Romanda olumlu gelişme gösteren tek kişi Hakkı Celis' tir.
232 syf.
·1 günde·7/10
Açıkçası hiç başlamamak hiç okumamak için sürekli 'ya sonra okurum' listesine attığım bir kitaptı. Geçen kütüphaneme göz gezdirirken bir cesaretle elime aldım ve beklediğimden daha iyi bir kitapla karşılaştım.
İlk sayfalarda yabancı kelimelerin -bize yabancı- sıklığı beni fazla yordu.Sayfalar ilerledikçe buna alışıyorsunuz ve sizi rahatsız etmiyor. Olay bakımından da yeterli sayılabilir fakat olayların sadece konak içinde geçmesi ve farklı mekanlardaki olayların azlığı -onlarda da konağa göre fazla cılız tasvirlere yer vermesi yüzeysel olayların yer alması- okuma zevkimi çok düşürdü.
Karakterlere gelince bazen küçük tutarsızlıkları göze çarpıyor fakat hızlı bi okur bunları fark bile etmez.Bazen Naim Efendi bazen Seniha bazen de Hakkı Celis merkezli anlatımlara yer verilmiş.Bu realist bir eserde ilginin tek bir karakter üzerinde toplanmasını engelleyerek bir süre sonra karakterden sıkılma ve onu benimsememe gibi olumsuz durumlardan kurtarmış eseri.
Her şeye rağmen okumaya değecek bir bir kitaptı.Bir nefeste bitirilememekle birlikte insanı sıkıntıdan da boğmuyordu.Sonunda ise insanda bir parça hüzün bırakıyordu.
"Zavallı insanlar kendi kendilerini nasıl aldatıyorlar! Ve bir gerçekleşmeyecek düş peşinde ne çok para, ne çok vakit, ne çok sıhhat sarfediyorlar."
Dünyada eş yüzler olduğu gibi, eş ruhlar da vardır. Bunlar diğer ruhların kalabalığı arasında mütemadiyen birbirini ararlar.
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Sayfa 136 - İletişim Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kiralık Konak
Alt başlık:
Bütün Eserleri 4
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754700084
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Kiralık Konak
Kiralık Konak
Kiralık Konak
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın, bu değişimle farklı yerleresavrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir kopuş süreci içinde, İstanbulun giyen, ölçülü ve namuslu kişiler olmaktan çıkıp, sırtlarına geçirdikleri redingotlarıyla romancının deyişiyle riyakar, yarı uşak ve adi bir kuşağın temsilcisi haline gelirler.

Kitabı okuyanlar 7.061 okur

 • Tuana Ecenur Çifci
 • Sibel
 • Nurşah Kılıç
 • Berkan Karacan
 • Ayşe Nur ÇOLAK
 • Elif akyıldız
 • ÖzlemS.
 • kübra tekin
 • Duygu Aslan
 • Büşra

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6
14-17 Yaş
%5.5
18-24 Yaş
%28.4
25-34 Yaş
%33.8
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.1
Erkek
%24.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.8 (214)
9
%15.9 (203)
8
%25.7 (328)
7
%20.1 (256)
6
%9.6 (122)
5
%3.2 (41)
4
%1.3 (16)
3
%0.8 (10)
2
%0.5 (7)
1
%0.5 (6)

Kitabın sıralamaları