Kiralık Konak Bütün Eserleri 4

7,8/10  (392 Oy) · 
2.158 okunma  · 
298 beğeni  · 
7.395 gösterim
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın, bu değişimle farklı yerleresavrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir kopuş süreci içinde, İstanbulun giyen, ölçülü ve namuslu kişiler olmaktan çıkıp, sırtlarına geçirdikleri redingotlarıyla romancının deyişiyle riyakar, yarı uşak ve adi bir kuşağın temsilcisi haline gelirler.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789754700084
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Buse Suci 
 11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Kitabın arka kapağında yazan paragrafla incelememe başlamak istiyorum: " Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir..."

Ailemle kuşak çatışması yaşayan biri olarak kitabın arkasını okuduğum zaman kitabı okumam gerektiğini düşünüp başladım ve iyiki de başlamışım. Yakup Kadri'nin kalemi, üslubu muazzam. Dili yer yer ağır olsa da kitap fazlasıyla akıcı. İnce bir kitap olmasına rağmen ben sindirebilmek için yavaş yavaş okudum. İyiki de öyle yapmışım, bir çırpıda bitirseydim kitabın özüne erişemezdim diye düşünüyorum.

Yakup Kadri, kitapta üç kuşağın çatışmasını bir konağın dağılışı etrafında veriyor. Olayları inceden inceye düşününce yazılandan bambaşka anlamlar olduğunu da gördüm. Ben çok severek ve zevk alarak okudum. Sanırım okuduğum en iyi Türk klasiklerinden biri. Fakat incelememi Seniha'dan nefret ettiğimi, Naim Efendi'ye fazlasıyla üzüldüğümü söylemeden bitiremeyeceğim.

Okumanızı öneriyorum. Keyifli okumalar dilerim.