Kiralık Konak Bütün Eserleri 4

7,5/10  (205 Oy) · 
1.275 okunma  · 
146 beğeni  · 
3.641 gösterim
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın, bu değişimle farklı yerleresavrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir kopuş süreci içinde, İstanbulun giyen, ölçülü ve namuslu kişiler olmaktan çıkıp, sırtlarına geçirdikleri redingotlarıyla romancının deyişiyle riyakar, yarı uşak ve adi bir kuşağın temsilcisi haline gelirler.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9754700087
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
silaes 
 08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yakup Kadri'nin yeri bende bambaşkadır. Kiralık Konak muazzam bir romanmış. Keşke daha önce okusaydım dediğim kitaplardan oldu. İlk sayfalarda Hakkı Celis ilgimi çekmişti. Diğerlerinden farklı ışığı olan bir karakterdi ki romanın sonunda ciğerimi söktü.Kitaptan biraz Sodom ve Gomore tadı aldım. Seniha ve ailesinin kayıtsızlıkları saçımı başımı yoldurdu. Naim Efendi'ye derinden üzüldüm. 2016 Türkiyesinde yaşıyorum Seniha gibi ailemi karşıma alıp kaçıp Avrupa'larda dolaşmaya cürret edemem.. Tavsiye edeceğim romanlardan.

Salih Çermik 
26 Şub 11:49 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yakup Kadri'yi okumaya 'Hep O Şarkı' adlı kitabı ile başladım. Sonra hemen hemen sadece onu okumaya başladım. 'Kiralık Konak' bitti; birazdan 'Bir Serencam'a başlayacağım ve ardından 'Sodom ve Gomore'. Yakup Kadri'nin kitapları sıkmıyor. Sayfaların nasıl ilerlediğini ara vermek ihtiyacı duyduğumda anlıyorum. Kiralık Konak kitabı Osmanlı'nın son demlerinde yaşanan hayatı anlatıyor. Aslında genel olarak eski ve yeni çatışması. Kırılan eski yaşam ile hükümferma olan yeni yaşam arasındaki çatışma... Yazar bu çatışmayı esas olarak 'Seniha' isimli karakter üzerinden anlatıyor. Seniha'nın babası 'Servet Bey' yeniyi, Avrupa'yı, sınırsız özgürlüğü temsil ederken; Seniha'nın dedesi 'Naim Efendi' eskiyi, eski kültürü temsil ediyor. Naim Efendi, roman içerisinde beni en çok etkileyen kişi oldu. Ardından Seniha'nın aşıkı 'Hakkı Celis'.
Romanın bazı kısımlarında çok etkileyici eleştiriler mevcut. Edebiyat ile ilgili bir eleştiri yapıyor yazar ve dönemin sadece yazmak için yazan kişileri için farklı bir ithamda bulunuyor. Çanakkale Savaşı dönemine de denk gelen roman anlatımı, Çanakkale'nin zorlu savaş koşulları karşısında, cephe gerisinde kalan insanların bazılarının kendi çıkarları uğruna insanları nasıl yok saydığının eleştirisini sunuyor okura. Bir yanda beka adına yaşanan Çanakkale Savaşı, bir yandan da Avrupalaşma ya da Avrupalılaşma (!) çabaları içerisindeki insanların şatafatı, lüksü... Ne yazsam eksik, ne yazsam kitabı tam manasıyla ifade edemem. Kesinlikle tavsiye edilir.

Ceren Acer 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Benliğimde taht kuran Kiralık Konak romanı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun ilk romanı olma özelliğini taşımaktadır. İlk kitabı olmasına nazaran çokta etkileyici ve güçlü bir kalemle işlenmişti. Aynı zamanda okuyucusuna hüzün veren bir türdeydi. Bu kitapta çok çabuk akıp geçen kıymeti romanlarım arasında yerini halen koruyor kütüphanemde olmasa bile. Bende bu roman yok aslında, bütün herkeste bulunması gereken bir roman bence. Ölümsüz eser ve başyapıt gibi özelliklere sahiptir.

nisa nur selçuk 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son sayfalarda dayanamayıp ağladığım bir kitap.Herkesin okuması gereken bir eser.Yaşımın küçüklüğüne rağmen anlayabildiğim,okulda öğrendiğim tarihle kavrayabildiğim,arkadaşlarımın sıkıcı bulduğu ama benim her şeye rağmen merak edip okuduğum roman ve gerçekten muhteşem

Taner durmaz 
07 May 09:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kiralık Konak , Yakup Kadri Karaosmanoğlunun romanı ( 1922 ) . Üç ayrı neslin kişilerini ele alarak , Osmanlı imparatorluğunun son dönemine ait sosyal hayatı anlatmaktadır.

Naim efendi Osmanlı imparatorluğunun eski nazırlarından biridir; emekliye ayrılmıştır. Karısı nefise hanımın ölümü üzerine konağın düzeni bozulur. Naim efendinin kızı Sekine' nin iki çocuğu vardır. Seniha ile Cemil , genç nesli temsil eder. Cemil, Beyoğlu gecelerine düşkün bir öğrenci, Seniha Avrupa hayranıdır. Bir Salon genci olan Faik beyi sever. Akrabalarından Hakkı Celis ise Senihayı uzaktan sevmektedir. Seniha şair ruhlu hakkın Celis' in görüşleriyle alay eder . Konakta sık sık toplantılar , eğlenceler yapılır.

Naim efendi paraca sıkıntıya düşer ve borçlanır. Seniha Avrupaya kaçar ; sevgilisi Faik beyi de arkasından sürükler. Babası servet bey bir apartman dairesine çıkar. Konak boşalınca naim efendi hastalanır. Para sıkıntısı arttığı için Kanlıcadaki yalı kiraya verilir. Konakta kiraya verilmek istenir, fakat kiracı bulunamaz .Seniha Avrupadan döner, İstediği hayatı kuramamak yüzünden çöküntüye uğramıştır. Servet bey' in kızını koz olarak kullanarak iş adamlarıyla ilişkiler kurmak isteğide sonuç vermez. Yıkılışın üç nesillik hikayesi , konağın dağılıp satılığa çıkarılmasıyla biter. Romanda olumlu gelişme gösteren tek kişi Hakkı Celis' tir.

Fatih AÇIKEL 
17 Mar 20:47 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Açıkçası hiç başlamamak hiç okumamak için sürekli 'ya sonra okurum' listesine attığım bir kitaptı. Geçen kütüphaneme göz gezdirirken bir cesaretle elime aldım ve beklediğimden daha iyi bir kitapla karşılaştım.
İlk sayfalarda yabancı kelimelerin -bize yabancı- sıklığı beni fazla yordu.Sayfalar ilerledikçe buna alışıyorsunuz ve sizi rahatsız etmiyor. Olay bakımından da yeterli sayılabilir fakat olayların sadece konak içinde geçmesi ve farklı mekanlardaki olayların azlığı -onlarda da konağa göre fazla cılız tasvirlere yer vermesi yüzeysel olayların yer alması- okuma zevkimi çok düşürdü.
Karakterlere gelince bazen küçük tutarsızlıkları göze çarpıyor fakat hızlı bi okur bunları fark bile etmez.Bazen Naim Efendi bazen Seniha bazen de Hakkı Celis merkezli anlatımlara yer verilmiş.Bu realist bir eserde ilginin tek bir karakter üzerinde toplanmasını engelleyerek bir süre sonra karakterden sıkılma ve onu benimsememe gibi olumsuz durumlardan kurtarmış eseri.
Her şeye rağmen okumaya değecek bir bir kitaptı.Bir nefeste bitirilememekle birlikte insanı sıkıntıdan da boğmuyordu.Sonunda ise insanda bir parça hüzün bırakıyordu.

Seda Çakır 
14 Mar 11:51 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kiralık Konak'ta ele alınan mesele, 19. yüzyıl ortalarından itibaren toplumumuzun yaşadığı sosyal değişikliklerin sonucunda konak hayatının çöküşü ve yerini apartmanda sürdürülen yaşam tarzına bırakışıdır.
Roman, Naim Efendi'nin Cihangir'deki konağında sürdürülen hayat tarzından, Servet Bey'in Şişli'de kiraladığı apartman dairesindeki yaşam biçimine geçişin hikayesi olarak düşünülebilir. 1908-1918 yılları arasındaki dönemi konu alır. Yani İkinci Meşrutiyet'i takip eden yıllardan Çanakkale Savaşı sonrasına kadar uzanan aylar arasındaki dönem.
Kiralık Konak, Naim Efendi ve Seniha arasındaki çatışma üzerine kurulmuştur. Naim Efendi ve Seniha ayrı ayrı devirleri temsil eden tipler olarak ele alınmalı ve roman o şekilde okunmalıdır.
Yakup Kadri, Hasan Ali Yücel'e 1937 senesinde yazdığı birkaç mektubunda romanlarını bir hatıra kitabı olarak düşündüğünü, ne görüp ne işittiyse onları yazdığını ve yazdığı her romanda kendisine benzeyen karakterler olduğunu söyler. Kiralık Konak'ta da kendisine benzettiği karakterin Hakkı Celis olduğunu ekler.

Anıl 
 18 May 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Kiralık Konak, zengin bir ailenin yavaş yavaş maddi çöküntüye geçmesiyle beraber o dönemin, modernleşme ve yenileşme olarak nitelendirilen, aslında batılılaşma kalıbına sokabileceğimiz Tanzimat döneminden etkilenen aile fertlerinin ayrı ayrı ruh hallerini, yaşam tarzlarındaki değişimini ve bunun doğurduğu sonuçları okuyucuya tiksindirici bir gerçeklikte sunar.

Yazar, Tanzimat'tan süre gelen batılılaşma ile farklı profiller çizen insanları, toplumun eski insanlarının profilleri ile harmanlayarak okuyucuya kıyaslama yapma imkanı da sunmuştur, bunun yanında yaşlı, orta yaşlı ve genç karakterleri ile de kuşak çatışmasını pekala anlatmaya çalışmıştır.

Çanakkale Savaş'ı denildiğinde her daim tüyleri diken diken olan bir neslin bireyi olarak cephenin dışında kalan ve çok farklı hayat süren bu insanların mide bulandırıcı duyarsızlığı sizi tedirgin edecektir. Tavsiye ederim.

Mehmet Y. 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seniha'nın kayıtsızlığı insanı hayrete düşürecek bir seviyeye ulaşmaktadır ancak bu eserin ciddiyetini ve gerçekliğini ortaya koyan en mühim alametlerden birisi olarak görülüyor...Milli Mücadeledeaktif olarak rol almayan hatta gaflet ve hatta hıyanet içinde yer alan İstanbl sosyetesinin daha sonra memleket mukadderatında birinci dereceye yakın roller üstlenmesi;buna karşılık memleket uğruna bilerek ya da mecburiyetten dolayı pek çok fedakarlık yapan geniş halk kesiminin daha sonra bertaraf edilmesi dikkate şayan bir husustur. (Mesela, Hakkı Celis Çanakkale'de ölmüştür;İstanbullu Hoca rejim muhalifi damgası yemiştir; çolka Salih'ten haber yoktur; Behiç kim bilir hangi unvanı kapmıştır vs

Defne (TURKUAZ) 
10 May 15:13 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Realist bir özellik sergileyen eser Yakup kadrinin ilk romanıdır romanda tazminat,meşrutiyet ve cumhuriyet kuşakları arasındaki görüş,anlayış ve yaşayış farklarını ele alır.
Romanda Naim efendi,devletin üst kademelerinde görev yaptıktan sonra emekliye ayrılıp istanbul cihangirdeki konağında yaşamını sürdüren dürüst bir tazminat efendisi ve konağın en yaşlı kişisidir.Gelenek ve göreneklere sıkı sıkıya bağlıdır,eşi ölünce konaktaki düzen bozulur.Ve roman konaktaki bu düzenin bozulmasını ele alır.

5 /

Kitaptan 93 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
15 May 16:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dünyada eş yüzler olduğu gibi, eş ruhlar da vardır.

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 136 - İletişim Yayınları - 55. Basım)Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 136 - İletişim Yayınları - 55. Basım)
Salih Çermik 
23 Şub 18:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu hayata karışmak için ne lazım?

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 29 - İletişim Yayınları - 49. Baskı)Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 29 - İletişim Yayınları - 49. Baskı)
Salih Çermik 
23 Şub 18:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kızmak veya gücenebilmek için mutlaka biraz anlamak lazımdır.

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 18 - İletişim Yayınları - 49. Baskı)Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 18 - İletişim Yayınları - 49. Baskı)
Salih Çermik 
23 Şub 18:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ta on dört yaşından beri kalbinde bilmediği yerlerin, görmediği şeylerin, tanımadığı kimselerin hasreti vardı.

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 28 - İletişim Yayınları - 49. Baskı)Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 28 - İletişim Yayınları - 49. Baskı)
Asiye Yıldız 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyada eş yüzler olduğu gibi, eş ruhlarda vardır. Bunlar diğer ruhların kalabalığı arasında mütemadiyen birbirini ararlar, yaştan münezzeh oldukları için yılların açtığı mesafe buluşmalarına mani değildir.

Kiralık Konak, Yakup Kadri KaraosmanoğluKiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Salih Çermik 
26 Şub 09:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sonbahar denilen mevsim ne hazin bir mevsimmiş.

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 117 - İletişim Yayınları - 49. Baskı)Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 117 - İletişim Yayınları - 49. Baskı)
BİROL COŞKUN 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şiirdeki "aşk"la hayattaki "aşk" ne kadar birbirine benzemiyormuş.

Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 87)Kiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 87)
Esranur Maral 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aşk
Aşk, mucizeyle doludur,
daha doğrusu aşk, bizzat mucizedir.
Bazı erkekler şu veya bu tarzda
kadınlardan, bazı kadınlar şu veya bu
biçimde erkeklerden hoşlandıklarını
söylerler: Benim tipim şudur, benim
idealim budur derler, halbuki, günün
birinde söylediklerinin büsbütün zıddını
severler, aradıklarının büsbütün aksi bir
insan arkasından koşarlar.

Kiralık Konak, Yakup Kadri KaraosmanoğluKiralık Konak, Yakup Kadri Karaosmanoğlu