Geri Bildirim
Adı:
Kiralık Konak
Alt başlık:
Bütün Eserleri 4
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
232
ISBN:
9789754700084
Kitabın türü:
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın, bu değişimle farklı yerleresavrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir kopuş süreci içinde, İstanbulun giyen, ölçülü ve namuslu kişiler olmaktan çıkıp, sırtlarına geçirdikleri redingotlarıyla romancının deyişiyle riyakar, yarı uşak ve adi bir kuşağın temsilcisi haline gelirler.
Yakup Kadri'nin yeri bende bambaşkadır. Kiralık Konak muazzam bir romanmış. Keşke daha önce okusaydım dediğim kitaplardan oldu. İlk sayfalarda Hakkı Celis ilgimi çekmişti. Diğerlerinden farklı ışığı olan bir karakterdi ki romanın sonunda ciğerimi söktü.Kitaptan biraz Sodom ve Gomore tadı aldım. Seniha ve ailesinin kayıtsızlıkları saçımı başımı yoldurdu. Naim Efendi'ye derinden üzüldüm. 2016 Türkiyesinde yaşıyorum Seniha gibi ailemi karşıma alıp kaçıp Avrupa'larda dolaşmaya cürret edemem.. Tavsiye edeceğim romanlardan.
Kitabın arka kapağında yazan paragrafla incelememe başlamak istiyorum: " Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir..."

Ailemle kuşak çatışması yaşayan biri olarak kitabın arkasını okuduğum zaman kitabı okumam gerektiğini düşünüp başladım ve iyiki de başlamışım. Yakup Kadri'nin kalemi, üslubu muazzam. Dili yer yer ağır olsa da kitap fazlasıyla akıcı. İnce bir kitap olmasına rağmen ben sindirebilmek için yavaş yavaş okudum. İyiki de öyle yapmışım, bir çırpıda bitirseydim kitabın özüne erişemezdim diye düşünüyorum.

Yakup Kadri, kitapta üç kuşağın çatışmasını bir konağın dağılışı etrafında veriyor. Olayları inceden inceye düşününce yazılandan bambaşka anlamlar olduğunu da gördüm. Ben çok severek ve zevk alarak okudum. Sanırım okuduğum en iyi Türk klasiklerinden biri. Fakat incelememi Seniha'dan nefret ettiğimi, Naim Efendi'ye fazlasıyla üzüldüğümü söylemeden bitiremeyeceğim.

Okumanızı öneriyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Benzer kitaplar

 • Araba Sevdası
  6.9/10 (536 Oy)387 beğeni3.130 okunma133 alıntı11.679 gösterim
 • Ateşten Gömlek
  7.9/10 (458 Oy)413 beğeni2.284 okunma187 alıntı16.350 gösterim
 • Aşk-ı Memnu
  7.9/10 (344 Oy)298 beğeni2.049 okunma70 alıntı8.338 gösterim
 • Mai ve Siyah
  7.9/10 (501 Oy)470 beğeni2.363 okunma219 alıntı12.304 gösterim
 • Sinekli Bakkal
  8.0/10 (487 Oy)457 beğeni2.762 okunma203 alıntı10.301 gösterim
 • Kırmızı ve Siyah
  8.0/10 (291 Oy)263 beğeni1.148 okunma603 alıntı9.386 gösterim
 • Fatih Harbiye
  7.7/10 (1.004 Oy)855 beğeni5.246 okunma214 alıntı15.075 gösterim
 • Anayurt Oteli
  7.4/10 (787 Oy)503 beğeni2.579 okunma89 alıntı12.141 gösterim
 • Huzur
  8.5/10 (398 Oy)438 beğeni1.368 okunma591 alıntı17.321 gösterim
 • Yalnızız
  8.6/10 (467 Oy)472 beğeni1.636 okunma461 alıntı12.213 gösterim
Kiralık Konak romanı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun 1920 yılında yayımladığı bir eserdir. Konu olarakta tanzimatla birlikte başlayan Batılılaşma sırasında kendi öz değerlermizin ve kültürümüzün geri plana itilmesinin ve unutulmasının yarattığı sorunlar ele alınır.
Kuşaklar arası çatışmaların birey ve toplum üzerindeki etkisi anlatılmaktadır.
Romanın dili genel olarak konuşma dilidir ve günümüzde bile rahatlıkla anlaşılabilmektedir.
Roman'da beni karakter olarak en çok etkileyen Hakkı Celis'tir. Çünkü çağdaşlaşmayı kendi değerleri ile harmanlayan, edepli, büyüklerine saygılı ve idealist bir genç vardır.
Gölgede gibi duran ancak diğer karakterler ile karşılaştırıldığı vakit önemli bir karakter olduğu anlaşılacak olan Hakkı Celis’in diğer roman kahramanları ile tezat oluşturmaktadır. Hakkı Celis’in mühim bir figür olduğu ilk başlarda pek hissedilmese bile roman sonlarına doğru artan ağırlığı ve romanın Hakkı Celis bahsi ile bitmesi, onun bu tezatlıkları ortaya koyan mühim bir karakterdir.
Bazı şeyleri kazanmak ve korumak zaman alır; ancak kaybetmek çok daha kolaydır.
Mutlaka okunması gereken güzel bir kitap.
Yakup Kadri'yi okumaya 'Hep O Şarkı' adlı kitabı ile başladım. Sonra hemen hemen sadece onu okumaya başladım. 'Kiralık Konak' bitti; birazdan 'Bir Serencam'a başlayacağım ve ardından 'Sodom ve Gomore'. Yakup Kadri'nin kitapları sıkmıyor. Sayfaların nasıl ilerlediğini ara vermek ihtiyacı duyduğumda anlıyorum. Kiralık Konak kitabı Osmanlı'nın son demlerinde yaşanan hayatı anlatıyor. Aslında genel olarak eski ve yeni çatışması. Kırılan eski yaşam ile hükümferma olan yeni yaşam arasındaki çatışma... Yazar bu çatışmayı esas olarak 'Seniha' isimli karakter üzerinden anlatıyor. Seniha'nın babası 'Servet Bey' yeniyi, Avrupa'yı, sınırsız özgürlüğü temsil ederken; Seniha'nın dedesi 'Naim Efendi' eskiyi, eski kültürü temsil ediyor. Naim Efendi, roman içerisinde beni en çok etkileyen kişi oldu. Ardından Seniha'nın aşıkı 'Hakkı Celis'.
Romanın bazı kısımlarında çok etkileyici eleştiriler mevcut. Edebiyat ile ilgili bir eleştiri yapıyor yazar ve dönemin sadece yazmak için yazan kişileri için farklı bir ithamda bulunuyor. Çanakkale Savaşı dönemine de denk gelen roman anlatımı, Çanakkale'nin zorlu savaş koşulları karşısında, cephe gerisinde kalan insanların bazılarının kendi çıkarları uğruna insanları nasıl yok saydığının eleştirisini sunuyor okura. Bir yanda beka adına yaşanan Çanakkale Savaşı, bir yandan da Avrupalaşma ya da Avrupalılaşma (!) çabaları içerisindeki insanların şatafatı, lüksü... Ne yazsam eksik, ne yazsam kitabı tam manasıyla ifade edemem. Kesinlikle tavsiye edilir.
Çoğu insanın hatta kitabın içeriğinin dahi batılılaşma ve kuşaklar arasında ki çatışma diye anlattığı kitapta benim en çok etkilendiğim Osman'lının son dönemleri ve Kurtuluş savaşı içine girilirken ülkenin, İstanbul zenginlerinin o içler acısı durumu oldu.

Yaşadığı dönemlerden etkilenerek romanlarını ele aldığı belirtilen yazarın, Kiralık Konak içerisinde ki dönem ve olanları da gerçeklerden etkilenerek mi yazdı düşüncesi beni çok zorladı.
Karakterler birebir olmasa dahi o süslü İstanbul konakları, yalıları içinde ülke elden giderken sefa süren insanlar mevcut muydu?

Kitabımız Naim Efendi ailesi, akraba ve dostları arasında geçen, köklü değişikliklerin yapıldığı bir dönemi eli alır.
Naim Efendi ahlak ve adabı kibarlığı ve zarifliği ile yaşadığı zamanın nasıl ahlak dışı yaşam biçimi hale gelişini torunları Seniha ve Cemil sayesinde şahitlik eder. Azla yetinmeyen torunları için servetini eritir günden güne, peki bu hassas dedeyi torunları yeteri kadar seviyor mudur?
Okurken keşke senin gibi bir dedem olsaydı dediğim karakterdir Naim Efendi..

Ve Hakkı Celis, Naim Efendinin kız kardeşinin torunu olan şair ruhlu naif genç. Yaşanması zorlaşan ve büyük değişimler geçiren hayata sıkı sıkıya ahlak ve adetleriyle bağlı kalmaya çalışan, Seniha'ya aşık biçare Hakkı Celis..
Naim Efendi'den sonra sevdiğim tek karakter.

Kitap karakterleri tanıtmakla başlayıp yaşamlarının onları sürüklemesi gibi bizi de sürükleyip etkisi altına alıyor. Türkçe'nin ne kadar mükemmel ve geniş bir dil olduğunu sergileyen bir biçimde kaleme alınmış. Kesinlikle sıkmıyor sizi bu dil gayet akıcı ve sevenler için bilmediği kelimeleri öğrenmesine iyi bir fırsat..

Okunmasını tavsiye ettiğim ve çok beğindiğim bir eser oldu. Tereddütsüz okunabilir.
Son sayfalarda dayanamayıp ağladığım bir kitap.Herkesin okuması gereken bir eser.Yaşımın küçüklüğüne rağmen anlayabildiğim,okulda öğrendiğim tarihle kavrayabildiğim,arkadaşlarımın sıkıcı bulduğu ama benim her şeye rağmen merak edip okuduğum roman ve gerçekten muhteşem
Kiralık Konak , Yakup Kadri Karaosmanoğlunun romanı ( 1922 ) . Üç ayrı neslin kişilerini ele alarak , Osmanlı imparatorluğunun son dönemine ait sosyal hayatı anlatmaktadır.

Naim efendi Osmanlı imparatorluğunun eski nazırlarından biridir; emekliye ayrılmıştır. Karısı nefise hanımın ölümü üzerine konağın düzeni bozulur. Naim efendinin kızı Sekine' nin iki çocuğu vardır. Seniha ile Cemil , genç nesli temsil eder. Cemil, Beyoğlu gecelerine düşkün bir öğrenci, Seniha Avrupa hayranıdır. Bir Salon genci olan Faik beyi sever. Akrabalarından Hakkı Celis ise Senihayı uzaktan sevmektedir. Seniha şair ruhlu hakkın Celis' in görüşleriyle alay eder . Konakta sık sık toplantılar , eğlenceler yapılır.

Naim efendi paraca sıkıntıya düşer ve borçlanır. Seniha Avrupaya kaçar ; sevgilisi Faik beyi de arkasından sürükler. Babası servet bey bir apartman dairesine çıkar. Konak boşalınca naim efendi hastalanır. Para sıkıntısı arttığı için Kanlıcadaki yalı kiraya verilir. Konakta kiraya verilmek istenir, fakat kiracı bulunamaz .Seniha Avrupadan döner, İstediği hayatı kuramamak yüzünden çöküntüye uğramıştır. Servet bey' in kızını koz olarak kullanarak iş adamlarıyla ilişkiler kurmak isteğide sonuç vermez. Yıkılışın üç nesillik hikayesi , konağın dağılıp satılığa çıkarılmasıyla biter. Romanda olumlu gelişme gösteren tek kişi Hakkı Celis' tir.
Benliğimde taht kuran Kiralık Konak romanı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun ilk romanı olma özelliğini taşımaktadır. İlk kitabı olmasına nazaran çokta etkileyici ve güçlü bir kalemle işlenmişti. Aynı zamanda okuyucusuna hüzün veren bir türdeydi. Bu kitapta çok çabuk akıp geçen kıymeti romanlarım arasında yerini halen koruyor kütüphanemde olmasa bile. Bende bu roman yok aslında, bütün herkeste bulunması gereken bir roman bence. Ölümsüz eser ve başyapıt gibi özelliklere sahiptir.
Açıkçası hiç başlamamak hiç okumamak için sürekli 'ya sonra okurum' listesine attığım bir kitaptı. Geçen kütüphaneme göz gezdirirken bir cesaretle elime aldım ve beklediğimden daha iyi bir kitapla karşılaştım.
İlk sayfalarda yabancı kelimelerin -bize yabancı- sıklığı beni fazla yordu.Sayfalar ilerledikçe buna alışıyorsunuz ve sizi rahatsız etmiyor. Olay bakımından da yeterli sayılabilir fakat olayların sadece konak içinde geçmesi ve farklı mekanlardaki olayların azlığı -onlarda da konağa göre fazla cılız tasvirlere yer vermesi yüzeysel olayların yer alması- okuma zevkimi çok düşürdü.
Karakterlere gelince bazen küçük tutarsızlıkları göze çarpıyor fakat hızlı bi okur bunları fark bile etmez.Bazen Naim Efendi bazen Seniha bazen de Hakkı Celis merkezli anlatımlara yer verilmiş.Bu realist bir eserde ilginin tek bir karakter üzerinde toplanmasını engelleyerek bir süre sonra karakterden sıkılma ve onu benimsememe gibi olumsuz durumlardan kurtarmış eseri.
Her şeye rağmen okumaya değecek bir bir kitaptı.Bir nefeste bitirilememekle birlikte insanı sıkıntıdan da boğmuyordu.Sonunda ise insanda bir parça hüzün bırakıyordu.
Tanzimat döneminden meşrutiyet e giden bu yolda hızlı bir batılılaşmayı anlatmış bir kitap. 3 kuşak çatışmasını bazı bazı ağır üslupla bazı bazı okuyucu üslubuyla yazmış bir üstat. Umarım klasik diye okumamazlik etmezsiniz.
Dünyada eş yüzler olduğu gibi, eş ruhlar da vardır.
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Sayfa 136 - İletişim Yayınları - 55. Basım
Kalbimi kırdı; kalbimi fena kırdı. Hiç ummazdım. Bu kadarına hiç ihtimal vermezdim.
" Sanki kinle kararmış sevdanın ateşi, ruhunun bütün tatlı usarelerini kurutmuştu.”
Kızmak veya gücenebilmek için mutlaka biraz anlamak lazımdır.
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Sayfa 18 - İletişim Yayınları - 49. Baskı
“Birtakım yapma tavırlar, sahte bakışlar ve isteksiz gülüşlerle Avrupa'dan avdet etmiş saşi (Yüzeysel) ve kokulu bir mahlukun ateşe, dumana ve kör kurşun yağmurlarına doğru ağır ağır ilerleyen bir adam üzerinde hala hüküm sürüşü pek gayri tabii bir şey, adeta bir ayıp değil miydi?”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kiralık Konak
Alt başlık:
Bütün Eserleri 4
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
232
ISBN:
9789754700084
Kitabın türü:
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın, bu değişimle farklı yerleresavrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir kopuş süreci içinde, İstanbulun giyen, ölçülü ve namuslu kişiler olmaktan çıkıp, sırtlarına geçirdikleri redingotlarıyla romancının deyişiyle riyakar, yarı uşak ve adi bir kuşağın temsilcisi haline gelirler.

Kitabı okuyanlar 2.342 okur

 • Esra
 • Arzu Torun
 • Gunse Arslan
 • Melisa Ekinci
 • Firdevs
 • BÜŞRA ÇİL
 • deniz bekar
 • Efe Işıkyüzlü
 • Hilal Oruç
 • Dlbr Dnc

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%5.5
18-24 Yaş
%27.8
25-34 Yaş
%34.5
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%8
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.2
Erkek
%24.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.7 (77)
9
%15.9 (69)
8
%27.4 (119)
7
%23 (100)
6
%9.2 (40)
5
%3 (13)
4
%1.8 (8)
3
%0.2 (1)
2
%0.9 (4)
1
%0.9 (4)

Kitabın sıralamaları