Kıran Kırana

8,0/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
568 gösterim
Amelie Nothomb, babasının diplomatik mesleği yüzünden çocukluğunu dünyanın çeşitli ülkelerinde geçirmiş genç bir yazar. Doğduğu ve yaşamının ilk yıllarını geçirdiği Japonya ise onun ilk gözağrısı. Eğitimini tamamlandıktan sonra Japonya'da bir şirkette çalışmaya başlayan Amelie Nothomb, çok sevdiği Japon toplumunu iş başındayken de tanıma olanağı buldu ve böylece apayrı bir dünyaya adım attı. Çalışırken, katı geleneklerin, acımasız kapitalist rekabet yüzünden nasıl iyice koyulaştığını gördü. Kadınlar arası çekişmeyi yaşadı. İş hayatında yükselme çabasının kişisel değerlerde yarattığı bozulmaya tanık oldu ve hayatının Kıran Kırana geçen bu önemli dönemini eğlenceli bir dille kaleme aldı. Genç yazar, Fransa'da iki yıl boyunca listelerin üst sıralarından inmeyen, onlarca dile çevrilen bu romanıyla Fransız Akademisi Büyük Ödülü'ne değer bulundu.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2002
 • Sayfa Sayısı:
  119
 • ISBN:
  9789750701443
 • Orijinal Adı:
  Stupeur et tremblements
 • Çeviri:
  Aslı Yüce Loof
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
KubraYSN(RJ) 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okurken sık sık ben böyle yapmazdım, galiba ben iş hayatına dair pek bir şey bilmiyorum dediğim ve bir an önce iş hayatını içeren resmiyetten boğulan kitaplar okumam gerektiği kanaatine vardım. Bu durumu aklımın bir köşesine not ettim.
Kitaba gelirsek çok akıcı olduğu bir gerçek .Çok sade ve anlaşılır cümleler kullanılmış. Sanki dün yaşadığınız bir olayı, bir arkadaşınıza anlatıyormuşsunuz gibi doğal ve rahat bir üslubu var. Ancak konu olarak bu tip bir şey beklememiştim ve kitabın sonunu daha farklı düşünmüştüm . Tüm bu olaylar bir sınav mı acaba demiştim. Kitabın içinde yer yer Japon kültürünü, çalışkanlıklarını , bakış açılarını takdir ettim ancak ben bir Japon olsam bu kitabı okuduğumda sinirlenirdim sanırım . Japonlar aşırı hissiz bir toplum olarak gösterilmiş gibi geldi bana . Tabi ne derece doğru bilemiyorum.

Seda 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kıran Kıran bir çırpıda bitiveren, keyifli bir roman. Yazar bu kitapta, Japonya'da yaşadığı yıllarda çalıştığı şirketinin ve Japon insanının iş hayatındaki panoramasını harika bir şekilde gözler önüne sermiş. Şirketteki hiyerarşik düzen, Japon kadınının iş hayatındaki ve toplumdaki konumu iğneleyici ve bir o kadar komik anılarla anlatılmış. Benim gibi Japon kültürüne ilgiliyseniz, beğenerek okuyacağınızı tahmin ediyorum.

Oblomov 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kıran Kırana okuduğum en iyi Amélie Nothomb romanı. Yazarın başından geçen gerçek bir olaya dayanıyor. Yazar bir Japon şirketinde çalışıyor ve kültür farklılığından dolayı başına ilginç olaylar geliyor. Çok eğlenceli bir roman.Bazı bölümlerini kahkaha atarak okumuştum. Japon kültürüyle ilgilenenler için tavsiye edilir.

Kitaptan 6 Alıntı

KubraYSN(RJ) 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ama insan aç olunca kuru ekmek bile insanın ağzını sulandırır.

Kıran Kırana, Amélie Nothomb (Sayfa 13)Kıran Kırana, Amélie Nothomb (Sayfa 13)
KubraYSN(RJ) 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Çok çok uzaklarda kent görünüyordu. O kadar uzaktı ki,sanki daha önce hiç ayak basmadığım bir yer gibiydi.

Kıran Kırana, Amélie Nothomb (Sayfa 7)Kıran Kırana, Amélie Nothomb (Sayfa 7)