Kiralık Konak (Bütün Eserleri 4)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.520
Gösterim
Adı:
Kiralık Konak
Alt başlık:
Bütün Eserleri 4
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754700084
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Kiralık Konak
Kiralık Konak
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın, bu değişimle farklı yerleresavrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir kopuş süreci içinde, İstanbulun giyen, ölçülü ve namuslu kişiler olmaktan çıkıp, sırtlarına geçirdikleri redingotlarıyla romancının deyişiyle riyakar, yarı uşak ve adi bir kuşağın temsilcisi haline gelirler.
Kiralık Konak romanı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun 1920 yılında yayımladığı bir eserdir. Konu olarakta tanzimatla birlikte başlayan Batılılaşma sırasında kendi öz değerlermizin ve kültürümüzün geri plana itilmesinin ve unutulmasının yarattığı sorunlar ele alınır.
Kuşaklar arası çatışmaların birey ve toplum üzerindeki etkisi anlatılmaktadır.
Romanın dili genel olarak konuşma dilidir ve günümüzde bile rahatlıkla anlaşılabilmektedir.
Roman'da beni karakter olarak en çok etkileyen Hakkı Celis'tir. Çünkü çağdaşlaşmayı kendi değerleri ile harmanlayan, edepli, büyüklerine saygılı ve idealist bir genç vardır.
Gölgede gibi duran ancak diğer karakterler ile karşılaştırıldığı vakit önemli bir karakter olduğu anlaşılacak olan Hakkı Celis’in diğer roman kahramanları ile tezat oluşturmaktadır. Hakkı Celis’in mühim bir figür olduğu ilk başlarda pek hissedilmese bile roman sonlarına doğru artan ağırlığı ve romanın Hakkı Celis bahsi ile bitmesi, onun bu tezatlıkları ortaya koyan mühim bir karakterdir.
Bazı şeyleri kazanmak ve korumak zaman alır; ancak kaybetmek çok daha kolaydır.
Mutlaka okunması gereken güzel bir kitap.
Yakup Kadri'nin yeri bende bambaşkadır. Kiralık Konak muazzam bir romanmış. Keşke daha önce okusaydım dediğim kitaplardan oldu. İlk sayfalarda Hakkı Celis ilgimi çekmişti. Diğerlerinden farklı ışığı olan bir karakterdi ki romanın sonunda ciğerimi söktü.Kitaptan biraz Sodom ve Gomore tadı aldım. Seniha ve ailesinin kayıtsızlıkları saçımı başımı yoldurdu. Naim Efendi'ye derinden üzüldüm. 2016 Türkiyesinde yaşıyorum Seniha gibi ailemi karşıma alıp kaçıp Avrupa'larda dolaşmaya cürret edemem.. Tavsiye edeceğim romanlardan.
Kitabın arka kapağında yazan paragrafla incelememe başlamak istiyorum: " Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir..."

Ailemle kuşak çatışması yaşayan biri olarak kitabın arkasını okuduğum zaman kitabı okumam gerektiğini düşünüp başladım ve iyiki de başlamışım. Yakup Kadri'nin kalemi, üslubu muazzam. Dili yer yer ağır olsa da kitap fazlasıyla akıcı. İnce bir kitap olmasına rağmen ben sindirebilmek için yavaş yavaş okudum. İyiki de öyle yapmışım, bir çırpıda bitirseydim kitabın özüne erişemezdim diye düşünüyorum.

Yakup Kadri, kitapta üç kuşağın çatışmasını bir konağın dağılışı etrafında veriyor. Olayları inceden inceye düşününce yazılandan bambaşka anlamlar olduğunu da gördüm. Ben çok severek ve zevk alarak okudum. Sanırım okuduğum en iyi Türk klasiklerinden biri. Fakat incelememi Seniha'dan nefret ettiğimi, Naim Efendi'ye fazlasıyla üzüldüğümü söylemeden bitiremeyeceğim.

Okumanızı öneriyorum. Keyifli okumalar dilerim.
Çoğu insanın hatta kitabın içeriğinin dahi batılılaşma ve kuşaklar arasında ki çatışma diye anlattığı kitapta benim en çok etkilendiğim Osman'lının son dönemleri ve Kurtuluş savaşı içine girilirken ülkenin, İstanbul zenginlerinin o içler acısı durumu oldu.

Yaşadığı dönemlerden etkilenerek romanlarını ele aldığı belirtilen yazarın, Kiralık Konak içerisinde ki dönem ve olanları da gerçeklerden etkilenerek mi yazdı düşüncesi beni çok zorladı.
Karakterler birebir olmasa dahi o süslü İstanbul konakları, yalıları içinde ülke elden giderken sefa süren insanlar mevcut muydu?

Kitabımız Naim Efendi ailesi, akraba ve dostları arasında geçen, köklü değişikliklerin yapıldığı bir dönemi eli alır.
Naim Efendi ahlak ve adabı kibarlığı ve zarifliği ile yaşadığı zamanın nasıl ahlak dışı yaşam biçimi hale gelişini torunları Seniha ve Cemil sayesinde şahitlik eder. Azla yetinmeyen torunları için servetini eritir günden güne, peki bu hassas dedeyi torunları yeteri kadar seviyor mudur?
Okurken keşke senin gibi bir dedem olsaydı dediğim karakterdir Naim Efendi..

Ve Hakkı Celis, Naim Efendinin kız kardeşinin torunu olan şair ruhlu naif genç. Yaşanması zorlaşan ve büyük değişimler geçiren hayata sıkı sıkıya ahlak ve adetleriyle bağlı kalmaya çalışan, Seniha'ya aşık biçare Hakkı Celis..
Naim Efendi'den sonra sevdiğim tek karakter.

Kitap karakterleri tanıtmakla başlayıp yaşamlarının onları sürüklemesi gibi bizi de sürükleyip etkisi altına alıyor. Türkçe'nin ne kadar mükemmel ve geniş bir dil olduğunu sergileyen bir biçimde kaleme alınmış. Kesinlikle sıkmıyor sizi bu dil gayet akıcı ve sevenler için bilmediği kelimeleri öğrenmesine iyi bir fırsat..

Okunmasını tavsiye ettiğim ve çok beğindiğim bir eser oldu. Tereddütsüz okunabilir.
Kiralık Konak , Yakup Kadri Karaosmanoğlunun romanı ( 1922 ) . Üç ayrı neslin kişilerini ele alarak , Osmanlı imparatorluğunun son dönemine ait sosyal hayatı anlatmaktadır.

Naim efendi Osmanlı imparatorluğunun eski nazırlarından biridir; emekliye ayrılmıştır. Karısı nefise hanımın ölümü üzerine konağın düzeni bozulur. Naim efendinin kızı Sekine' nin iki çocuğu vardır. Seniha ile Cemil , genç nesli temsil eder. Cemil, Beyoğlu gecelerine düşkün bir öğrenci, Seniha Avrupa hayranıdır. Bir Salon genci olan Faik beyi sever. Akrabalarından Hakkı Celis ise Senihayı uzaktan sevmektedir. Seniha şair ruhlu hakkın Celis' in görüşleriyle alay eder . Konakta sık sık toplantılar , eğlenceler yapılır.

Naim efendi paraca sıkıntıya düşer ve borçlanır. Seniha Avrupaya kaçar ; sevgilisi Faik beyi de arkasından sürükler. Babası servet bey bir apartman dairesine çıkar. Konak boşalınca naim efendi hastalanır. Para sıkıntısı arttığı için Kanlıcadaki yalı kiraya verilir. Konakta kiraya verilmek istenir, fakat kiracı bulunamaz .Seniha Avrupadan döner, İstediği hayatı kuramamak yüzünden çöküntüye uğramıştır. Servet bey' in kızını koz olarak kullanarak iş adamlarıyla ilişkiler kurmak isteğide sonuç vermez. Yıkılışın üç nesillik hikayesi , konağın dağılıp satılığa çıkarılmasıyla biter. Romanda olumlu gelişme gösteren tek kişi Hakkı Celis' tir.
Son sayfalarda dayanamayıp ağladığım bir kitap.Herkesin okuması gereken bir eser.Yaşımın küçüklüğüne rağmen anlayabildiğim,okulda öğrendiğim tarihle kavrayabildiğim,arkadaşlarımın sıkıcı bulduğu ama benim her şeye rağmen merak edip okuduğum roman ve gerçekten muhteşem
Benliğimde taht kuran Kiralık Konak romanı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun ilk romanı olma özelliğini taşımaktadır. İlk kitabı olmasına nazaran çokta etkileyici ve güçlü bir kalemle işlenmişti. Aynı zamanda okuyucusuna hüzün veren bir türdeydi. Bu kitapta çok çabuk akıp geçen kıymeti romanlarım arasında yerini halen koruyor kütüphanemde olmasa bile. Bende bu roman yok aslında, bütün herkeste bulunması gereken bir roman bence. Ölümsüz eser ve başyapıt gibi özelliklere sahiptir.
Açıkçası hiç başlamamak hiç okumamak için sürekli 'ya sonra okurum' listesine attığım bir kitaptı. Geçen kütüphaneme göz gezdirirken bir cesaretle elime aldım ve beklediğimden daha iyi bir kitapla karşılaştım.
İlk sayfalarda yabancı kelimelerin -bize yabancı- sıklığı beni fazla yordu.Sayfalar ilerledikçe buna alışıyorsunuz ve sizi rahatsız etmiyor. Olay bakımından da yeterli sayılabilir fakat olayların sadece konak içinde geçmesi ve farklı mekanlardaki olayların azlığı -onlarda da konağa göre fazla cılız tasvirlere yer vermesi yüzeysel olayların yer alması- okuma zevkimi çok düşürdü.
Karakterlere gelince bazen küçük tutarsızlıkları göze çarpıyor fakat hızlı bi okur bunları fark bile etmez.Bazen Naim Efendi bazen Seniha bazen de Hakkı Celis merkezli anlatımlara yer verilmiş.Bu realist bir eserde ilginin tek bir karakter üzerinde toplanmasını engelleyerek bir süre sonra karakterden sıkılma ve onu benimsememe gibi olumsuz durumlardan kurtarmış eseri.
Her şeye rağmen okumaya değecek bir bir kitaptı.Bir nefeste bitirilememekle birlikte insanı sıkıntıdan da boğmuyordu.Sonunda ise insanda bir parça hüzün bırakıyordu.
Tanzimat döneminden meşrutiyet e giden bu yolda hızlı bir batılılaşmayı anlatmış bir kitap. 3 kuşak çatışmasını bazı bazı ağır üslupla bazı bazı okuyucu üslubuyla yazmış bir üstat. Umarım klasik diye okumamazlik etmezsiniz.
Kiralık Konak, zengin bir ailenin yavaş yavaş maddi çöküntüye geçmesiyle beraber o dönemin, modernleşme ve yenileşme olarak nitelendirilen, aslında batılılaşma kalıbına sokabileceğimiz Tanzimat döneminden etkilenen aile fertlerinin ayrı ayrı ruh hallerini, yaşam tarzlarındaki değişimini ve bunun doğurduğu sonuçları okuyucuya tiksindirici bir gerçeklikte sunar.

Yazar, Tanzimat'tan süre gelen batılılaşma ile farklı profiller çizen insanları, toplumun eski insanlarının profilleri ile harmanlayarak okuyucuya kıyaslama yapma imkanı da sunmuştur, bunun yanında yaşlı, orta yaşlı ve genç karakterleri ile de kuşak çatışmasını pekala anlatmaya çalışmıştır.

Çanakkale Savaş'ı denildiğinde her daim tüyleri diken diken olan bir neslin bireyi olarak cephenin dışında kalan ve çok farklı hayat süren bu insanların mide bulandırıcı duyarsızlığı sizi tedirgin edecektir. Tavsiye ederim.
Kiralık Konak'ta ele alınan mesele, 19. yüzyıl ortalarından itibaren toplumumuzun yaşadığı sosyal değişikliklerin sonucunda konak hayatının çöküşü ve yerini apartmanda sürdürülen yaşam tarzına bırakışıdır.
Roman, Naim Efendi'nin Cihangir'deki konağında sürdürülen hayat tarzından, Servet Bey'in Şişli'de kiraladığı apartman dairesindeki yaşam biçimine geçişin hikayesi olarak düşünülebilir. 1908-1918 yılları arasındaki dönemi konu alır. Yani İkinci Meşrutiyet'i takip eden yıllardan Çanakkale Savaşı sonrasına kadar uzanan aylar arasındaki dönem.
Kiralık Konak, Naim Efendi ve Seniha arasındaki çatışma üzerine kurulmuştur. Naim Efendi ve Seniha ayrı ayrı devirleri temsil eden tipler olarak ele alınmalı ve roman o şekilde okunmalıdır.
Yakup Kadri, Hasan Ali Yücel'e 1937 senesinde yazdığı birkaç mektubunda romanlarını bir hatıra kitabı olarak düşündüğünü, ne görüp ne işittiyse onları yazdığını ve yazdığı her romanda kendisine benzeyen karakterler olduğunu söyler. Kiralık Konak'ta da kendisine benzettiği karakterin Hakkı Celis olduğunu ekler.
Yakup kadri dönemin içtimai ve siyasi yapısını anlamak için okunması gereken değerli yazarlardan biri. Çok zengin bir üslubu var. Seniha karakteri beni her defasında şaşırttı. Onun kişiliğindeki iyiliği görebildik ancak o her defasında menfi davranışlarıyla on plandaydı. Cemil ve faik bey türk romanında sıkça gördüğümüz "alafranga züppe " tipleri. Hakkı celis ve naim efendi ise eskiyi, maneviyatı kuvvetli, sağduyulu insanları temsil ediyor. Okumanızı öneririm. Keyifliydi.
Kalbimi kırdı; kalbimi fena kırdı. Hiç ummazdım. Bu kadarına hiç ihtimal vermezdim.
Dünyada eş yüzler olduğu gibi, eş ruhlar da vardır. Bunlar diğer ruhların kalabalığı arasında mütemadiyen birbirini ararlar.
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Sayfa 136 - İletişim Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kiralık Konak
Alt başlık:
Bütün Eserleri 4
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754700084
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Kiralık Konak
Kiralık Konak
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın, bu değişimle farklı yerleresavrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir kopuş süreci içinde, İstanbulun giyen, ölçülü ve namuslu kişiler olmaktan çıkıp, sırtlarına geçirdikleri redingotlarıyla romancının deyişiyle riyakar, yarı uşak ve adi bir kuşağın temsilcisi haline gelirler.

Kitabı okuyanlar 2.716 okur

  • şebnem ayata
  • Büşra kılıçarslan
  • Güllü Demirbag
  • Müzeyyen Karabulut
  • Şevket Tekin
  • aslıhan tekin
  • Şana
  • Ebrar Aynacı
  • Uğur Yıldız
  • Cemile Adar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6
14-17 Yaş
%5.5
18-24 Yaş
%28.4
25-34 Yaş
%33.8
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.1
Erkek
%24.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.6 (94)
9
%15.4 (78)
8
%26.5 (134)
7
%22.5 (114)
6
%9.1 (46)
5
%3 (15)
4
%1.8 (9)
3
%0.4 (2)
2
%0.8 (4)
1
%0.8 (4)

Kitabın sıralamaları