Kiralık Konak Bütün Eserleri 4

7,4/10  (158 Oy) · 
1.104 okunma  · 
112 beğeni  · 
3.293 gösterim
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın, bu değişimle farklı yerleresavrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir kopuş süreci içinde, İstanbulun giyen, ölçülü ve namuslu kişiler olmaktan çıkıp, sırtlarına geçirdikleri redingotlarıyla romancının deyişiyle riyakar, yarı uşak ve adi bir kuşağın temsilcisi haline gelirler.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9754700087
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
silaes 
 08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yakup Kadri'nin yeri bende bambaşkadır. Kiralık Konak muazzam bir romanmış. Keşke daha önce okusaydım dediğim kitaplardan oldu. İlk sayfalarda Hakkı Celis ilgimi çekmişti. Diğerlerinden farklı ışığı olan bir karakterdi ki romanın sonunda ciğerimi söktü.Kitaptan biraz Sodom ve Gomore tadı aldım. Seniha ve ailesinin kayıtsızlıkları saçımı başımı yoldurdu. Naim Efendi'ye derinden üzüldüm. 2016 Türkiyesinde yaşıyorum Seniha gibi ailemi karşıma alıp kaçıp Avrupa'larda dolaşmaya cürret edemem.. Tavsiye edeceğim romanlardan.

Ceren Acer 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Benliğimde taht kuran Kiralık Konak romanı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun ilk romanı olma özelliğini taşımaktadır. İlk kitabı olmasına nazaran çokta etkileyici ve güçlü bir kalemle işlenmişti. Aynı zamanda okuyucusuna hüzün veren bir türdeydi. Bu kitapta çok çabuk akıp geçen kıymeti romanlarım arasında yerini halen koruyor kütüphanemde olmasa bile. Bende bu roman yok aslında, bütün herkeste bulunması gereken bir roman bence. Ölümsüz eser ve başyapıt gibi özelliklere sahiptir.

nisa nur selçuk 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son sayfalarda dayanamayıp ağladığım bir kitap.Herkesin okuması gereken bir eser.Yaşımın küçüklüğüne rağmen anlayabildiğim,okulda öğrendiğim tarihle kavrayabildiğim,arkadaşlarımın sıkıcı bulduğu ama benim her şeye rağmen merak edip okuduğum roman ve gerçekten muhteşem

Anıl 
 18 May 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Kiralık Konak, zengin bir ailenin yavaş yavaş maddi çöküntüye geçmesiyle beraber o dönemin, modernleşme ve yenileşme olarak nitelendirilen, aslında batılılaşma kalıbına sokabileceğimiz Tanzimat döneminden etkilenen aile fertlerinin ayrı ayrı ruh hallerini, yaşam tarzlarındaki değişimini ve bunun doğurduğu sonuçları okuyucuya tiksindirici bir gerçeklikte sunar.

Yazar, Tanzimat'tan süre gelen batılılaşma ile farklı profiller çizen insanları, toplumun eski insanlarının profilleri ile harmanlayarak okuyucuya kıyaslama yapma imkanı da sunmuştur, bunun yanında yaşlı, orta yaşlı ve genç karakterleri ile de kuşak çatışmasını pekala anlatmaya çalışmıştır.

Çanakkale Savaş'ı denildiğinde her daim tüyleri diken diken olan bir neslin bireyi olarak cephenin dışında kalan ve çok farklı hayat süren bu insanların mide bulandırıcı duyarsızlığı sizi tedirgin edecektir. Tavsiye ederim.

Mehmet Y. 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seniha'nın kayıtsızlığı insanı hayrete düşürecek bir seviyeye ulaşmaktadır ancak bu eserin ciddiyetini ve gerçekliğini ortaya koyan en mühim alametlerden birisi olarak görülüyor...Milli Mücadeledeaktif olarak rol almayan hatta gaflet ve hatta hıyanet içinde yer alan İstanbl sosyetesinin daha sonra memleket mukadderatında birinci dereceye yakın roller üstlenmesi;buna karşılık memleket uğruna bilerek ya da mecburiyetten dolayı pek çok fedakarlık yapan geniş halk kesiminin daha sonra bertaraf edilmesi dikkate şayan bir husustur. (Mesela, Hakkı Celis Çanakkale'de ölmüştür;İstanbullu Hoca rejim muhalifi damgası yemiştir; çolka Salih'ten haber yoktur; Behiç kim bilir hangi unvanı kapmıştır vs

DERUN-İ KİTAP 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Türkiye'de yazarlara kitap önerileri sorulduğunda Türk yazarların kitaplarını tavsiye etmiyorlar pek. Oysa çok iyi yazarlar var ve benim favorilerimden biri Yakup Kadri Karaosmanoğludur. Okuduğum ikinci kitabı. "Hep O Şarkı " kitabının dili daha sadeydi. Kiralık Konak çok az da olsa dili yüzünden zorladı beni ama tabii ki de beğendim. Tabii ki de tavsiye ederim. İnşallah bütün kitapları okuma fırsatı bulurum bundan sonra.

Esra Uyar 
27 Oca 17:08 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Romanın dilinde fazlaca yabancı kelimeler vardı ama bu romanı anlaşılamayacak bir yöne sokmamış, gerektiğinde parantez içinde anlamı verilmiş ya da alta not düşülmüş.
Seniha'nın bu fevri tavırları hiç hoşuma gitmedi. Özgür yaşamak için kalp kırmak gerekmezdi. En sonu yarım kalmış gibi geldi. Hakkı Celis'in aşkına cevap bulamayıp, sonrasında vatan aşkına tutulup şehit olması çok güzeldi.
Faik Bey ise dalga geçtiği aşk konularından kendisi de nasiplendi ve bu ona çok güzel bir ders oldu. Bu romanda en acıdığım karakter ise Naim Efendi idi. Yazık, torununun kahrından yataklara düştü, acınacak hale geldi. Seniha bir kere kapısına gitseydi, bütün yaptıklarının hepsini Naim Efendi affedecekti.

Emine Acarer Sarı 
06 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Naim Efendi- Servet Bey- Seniha üzerinden anlatılan üç kuşağın çatışması... Yazar dönem genelinde olduğu gibi yanlış batılılaşmanın kötü sonuçlarını eserde işlemiş... Konaktan kaçarak Avrupai tarzda yaşama özenen Seniha'nın gittikçe dibe vuran yaşamı, torununa kıyamayan Naim Efendi'nin dramı, umutsuz aşk uğruna ölen şair Hakkı Celis... Geriye tek kalan Seniha'nın süslülüğü ve güzelliği...

Suat Özmen 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

20.yy başlarında giderek artan batılılaşma tutkusuyla ile kuşaklar arasında meydana gelen düşünce ve yaşayış farklılıklarını,ahlaki yozlaşmayı,gelenek ve göreneklerin sıradan ve önemsiz bir hale gelmesini yazar bir konak etrafında dağılan bir aile üzerinden bizlere sürükleyici bir şekilde ulaştırıyor.

Sürükleyici ve yazarın kendine has diliyle o dönemi merak edenler için güzel bir eser.

reyhan® 
02 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Serbest yetişen bir kızın yaptığı hatalarla babasını yıkışı.Naim efendinin koca dünyada yalnız ve buruk kalışını anlatır.Muhteşem bi kitaptı.Okurken çok akıcıydı bence.Okunması gereken edebiyat romanıdır.

4 /

Kitaptan 61 Alıntı

Asiye Yıldız 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyada eş yüzler olduğu gibi, eş ruhlarda vardır. Bunlar diğer ruhların kalabalığı arasında mütemadiyen birbirini ararlar, yaştan münezzeh oldukları için yılların açtığı mesafe buluşmalarına mani değildir.

Kiralık Konak, Yakup Kadri KaraosmanoğluKiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
BİROL COŞKUN 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şiirdeki "aşk"la hayattaki "aşk" ne kadar birbirine benzemiyormuş.

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 87)Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 87)
Esranur Maral 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aşk
Aşk, mucizeyle doludur,
daha doğrusu aşk, bizzat mucizedir.
Bazı erkekler şu veya bu tarzda
kadınlardan, bazı kadınlar şu veya bu
biçimde erkeklerden hoşlandıklarını
söylerler: Benim tipim şudur, benim
idealim budur derler, halbuki, günün
birinde söylediklerinin büsbütün zıddını
severler, aradıklarının büsbütün aksi bir
insan arkasından koşarlar.

Kiralık Konak, Yakup Kadri KaraosmanoğluKiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
BİROL COŞKUN 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu ev, bazı günler, ona bir mezar gibi görünüyordu. Nefesi darlaşıyor ve sokağa fırlamak, koşmak, haykırmak istiyordu. Ta on dört yaşından beri kalbinde bilmediği yerlerin, görmediği şeylerin, tanımadığı kimselerin hasreti vardı. Fransızca, "Nereye kaçmalı?" sözü dilinde daimi nakarattı.

Kiralık Konak, Yakup Kadri KaraosmanoğluKiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
BİROL COŞKUN 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir zorluk önünde yalnız başına kaldığı vakit, fazla düşünmekten, fazla sıkılmaktan kurtulmak için, daima çarelerin ilk hatırına gelenine, tedbirlerin en basitine, en acelesine müracaat ederdi; yani hiçbir şeyi halletmez, fakat başından savardı.

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 101)Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 101)
Emre Bardakcı 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Geç vakit, ruhu bir ağır kederle yüklü, eve dönüyordu.Karanlık ve tenhalık içinde, İstanbul'un sokaklarında yürümekle İstanbul denilen şeyi daha iyi anlıyordu.
Bu, ne bir ülke, ne bir şehir, ne de bazılarının dediği gibi, büyük bir köydü; İstanbul'un güzelliğini, çirkinliğini, ihtişamını ve sefaletini yapan şeyler neydi ?

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 173)Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 173)
Ezgi Tülü 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Gençken ve güzelken vücudu soymak iyidir, fakat hiçbir yaşta ruhu soymaya gelmez ve herkesin önünde, hatta kendi önümüzde bile daima giyimli durmalıdır."

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 210)Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 210)
BİROL COŞKUN 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her gün ve herkes önünde taşımak lüzumunu hissettiği bu maskenin arkasındaki yüz, kim bilir, ne iğrenç bir şeydir!

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 87)Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 87)